Sponzorováno

Jak moc bolí porod a k čemu se dá porodní bolest přirovnat? 4.8/5 (10)

Jak moc porod bolí? Pravdou je, že pocit bolesti při porodu je silně individuální záležitost

Jak moc porod bolí? Pravdou je, že pocit bolesti při porodu je silně individuální záležitost

Myslím, že tyto otázky řeší každá žena. Ale i spousta mužů. Jak moc bolí porod? Dá se to k něčemu přirovnat? Jsou kontrakce opravdu tak bolestivé? Zajímá to obecně mnoho lidí, řekla bych skoro každého. Další otázkou je, zda se na to dá nějak dobře a správně odpovědět.

Být v tomto směru zvědaví je přirozené – porod je významná událost a také je to celý svět neznáma – tedy pokud jste porod nezažila na vlastní kůži.

Abych měla šanci odpovědět na otázku, jak bolestivý porod ve skutečnosti je, zeptala jsme se těch, kteří to zaručeně vědí – alias 8 pěti žen, které byly u toho, když porod probíhal. A nebyly jen u toho. Ony byly přímo hlavními protagonistkami porodu.

Co tedy maminky na porod a bolest během něj říkaly? Zde je 8 odpovědí:

1. Porod je pro každou ženu tak odlišný

Při prvním porodu jsem zažila křeče ve stehnech, bolesti břicha, závratě, zvracení. Ale pořád to nebyla ta „nejhorší bolest vůbec“. Moje zlomená noha byla mnohem nepříjemnější. To můžu k porodu říci.

2. Kontrakce byly jako svalová křeč

U mě byly kontrakce podobné té boleti, kterou dostáváte, když máte fakt veliký průjem, ale narostly do velké bolesti a pak zase odezněly. Na vrcholu to bylo téměř nesnesitelné, a právě když jsem si myslela, že už nemůžu snést, zmizely. Byla to ta pozitivní bolest, o které víte, že skončí. Zjistila jsem, že to hodně „bolí“, jen když jsem byla vyděšená, napjatá. Ale když jsem se soustředila na to, abych udržela všechny své svaly uvolněné – zejména čelist – nebylo to tak špatné.

Bylo také snazší se s tím vypořádat, když jsem se rozptýlila, takže jsem chodila, sledovala televizní pořady a poslouchala hudbu, místo abych se pořád koukala na hodiny a čekala co bude. Odvést mysl u mne bylo hodně důležité, fungovalo to. Dále jsem se snažila udržovat klidný dech. Rozhodně to nebyla nejhorší bolest všech dob.

3. Tlačení mě trochu bolelo

Nemám žádný práh bolesti a opravdu nejsem vůbec statečná. Ale způsob, jakým jsem k tomu přistupovala, byl brát to jeden kousek po druhém – neboli „tahle část mi připadá jako menstruační bolest, zvládnu to“, pak „tahle část je opravdu bolestivá, ale rajský plyn pomohl a další etapa bude brzy“ – a vlastně jsem to zvládla opravdu dobře.

Rajský plyn je vhodný pro krátkodobé použití v pozdní aktivní fázi porodu jako pomoc pro překonání silných kontrakcí v této době. Je účinný, ale jeho správné použití vyžaduje praxi. Je třeba, aby vám partner měřil kontrakce a abyste se nadechla dvakrát až třikrát před začátkem kontrakce.

To tlačení bylo zatraceně bolestivé, ale když jsem se tam dostala, soustředila jsem se na myšlenku: „vydrž a dítě tu bude každou chvíli“. To mě dostalo. Předpokládám, že to, co pomohlo, byl opravdu druh všímavosti, když teď na to myslím – prostě se soustřeď na to, co se děje v daný okamžik, a nemysli na to jako na celek.

4. Každý můj porod byl jiný

Moje poprvé byla silná bolest v kříži, podruhé spíš jako klasické menstruační křeče. V obou případech jsem měla bod, kdy jsem cítila paniku a ochromení. Ale soustředila jsem se na dech, na nic jiného. A to mi pomohlo.

5. Je vám řečeno, abyste tlačili, jako byste šla „na velkou“

Takže jsem postupovala podle pokynů, ale bez úspěchu, protože moje dcera musela být nakonec vytažena ven. Ale určitě jsem tlačila tím způsobem „jako na velké“.

6. Vůbec to nebylo to, co jsem očekávala

S [mým prvním synem] jsem měla elektivní císařský řez, takže porod s mým druhým synem byl mou první zkušeností. Začalo to velmi dobře zvládnutelné, to, co jsem považoval za braxton-hicksovy kontrakce, zesílilo a stalo se pravidelnějším. Bylo to nepříjemné, ale ne bolestivé. Vaginální vyšetření mě neuvěřitelně bolelo, bylo to mučení a stydím se říct, že jsem plakala a porodní asistentka mě asi ani nemohla pořádně vyšetřit.

Nebyla jsem připravená na to, co se stalo, když mi praskla voda. Očekávala jsem, že kontrakce zesílí bolestí, ale nečekal jsem, že se to stane tak náhle. Moje kontrakce byly velmi blízko u sebe a při každé kontrakci jsem zvracela. Dokonale a úplně jsem zapomněla všechny dechové a relaxační techniky naučené při hypnoporodu. Byl mi doporučen epidurál, který mi téměř okamžitě ubral bolest a přestala jsem zvracet. Kontrakce však zpomalila a nikdy jsem se nedostala přes 9cm,takže jsem skončila na pohotovosti s „císařem“.

7. Zjistil jsem, že se to dá zvládnout

První 2 hodiny jsem si ani neuvědomila, že jsem rodila, pak mi zbývalo jen 6 hodin, než se můj syn objevil na světě! Zjistila jsem, že se to dá zvládnout – bolí to, samozřejmě, ale když jsem měla zlomené kosti, tak to bolelo víc. Připadalo mi to jako hrozná menstruační bolest, když vás někdo zároveň mačká kolem břicha – takže, zvláštní. Myslím, že jde také hodně o stav vaší mysli – soustřeďte se na skutečnost, že je to prostředek k dosažení cíle, není to bolest způsobená nemocí nebo zraněním. Má to svůj účel.

8. Připadalo mi to jako silné dobové bolesti

Voda mi praskla ve 2 hodiny ráno. Několik hodin jsem měla jakoby silné menstruační bolesti, pak jsem šla na porodní oddělení, protože se blížil porod. V 5:00 jsem požádal o trochu rajského plynu a pokračovala jsem v tom až do 10:00.

Pak to začalo být docela bolestivé, takže jsem si dala epidurál. Cítila jsem, jak se stlačují kontrakce, ale žádnou bolest.

Co vlastně ovlivňuje porodní bolest?

Jak velké porodní bolesti zažíváte, závisí na řadě faktorů, zejména na těchto:

Sponzorováno

  • Síla vašich kontrakcí – Kontrakce neboli děložní stahy může žena pociťovat jako tlak v podbřišku, v kříži či dokonce v kyčlích nebo stehnech.
  • Velikost a poloha vašeho dítěte v pánvi
  • Zda je dítě obličejem nahoru nebo obličejem dolů (ideální poloha při porodu)
  • Rychlost vašeho porodu
  • Vaše osobní tolerance bolesti

Kombinace genetiky a životních zkušeností určuje váš práh bolesti, neboli schopnost snášet bolest, a to také hraje roli ve vaší zkušenosti. Sociální podpora (nebo její nedostatek), strach, úzkost a dokonce i pozitivní nebo negativní příběhy o porodu, které jste slyšeli, mohou přispět k vašemu vnímání bolesti. A co víc, pravděpodobně nemůžete změnit svou vrozenou schopnost odolávat bolesti, což je důvod, proč může být porod u každé ženy tak odlišný, dokonce i mezi jejím vlastním těhotenstvím.

Studie ukazují, že ty, které rodí s podpůrnou dulou nebo porodní asistentkou, uvádějí méně užívání léků proti bolesti, méně císařských řezů a větší spokojenost se svými porodními zkušenostmi než ty, které tuto podporu nemají. Když se žena cítí zranitelná a trpí bolestmi, dula jí může pomoci cítit, že je o ni pečováno, což rozšiřuje její schopnost zvládnout porod.

Fáze porodní bolesti

Opět platí, že každý je jiný v tom, jak může nebo nemusí pociťovat bolest během porodu, ale obecně je zde několik věcí, se kterými se můžete během různých fází porodu setkat.

Předčasná porodní bolest

Délka: Až 6 hodin nebo i déle, zejména pro prvorodičky

Co se děje: Váš děložní čípek se rozšíří nebo otevře o 3 až 4 centimetry a začne se ztenčovat. Mírné až střední kontrakce obvykle trvají 30 až 60 sekund a objevují se každých 5 až 20 minut, zesilují a vyskytují se častěji.

Aktivní porodní bolest

Délka: Přibližně 2 až 8 hodin

Co se děje: Kontrakce se stále prodlužují, sílí a přibližují se a děložní čípek se rozšíří na 7 centimetrů. Zde již většina žen vyžaduje léky proti bolesti, i když někdy jsou podávány i dříve. (Pamatujte, že bolest je velmi individuální a nikdy není „špatný“ čas požádat o lék proti bolesti, když máte porodní bolesti, takže o tom dejte vědět své sestře, aby vám mohla pomoci zůstat v co nejpohodlnější náladě).

Přechodná porodní bolest

Délka: do 1 hodiny

Co se děje: Bolest bývá nejsilnější, když se děložní čípek roztáhne na 10 centimetrů. Kromě intenzivních, těsně umístěných kontrakcí můžete pociťovat bolest zad, třísel, dokonce i boků nebo stehen a také nevolnost. Pravděpodobně také pocítíte větší tlak, když se vaše dítě pohybuje porodními cestami.

Porodní bolesti při tlačení

Délka: několik minut až 3 hodiny

Co se děje: Intenzivní bolest je zastíněna velkým tlakem, když cítíte velké nutkání vytlačit své dítě ven – někteří to popisují jako „jako když se snažíte vytlačit meloun“. Přestože bolest přetrvává, mnoho rodících žen říká, že je to úleva tlačit, protože to pomáhá zmírnit tlak. Když se hlavička dítěte objevuje venku, můžete pociťovat pálení, štípání kolem vaginálního otvoru, jak se natahuje.

Bolest při porodu placenty

Délka: až 30 minut

Co se děje: Tato fáze bývá relativně snadná, protože mírné, křečovité kontrakce usnadňují vyloučení placenty. U většiny žen je placenta vyloučena snadno a v krátkém čase. Pokud se během této fáze vyskytnou nějaké komplikace, váš zdravotnický tým by vám měl pomoci co nejlépe zvládnout vaši bolest.

Jak zvládnout porodní bolesti

Někteří lidé se mohou cítit provinile, pokud se rozhodnou pro léky proti porodní bolesti, jako by nějak selhali nebo ohrozili zdraví svých dětí nebo své vlastní blaho. Tento tlak může být zesílen, pokud jste někdo, kdo si vytvořil přísný porodní plán, který nezahrnoval léky proti bolesti.

Mělo by však být uklidňující slyšet, že ve skutečnosti jsou epidurální a další léky proti bolesti zcela bezpečné. Existuje spousta dezinformací – rizika a komplikace jsou přehnané a ženy zbytečně trpí. I když se rozhodnete pro epidurální nebo jiný lék, použití relaxačních technik může zvýšit vaši schopnost zvládnout bolest. Napětí žen prostě brání postupu porodu.

Rytmické dýchání, vizualizace, meditace, autohypnóza a další relaxační strategie mohou pomoci udržet vaši mysl klidnou a svaly uvolněné. Mezi další účinné techniky patří masáž, chůze, koupel nebo sprcha a aplikace ledu nebo tepla.

„Nikdo pořádně neví, co bude potřebovat, dokud tu zkušenost nebude mít,“ říká prvorodička Magda. „Dejte si povolení změnit svůj plán, kdykoli budete potřebovat.“

Mějte také na paměti, že každá varianta porodu má své výhody. Porod s medikací (léky) vám může pomoci postupovat, pokud se porod v důsledku napětí zastaví, porod bez léků může nést nižší riziko intervencí a porod císařským řezem může být život zachraňující. Nakonec si pamatujte, že neexistuje žádný správný způsob porodu – porod je cesta, kterou můžete projít pouze vy, takže musíte být svým vlastním obhájcem při zvládání bolesti. Moje rada? Rozlišujte mezi bolestí a utrpením. Bolest se dá zvládnout, ale pokud se stane zdrcující, léky mohou utrpení předejít.

Sponzorováno

A jaký byl váš porod? A co byste poradili čtenářkám, které se na porod chystají? Jaká to byla bolest? Dá se k něčemu přirovnat?

A dále si o porodu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva