Sladidla pro děti – čím dětem zdravě sladit? Zdravé alternativy cukru 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Děti milují sladká jídla a my je rádi občas potěšíme sladkými dobrotami. Ale příliš mnoho cukru oslabuje imunitní systém, takže vaše dítě je náchylnější k onemocnění. Cukr způsobuje skoky v hladině cukru v krvi, což může způsobit nerovnováhu vedoucí k chronickým zdravotním problémům. Může také ovlivnit chování, pozornost a učení. Prostě moc cukru pro dítě není dobré. To je asi jasné.

A co všechna „přírodní sladidla“ na trhu? Existují zdravé alternativy cukru pro děti?

Na trhu je mnoho sladidel, která by se dala považovat za přírodní. Ale stále je to cukr a většina přírodních sladidel ovlivňuje hladinu cukru v krvi a zároveň přidávají minimální nebo žádnou výživnou hodnotu do jídelníčku vašeho dítěte.

Rozumné dávkování je klíčem. Když dáváte svým dětem sladkosti, je dobré jim dát zároveň vysoce kvalitní tuky a bílkoviny, aby se zpomalilo uvolňování cukru do krevního řečiště.

Při zvažování toho, co použít jako zdravou alternativu cukru pro vaše děti, je třeba mít na paměti několik věcí.

Existuje něco jako glykemický index, který má potenciál vést k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi. Potraviny a cukry s vysokým glykemickým indexem rychle zvýší hladinu glukózy a inzulínu. To může vést k nerovnováze krevního cukru, zánětům a přibírání na váze, takže čím nižší glykemický index, tím lépe.

Dále je také důležité podívat se na obsah fruktózy. Celé ovoce a zelenina obsahují fruktózu. Při konzumaci těchto plnohodnotných potravin je fruktóza kombinována se správným množstvím vlákniny, vitamínů, minerálů a enzymů, které zmírňují jakékoli negativní účinky. Ale když se jí ve velkém množství bez těchto živin, může fruktóza způsobit zkázu v těle. Pravidelná konzumace fruktózy způsobuje, že játra pracují tvrději a může vést k přibírání na váze a obezitě, chronické zvýšené hladině cukru v krvi a inzulínové rezistencicož vede k chronickým onemocněním.

Fruktóza se přidává do tisíců zpracovaných nápojů a potravin, protože je to levné sladidlo. Nejhorší formou je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS). Na to pozor!

Kterým sladidlům pro děti se vyhnout?

O fruktóze už víte. Dále následuje seznam různých typů sladidel, počínaje těmi, kterým byste se rozhodně měli vyhnout, a přesunout se ke zdravějším alternativám cukru pro děti.

Umělá sladidla

Tato chemická sladidla mohou způsobit řadu zdravotních problémů, včetně rakoviny. Na škodlivé účinky umělých sladidel jsou zvláště náchylné děti. V malém množství nemusí vadit, ale snažte se jim vyhnout.

Je třeba se zcela vyhnout následujícím sladidlům:

 • Acesulfam-K
 • Aspartam
 • Sacharin – také se vyskytuje v některých kojeneckých výživách
 • Sukralóza (Splenda)

Nedávno bylo zjištěno, že umělá sladidla mohou změnit složení střevních bakterií a přispět k metabolickým podmínkám a řadě zdravotních problémů, včetně cukrovky a přibírání na váze. Zkontrolujte si seznam ingrediencí tzv. bez cukru, dietních potravin a nápojů, žvýkaček a zubních past – a vyhněte se těm, které tato sladidla obsahují.

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) nebo krystalická fruktóza

HFCS najdete ve většině zpracovaných potravin a nápojů. Krystalická fruktóza je další superúčinnou formou fruktózy, která se také používá v mnoha zpracovaných nápojích. Obě mají negativní účinky na tělo a je třeba se jim vyhnout.

HFCS je volná, nevázaná fruktóza. To znamená, že fruktóza není vázána na glukózu a není součástí komplexu, který obsahuje vlákninu, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Rychleji se vstřebává do krevního oběhu. Poté jde přímo do jater a je přeměněn na triglyceridy, což je spojeno s inzulínovou rezistencí, cukrovkou a srdečními chorobami. A také způsobuje nárůst hmotnosti.

Většina kukuřičného sirupu je vyrobena z geneticky modifikované kukuřice, které byste se rozhodně měli vyhnout. V HFCS byly nalezeny nebezpečné hladiny rtuti a dalších kontaminantů a krystalická fruktóza může obsahovat olovo a arsen. Chcete toto jíst? Asi ne.

Bílý stolní cukr

Běžný bílý stolní cukr pochází buď z cukrové třtiny nebo cukrové řepy a je vysoce zpracovaný a rafinovaný, takže je nejlepší se mu vyhnout. Pokud není organická, cukrová řepa je geneticky modifikovaná (GMO). Běžný bílý cukr obsahuje kolem 50 % fruktózy. Je to vysoce kalorická látka bez nutriční hodnoty. Pokud vůbec používáte bílý cukr, ujistěte se, že je organický a bez GMO.

Hnědý cukr

Pro výrobu typického hnědého cukru se malé množství melasy přidá zpět poté, co byl cukr rafinován a zpracován. To dává cukru hnědou barvu. Hnědý cukr je prostě normální cukr, i když může obsahovat nepatrné množství minerálů. Tento obsah minerálů je ale tak malý, že ho nečiní výživným a má stále stejné negativní účinky jako běžný cukr.

Tip: Hnědý cukr si můžete vyrobit sami tak, že do hrnku bílého cukru zamícháte dvě lžíce melasy. Vznikne tak světle hnědý cukr. Pro tmavší cukr použijte čtyři polévkové lžíce melasy.

Agávový nektar nebo sirup

I když je agáve propagováno jako zdravé sladidlo, je obvykle vysoce zpracované a může obsahovat chemikálie z výroby. Agáve má velmi vysoké hladiny fruktózy (kolem 90 %), což je horší než bílý stolní cukr a HFCS. Nejlepší je se agávovému sirupu vyhnout, pokud neznáte jeho zdroj a nepoužíváte ho velmi střídmě.

Ovocný džus

Odšťavňováním se zbaví vlákniny, a pokud není šťáva čerstvě vymačkaná a ihned spotřebovaná, většina živin se ztrácí. Bez ovocné vlákniny vyšle šťáva rychlý výbuch fruktózy do krevního oběhu a způsobí zvýšení hladiny inzulínu.

Komerční konzervované nebo lahvové džusy jsou většinou cukr (i když si koupíte neslazený, čistý džus) a mohou obsahovat spoustu pesticidů. Komerční pomerančový džus je často kontaminován plísní z poškozených, zpracovaných pomerančů. Pití velkého množství komerční ovocné šťávy může vést k problémům s krevním cukrem, střevním problémům, kvasinkovým infekcím a infekcím krku nebo uší.

Sponzorováno

Syrový nebo organický třtinový cukr

Organický cukr neobsahuje GMO ani zbytky pesticidů a herbicidů, a to je dobře. Nákup bio pomáhá snižovat chemické zatížení našeho životního prostředí a našeho těla. Surový cukr si zachovává více živin z původní rostliny, ale třtinový cukr pro začátek nemá mnoho živin, takže ze surového cukru mnoho výživy nezískáte. Je to stále cukr, ať už organický nebo syrový, a bude mít stejné negativní účinky jako běžný stolní cukr.

A čím u dětí sladit?

Pojďme se podívat na několik sladidel, které jsou pro děti vhodnější.

Cukerné alkoholy

Cukerné alkoholy zahrnují xylitol, sorbitol, mannitol, maltitol, glucitol, glycerol a laktitol. Mají méně kalorií a nejsou tak sladké jako cukr. Konzumace velkého množství potravin s těmito sladidly může vést k plynatosti a průjmu, protože nejsou zcela absorbovány do těla.

Xylitol je známý tím, že zabraňuje zubnímu kazu a neovlivňuje hladinu cukru v krvi, takže s mírou může být lepší volbou než rafinovaný cukr a sladidla s vysokým obsahem fruktózy. Zdá se, že je to přiměřeně bezpečné sladidlo, i když je třeba provést více dlouhodobých studií. Je však známo, že je pro psy toxický, takže pokud máte psa, uchovávejte toto sladidlo mimo jeho dosah.

Javorový sirup

Javorový sirup je velmi chutný a báječně chutná v ovesných vločkách nebo na palačinkách. Obsahuje některé minerální látky – vápník, zinek, draslík, železo a stopové prvky. Javorový sirup pochází z vaření mízy javorů. Pokud není označen jako „Pure“, javorový sirup je pravděpodobně smíchán s třtinovým nebo kukuřičným cukrem a konzervačními látkami. Ujistěte se, že zvolíte organický javorový sirup, protože procesy pro sklizeň mízy mohou zahrnovat nebezpečné chemikálie. Po otevření je vhodné jej zmrazit.

Kokosový cukr nebo nektar

Kokosový cukr se získává z mízy kokosové palmy. Má nižší glykemický index než běžný cukr a také má malé množství živin, takže dochází k pomalejšímu vstřebávání do krevního řečiště. Ujistěte se, že štítek říká, že je to 100% kokosová palma nebo míza. Nektar je hustý sirup. Nechutná jako kokos a lze jej použít místo hnědého cukru na pečení, na dezerty, omáčky a nápoje.

Syrový med

Syrový med obsahuje živiny, včetně antioxidantů. Ve své syrové formě má med mnoho zdravotních výhod, je-li používán s mírou, včetně probiotických, antibakteriálních, antivirových a protiplísňových vlastností. Umírněnost je klíčová, protože med má vysoký obsah fruktózy a ve větším množství bude mít stejné negativní účinky jako jiné cukry s vysokým obsahem fruktózy. Většina medu, který najdete v obchodě, je vysoce zpracovaná a je třeba se mu vyhnout. Najděte místní, surový med, který je nezpracovaný. U místního prodejce, včelaře.

Stévie

Stévie je bylina, která je extrémně sladká a ve své přirozené formě je bezpečná. Neobsahuje žádné kalorie a má velmi nízký glykemický index, takže nevytváří skok v hladině cukru v krvi. Ideálně použijte zelený prášek, který jednoduše získáte rozemletím listy stévie. Čirá kapalina a bílý prášek extrahované produkty stévie mohou být extrahovány chemikáliemi.

Kvůli její struktuře nemůžete stévii použít při pečení, ale můžete ji přidat do cereálií, jogurtů, nápojů a smoothies. Stévie může mít mírně hořkou pachuť a je důležité ji používat střídmě.

TIP: Truvia je nový produkt ze stévie, který využívá pouze určité účinné látky a nikoli celou rostlinu stévie. Přestože se stévie používá v potravinářství a medicíně již desítky let, bezpečnost Truvia nebyla stanovena.

Lo Han Guo (mnišské ovoce)

Lo Han Guo je prášek vyrobený ze sladkého ovoce a v Číně se po staletí používá jako sladidlo a lék k léčbě nachlazení, bolestí v krku a menších žaludečních potíží bez známých nežádoucích účinků. Nemá žádné kalorie a nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi. Lo Han Guo (také psáno Luo Han Kuo) je podobné stévii, ale je dražší a hůře se shání.

Datlový cukr

Datlový cukr jsou jednoduše sušené datle rozemleté ​​na prášek. Datlový cukr je velmi sladký a nejedná se o nízkoglykemický cukr, takže je nejlepší použít dvě třetiny množství datlového cukru místo hnědého nebo bílého cukru, jak je požadováno ve vašem receptu. Může být použit na ovesné vločky a v jogurtu, ale nerozpouští se v horkém čaji nebo kávě. Může se shlukovat, takže je třeba dobře promíchat. Obvykle ho můžete nahradit v receptech, které vyžadují hnědý cukr.

Melasa (Blackstrap melasa)

Melasa je hustý sirup vyráběný zpracováním cukrové třtiny. Má nižší glykemický index než běžný cukr, což znamená, že se metabolizuje pomaleji, takže nevede ke skokům cukru v krvi, jako je cukr. Blackstrap je nejvýživnější druh melasy – vysoký obsah železa, vápníku, hořčíku, draslíku a selenu, mědi a vitamínu B6.

Má silnou, hořkosladkou chuť, ale stojí za to vyzkoušet, zda bude chutnat vašim dětem, protože je to dobré alternativní sladidlo. Dá se použít při pečení. Do ovesné kaše můžete přidat trochu melasy a použít ji na palačinky místo sirupu.

Sponzorováno

A jaké sladidlo používáte pro své děti vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o sladidlech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

3 Komentářů u článku “Sladidla pro děti – čím dětem zdravě sladit? Zdravé alternativy cukru”

 1. Karel napsal:

  Můj vnuk je autista, hledám ty nejlepší alternativy cukru, abych udělal jovesnou kaši. Používám lokálně sklizený surový med – 16 gramů cukru. Je to ok?

 2. Sililinka napsal:

  Můj syn má opožděnou řeč a je hyperaktivní. Jeho terapeutka navrhuje vyhnout se cukru a mouce. Při pečení koláčů, cukroví a palačinek mu dávám med a používám mnišské ovoce. Je pro něj mnišské sladidlo bezpečné?

  dík
  Sililinka

Zanechat komentář ke článku

Zpráva