Sponzorováno

Ochablá a povislá pleť – co s ní dělat? Jak ji oživit? Jak napnout povislou kůži 4.67/5 (6)

 • Ochablá a povislá pleť může být výsledkem přirozeného stárnutí, genetiky, úbytku kolagenu a elastinu v kůži, důsledek poškození pleti sluncem, dramatické ztráty hmotnosti nebo jiných faktorů.
 • Omlazení ochablé a povislé pleti může vyžadovat kombinaci různých postupů a návyků. V tomto článku najdete některé možnosti, které mohou pomoci oživit a vypnout ochablou pleť.

Kůže se s přibývajícím věkem začíná uvolňovat nebo ochabovat v důsledku změn v molekulách, které ji udržují elastickou, pevnou a hydratovanou. Cvičení, doplňky stravy a laserový resurfacing jsou některé přístupy, které mohou pomoci „utáhnout“ povislou a ochablou kůži.

Většina lidí začíná pociťovat ochablost či povislost kůže mezi 35. a 40. rokem. Povislost kůže, ke které dochází s věkem, je většinou způsobena ztrátou kolagenových sítí, elastinových vláken a kyseliny hyaluronové – molekuly, která pomáhá pokožce udržet vlhkost.

Povislá pokožka se dá řešit

Povislá pokožka se dá řešit

 

A také zhubnutí, zvláště výrazné nebo rychlé zhubnutí, a těhotenství mohou také uvolnit kůži natažením kožních molekul nebo změnou struktury kůže. K povislé kůži může také přispět několik dalších faktorů zdraví a životního stylu, například tyto:

 • menopauza
 • poškození pleti ultrafialovým (UV) světlem
 • časté chození do solárií
 • některé léky, jako jsou steroidy a kortikosteroidy
 • pleťové přípravky nebo mycí prostředky, které obsahují agresivní chemikálie
 • kouření
 • pití alkoholu

V tomto článku proberu oblíbené techniky, které mohou povislou pleť napnout a ukáži i způsoby, jak zabránit ochabování kůže.

1. Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení může pomoci pleti dobře a zdravě stárnout. Ano, pravidelné cvičení je důležitým způsobem, jak zůstat zdravý a dobře stárnout. Některé druhy cvičení mohou navíc pomoci snížit účinky stárnutí pokožky více, než jiné.

Ve studii z roku 2015 se zjistilo, že vytrvalostní cvičení může snížit účinek kožních změn souvisejících s věkem. Autoři ve studii poznamenali, že vytrvalostní cvičení snižuje kožní změny zlepšením metabolismu tkání, především stimulací uvolňování hormonu zvaného interleukin-15 z kosterního svalstva.

Poznámka: Ženy, které mají povislou kůži v důsledku těhotenství, by se měly poradit s lékařem o tom, jak nejlépe bezpečně provozovat fyzickou aktivitu a kterým cvičením se vyhnout.

2. Různé zpevňovací produkty

Mnoho různých zpevňujících gelů, krémů, náplastí a dalších produktů je také k dispozici – používají se pro místní ošetření drobných případů povislé kůže.

Lidé, kteří si chtějí koupit tyto zpevňující produkt, by měli hledat produkty obsahující retinoidní sloučeniny. Retinoidy jsou silné antioxidanty, které mohou zvýšit produkci kolagenu.

Odborníci však nepovažují zpevňující přípravky za celkově úplně účinné a jejich průnik do pokožky nemusí být dostatečně hluboký, aby pomohl zvednout ochablou pokožku. Já je doporučuji brát spíše s rezervou, nefungují moc dobře, a ani dlouhodobě.

Ruku na srdce, většina takových zpevňujících produktů v nejlepším případě jemné výsledky, většinou působí jako zvlhčovač. Lidé, kteří pozorují dobré výsledky s těmito produkty, je možná budou muset stále používat, aby i nadále viděli výsledky.

3. Různé doplňky stravy

Strava hraje významnou roli ve zdraví pokožky. Výživové doplňky mohou mít výhody při povislé pokožce, včetně účinků proti stárnutí a ochabování. Některé z nejslibnějších doplňků při povislé pokožce, jsou:

Hydrolyzát kolagenu

Mnoho lidí si myslí, že kolagenové doplňky snižují účinky stárnutí pokožky zvýšením hladiny kolagenu. Ale to je jen část pravdy.

Kolagenové peptidy ve formě perorálního doplňku mohou zlepšit:

 • hydratační bariéru pokožky zvýšením hladiny kyseliny hyaluronové
 • produkci kolagenu, což vede k silnějším kolagenovým sítím
 • růst kožních fibroblastů – buněk, které pomáhají vytvářet pojivové sloučeniny
 • zlepšit hojení ran

Studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of Cosmetic Dermatology zjistila, že ženy, které konzumovaly 10 gramů perorálních kolagenových peptidů v nápoji před spaním, zaznamenaly po 4 týdnech zlepšení hladiny kolagenu a celkové struktury pokožky. Kromě toho zaznamenaly i lepší úroveň hydratace pokožky po 8 týdnech.

Antioxidanty

Antioxidanty a antioxidační enzymy mohou pomoci snížit ochabnutí pokožky a vrásky tím, že neutralizují reaktivní formy kyslíku (ROS). ROS jsou sloučeniny, které mohou aktivovat dráhy, které nakonec degradují kolagen. Antioxidanty mohou také pomoci stimulovat růst kolagenu a elastinu.

Příklady antioxidantů přítomných v některých potravinách, nápojích a výživových doplňcích jsou:

Mnoho lidí přijímá dostatek antioxidantů prostřednictvím stravy. Existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že užívání antioxidačních doplňků pomáhá předcházet nebo zmírňovat kožní problémy, včetně ochablé pleti.

Užívání příliš velkého množství určitých vitamínů po příliš dlouhou dobu, zejména vitamínů A a E, může navíc způsobit nežádoucí účinky, včetně nevolnosti, zvracení a bolesti břicha. V některých případech může vést k závažnějším vedlejším účinkům.

Při užívání doplňků stravy je důležité dodržovat dávkování na etiketě. Lidé se zdravotním stavem by měli užívání doplňků konzultovat se svým lékařem, aby zabránili nežádoucím vedlejším účinkům nebo interakcím s jinými léky.

4. Jemná a pravidelná masáž

Masáž může zlepšit průtok krve a stimulovat fibroblasty. Fibroblasty jsou buňky, které pomáhají produkovat pojivové tkáně, jako je kolagen a elastin, které udržují pokožku pevnou.

Některé studie naznačují, že masáž může zvýšit produkci mitochondrií. Mitochondrie hrají zásadní roli v metabolismu tkání a buněk a existuje souvislost mezi mitochondriální dysfunkcí a stárnutím kůže.

Je nutný další výzkum, aby se zjistilo, jak nejlépe využít masáž k napnutí povislé pokožky. Studie z roku 2017 zjistila, že používání zařízení pro jemnou masáž pokožky po dobu 1 minuty dvakrát denně po dobu 10 dnů zvýšilo expresi kožních molekul, jako je prokolagen-1, fibrillin a tropoelastin.

Sponzorováno

Stejná studie také zjistila, že použití masážního zařízení po aplikaci komerčního krému proti stárnutí na obličej a krk zesílilo účinek produktu.

5. Nechirurgické výkony na ochablou a povislou pokožku

Dermatologové a kosmetičtí chirurgové mohou provádět i různé nechirurgické postupy, které mohou pomoci zlepšit vzhled povislé kůže. Tyto postupy však nejsou užitečné u závažných případů volné a hodně povislé kůže, protože výsledky bývají spíše jemné.

Nechirurgické postupy jsou vlastně takové, které jsou bez řezání nebo propíchnutí pleti a obvykle způsobují pouze dočasné otoky a zarudnutí. Jejich provedení často trvá jen krátkou dobu. Většina procedur je bezpečná pro použití na všechny barvy pleti a vhodná pro jakoukoli část těla.

Mnoho nechirurgických postupů léčí uvolněnou kůži zvýšením produkce kolagenu a elastinu v různých vrstvách kůže, obvykle pomocí různých zařízení k přenosu tepla pod kůži.

Příklady nechirurgických postupů v tomto směru jsou:

Ultrazvukové ošetření pleti

Ultrazvuk působí na nejhlubší vrstvy kůže. Většina lidí si všimne jemného zvednutí a stažení pleti během 2–6 měsíců od prvního ošetření a hlásí výraznější výsledky s dalšími ošetřeními. Účinky léčby mohou trvat až 1 rok. Této terapii se říká ultherapie.

Ultherapie - před a po ošetření ultherapií (odstup několika sezení)

Ultherapie – před a po ošetření ultherapií (odstup několika sezení)

 

Laserové ošetření pleti

Laserová ošetření se zaměřují na vnější vrstvu kůže, která se nazývá epidermis. Většina lidí potřebuje tři až pět ošetření, aby viděli výsledky, a změny jsou obvykle viditelné 2–6 měsíců po posledním ošetření. Laserové ošetření je zvláště užitečné na horní části paží a na břiše.

Nechirurgická radiofrekvence

V nechirurgické formě radiofrekvence dermatolog přiloží ke kůži zařízení, které zahřeje tkáň pod ní. Většina lidí, kteří používají tuto metodu, vidí výsledky po jednom ošetření. Trvá asi 6 měsíců, než se léčba plně projeví, ale někteří lidé zaznamenají ztuhnutí již krátce po zákroku. Při správné péči o pleť mohou výsledky trvat 2–3 roky.

Tyto metody s jemně povislou pletí opravdu mohou pěkně pomoci.

6. Minimálně invazivní výkony na povislou pleť

Některé mírně invazivnější postupy, které často využívají vědecký přístup k ochablé pleti, mohou pomoci povislou pleť znovu napnout (do jisté míry).

Příklady minimálně invazivních postupů na povislou pleť jsou:

Chirurgická radiofrekvence

Minimálně invazivní forma radiofrekvence znamená vložení malých trubiček přes malé řezy v kůži, aby se teplo co nejlépe poslalo do oblastí, které vyžadují utažení.

Lékaři často provádějí tento postup na krku nebo horní části paží a mohou přinést výsledky do 1 měsíce. Tento postup obvykle probíhá v lokální anestezii a většina lidí poté musí nosit kompresní obvazy po dobu 4–5 dnů.

Intenzivní pulzní světlo (IPL – Fotorejuvenace)

Lidé často podstupují ošetření intenzivním pulzním světlem v kombinaci s radiofrekvencí pro účinnější ošetření pokožky na různých úrovních. Osoba může vyžadovat řadu ošetření intenzivním pulzním světlem, aby viděla výsledky, a to je někdy nevhodné pro osoby s tmavším odstínem pleti nebo opálenou pokožkou.

Laserový resurfacing

Laserový resurfacing může být jedním z nejúčinnějších ze všech nechirurgických a minimálně invazivních postupů pro léčbu drobných případů povislé kůže.

Většina lidí vyžaduje po zákroku 5–7 dní odpočinku a výsledky si obvykle všimnou 2 týdny po zhojení. Laserový resurfacing s sebou nese malé riziko zjizvení.

Laserový resurfacing je kosmetický postup, který využívá laserové světlo k odstranění nebo zlepšení vrásek, jizev, pigmentových skvrn a dalších kožních nepravidelností. Tento postup může pomoci zlepšit texturu a vzhled pleti. Existují různé typy laserového resurfacingu, ale obecně fungují na základě principu kontrolovaného odstranění vrstev kůže nebo stimulace tvorby nového kolagenu.

PREVENCE – Můžete zabránit tomu, aby se u vás objevila povislá kůže?

V mnoha případech, jako jsou případy související se stárnutím nebo hormonálními změnami, může být obtížné zcela zabránit povislé kůži. Někdy to jednoduše nejde.

Zdá se ale, že některé faktory životního stylu činí pokožku odolnější vůči faktorům, které ji mohou oslabit a způsobit onu povislou pleť. Dodržování konkrétních rad může také pomoci snížit riziko nadměrné povislé kůže.

Lidé mohou pomoci předcházet povislé a ochablé kůži těmito přístupy:

 • zdravé hubnutí zdravým tempem
 • ochranou před sluncem, zejména silným poledním sluncem – klobouk, opalovací krém apod.
 • vyhýbání se používání solárií
 • konzumace zdravé stravy – čerstvé ovoce a zelenina, libové bílkoviny, minimum umělých přísad a cukrů
 • být po celý den dobře hydratovaný – pít čistou vodu, nepít sladké šťávy, coly apod.
 • přestat kouřit nebo se vyhnout pasivnímu kouření
 • udržení zdravé tělesné hmotnosti
 • omezení vystavení velmi horké nebo chlorované vodě – ani jedna pleti neprospívá
 • vyhýbejte se používání drsných detergentů nebo čisticích prostředků a agresivní kosmetiky

Volná kůže není nijak škodlivá a nevyžaduje léčbu, ale některým lidem se její vzhled prostě nelíbí. Nejlepší způsob, jak stáhnout povislou a ochablou kůži, závisí na příčině a závažnosti příznaků a na jakýchkoli dalších zdravotních hlediscích. U každého z nás budou trochu jiné příčiny, tedy bude u nás fungovat trochu jiný přístup. Ten správný u vás musíte najít sami.

U lidí s hodně povolenou kůží bude pravděpodobně nejvýznamnější léčbou operace. Jedinci s menšími až středně závažnými případy povislé kůže mohou těžit z řady možností – cvičení, masáž, zpevňující produkty, výživové doplňky, nechirurgické postupy, minimálně invazivní postupy, dobrý jídelníček a hydratace (jak zevnitř, tak zvenčí).

Každý, kdo se obává vážné ochablé a povislé kůže, by měl vyhledat radu u svého lékaře, případně u dermatologa v okolí.

Sponzorováno

Jak povislou kůži řešíte vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva