10 TOP tipů do kuchyně diabetiků 4.78/5 (27)

Sponzorováno

Ideální jsou brambory vařené ve slupce

Ideální jsou brambory vařené ve slupce

Rozkolísaná glykémie ubližuje nejen diabetikům, ale i zdravým lidem. Naučíme vás v tomto článku pár triků.

Nebezpečí vysoké hladiny cukru pro diabetiky

Postižení očí, nervů, ledvin, srdce a cév, to je reálná hrozba pro diabetika, pokud nedrží svou hladinu cukru v normě. Léky zda dodaný inzulín však zázraky neudělají – nejdůležitější je to, co a kdy si dají diabetici na talíř. A pokud se rodina přizpůsobí svému cukrovkáři, bude také zdravější.

Zkuste těchto pár triků v kuchyni

Zde je pár její triků do každé kuchyně, v níž by měly být spíše potraviny s nízkým glykemickým indexem, protože se tráví pomaleji a postupně:

 1. Sacharidy trávíme 3-4 hodiny, bílkoviny 5-6 hodin, tuky až 7 hodin. Tuky tedy dokážou zpomalovat trávení sacharidů. Když sníte jen suchou housku, glykémie vystoupí rychleji, než když na ni dáte kousek sýra nebo máslo.
 2. Ideální jsou brambory vařené ve slupce, pokud však máte rádi bramborovou kaši, přidejte do ní máslo nebo dříve snězte zeleninu.
 3. Pokud vaříte očištěné brambory nakrájené na kostičky, přidejte do vody lžíci octa.
 4. Těstoviny příliš nerozvářejte a po uvaření je opláchněte studenou vodou.
 5. Ovesné vločky opražte nasucho na pánvi, budou i chutnější.
 6. Do rýže přidejte lžíci mléka, bude se méně lepit i glykémie bude lepší. Ideální je však naturální rýže.
 7. Plnotučné mléko má nižší glykemický index než polotučné.
 8. Hlad zaženete kdykoliv zeleninou bez obav – diabetici by však měly započítat do takzvané sacharidové jednotky hrášek, mrkev, červenou řepu, kukuřici, luštěniny a brambory. Ostatní zelenina – paprika, rajčata, brokolice, salát, květák a jiné – glykémii neovlivňuje.
 9. Potřebujete vlákninu – denně 30 gramů. Najdete ji v luštěninách, celozrnných obilovinách, ovoci a zelenině. Pozor, diabetik na inzulínu by neměl začínat den ovocnou miskou – větší dávka způsobí rychlé vyběhnutí cukru a o krátkou dobu rychlý pokles až do hypoglykémie. Ovoce se tráví rychle, protože neobsahuje tuky ani bílkoviny, které dokáží zpomalit uvolňování sacharidů a jejich přeměnu na glukózu.
 10. Pokud si neumíte odpustit pivo „na trávení“ po večeři, dejte si jen malé a světlé – po černém a řezaném glykémie rychle stoupá.

TIP: Jaká jsou nejlepší sladidla pro diabetiky?

Sponzorováno

Nezapomínejte na pohyb

Pohyb mimo jiné zlepšuje citlivost tkání na inzulín, takže zvláště o svátcích, kdy více hřešíme jídlem, není důvod ležet na gauči. „Sklouzněte se na bruslích, lyžujte, provozujte turistiku, jfšte plavat,“ radí diabetolog. Pozor, u diabetiků do šedesáti let by tepová frekvence během cvičení neměla přesáhnout 120 úderů za minutu.

TIP: Je ovocný cukr stejný jako ten bílý?

Lžete sami sobě?

Diabetolog říká: „V kavárně jsem náhodou zaslechl rozhovor dvou svých pacientek o tom, že před blížící se kontrolou musí opět nasadit alespoň dvoudenní kúru kyselým zelím, aby měly dobré výsledky cukru v krvi, abych z toho nebyl nešťastný. Za prvé, je to jejich zdraví a život. Za druhé, pokud vyšetřuje i glykovaný hemoglobin, tedy množství cukru navázaného na hemoglobin v krvinkách, zjistím, jak dobře nebo špatně se stravovaly poslední dva až tři měsíce!“

Takové vyšetření krve by se mělo provádět jednou za tři až šest měsíců. Hodnota glykovaného hemoglobinu by neměla být vyšší než 7.

Co dále si o cukrovce přečíst?

VIDEO: Diabetes, syrová strava, fruktoza a glukoza

VIDEO: Vegetariánska strava v liečbe cukrovky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva