Sponzorováno

Metoda EFT (tapping) – co je to a jak funguje? Zkuste dle návodu… 4.5/5 (12)

Metoda EFT (tapping) - co je to a jak funguje? Zkuste dle návodu...

Co je EFT terapie a co je jejím cílem?

Od útlého věku jsme vystavováni názorům a myšlenkám našeho okolí a to nás formuje do budoucna. Přijímáme za své množství vzorů chování, pozitivních i negativních postojů, názorů a omezení, které ovládají náš život. V průběhu života se k tomu připojují ještě negativní emoce a traumatické zážitky, které jsme nezpracovali správně. Toto vše narušuje naši vnitřní harmonii, náš energetický systém těla a vznikají tzv. „energetické bloky“, které brání energii volně proudit a které se po určité době projevují v podobě různých fyzických či psychických obtíží. A právě odstranění energetických bloků je hlavním cílem EFT terapie.

EFT – alternativní energetická terapie

EFT je zkratka anglického označení Emotional Freedom Techniques. Jde o alternativní energetickou terapii, kterou mnozí označují i ​​pojmem moderní akupresura Garyho Craiga (zakladatel EFT), protože akupresurní body se stimulují poklepáváním / ťukání konečky prstů (tzv. tapping) a přitom se nahlas opakuje stručně formulovaný problém.

Historie EFT – jak a z čeho vznikla?

Poklepávání / ťukání na určité body meridiánových drah objevil v r. 1970 Dr. Roger Callahan, americký psycholog, který vyvinul TFT (Thought Field Therapy – zjednodušeně Terapii mysli). Tato metoda byla velmi účinná, ale dost komplikovaná. Proto americký inženýr Gary Craig, jeden z Callahanových studentů, před více než 20 lety celý proces výrazně zjednodušil a nový postup nazval Emotional Freedom Techniques, čili Techniky emoční svobody. Dnes je EFT nejpopulárnější formou energetické psychologie a je rozšířená hlavně v Evropě a v Americe.

Na co je EFT metoda dobrá?

EFT je obecně určeny na:

 • harmonizaci psychiky,
 • odstraňování některých fyzických problémů,
 • podporu osobnostního růstu.

EFT čistí podvědomí a harmonizuje psychiku

Emoce jsou důležitou součástí lidského prožívání. Lidský život je definován hlavně prožíváním emocí. Emoce samy o sobě nejsou problémem, problémem začínají být až v momentě, kdy se je snažíme popřít nebo vytěsnit. EFT zpracovává emoce, které se vážou na jednotlivé problémové oblasti. Emoce se nepopírají ani nepotlačují, dokonce ani není nutné znovu je intenzivně prožívat. Prostě se jen přivedou na světlo. EFT tak prostřednictvím práce s negativními emocemi čistí podvědomí a mění chybná přesvědčení.

EFT léčí prostřednictvím psychiky a emocí

Co se týče fyzických problémů, EFT neléčí fyzické nemoci přímo, ale nepřímo prostřednictvím působení na příčinu problémů, která je často v oblasti psychiky a emocí, a tak prostřednictvím odstranění stresu a neutralizace emočních konfliktů umožňuje tělu vyléčit se samo přirozenou cestou.

Pro dosažení 100% úspěchu při EFT je nutné maximálně uchopení příčiny problému – správná a přesná formulace prohlášení, sledování změn, které poklepávání doprovázejí, případně upřesnění formulace. Na všechny určené body se poklopkáva min. 7 krát. Poklepávání pomáhá přes příslušnou emoci spojit existující problém s minulou zkušeností tak, jak se uchovala v našem podvědomí.

EFT se využívá při široké škále problémů

Například:

Sponzorováno

 • negativní myšlenkové vzorce, kterými se člověk řídí (nevím se přizpůsobit, nikdy se neuzdraví úplně, toto nezvládnu, nikdy nebudu mít dost peněz, nikdy si nenajdu toho správného partnera, …);
 • negativní emoce (psychické trauma, negativní vzpomínky, stres, tréma, strachy, panické záchvaty, deprese, posttraumatické poruchy, fobie, nervozita, obsese, smutek, hanba, pocit viny, nejistota, nedostatek sebevědomí, žárlivost, vztek, …);
 • fyzické problémy (migrény, bolesti zad, nespavost, noční pomočování, alergie, astma, artritida, syndrom dráždivého tračníku a další chronická onemocnění);
 • problémy související se zneužíváním (sexuálním, psychickým, …);
 • různé závislosti (jídlo, cigarety, alkohol, drogy, …);
 • zlepšení sportovní a profesní výkonnosti, …

Jak probíhá EFT sezení (terapie)?

 1. EFT sezení / konzultace trvá obvykle hodinu a půl.
 2. Sezení probíhá ve formě rozhovoru, kdy se definuje problém. Je to podobné psychoterapii, ale rozšířené o poklepávání na akupunkturní / akupresurní body, díky čemuž se uvolňují „psychické bloky“ vzniklé negativním zážitkem, myšlenkou či postojem. Tím se opět obnovuje přirozené proudění energie.
 3. Někdy stačí k odstranění problému jedno sezení, někdy více.
 4. EFT konzultace může probíhat i přes internetové komunikační nástroje (Skype, Facebook, …). Mnozí to zkoušejí i sami doma podle návodů z internetu, bez EFT konzultantů nebo EFT kurzů. V takovém případě je velmi důležité přesné pochopení a specifikace problému. Pokud je problém formulován velmi obecně, EFT nefunguje.

EFT je jednoduchá alternativní metoda sebeléčení, která však má své limity a nevyřeší úplně každý problém. EFT se snaží odstranit vše nepotřebné, co člověku brání být psychicky silným a odolným. Podporuje zdravé sebevědomí a sebepřijetí, čímž výrazně napomáhá ke zlepšování kvality života.

Jak na EFT? Návod krok za krokem

Poklepávání si můžete nacvičit a praktikovat i sami doma nebo kdekoliv pocítíte potřebu, přestože se prý můžete pod odborným dohledem zbavit problému mnohem dříve.

 1. Vyberte si téma nebo problém. Pojmenujte ho co nejkonkrétněji, například bolí mě hlava nebo naštvala mě tchyně, když mi řekla, že nevím vařit.
 2. Změřte intenzitu emoce otázkou: Na kolik od 0 po 10 ma tento problém teď trápí? Formulujte nastavení, které bude znít: Přestože mám tento problém, přijímám se a mám se rád či ráda. Nebo: Přestože mi tchyně řekla …, mám se ráda. Opakujte tuto větu třikrát a poklepávejte prsty na bod karate na hraně ruce. Je úplně jedno, kterou rukou.
 3. Poklepkávajte prsty na body A – L, přičemž opakujte nahlas větu s problémem: hněv na tchyni nebo bolest hlavy.
 4. Na každý bod ťukejte jemně, dokud zřetelně nezopakujete celou upomínací frázi.
 5. Poklepkávajte na bod gamma, mezi kloubem prsteníku a malíčku. Zavřete přitom oči, po pár sekundách je otevřete, podívejte doprava, pak doleva a opište očima kruh na jednu a druhou stranu. Zabroukejte dvě sekundy veselou písničku, pak napočítejte nahlas do devíti a opět zzabroukejte písničku. Touto procedurou stimulujete levou i pravou hemisféru mozku, aby byly v rovnováze.
 6. Opět poklepkávajte na body A – L a nahlas opakujte větu s problémem jako v bodě 4: hněv na tchyni nebo bolest hlavy.
 7. Opět změřte intenzitu od 0 po 10. Opakujte celý postup, dokud se problém neztratí. Pokud se nezmírní po dvou kolech, ještě lépe specifikujte problém. Chce to trpělivost.

Není při poklepávání lidem spíše do smíchu?

„Na začátku některým možná ano, ale když zjišťují, jak se jim uleví, nevidí na tom nic zvláštního,“ říká terapeutka. Klienti se prý během léčby mnohdy i rozpláčou a přiznají se i k pocitům viny, které je těží například z nevěry. Terapeutka také hned upozorní na to, že každé tajemství zůstává skryté ve zdech její terapeutické místnosti.

VIDEO: EFT – Jak správně ťukat

Představení techniky E.F.T.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva