Proč existují různé diety pro diabetiky? 4.93/5 (15)

Sponzorováno

Proč jsou diety pro diabetiky různé?Dnes už víme, že neexistuje pouze jedna diabetická dieta, rozdíly mezi dietou vhodnou pro cukrovku 1. typu a 2. typu jsou významné. Diabetik 1. typu musí mít kvůli účinku inzulínových preparátů pravidelný příjem jídla. Nemá většinou sklony k obezitě, proto nemusí být energetický příjem výrazně omezen. Pokud ale trpíte cukrovkou 2. typu, je podobně jako u obezity nejdůležitější součást léčby dieta.

Sacharidy v diabetickém jídelníčku

Diabetický jídelníček vychází ze zásad zdravé výživy a ve většině rysů ji kopíruje. Je sestavován tak, aby obsahoval všechny důležité živiny a současně byl pestrý a chutný. Zvláštní důraz v diabetickém jídelníčku je kladen na sacharidy. Z jídelníčku jsou vyřazeny nevhodné jednoduché sacharidy (například cukr, med a cukrovinky).

Polysacharidy, které jsou obsaženy v ovoci, zelenině, obilovinách, bramborách a luštěninách, rozložte rovnoměrně tak, aby nedocházelo k výkyvům krevního cukru. Důležité je, abyste jedli pravidelně během celého dne a dodržovali časové rozestupy mezi jídly. A důležité je také složení jídelníčku z hlediska dalších živin – tuků a bílkoviny.

Jaké tuky a bílkoviny určitě ano?

Tuky jsou rozhodně součástí nutričně vyváženého jídelníčku. Jsou pro organismus nezbytné, neboť jsou zdrojem energie. Mimo jiné také rozpouštějí některé vitamíny – A, D, E, K. Množství nasycených tuků by mělo být ve stravě co nejnižší, nemělo by přesáhnout 10 % energie v potravě. Nadměrný příjem tuků živočišných zvyšuje nebezpečí rozvoje diabetických cévních komplikací. Proto je žádoucí snížit množství živočišných tuků a nahradit je tuky rostlinnými, které obsahují nenasycené mastné kyseliny – pozitivně ovlivňují cévy, srdce a jeho správnou činnost. Zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou převážně olivový, řepkový olej, ořechy, avokádo a ryby.

Vyvarujte se konzumaci tučných jídel. Po tučném jídle sice dochází ke zpomalení vzestupu hladiny cukru, ale v důsledku je glykémie naopak vyšší, než by byla po jídle bez tuku. Jako to? Tuky totiž mají tu vlastnost, že zpomalují vstřebávání sacharidů a lidské tělo je schopno přeměnit tuky na cukry.

Nutnou součástí plnohodnotného jídelníčku jsou i bílkoviny. Jsou nezbytnou složkou pro růst, obnovu tkání a dobrou funkci všech živých buněk. Najdete je v potravinách rostlinného i živočišného původu. Značnou pozornost však věnujte bílkovinným potravinám, které ve svém složení obsahují velké množství živočišných tuků. Mezi tyto potraviny patří tučná masa, uzeniny, smetanové mléčné výrobky. Je vhodnější je nahrazovat libovým masem a eventuálně libovými uzeninami a z mléčných výrobků si volit ty, které obsahují snížené množství tuků.

Sponzorováno

Nezapomeňte na pohyb

Velmi důležitou roli pro správnou kompenzaci diabetika hraje také pravidelný pohyb. Pozitivně ovlivňuje metabolické děje. Pravidelný pohyb má pozitivní vliv nejen na snížení hmotnosti, ale i na zlepšení citlivosti na inzulin a správné využívání glukózy především ve svalech.

A jak je to s kávou?

Podle nových studií je konzumace kávy prospěšná nejen tím, že zvyšuje tělesnou aktivitu i metabolismus, při kterém dochází ke snižování tukových zásob i tělesné hmotnosti, ale i pro její vliv na snižování rizika vzniku diabetu II. typu.

Konzumace 3-4 šálků přefiltrované kávy denně vám sníží riziko diabetu II. typu. A to tím, že se zvyšuje aktivita antioxidačních enzymů a zlepšuje se senzitivita tkání k účinku inzulinu. Není to ale jen káva, která pro vás má pozitivní vliv na snižování rozvoje diabetu, ale patří sem i káva bez kofeinu a čaj.

Pro zdravé lidi je káva považována jako ochranný faktor, ale u již nemocných diabetiků je to složitější a nelze dospět k jednoznačným výsledkům. Diskutuje se o tom, že pro diabetiky I. a II. typu by byla lepší variantou káva bez kofeinu, neboť kofein sám o sobě glykémie zvyšuje.

JDE SI PŘI CUKROVCE ZJEDNODUŠIT STRAVOVÁNÍ?

Odpověděla nám jednatelka společnosti Zdravé stravování, Mgr. Kateřina Šimková – specialistka na výživu člověka:

„Diabetici každopádně vyžadují upravený jídelníček, podle zásad uvedených v článku. U nás ve Zdravém stravování se snažíme, abychom přinesli klientovi určitou svobodu a zjednodušení v běžném životě. Nabízíme výjimku DIA, který vychází z programu PRO ZDRAVÍ. 5 zdravých a nutričně vyvážených jídel denně dopravíme až domů nebo do kanceláře – o nic se pak nemusíte starat, snadno dodržíte pravidelný rozestup mezi jednotlivými chody a předejdete kolísání hladiny cukru v krvi. Z rozšířené nabídky energetických hodnot programů, si klient může vybrat pro něj nejvhodnější velikost – nabízíme varianty od 5 000 do 10 000 kj na den.“

A co si ještě přečíst na téma cukrovka a jídelníček?

VIDEO: Diabetes, syrová strava, fruktoza a glukoza

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva