Sponzorováno

Vitamíny v těhotenství 4.74/5 (23)

Vitamíny v těhotenstvíJsou těhotenské multivitamíny zárukou zdravého miminka? Nedostatek vitamínů může způsobovat problémy u žen, které mají průměrná až nadprůměrný přísun potravy. Denní potřeba vitamínů závisí na věku, fázi těhotenství, celkovém zdravotním stavu. Je nesmírně důležité, aby byl příjem vitamínů v těhotenství dostatečný.

V současnosti jsou velmi rozšířeny těhotenské multivitamíny, které však ne vždy vhodně naplní potřeby těhotné ženy a plodu. Optimální je přísun vitamínovů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zeleninou, masem, pomocí mléčných výrobků.

Zelenina v těhotenství

Celkově se doporučuje pro těhotné maminky minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně.
V průměru představuje jedna porce zeleniny velkou paprika či mrkev, 2 rajčata nebo misku čínské kapusty či salátů, půl talíře brambor či pohár neředěné zeleninové šťávy. Celkově se doporučuje 3-6 porcí zeleniny denně, z toho 2 v syrovém stavu.

Ovoce v těhotenství

Jedna porce představuje 1 pomeranč, jablko či banán, misku jahod či sklenici neředěné ovocné šťávy. Celkově se doporučuje 2-4 porce ovoce, z toho minimálně 1 syrová.

Mléčné výrobky v těhotenství

Jedna porce mléčných výrobků představuje 250 ml mléka nebo 200 ml jogurtu či 55 g sýra. Celkově se doporučuje 2-3 porce mléčných výrobků denně.

Během těhotenství je zvláště Důležitý dostatečně přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizaci soli nehrozí nedostatek jódu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.

Kyselina listová

Kyselina listová je nezbytná pro tělesné funkce, které vyžadují buněčné dělení. Zvláště důležitá je pro vývoj plodu a pomáhá při tvorbě klíčových chemických látek pro nervový systém. Převážná většina dospělých dostává této důležité látky příliš málo.

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, někdy také nazývaný folacin nebo folát. Tělo kyselinu listovou nedokáže uchovávat příliš dlouho, proto se musí denně doplňovat. Tepelná úprava i dlouhé skladování dokáže zničit až polovinu kyseliny listové v potravinách, takže potravinové doplňky mohou lépe zajistit tělu dostatečnou dávku.

Denní potřeba kyseliny listové je 600 – 1 000 mikrogramů. Doporučuje se užívat 400 Mikrogramů Acidum folicum denně (1 tableta) měsíc před otěhotněním a dále během celého těhotenství. Kyselinu listovou obsahuje špenát (200 g špenátu je jedna denní dávka), kořenová zelenina, ořechy, tropické ovoce, lesní plody, droždí, snídaňové cereálie.

Většinou prenatálních Vitamínové obsahuje 400 – 800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství. Ženám, které mají či měli plod s vrozenou vývojovou poruchou nervové trubice v předchozím těhotenství či užívají léky proti epilepsii, se doporučuje dávka až 4 mg kyseliny listové.

TIP: Jaké sýry v těhotenství ano, a jaké ne?

Sponzorováno

Vápník v těhotenství

Vápník je důležitý pro stavbu zdravých kostí a zubů, na normální funkci srdce, nervů, svalů a na podporu vývoje plodu během těhotenství. Některé studie naznačují, že vápník může snižovat riziko karcinomu prsu a tlustého střeva.

Doporučený příjem je 1 000 mg denně. Většinou prenatálních vitamínů obsahuje od 100 do 200 mg vápníku v jedné tabletě, což je mnohem méně, než je doporučená dávka pro těhotné ženy.

Aby se vápník mohl vstřebat, potřebuje tělo vitamín D

Jeho snad nejvýznamnějším zdrojem je sluneční záření. Už n2kolik minut pobytu na slunci bez krému s ochranným faktorem zaručí jeho dostatečný přísun, vápník tělu dodávají hlavně mléčné výrobky. Nedostatečná příjem vápníku v těhotenství nemá žádné bezprostřední zdravotní důsledky, ale může byt spojen s vyšším rizikem vysokého tlaku a preeklampsie. Miminko si vezme potřebné množství vápníku z těla (kostí) maminky.

Železo

Nedostatek železa je nejčastější poruchou výživy. Způsobuje chudokrevnost. U nás je chudokrevnost diagnostikována u 10 – 20 % těhotných, většinou v mírné formě. Jeho denní příjem by měl být okolo 80 mg. Prenatální vitamíny obsahují zpravidla 10 – 20 mg železa v jedné tabletě.

Železo je hojně obsaženo v ovoci, zelenině, chlebu, masu a drůbež. Systematické užíváním železa v těhotenství sice zlepšuje krevní obraz, ale jeho pozitivní ovlivnění plodu se nedokázalo. Naopak, jeho nadužívání způsobuje zácpu a trávicí obtíže. Železo by se tedy mělo podávat ženám s diagnózou chudokrevnosti.

Dámské multivitamíny nejsou zárukou bezproblémového průběhu těhotenství a zdravého dítěte. Rozhodně neuškodí, pokud je užíváte, ale základem je zejména pestrá a vyvážená strava (hodně ovoce, zeleniny). Z prodávaných vitamínů v tabletách má svůj význam kyselina listová a v případě chudokrevnosti železo.

TIP: Co jíst a co nejíst během těhotenství?

Názor odborníka

Vitamíny jsou náhradou pestré stravy, jejich místo je ve vadném (karenčním) jídelníčku. Rozhodně doporučuji raději pestrou stravu, nežli vitamíny. I kyselina listová je přítomna v potravě… Ryby jsou rozhodně velmi doporučovány, obsahují kvalitní bílkoviny a tuky vynikající kvality. Některé látky tukové povahy jsou mimo rybího masa dostupné velmi obtížně nebo vůbec.

Sponzorováno

Pokud ryby netolerujete, pak mohou být řešením doplňky stravy – pro vyvíjející se dítě je příjem bílkovin a kvalitních tuků (stavba nervové soustavy) důležitá. Co se předávkování a těhotenství týče, je v současné době již dobře prokázáno, že bohatý příjem vitamínů v těhotenství vede velmi často k velkému vzrůstu plodu – a to často až nezdravé velikosti.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva