Sponzorováno

Kofein v těhotenství – ano či ne? Kolik kávy je v pohodě? 4.73/5 (11)

  • O účincích kofeinu během těhotenství na vás a vaše dítě se toho obecně moc neví. Nejlepší je tedy omezit množství kofeinu, které do sebe v období těhotenství každý den dostanete.
  • Pokud jste těhotná, omezte kofein na max. 200 miligramů každý den.
  • Pokud kojíte, omezte kofein na maximálně dva šálky kávy denně.

Jasně, první ranní doušek kávy nic nepřekoná. Máte to také tak? Váš první šálek kávy, čaje nebo nějakého energetického nápoje před zahájením těhotenství vždy pomohl nastartovat váš den. Ale jak je to nyní, když jste těhotná?

Nyní, když jste těhotná, je pro vaše malé miminko bezpečné, když pijete nápoje s kofeinem? Nebo je rozumné je úplně vynechat? V tomto článku rozebereme to, zda je bezpečné pít nápoje s kofeinem během těhotenství nebo ne, a jak to případně může ovlivnit vaše dítě.

Kolik kofeinu je v těhotenství až příliš mnoho?

Pokud jste těhotná, odborníci a lékaři doporučují omezit příjem kofeinu na 200 mg denně, a to zahrnuje i jídlo s kofeinem. Prostě celodenní příjem by neměl tuto hranici přesáhnout.

Kofein se přirozeně nachází v některých potravinách (čokoláda) a nápojích, jako je čaj a káva. Přidává se také do některých produktů, jako jsou energetické nápoje.

Jak ale víte, že dosáhnete svého kofeinového limitu? V následujícím seznamu najdete jednotlivé nápoje a množství kofeinu v nich (hodnota se může pohybovat různě, v závislosti na značce a způsobu přípravy, toto jsou průměrné hodnoty v nápoji):

  • 1 plechovka nealkoholického nápoje (třeba cola): 40 mg
  • 1 hrnek čaje: 45-60 mg
  • 1 plechovka 250 ml energetického nápoje: až 80 mg
  • 1 šálek instantní kávy: 80-100 mg
  • 1 hrnek filtrované kávy: 140 mg
  • Jeden hrnek kávy bez kofeinu: 12 mg
  • Jeden hrnek horké čokolády: 9 mg
  • 45 g mléčné čokolády: 8 mg
  • 45 g hořké čokolády: 30 mg
  • Čokoládový sirup (1 lžička): 3 mg

Nezapomeňte informovat svého lékaře, kolik kofeinu pijete nebo jíte, aby vám pomohl vést vás ke správné úrovni příjmu kofeinu.

Ovlivní kofein mé těhotenství a dítě?

Během těhotenství může trvat déle, než vaše tělo metabolizuje kofein. To znamená, že po vypití kávy nebo jiných kofeinových nápojů můžete mít v krvi po určitou dobu kofein.

Placenta poskytuje vašemu dítěti jídlo a kyslík přes pupeční šňůru. Z tohoto důvodu, když pijete kávu nebo jiné nápoje s kofeinem, bude vaše dítě přijímat kofein přes placentu. I když existují studie, které mají protichůdné důkazy, je nejlepší udržet příjem kofeinu pod 200 mg.

Jedna studie zjistila, že množství kofeinu požitého během těhotenství nebude mít vliv na spánek dítěte během prvních tří měsíců jeho života.

Vědci z University of Pelotas zkoumali děti téměř 900 žen, které konzumovaly kofein v těhotenství. Zjistili, že spotřeba kofeinu během těhotenství neovlivnila spánek jejich dítěte během prvních tří měsíců. Zkoumali se také na ženy, které konzumovaly kofein a kojily, a našli podobné výsledky.

Pokud jde o kojení, je možné, že vaše dítě pocítí účinky kofeinu. Další studie uvádí, že u kojenců, jejichž matky vypily přibližně 7 nebo více šálků kávy denně během kojení, převládaly špatné spánkové vzorce a byly napjatí. Matky, které vypily více než 350 ml kávy denně, mohou mít v mateřském mléce méně železa.

Jeden šálek průměrně vařené kávy je asi 137 miligramů kofeinu a všechny studie se zabývaly 200 miligramy jako hranicí. Takže pokud máte jen jeden šálek vařené kávy denně, mělo by vše být v pořádku.

Odborníci rovněž trvají na tom, že mírná konzumace kofeinu v těhotenství se nejeví jako hlavní faktor přispívající k potratu nebo předčasnému porodu.

Sponzorováno

Jak kofein ovlivňuje konkrétně vás a vaše dítě během těhotenství?

Kofein mírně zvyšuje váš krevní tlak a srdeční frekvenci a množství moči, které vaše tělo vytváří. Kofein může způsobit, že se budete cítit nervózně, budete mít zažívací potíže nebo budete mít problémy se spánkem. Během těhotenství můžete být na kofein obzvláště citliví, protože jeho vyčištění (vymetabolizování) z těla vám může trvat déle, než kdybyste nebyla těhotná. Může vám také způsobit nevolnost nebo závratě.

Když přijímáte během těhotenství kofein, prochází placentou k vašemu dítěti. Placenta roste ve vaší děloze (děloze) a prostřednictvím pupečníku dodává dítěti jídlo a kyslík.

Možná jste slyšeli, že příliš mnoho kofeinu může způsobit potrat (když dítě zemře v děloze před 20. týdnem těhotenství), předčasný porod (porod, který nastane před 37. týdnem těhotenství) nebo nízkou porodní hmotnost (když se vaše dítě narodí vážící méně než 2,4 kg). Některé studie říkají, že je to pravda, a jiné nikoli.

Dokud nebudeme vědět více o tom, jak může kofein ovlivnit těhotenství, je nejlepší omezit množství, které přijmete, na zmíněných 200 miligramů každý den.

Co když pijete kofeinu opravdu hodně?

Nejlepší je během těhotenství co nejvíce omezit příjem kofeinu, protože vysoké hladiny byly spojeny s těhotenskými komplikacemi.

Omezení množství kofeinu během těhotenství je opravdu důležité, protože vysoké hladiny kofeinu byly spojeny s těhotenskými komplikacemi, jako je nízká porodní hmotnost. Souvisí to také s potratem a porodem mrtvého plodu. Současné pokyny tedy doporučují, aby těhotné ženy měly přijmout méně než 200 mg kofeinu denně. Jedná se o 2 šálky instantní kávy, nebo jeden a půl klasické kávy.

Dále dosáhnete 200 mg kofeinu například:

  • 2 tyčinky čisté čokolády a jeden hrnek filtrované kávy
  • 2 hrnky silnějšího čaje a jedna plechovka coly.

Jedna studie zjistila, že energetické nápoje, instantní káva a cola měly nejsilnější vazby na komplikace těhotenství. Nejlepší je pokusit se jim během těhotenství vyhnout a najít náhradu. Energetické nápoje a cola také obsahují hodně cukru, takže je dobré je omezit jako součást zdravé výživy.

Nová studie se kofeinu vyhýbat co to jen jde

Jedna nová studie uvádí 27% zvýšení rizika problematicky narozených dětí na každých 100 mg zkonzumovaného kofeinu během těhotenství. To naznačuje, že limity, které jsou ve stávajících národních pokynech považovány za „zcela bezpečné“, by měly být možná znovu zváženy.

Sponzorováno

A jak to máte s kofeinem vy? Umíte se vzdát oblíbené kávy? Budeme rádi za komentáře.

Co si o kofeinu dále přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva