Sponzorováno

Vitamín K a vitamín D u kojenců – proč je potřebují? 4.93/5 (14)

Vitamín K a vitamín D u kojenců - proč je potřebují?Jedna kapka vitaminu K měsíčně a dvě kapky vitaminu D denně. To jsou jedny z prvních slov, které vám řekne dětský lékař při návštěvě kojence. Víte ale proč jsou nezbytné?

Vitamín K – Bojovník s krvácením

Nedostatek vitaminu K u novorozenců a kojených dětí může být příčinou vzniku hemoragické nemoci, která se projevuje zvýšeným život ohrožujícím krvácením u jinak zdravého dítěte. Hladina tohoto vitaminu v organismu závisí na jeho příjmu v potravě a od jeho tvorby ve střevě pomocí bakterií. Kojení novorozenci a kojenci jej však v potravě přijímají velmi málo a rovněž ani jejich střeva nejsou dostatečně osídleny bakteriemi, které ho tvoří. Z těchto důvodů již v porodnici podají dětem 1 mg vitaminu K do žíly, do svalu nebo ústy.

V prvním měsíci života miminko užívá 1 kapku za týden, od druhého měsíce 1 kapku měsíčně. Takto by ho měl dostávat během celého období výlučného kojení, tedy zpravidla během prvního pololetí života. Miminka, které nejsou kojeny, ale dostávají umělou stravu, mají vitaminu K víc, protože mají jinou střevní flóru a bakterie ho vytvářejí dostatek. V jejich případě vitamín K doplňovat není třeba.

Podle některých odborníků, ani plně kojení novorozenci, kteří dostali po porodu vitamin K ve formě injekce, ho již nemusí dále užívat. Každopádně o dalším podávání vitaminu K se poraďte s dětským lékařem, kterému důvěřujete.

Sponzorováno

Vitamín D – Bojovník s křivicí

Nedostatek slunečního záření az něho vyplývající deficit vitamínu D může být příčinou vzniku křivice, vážného onemocnění, které může skončit až deformitami páteře, pánve a končetin. Na udržení správné hladiny vitaminu D stačí, aby dítě bylo tělíčko dítěte vystaveno sluníčku 30 minut v týdnu. Při slunění jen hlavičky jsou potřebné až 2 hodiny týdně.

V našich zeměpisných šířkách to však nemůžeme zaručit, proto se kojeným i nekojeným dětem od ukončeného druhého týdne podávají 2 kapky vitaminu D v jedné denní dávce mléčné až do druhého roku života bez ohledu na roční období. Dnes jsou již mezi umělými mléky i takové, které jsou obohaceny o vitamín D. Přesto lékaři doporučují vitamin D v kapkách podávat do dvou let věku dítěte.

Jak správně kapky kojencům podávat?

TIP: Vitamíny K a D nepodávejte s vodou či čajem. Jsou totiž rozpustné pouze v tucích, proto je smíchejte s pár kapkami mléka.

Sponzorováno

Oba vitaminy jsou rozpustné v tucích, proto je třeba podávat nakapané do lžičky mateřského, v případě nekojených dětí umělého, mléka. Použít můžete i mléčnou kaši, rozhodně však ne čajík či vodu. Na lžičku dejte nejprve mléko a až potom přidejte vitamíny, aby nedošlo k jejich přilnutí na povrch lžičky. Taktéž není vhodné dávat kapky do celé láhve mléka nebo do většího množství kaše, neboť není zaručeno, že dítě všechno vypije. Nedoporučuje se ani kapat přímo do úst, neboť může dojít k jejich přilnutí na sliznici a následně k nedostatečnému vstřebání.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva