Sponzorováno

Rizika saunování – kdy se radši nesaunovat? 4.75/5 (8)

Pozor na usnutí v sauně.

Pozor na usnutí v sauně.

Saunová terapie se ve Skandinávii používá již stovky let a je mimořádně zdraví prospěšnou činností. Výzkumy spojují saunování s mnoha výhodami, zejména pro osoby s kardiovaskulárními onemocněními a kožními onemocněními. Navíc důkazy podporují používání sauny pro očistu těla a detoxikaci.

Sauna může mít i rizika

I když jsou tyto výhody skvělé, neznamená to, že sauny jsou absolutně bez rizika. Podívejme se na několik rizik, které mohou ze saunování vyvstat.

1. Možné popáleniny při saunování

Ve Finsku si, dle studií, minimálně jedno popálení v sauně denně vyžaduje hospitalizaci a jedno ze čtyř popálenin ve Finsku souvisí se saunováním. Většina popálenin jsou náhodné kontaktní popáleniny, ke kterým dochází při dotyku topidla nebo blízkých horkých povrchů. Takové popáleniny jsou často lehké, ale občas mohou být vážné, dokonce smrtelné. V roce 2007 bylo v Německu hlášeno, že 64letý muž spadl tváří nejprve na saunová kamna a následně na následky zranění zemřel. Tak si dejte pozor na kluzký povrch v sauně a tak.

Kontakt s horkými povrchy nebo vodou v sauně může způsobit velmi nepříjemné popáleniny.

Popáleniny v sauně však mohou být také následkem vystavení horkému vzduchu, protože teploty často dosahují 90°C a mohou dokonce jít nad tuto hodnotu. Nepříjemný pocit pálení bude často katalyzátorem, který většinu lidí přiměje jednoduše vstát a opustit saunu, takže popáleniny v sauně jsou poněkud vzácné. Stávají se však a mohou být smrtelné, pokud proniknou všemi vrstvami kůže. Když k tomu dojde, je životně důležitý agresivní zásah a bohužel běžné jsou zde i amputace. Chcete se tomuto scénáři vyhnout? Nepijte alkohol a neomdlete v sauně! A ano, opravdu se to stává, zmiňují to i studie.

2. Sauna a negativní účinky na spermie

Muži, kteří se pokoušejí nebo budou pokoušet počít svého potomka, si mohou saunování rozmyslet. Se zvyšujícím se tělesným teplem roste i teplota varlat a je známo, že to snižuje počet spermií. Ačkoli je účinek reverzibilní, nemusí být okamžitě reverzibilní. Jedna studie zjistila, že počet spermií se snížil do týdne po pobytu v sauně a vrátil se k normálu až po pěti týdnech. Kromě toho by si těhotné ženy měly být vědomy toho, že saunování během raného těhotenství může způsobit embryonální nebo fetální abnormality. Opět, dokazují to studie.

3. Bakterie a škodlivé organismy v sauně

Teplé a vlhké prostředí, jako je sauna, může být dokonalým prostředím pro růst a prosperitu organismů. Za těchto podmínek se mohou snadno šířit plísňové infekce, jako je mykóza nohou a nehtů na nohou. Časopis Journal of the American Medical Association informoval o případu mladého muže, který po pravidelném saunování dostal horečku a zimnici, která přerostla v dušnost a únavu. Příčina? Pravidelně poléval topidlo sauny vodou… z kbelíku, který obsahoval plíseň.

4. Nepijte neprověřenou vodu

Teplo a pot vyvolávající prostředí v sauně ve vás nutně vyvolá žízeň. Dávejte si však pozor na vodu, kterou se rozhodnete pít! Některé venkovní sauny nebo parní lázně jsou napojeny na studniční nebo jinak nepitnou vodu, která je určena k mytí, nikoli pití. Alžírská Université Djillali-Liabès analyzovala vodu z deseti tureckých lázní v Sidi-Bel-Abbes (alžírské město) a zjistila, že 50 % z nich mělo fekální kontaminaci. U nás v České republice to asi bude jinak, ale i tak pozor na to, kde se saunujete a co pijete.

5. Nepoužívejte saunu k hubnutí

Možná jste slyšeli, jak někteří špatně informovaní lidé popisují saunu jako schopnou „rozpustit kila“. Takové popisy vyvolávají představy, že se tuk rozpouští jako zahřáté máslo. Nicméně, to není myšlenka založená na skutečnosti, hmotnost, která je ztracena v sauně, je z velké části hmotnost vody a snížení hmotnosti vody není efektivní nebo spolehlivou formou kontroly hmotnosti, ale to některým lidem nezabránilo ve snaze takto hubnout.

V roce 1991 vydala Psychiatrická klinika Lékařské fakulty University of Minnesota zprávu popisující 14 bulimických pacientů, kteří běžně trávili dlouhou dobu v sauně jako techniku hubnutí. Výsledek? Nepřekvapivý. Bylo zjištěno, že takové používání sauny spolu se zneužíváním diuretik a laxativ způsobilo u všech subjektů velkou dehydrataci a následující související problémy.

Sponzorováno

6. Odolejte pokušení se po saunování ponořit do ledové vody (někdy)

Pro mnoho lidí je součástí obřadu ponořit se po saunování do sněhu nebo ledové vody. Věřte tomu nebo ne, extrémní změny teplot poskytuje stimulační účinek, který si mnoho lidí užívá. Ano, někdy je to super. Ale není to bezpečné pro každého a osoby s kardiovaskulárními problémy by se měly vyhnout náhlým teplotním změnám způsobeným ledovým ponořením. Japonská lékařská fakulta St. Marianna University informovala v roce 1998 o pacientovi, který odešel ze sauny do studené vody a v důsledku toho dostal srdeční infarkt. Tak na to pozor.

7. Smrt

Vaše tělo má fungovat při 36°C a zvýšení teploty jádra na 41°C představuje pro tělo problém. To znamená, že teploty přes 90°C nelze snášet donekonečna. Sauna má sloužit k relaxaci, ne k mučení. Pokud zůstanete uvnitř sauny mnohem déle, než byste měli, je tato vytrvalostní aktivita extrémně nedoporučená. V roce 2010 na mistrovství světa v saunování zemřel po extrémním horku jeden z finalistů, Rus Vladimir Ladyzhensky. Takže poslouchejte svoje tělo a vězte, že i v sauně se dá kvůli horku zemřít (ano, v extrémních případech).

8. Nesaunujte se, pokud máte kardiovaskulární problémy

Kardiovaskulární rizika: Vysoká teplota v sauně může zvýšit srdeční frekvenci a krevní tlak a způsobit tak riziko srdečního selhání, zejména u osob s kardiovaskulárními problémy. V těchto případech se vždy poraďte s lékařem.

Respirační problémy: Někteří lidé mohou mít respirační potíže v důsledku vysoké teploty a suchého vzduchu v sauně.

Problémy s kůží: Někteří lidé mohou mít problémy s kůží v důsledku vysoké teploty a pocení v sauně, zejména pokud se nedodržují základní hygienické opatření.

9. Riziko dehydratace

Vysoká teplota v sauně může způsobit nadměrné pocení a dehydrataci, zejména u starších lidí, dětí a osob s kardiovaskulárními problémy.

10. Nádory a rakovina

Existují některé důkazy, že pravidelné saunování může snížit riziko některých druhů nádorů, ale příliš mnoho saunování může způsobit zvýšené riziko jiných typů nádorů.

Existuje několik studií, které zkoumají vztah mezi saunováním a rizikem vzniku rakoviny, ale výsledky těchto studií jsou stále nejednoznačné. Některé studie naznačují, že pravidelné saunování může snížit riziko vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu, rakovina prostaty a rakovina kůže. Existuje několik mechanismů, které by mohly vysvětlit tuto pozitivní souvislost. Například, pravidelné saunování může zlepšit imunitní systém a snížit zánětlivé procesy v těle, což může pomoci zabránit vzniku rakoviny.

Na druhou stranu, některé studie také naznačují, že pravidelné saunování může zvyšovat riziko vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina kůže. To může být způsobeno vystavením kůže příliš vysokým teplotám nebo nadměrnému pocení.

Je důležité mít na paměti, že souvislost mezi saunováním a rakovinou je stále nejasná a potřebuje další výzkum. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, zejména související s rakovinou, měli byste se poradit se svým lékařem, zda je pro vás saunování vhodné a jaký by měl být čas a teplota saunování.

Vyhněte se problémům a používejte saunu bezpečně

Pravidelné saunování může omladit vaši mysl a tělo způsobem, který jste si ani nedokázali představit. Obecně jsou sauny bezpečné pro zdravé lidi a jsou velmi dobře snášeny. Buďte však chytří a v saunujte se bezpečně.

  • Nezůstávejte uvnitř déle, než je vám pohodlné.
  • Zůstaňte hydratovaní – pijte vodu a ne alkohol.
  • Zamiřte ke dveřím, pokud se vám začne dělat špatně. Uvědomte si, že si nikdo nemyslí, že se mu to stane.

Navíc jedním z nejdůležitějších požadavků na bezpečnost sauny je nekombinovat saunu s pitím alkoholu. Finsko má každý rok řadu úmrtí v důsledku kombinace sauny s alkoholem. Nedělejte tuto chybu. Kombinace konzumace alkoholu a saunování může vést k vážným stavům nouze, včetně srdečních arytmií. Navíc, pokud si myslíte, že sauna je místo, kde se můžete „vypotit po party“, zamyslete se znovu. Riziko sanunování se totiž vztahuje i na fázi kocoviny.

Sponzorováno

Je důležité dodržovat správné bezpečnostní opatření a pokyny a v případě pochybností se poradit s lékařem před saunováním, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.

A o sauně si dále přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva