Účinky sauny na zdraví – pravidelné chození do sauny je velmi zdravé 4.78/5 (27)

Sponzorováno

Choďte do sauny pravidelně, je to zdravé.

Choďte do sauny pravidelně, je to zdravé.

To, že pravidelné návštěvy sauny jsou velmi prospěšné pro naše zdraví, ví dnes již opravdu každý. Možná byste se ale divili, na co všechno saunování pomáhá nebo že sebou nese také určitá rizika. Sauna je velmi dobrá na uklidnění, například po náročném dni v zaměstnání. V sauně jen v klidu a teple odpočíváte, nezatíženi oblečením, nemusíte nikam spěchat, času máte dost. Díky tomuto zklidnění má návštěva sauny velmi dobré účinky na spánek, proto je dobré saunu navštívit večer a poté si už jen dát třeba jen nějaké lehké jídlo a jít spát.

Saunování – pomoc i na psychiku

Jak již bylo řečeno, sauna má na psychiku člověka očistné účinky, podobně ale také na naše tělo, které je plné různých toxických látek, které se odplaví díky velké míře pocení.

V této souvislosti je ale důležité v průběhu saunování doplňovat tekutiny, ideálně pokaždé, když se půjdete z potírny ochladit.

Celkové posílení zdraví

Pravidelné návštěvy sauny posilují imunitu, což se vyplatí zejména v zimních chladných dnech, kdy světem poletují různé chřipkové epidemie. Tím ale výčet preventivních účinků sauny nekončí – sauna pomáhá proti alergiím, infekcím dýchacích cest, pomáhá utišit nervy.

Díky tomu, že se rozšíří póry a cévy, vypadá také vaše pokožka lépe. Sauna se využívá také k prohřátí kloubů, může pomoci při zánětu orgánů trávicí soustavy. Zkrátka sauna je velmi všestranná.

Má sauna rizika?

Rizikem spojeným se saunováním je ochlazování. Po odchodu ze sauny není dobré hned skočit do studeného bazénu, je třeba na to jít pozvolně. Nejprve jít do sprch, kde se umýt od potu a teprve pal pomalým krokem k ochlazovacímu bazénu, do kterého postupně vejít. Poté je dobrý odpočinek, například ve venkovní ochlazovně, doplněný pitím.

Navštívit saunu však nemusí být vhodné pro všechny. Sauna není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či nemocným srdcem, podobně jako pro nakažené chřipkou či lidi s horečkou. Obecně platí, že je vhodné poradit se s praktickým lékařem, ale pokud vám nic z uvedených nemocí není, nemělo by se vám nic stát a návštěva sauny by tedy měla být příjemným a uklidňujícím zážitkem.

Sponzorováno

TIP: Mrkněte na pravidla saunování

Vliv saunování na zdraví člověka

 • zvyšuje se hladina specifických buněk, které jsou schopné pohlcovat choroboplodné mikroby jakož i viry a současně jsou schopny vyvolat tvorbu ochranných protilátek (např. imunoglobulinů) přímo na sliznici dýchacích cest. Tyto přímo brání pronikání infekčních původců do sliznice dýchacích cest a krevního oběhu. Jejich hladina klesá až 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jeden krát týdně.
 • zvyšuje se odolnost organismu proti infekcím, je tak významným prvkem otužování a současně i nástrojem prevence a léčby více respiračních onemocnění, nemocí z nachlazení, revmatických a kožních,
 • povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismus,
 • podporuje vylučování odpadních produktů látkové přeměny (např. solí kyseliny mléčné, kyslíkových radikálů, močoviny a jiné) i látek uložených v kůži (po saunování se v potu zvyšuje vylučování olova a jiných chemikálií, které vstupují do těla během práce např. v chemických závodech ),
 • je podpůrným prostředkem při léčbě nespavosti,
 • zmírňuje bolesti a způsobuje relaxaci kosterních svalů,
 • uvolňuje spasmus a přispívá k zotavování po těžké tělesné námaze,
 • zlepšuje pohyblivost páteře a kyčelních kloubů, jakož i cirkulaci v pouzdrech kloubů a později dochází ke zvýšení elasticity fibrózních tkání a snížení viskozity synoviální tekutiny,
 • zlepšení pohybové aktivity, celkové přehřátí organismu zlepšuje podmínky na okamžitý svalový výkon,
 • je vhodná při léčbě některých klimakterických potíží,
 • pomáhá k lepšímu rozložení vody v organismu (např. snížení otoků u lidí s nadváhou).

A co vy? Jak často chodíte do sauny vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o saunování přečíst?

VIDEO: ZÁSADY SPRÁVNÉHO SAUNOVÁNÍ

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva