Sponzorováno

Jak správně vybrat infrasaunu? Kompletní průvodce 4.94/5 (17)

Podle čeho vybírat infrasaunu?

Podle čeho vybírat infrasaunu?

Investice do infrasauny pro váš domov je vynikajícím krokem pro vaše dlouhodobé zdraví. Výhody pravidelného saunování jsou dobře prozkoumané (můžete si o nich přečíst v tomto článku).

Ale když přijde výběr infračervené sauny, věci začínají být tak trošku matoucí. Různé technologie topných těles, různé možnosti dřeva, rizika s toxiny. Možná jste viděli sauny „přímo z Číny“ a porovnali je se známými značkami, které prodávají sauny za 4-5x dražší. Připlácíte si za „značku“? Nepotřebujete se jen potit v sauně? A proč vlastně potřebuji infraport?

Vím, že všechny tyto otázky jsem měl před mnoha lety, když jsem se poprvé začal zajímat o infrasauny. Strávil jsem hodně hodin zkoumáním, testováním a učením o výhodách infračervených saun.

Níže se podělím o všechna tato moudra s vámi – na oplátku můžete učinit informované a vzdělané rozhodnutí, pokud jde o nákup infračervené (IR) sauny.

Všechny aspekty IR sauny shrnuji ve článku níže. Ve výsledku je to poměrně dlouhý článek. Pokud však chcete přeskočit a zobrazit můj souhrnný kontrolní seznam průvodce pro kupující, jednoduše přejděte na konec tohoto článku.

Obecně je několik věcí, které musíte hledat při nákupu infrasauny. Všechna tato témata (a mnohem více) rozvedu v následujícím článku:

 • Materiál infrasauny – dřevo – ujistěte se, že je vyrobena z přírodního dřeva (nikoli překližky atd.).
 • Úrovně EMF – Infrasauny využívají panely, které přeměňují elektřinu na infračervené světlo. To znamená, že budou vyzařována i elektromagnetická pole (která jsou stresorem na těle). Chcete saunu, která vyzařuje nízké (nebo ideálně žádné) úrovně EMF.
 • Lepidla – mnoho společností vyrábějících infračervené sauny používá syntetická lepidla, která při zahřátí vylučují toxické pachy plynů.
 • Velikost – samozřejmě se ujistěte, že je to správná velikost pro vaše bydlení (byt, dům) a pro kolik lidí ji bude používat, ale ne vždy platí, že větší je lepší – protože provoz větší sauny je dražší a může trvat déle, než se zahřeje (a navíc bude dražší ji koupit).
 • Záruka, zásady vrácení a podpora – jistě vám levná sauna dodaná přímo z Číny může ušetřit pár tisíc korun, ale co se stane, když se něco rozbije nebo ji budete muset vrátit? Koupit v ČR může být lepší nápad.
 • Použitá technologie – jaký druh technologie IR zářiče se používá? Je to nejlepší technologie pro vaše zdraví?
 • Velikosti topných těles – zaměřují se topná tělesa na klíčové oblasti vašeho těla a jsou umístěny tak, aby na vaše tělo dopadalo IR světlo ze stran, zezadu a zepředu (mnoho z nich nemá přední panely nebo použijte malé přední panely atd.)

Jak sami vidíte, je toho mnoho, tak pojďme začít…

Infrasauna vs suché sauny a parní sauny: Jaký typ sauny je vlastně nejlepší?

V kostce je tohle, co potřebujete vědět:

Suché sauny

Tradiční „suché“ sauny se používají po tisíce let, zatímco infrasauny jsou relativně nové a teprve v posledních několika desetiletích byly prodávány pro domácí použití (je to důsledek technologického pokroku a nižších výrobních nákladů).

Tradiční „suchá“ sauna využívá vysoké teploty vzduchu – až 80 stupňů Celsia s nízkou úrovní vlhkosti (10-20 %). Toto horké a suché prostředí způsobuje, že se pokožka potí vysokou rychlostí ve snaze ochladit tělo.

Vzhledem k vysokým úrovním tepla v sauně musí design a konstrukce sauny používat kvalitní materiály, aby odolávaly teplu. Vzhledem k extrémním teplotám v suché sauně také nelze zůstat v sauně delší dobu.

Parní sauny

Parní sauny také využívají vysoké teploty vzduchu (ale ne tak vysoké jako suché sauny), ale mají vysokou vlhkost. Tím také vzniká prostředí, kde se tělo bude pořádně potit.

Vzhledem k vysoké vlhkosti v parních saunách je třeba, aby byly vodotěsné a vnitřně vyložené voděodolnými materiály (jako jsou třeba dlaždice). Problémem může být růst plísní a je třeba nainstalovat speciální filtry, které zajistí, že voda použitá v páře neobsahuje toxiny (které mohou být vdechovány při používání parní sauny).

Infračervené sauny

Infračervené sauny často dosahují teplot kolem 40-60 stupňů Celsia v kombinaci s nižší úrovní vlhkosti.

K prohřátí těla využívají světlo v infračervené panely (odtud název infrasauny). V infrasauně se potíte stejně (ne-li více) než v tradičních saunách, přestože teplota vzduchu je mnohem nižší.

Výhodou tohoto pro domácího uživatele je, že infrasauny nepotřebují speciální ventilaci pro přebytečné teplo, ani nemají problémy s vlhkostí (protože mají nízkou vlhkost) a navíc jsou tyto sauny mnohem levnější na stavbu (a tedy nákup ) a konečně můžete zůstat v infrasauně delší dobu, protože úrovně teploty vzduchu nejsou pro tělo tak stresující jako suché sauny (ale stále máte úžasné výhody z pocení a tepelné terapie).

Vzhledem k těmto důvodům je jasné, proč se infračervené sauny stávají extrémně oblíbenými u jedinců, kteří dbají na své zdraví a hledají domácí saunu za skvělou cenu.

Já tedy pro domácí použití doporučuji v pohodě infračervené sauny.

Technologie topného tělesa a umístění topného tělesa

Je třeba nainstalovat vysoce kvalitní topná tělesa, aby se maximalizoval výstup tepla a IR světla.

Existuje mnoho různých typů topných těles, jako jsou karbonové (uhlíkové) a keramické topná tělesa. Topná tělesa generují teplo pohybem elektrických proudů materiálem. Infračervené světlo je vyzařováno, když jsou tyto materiály pod napětím.

Čím větší je nahromadění tepla, tím více se v sauně potíte. Nekvalitní topidla však odporují celému účelu, proč si saunu kupujete, a často jsou poddimenzovaná.

Existují i nano-uhlíkové topná tělesa. Nano-uhlíkové topné panely jsou pokročilejší formou použitého panelu. Jsou navrženy tak, že výkon nnEMF je velmi nízký (nižší než u standardních uhlíkových topných těles), panely také vyzařují širší pole tepla – poskytují větší pokrytí těla infračerveným světlem a neobsahují žádné toxické VOC (výrobní proces uhlíkových panelů zahrnuje různé chemikálie, které mohou uvolňovat plyny).

Keramická topidla a halogenová trubková topidla se také nacházejí v IR saunách. Tyto topná tělesa mohou vyzařovat více kratšího vlnového světla (blízké infračervené), ale s blízkým infračerveným světlem v sauně je mnoho problémů (tomu se budu věnovat později).

Některé starší sauny mají jako zdroj tepla žárovky. Ale nevýhodou použití žárovek je, že mají spoustu jiných vlnových délek, které nejsou pro tělo prospěšné, jejich provoz může být drahý a vydávají hodně tepla (ohřívají vzduch více než tělo). To také znamená, že musíte zůstat v bezpečné vzdálenosti od žárovky, abyste se nespálili (můžete sedět pár cm od uhlíkového topného tělesa a nespálit se, to u žárovky není možné). A protože jsou tyto žárovky poměrně objemné, vytváří to problémy s designem a velikostí sauny (uhlíková a keramická topidla a velmi tenké panely, které lze v pohodě instalovat na stěnu).

Umístění topidel

Mnohem důležitější než technologie používaná v infračervených saunových topidlech je dimenzování a umístění topidel.

Umístění určuje, kolik infračerveného tepla je skutečně nasměrováno na vaše tělo. No, možná najdete saunu, která vyzařuje vyšší IR energii na základě plochy, ale pokud toto teplo není směrováno do těla nebo je blokováno kryty topidel (popsaných v další části), ztrácíte peníze a čas.

Kvalitní IR sauna umístí svá topidla tak, aby maximum světla bylo zaměřeno na nejprospěšnější části těla. V tomto případě – jádro těla.

I když se toto kritérium může zdát zdravým selským rozumem, není tomu tak vždy. Někteří výrobci nekvalitních infrasaun umístili infrazářiče nad úroveň hlavy, mylně se domnívali, že ohřívání vzduchu je jediným mechanismem, kterým infrasauny působí terapeuticky. To je velká chyba a ukazuje to, že design sauny není dobrý.

Pamatujte, že infračervené záření proniká do vašeho těla a panely, které jsou umístěny nad vaší hlavou, tedy neovlivní vaše tělo tímto mechanismem. Výhody infračerveného záření vyžadují, aby světlo dopadalo na tělo, nikoli pouze ohřívalo vzduch.

Některé podřadné společnosti využívající infračervené sauny umístí topná tělesa vysoko do sauny, aby vytvářely více tepla, což někdy kompenzuje nižší výkon uhlíkových panelů.

Více IR světla musí jít tam, kde by mělo být – tedy do těla. A méně k ohřívání vzduchu.

Budete tedy chtít panely, které většinou zaměří emise energie na vaše tělo a trup a obklopí vás nejméně o 270 stupňů. Pokud máte zahřátá pouze záda nebo přední část těla, výsledky budou podprůměrné. Stejně tak pokud se panely zaměřují na vaše končetiny nebo hlavu, nevyužijete maximální účinky infračerveného tepla.

Zahřívání hlavy spoustou infračerveného tepla navíc nemusí být pro váš zážitek vůbec optimální. I když by se vám hlava neměla ochladit – jako je tomu u provedení přenosných saun – neměla by se ani přehřívat – to ve skutečnosti může zkrátit čas, který v sauně strávíte.

Horní sauna má topné panely nad úrovní ramen - což vede k přehřátí hlavy a plýtvání energií. Spodní sauna má efektivnější panelové uspořádání. Oba panely používají podlahové topení a spodní topení, což je ideální. Ani jedno z uspořádání sauny však neukazuje přední panel topného tělesa, což znamená, že přední část těla není vystavena infračervenému světlu, což není úplně dobré.

Horní sauna má topné panely nad úrovní ramen – což vede k přehřátí hlavy a plýtvání energií. Spodní sauna má efektivnější panelové uspořádání. Oba panely používají podlahové topení a spodní topení, což je ideální. Ani jedno z uspořádání sauny však neukazuje přední panel topného tělesa, což znamená, že přední část těla není vystavena infračervenému světlu, což není úplně ideální (ale bývá to tak).

V ideálním případě bude mít infračervená sauna topné panely na všech stěnách (včetně předních dveří) ve výšce ramen a níže. Sauna by měla mít panely i na podlaze (světlo svítící na spodní část nohou) a na základně židle (zářící na zadní stranu nohou). To je pak úplně ideální.

Kryty topných těles

Další věc, na kterou byste se měli při nákupu infrasauny podívat, je to, co (pokud vůbec něco) zakrývá zdroj topidla.

Mnoho infračervených saunových panelů má na saunových topidlech látkové nebo dokonce kovové kryty. V ideálním případě by tomu tak nemělo být. Proč?

 • Tyto látkové potahy jsou často vyrobeny ze syntetických materiálů – lepidel a vláken, které se mohou při vystavení teplu uvolňovatkdo ví co.
 • Kryty budou blokovat část infračerveného světla z panelů (pamatujte, že cílem IR sauny je maximalizovat IR světlo na těle, nikoli ohřívat vzduch).
 • Kryty, které jsou trvale připevněny k panelu, mohou způsobit problémy s čištěním. To je velký problém u podlahových topení, které se snadno zapotí potem z nohou.

Některé společnosti používají na svých topných panelech potah z jemné síťoviny. Tato síť je vyrobena z kovu a používá se k blokování elektrických polí EMF. Lépe navržená sauna bude navržena tak, aby taková pole vůbec nevyzařovala, a proto nevyžaduje síťový kryt (který pohltí část IR paprsků).

Konečně, IR sauny používají dřevěné panely nebo „ochrany“, abyste nepřišli do přímého kontaktu s topným panelem a potenciálně se nepopálili. Ačkoli jsou tyto dřevěné kryty nezbytné, stále blokují nějaké to IR světlo a často mají kryty více lamel, než je prakticky potřeba.

Co doporučuji: Karbonové topné panely (nejlépe nano-uhlíkové) bez potahů z látky nebo síťoviny a s minimální dřevěnou krytinou.

Vyzařované vlnové délky: Dálné, střední a blízké – proč nemusí být celé spektrum nejlepší

Vlastnosti infračerveného světla (IR) závisí do značné míry na jeho energii, proto se dělí do 3 pásem.. Infračervené světlo lze tedy rozdělit do 3 „typů“:

 1. Krátkovlnné pásmo A (NIR) zahrnuje vlnové délky 760–1 400 nm,
 2. Střední pásmo B zahrnuje délky 1 400–3 000 nm,
 3. Dlouhovlnné pásmo C (FIR) s vlnovými délkami nad 3 000 nm-1 mm.

Infračervené sauny obvykle vyzařují dlouhovlnné pásmo (neboli FIR). Je to proto, že FIR je tělem pohlcováno nejlépe a vytváří největší „efekt potu“ a z technologického hlediska jsou panely dlouhovlnných infračervených topných těles nejjednodušší, a tedy nejlevnější na výrobu.

Když přemýšlíte o teple, většina této energie pochází z dlouhovlnného pásma infračerveného světla. Je to daleká infračervená oblast, která tvoří většinu infračerveného spektra.

Všimněte si, jak se NIR pohybuje od 0,7 um do 1,4 um – rozsah 0,7 um. Porovnejte to s FIR, který má dosah 997 um. To vše je důvod, proč se většina infrasaun zaměřuje na FIR.

Jak je to tedy s krátkým a středním infračerveným zářením? Jedná se o nedávné přírůstky do světa infrasaun a kolem jejich účinnosti existuje mnoho sporů. Zejména proto, že tyto extra vlnové délky se prodávají jako upgrady nebo za vyšší cenu (obvykle se prodávají jako „sauny s celým spektrem“).

Je dobře známo, že krátké infračervené světlo – zejména kolem vlnové délky 850 nm – má obrovské zdravotní výhody. Skutečnost, že existují výzkumy prokazující výhody NIR světla, nemusí nutně znamenat, že infrasauna je vhodná pro použití NIR topných panelů.

Je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Studie provedené na světle NIR využívají velmi specifické vlnové délky – ne tak široké spektrum, jaké bychom nalezli v NIR sauně.
 • Studie se také zabývají pouze touto konkrétní vlnovou délkou světla – i když celospektrální sauna (se světlem NIR) vyzařuje část této vlnové délky NIR, vyzařuje také mnoho dalších vlnových délek.
 • Stejně tak výhody NIR nebyly studovány na těle, které je pokryto potem
 • Konečně intenzita (úroveň výkonu) studovaných vlnových délek NIR není v sauně s plným spektrem často dosažena.

NIR světlo je spíše „terapeutické“ světlo, je jen několik nanometrů od viditelného červeného světla. Pokud by výrobce sauny měl vysoce výkonné tělesa NIR (které by byly drahé a obtížně vyrobitelné), nezískali byste stejné výhody absorpce hluboké tkáně, jaké poskytuje topné těleso FIR.

To je důvod, proč studie provedené na světle NIR používají buď lasery nebo LED. A to je důvod, proč panely pro terapii červeným světlem (které obvykle používají vysoce výkonné 850nm LED diody) jsou dnes tak populární.

Proč je NIR v sauně ztrátou času (a potenciálně špatným nápadem)

Je jasné, že „světlo NIR v sauně s plným spektrem“ je marketingový trik.

NIR – zejména při malé vlnové délce ~850nm – nevyvolá v těle efekt pocení, ani intenzita energie (ozařování) nebude dostatečně vysoká, aby odpovídala vědecky ověřeným úrovním. A pokud ano, možná budete muset být extrémně blízko zdroje světla (tj. žárovky nebo halogenové trubice), což může být nebezpečné (kvůli riziku spálení nebo úrovním nnEMF).

Světlo se rozptyluje na vzdálenost a je v podstatě nemožné být dostatečně blízko k těmto lampám nebo trubicím kvůli jejich extrémně horkým povrchovým teplotám, aby bylo možné přijímat adekvátní úroveň NIR energie. Lasery a LED diody jsou na druhé straně schopny produkovat vlnové délky jedné frekvence pro terapii a lze je pohodlně umístit dostatečně blízko k tělu, dokonce i vtlačit přímo do naší kůže, aby bylo zajištěno dodání terapeutických úrovní světelné energie.

Sponzorováno

Použití krátkovlnného infračerveného záření v infračervené sauně může pomoci ušetřit čas kombinací těchto 2 různých terapií dohromady, ale není to ideální situace pro podávání světelné terapie. Krátkovlnné infračervené záření se bude přes naši tkáň přenášet nejlépe, když máme normální teplotu, ne když jsme nahřátí v sauně a když naše pokožka je zrovna pokryta vrstvou potu.

Proto je „krátkovlnná infračervená sauna“ v rozporu s pojmy. Primární funkcí sauny je generovat teplo ve vašem těle, aby se zvýšila vaše vnitřní teplota, podpořil váš imunitní systém a vyvolal silné pocení. NIR sauna generuje ve vašem těle velmi málo tepla, když prochází naší tkání a neslouží k hypertermickému účelu sauny.

Jak těžit z výhod NIR

Ale co když chcete využít terapeutické výhody NIR? Jednoduché – kupte si NIR panel, který používá LED a vyzařuje světlo s vysokým výkonem na konkrétních vlnových délkách, které byly vědecky ověřeny (tj. 850nm). Takové zařízení nebude vydávat vysoké teplo, a proto je bezpečné pro použití v těsné blízkosti.

Co doporučuji: Nenechte se vtáhnout do marketingového humbuku saun „Full Spectrum“ a zůstaňte u infrasauny, která vyzařuje pouze dlouhovlnné infračervené záření (FIR). (Pokud chcete výhody NIR, hledejte LED panel).

Použité materiály v infrasauně: dřevo a lepidla

Možná se vám zpočátku bude zdát, že tato sekce je při nákupu infrasauny irelevantní, ale není tomu tak. Fakt ne. Ve skutečnosti je to nesmírně důležité.

Vaše sauna je horké místo a čím jsou předměty teplejší, tím více toxinů vypouštějí do vzduchu. Vnitřní struktury infrasaun se samozřejmě skutečně zahřívají, a pokud obsahují toxiny, je to exponenciálně nebezpečnější prostředí pro vaše zdraví.

Nějaké příklady:

 • Zpomalovače hoření na gauči? Při zahřívání se retardéry hoření uvolňují a skončí ve vašich plicích a způsobí zkázu.
 • Dřevo u vás doma? Bez toxinů. Pokud ale začnete to dřevo spalovat, do vzduchu se uvolní malé částice, které budete vdechovat. Konečným výsledkem je zhoršující se zdraví.
 • Rtuťové výplně v ústech? Problematické, ale zdaleka ne tak nebezpečné jako zahřívání rtuti k jejímu odstranění.

No a stejný princip platí i pro sauny. Pokud si koupíte saunu nízké kvality – vyrobenou z levných materiálů a toxických lepidel, zaplatíte cenu za vdechování toxinů. Pojďme prozkoumat, proč jsou toxiny, které vdechujete, také exponenciálně nebezpečnější než expozice jiným prostředkům.

Dovolte mi další přirovnání:

Co způsobuje nejlepší příjem konopí, 1) jeho konzumace; 2) třením na kůži; 3) kouření? Správná odpověď je samozřejmě možnost 3…

Mnoho sloučenin může být po vstupu do plic absorbováno přímo do krevního řečiště. Nákup nejlevnější infrasauny vás tak může vystavit exponenciálnímu množství toxinů, protože je vdechujete. Toxiny tak do sauny nepatří, protože saunu využíváte k detoxikaci.

Dřevo

Dřevo, které se používá k výrobě sauny, jako je překližka, může obsahovat určité toxiny. Jedním takovým toxinem je „formaldehyd“. Formaldehyd má dalekosáhlé zdravotní důsledky, od poškození nervového systému (a konkrétně mozku), zvýšení rizika rakoviny, snížení reprodukční zdatnosti, způsobení vrozených vad a zhoršení učení a paměti.

Formaldehyd je „VOC“ neboli „těkavá organická sloučenina“ – vzduchem přenášený toxin. Některé společnosti vyrábějící sauny používají ke konstrukci svých saun dřevotřískové desky na rozdíl od překližky. Ani jedna není TOP možnost, protože první možnost také obsahuje formaldehyd.

Řešení?

Budete chtít vysoce kvalitní dřevo integrované do vaší sauny. Cedr, jedlovec nebo lípa jsou příklady masivního dřeva, které není vyrobeno z recyklovaných zdrojů, jako je překližka.

Jedlovec je úžasný jako materiál pro stavbu sauny – a je to nejtvrdší materiál ze všech tří, a proto nejodolnější vůči poškození. Někteří výrobci saun přecházejí na používání jedlovce. Cedr však často vítězí v estetice. Ale je problematický z pohledu alergií.

Cedr byl hlášen jako senzibilizátor. Obvykle nejběžnější reakce jednoduše zahrnují podráždění očí, kůže a dýchacích cest, stejně jako rýmu, příznaky podobné astmatu a účinky na nervový systém.

Jedlovec také není skvělý z pohledu alergií. Bylo hlášeno, že jedlovec způsobuje podráždění kůže a dýchacích cest a také rýmu.

Na druhou stranu lípa nemá žádné zdravotní reakce.

Vzhledem k tomu, že svou pokožku přímo vystavíte dřevu a budete dýchat pachy dřeva a vysoké teplo, uzavřených prostor, mohou být sauny z lipového dřeva preferovanou volbou pro alergiky.

Mnoho saun také obsahuje pryskyřice, které mohou během používání uvolňovat plyn. Dřevo by se mělo před správným použitím vysušit, aby se odstranily pryskyřice a oleje. Výrobci sauny by proto měli projít procesem odstranění olejů, aby během saunování neunikaly plyny.

Také – i když sauna vypadá jako z kvalitního dřeva, nezapomeňte zkontrolovat spodní a horní část sauny. Některé z nejoblíbenějších saun na trhu používají levné dřevotřískové desky na horní straně sauny a na jiných místech, kde to nevidíte.

Lepidla

Nebezpečná jsou také lepidla, která se používají při stavbě sauny. Asi víte, že někteří lidé používají lepidla jako drogu, konkrétně inhalací. Pokud jste ve vyhřívané infračervené sauně a teplem přenášíte lepidlo do vzduchu, získáte stejný efekt. Samozřejmě dávky jsou zde mnohem nižší než při užívání drog, ale princip je stejný.

Doba působení lepidel v sauně je také mnohem delší než při užívání drog.

Saunové konstrukce, které využívají spoustu jednotlivých dřevěných dílů, které je nutné slepit, ohrožují vaše zdraví. Během saunování budete toxiny přidávat místo toho, abyste je odstraňovali.

Lepidlo také obsahuje VOC. Vysoce kvalitní sauny používají pevnější typy konstrukcí, jako je použití šroubů nebo zámkových spojů místo lepidel.

Co doporučuji: Zajistěte, aby byla sauna vyrobena výhradně z kvalitního dřeva (nejlepší je lípa) a neobsahuje žádné dřevotřískové desky ani toxická lepidla, která mohou při používání sauny uvolňovat nebezpečné plyny.

EMF pole: Ujistěte se, že nesedíte v mikrovlnné troubě

Topná tělesa a elektrické kabely potřebují vyzařovat nízké až téměř neexistující úrovně nepřirozených elektromagnetických frekvencí (nnEMF), také v oblasti extrémně nízké frekvence (ELF).

Topná tělesa jsou hlavními zdroji elektromagnetických frekvencí.

Vodiče směřující k topným tělesům jsou hlavními zdroji extrémně nízkofrekvenčních elektromagnetických frekvencí neboli „ELF“. ELF Je známější jako „špinavá elektřina“.

Národní toxikologický program (NTP) nedávno zjistil, že expozice elektromagnetickému záření je spojena s rakovinou. Po desetiletí bylo toto spojení zesměšňováno a/nebo ignorováno, zejména zasvěcenci technologického průmyslu, kteří se spoléhají na prodej zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo elektrická zařízení.

Příběh se však zhoršuje: studie zkoumající negativní účinky takových zařízení na zdraví využívaly intenzity sítí 2g a 3g: svět nyní používá mnohem silnější sítě 4g a 5g.

Sečteno a podtrženo: nepůvodní (tj. přirozeně se nevyskytující v přírodě) elektromagnetické frekvence nejsou tak bezpečné, jak se běžně předpokládá.

Očekává se, že EMP budou mít dalekosáhlé zdravotní důsledky, jako jsou problémy s nervovým systémem (např. deprese, bolesti hlavy), autoimunitní onemocnění (při kterém imunitní systém těla napadá vlastní buňky těla), energetické problémy (např. chronická únava), zrychlené stárnutí, a více.

Nejdůležitější je, že přínosy saun – dokonce i při určité expozici nnEMF – daleko převažují nad škodou způsobenou typem nnEMF emitovaného těmito saunami.

Mějte také na paměti, že většina tvrzení EMF, která sauny uvádějí, jsou nepravdivé. Dokonce i testování třetí stranou může být zavádějící nebo nebezpečné.

Tvrzení třetích stran mohou být zavádějící, protože 1) panely nejsou testovány při maximální teplotě; 2) podvodné společnosti, které používají nesprávné metody testování EMP, jako je testování jednoho panelu; 3) testovací společnosti třetích stran používají nekvalitní měřiče EMF;

Nejlepší způsob, jak určit úrovně nnEMF v sauně, je použít měřič EMF (mám rád měřič Cornet ED88T) a otestovat tělesa a kabeláž sami.

Vím, že to pro většinu lidí není praktické, ale jen ať to víte.

Bluetooth

Mnoho saunových společností má vestavěné reproduktory, ke kterým se můžete připojit přes Bluetooth. To je rozhodně skvělá marketingová funkce a jsem si jistý, že to mnoho lidí přitahuje.

Ale pokud to se svým zdravím myslíte velmi vážně a chcete minimalizovat veškeré nnEMF, pak to bude další expozice EMP.

Společnosti vyrábějící sauny si naštěstí uvědomují, že někteří zákazníci chtějí v sauně minimalizovat vystavení záření, a proto nabídli způsoby, jak vypnout Bluetooth. Pokud je to pro vás důležité, určitě se ve firmě před koupí infrasauny zeptejte.

Také se zeptejte, zda lze reproduktory stále používat (pomocí zástrčkového kabelu), pokud je bluetooth deaktivováno.

Sauny vám někdy umožňují deaktivovat bluetooth (vytažením čipu), ale bohužel to deaktivuje celý systém reproduktorů.

Co doporučuji: Ujistěte se, že nedostáváte saunu s vysokou úrovní EMF. A neberte jen slib a slovo společností, udělejte si průzkum a ideálně vlastní testování.

Velikost, doba zahřívání a provozní náklady infrasauny

Velikost

Lidé jsou obvykle omezeni dvěma faktory, pokud jde o velikost:

 • Prostor pro saunu – tj. kolik místa máte k instalaci sauny
 • Rozpočet

Zákazník si obvykle koupí největší saunu, která vyhovuje jeho omezením.

Pokud tedy mají neomezený rozpočet a celou místnost pro instalaci sauny, mohou využít obrovskou 4 nebo 5místnou saunu. Ale ne vždy je větší u saun lepší.

Zde je důvod:

 • Některé extra velké sauny mohou vyžadovat elektrikáře, aby zajistil, že vaše domácí elektroinstalace zvládne velkou energetickou zátěž.
 • Velké sauny spotřebovávají mnohem více elektřiny (prodražují jejich provoz)
 • U velké sauny může také trvat déle, než se zahřeje

Osobně největší faktor, na který se při nákupu sauny dívám, je kolik lidí ji bude používat.

Moje žena a já se spolu saunujeme jen zřídka (za všechny ty roky, co mám infrasauny, myslím, že se jednou stalo, že jsme tam byli oba spolu). Místo toho obvykle jde první žena, vystoupí a pak se dostávám dovnitř a dělám si vlastní pohodu já sám.

Vzhledem k tomu by sauna pro 4 osoby byla pro naše potřeby přehnaná.

Vleže nebo vsedě? Další věcí, kterou je třeba zvážit, je, zda si chcete v sauně lehnout nebo dát nohy nahoru. Žádná z těchto možností není možná v sauně pro 1 člověka, obvykle byste se dívali na saunu pro 3 osoby, pokud si chcete lehnout.

Svým klientům a čtenářům jsem říkal, že pokud rozpočet a prostor nejsou problémem, jděte do sauny pro 3 osoby. V sauně pro 3 muže si můžete lehnout na záda (ačkoli nohy budete muset mít na zadní stěně).

A pokud jste v sauně dva, je dost místa, abyste se nepotili jeden na druhém. Ale nevýhodou sauny pro 3 osoby je obvykle cena mnohem vyšší než u sauny pro 2 osoby a má také mnohem větší stopu a spotřebu energie.

Osobně nedoporučuji si lehat si do infrasauny. Proč? Když se podíváte, kde jsou topidla v sauně umístěna, všimnete si, že jsou navržena tak, aby uživatel seděl na lavičce. Položením se vám neosvítí záda ani hýždě. Ani vám nesvítí žaludek.

Místo toho je to všechno nasměrováno na temeno a stranu vaší hlavy (není to nic moc), na stranu vašeho žaludku a možná vaše nohy. A pokud na sauně nejsou žádné přední panely (jak je tomu v mnoha saunách), budete mít světlo pouze na jedné straně těla. Proto pro nejlepší efekt doporučuji sedět v infrasauně.

Vzhledem k tomu, pokud plánujete saunu většinu času využívat sami, je pravděpodobně vše, co potřebujete, sauna pro 2 osoby.

Ještě lepší je, že to bude mnohem levnější, bude se snadněji instalovat, provozovat levněji, rychleji se zahřívat a pokud to budete chtít někdy přemístit, není to žádná velká práce. A pokud by se objevil kamarád a vy byste si chtěli udělat společnou relaci, stále můžete oba dovnitř.

Další věcí, kterou je třeba hledat, je, zda je sauna vybavena stoličkou (nebo zda můžete použít vlastní stoličku).

Než vyrazíte ven a pořídíte si tu největší saunu, jakou si můžete dovolit, promyslete si všechny tyto věci, zejména kolik lidí bude saunu používat. Můžete si ušetřit pěkných pár korun!

Co doporučuji: Nepořizujte si nutně tu největší saunu, jakou si můžete dovolit. Pořiďte si saunu, která maximalizuje vaše zdraví, aniž by to narušilo rozpočet (pamatujte, že provoz větších saun je dražší!).

Cena, doprava a záruka

Cena

Jistě můžete najít levnou infrasaunu „přímo z Číny“ online. Ale je pravděpodobné, že to bude EMF pekelná díra, použijete příšerná lepidla a dřeva, bude špatně navržená a podpora a záruka budou nula.

Pokud to myslíte se svým zdravím vážně, kupte si dobře navrženou a vysoce kvalitní saunu od renomované společnosti.

Osobně jsem velkým fanouškem kvality před kvantitou. Raději bych si koupil dobře postavenou, vysoce kvalitní saunu pro 2 osoby než riskantní saunu pro 3 osoby za stejnou cenu.

Záruka

Ta souvisí s cenou. Firma prodávající prémiové produkty bude s radostí stát u jejich sauny a ručit za ni.

Levná sauna dodaná přímo z Číny vám jistě může ušetřit pár tisíc korun, ale co se stane, když se něco rozbije nebo ji budete muset vrátit? Koupit ji v ČR u dobrého prodejce může být lepší nápad.

Minimálně se ujistěte, že společnost nabízí 5letou záruku. Ačkoli i 10 nebo doživotní záruka je poskytována některými z nejlepších společností zabývajících se infračervenými saunami.

Co doporučuji: Dostanete to, za co zaplatíte. Nešetřete na kvalitě, abyste ušetřili pár korun. Pořiďte si saunu, která bude pro vás zdravá a nebude způsobovat problémy. I když se jedná o o něco menší saunu.

Další funkce a doplňky infrasauny

Infračervený trh je velmi konkurenční. Jedním ze způsobů, jak se společnosti snaží vyniknout z davu, je zahrnutí „zvláštních funkcí“.

Mohou to být funkce, jako jsou vestavěné stereo, ionizátory, chromoterapie nebo dokonce další příslušenství, které zpříjemní váš zážitek ze saunování.

Většinu z těchto věcí nepotřebujete a často nelze dodatečnou hodnotu ospravedlnit. Pojďme si ale projít pár běžných:

Světelná terapie

Víme, že světelná terapie funguje (o výhodách se věnujeme ZDE). Ale LED diody používané v saunových světelných terapeutických systémech mají příliš nízký výkon, aby nabízely nějaký zdravotní přínos.

Místo toho utraťte své peníze za účelově vyrobený panel pro terapii červeným světlem.

Chromoterapie

Upřímně, nevím o tom dost, abych to komentoval. Ale obecně jsou to jednoduše barevné LED diody, které jsou zahrnuty zdarma (výroba by stála velmi málo).

Tuto funkci používám velmi zřídka, pokud nechci příjemné teplé světlo, které mi pomůže uvolnit se, když snížím expozici modrému světlu.

Jedna obava, kterou mám s těmito LED diodami, je, že se zdá, že produkují hodně blikání, což je další zátěž pro tělo.

Ionizátory

Nezkoumal jsem výzkum na toto téma, ale někteří odborníci na zdraví, kterým věřím, mi říkají, abych se vyhýbal ionizátorům. Udělejte si průzkum, než utratíte za takovou funkci navíc.

Osobně jsem svou saunu přinesl k použití jako saunu a pouze saunu.

Stereofonní/reproduktorové systémy

Zdá se, že to je dnes standardem ve všech saunách. Jen se ujistěte, že jej můžete stále používat, pokud deaktivujete bluetooth.

Sponzorováno

Co doporučuji: Většina doplňků jsou marketingové triky, ale některé doplňky do sauny mohou být užitečné. Dvakrát se zamyslete nad nějakým příslušenstvím do vaší infrasauny.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Jak správně vybrat infrasaunu? Kompletní průvodce”

 1. ID napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, kde se bere v sauně EMP. Jde o vyzařování síťové frekvence z rozvodu a topidel – melo by to být jen těch 50Hz. Nebo mají infrasauny nějakou spínanou regulaci která tam zanese vyšší frekvence? (Něco jako triaková regulace otáček u vrtačky?) Jde o srovnání – spousta lidí má u postele zásuvku s lampičkou, případně s rádiem, vypínač od světla a podobně. Nebude tedy zátěž EMP v infrasauně srovnatelná se zátěží v posteli každou noc? Magnetická složka bude daná proudem, ta bude u sauny vyšší ale elektrická složka by měla být stejná. Pokud máte ten měřák, můžete prosím změřit zátěž u zásuvky a nabíječky mobilu – tam už jsou vyšší frekvence a lidi to mají v noci běžně u hlavy – a zátěž v sauně?
  Děkuji za případnou odpověď, s pozdravem Ivo Drašner

  • V infrasauně nebývá zpravidla generováno elektromagnetické pole (EMP) jako součást běžného provozu. Infrasauny jsou navrženy tak, aby poskytovaly tepelnou terapii pomocí infračerveného záření, které proniká do těla a zahřívá tkáně.

   Pokud máte obavy z vystavení elektromagnetickému poli, je dobré se ujistit, že vaše infrasauna je certifikována a splňuje příslušné bezpečnostní normy. Zpravidla jsou infrasauny navrženy tak, aby minimalizovaly emise elektromagnetických polí a byly bezpečné pro použití. Nicméně, pokud máte vážné obavy ohledně elektromagnetického pole, můžete se poradit se svým lékařem nebo odborníkem na elektromagnetickou kompatibilitu. Jednoduše se to dá změřit, jak říkáte. Před nákupem se tak prodejce zeptejte.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva