Sponzorováno

Sauna v těhotenství – dát si ji, nebo raději ne? 4.85/5 (20)

Jak je to se saunováním v těhotenství?

Jak je to se saunováním v těhotenství?

Blíží se zimní měsíce a tím i období, kdy se řada lidí rozhoduje pro návštěvu sauny. Saunování obecně pomáhá posílit systém obranyschopnosti organismu a tím i proti nachlazení a chřipkám. Střídání horka a chladna vede ze zrychlení látkové výměny a uvolňuje svaly. Je ale sauna vhodná i v těhotenství?

Názory na návštěvu sauny se značně různí, obecně však platí, že by saunu rozhodně neměly navštěvovat všechny těhotné ženy v prvních třech měsících těhotenství a ženy, které jinak na saunování nejsou zvyklé.

Jak je to tedy se saunováním v těhotenství?

Pokud se žena rozhodně pro návštěvy sauny i v těhotenství, měla by respektovat následující pravidla:

  • návštěvy sauny NEJSOU vhodné v prvním trimestru těhotenství
  • návštěvy sauny nejsou vhodné při jakýchkoliv komplikacích těhotenství
  • návštěvy sauny nejsou vhodné pokud žena není na saunování zvyklá
  • saunu není vhodné navštěvovat více než 2x týdně
  • je vhodná návštěva sauny spíše o nižších teplotách a není vhodné se v ní zdržovat déle než 10 minut
  • oběhový systém je více zatěžován v sauně o vyšší vlhkosti, je tedy vhodné si vybrat spíše saunu se suchým teplem
  • po návštěvě sauny není vhodná okamžitá koupel v chladné vodě, spíše je vhodné se ochladit postupně ne příliš studenou vodou ze sprchy
  • je nutné myslet na dostatečný příjem tekutin!

Proč vlastně není sauna absolutně vhodná v prvním trimestru?

Při pobytu v sauně dochází k přehřátí organismu, které se ukázalo být rizikovým ve výskytu vrozených vývojových vad. Jedná se o vady nervové trubice – například spina bifida (což je rozštěp páteře). Dle studií je jejich riziko zvýšeno až dvojnásobně. A to nechcete.

Sponzorováno

Jaké další negativní účinky může sauna mít?

Pobyt v sauně také může vést k nadměrnému zatěžování oběhového systému až kolapsu. Vlivem tepla dochází k rozšíření kožních cév a zvýšenému pocení, tím dochází ke značným ztrátám tekutin a snižuje se krevní tlak. Následkem snížení krevního tlaku je možné omdlení a také snížené prokrvení dělohy a přívodu kyslíku k plodu.

Pokud začnete pociťovat slabost nebo nevolnost, měli byste saunu okamžitě opustit. To může být známkou toho, že se vaše tělo přehřívá.

Z posledních dvou důvodů nedoporučují někteří odborníci saunování v těhotenství vůbec. Takže se raději nesaunujte, pokud opravdu nemusíte. Je vhodné se saunám v těhotenství vyhnout kvůli riziku přehřátí, dehydratace a mdlob. Pokud nemůžete sauně za žádných okolností odolat (fakt?), omezte čas, který strávíte uvnitř, na maximálně 10-15 minut nebo méně. Někteří lékaři doporučují sauně se během těhotenství úplně vyhnout. I omezené množství času v sauně může vést ke komplikacím pro vaše dítě.

Sponzorováno

Je také důležité si uvědomit, že ne všechny sauny jsou stejné. Jsou udržovány při různých teplotách a různě zahřívány. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit dobu, po kterou se vaše tělo zahřeje na teplotu, která může být pro vaše dítě dost škodlivá.

Co si dále o těhotenství přečíst?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva