Sponzorováno

Je sauna bezpečná, když máte vysoký krevní tlak? 4.82/5 (11)

 • Studie na více než 1600 mužích středního věku ve Finsku zjistila, že ti, kteří se saunovali čtyřikrát až sedmkrát týdně, snížili riziko vysokého krevního tlaku téměř o polovinu ve srovnání se saunujícími se jednou týdně.
 • Saunování může snížit systémový krevní tlak prostřednictvím různých biologických mechanismů.
 • V sauně se vaše tělesná teplota zvyšuje a rozšiřují se tak krevní cévy. V průběhu času se zdá, že to zlepšuje funkci vnitřní vrstvy krevních cév, vysvětlili vědci. Saunové koupele také odstraňují tekutiny z těla pocením a uvolňují tělo i mysl, dodali vědci.
 • Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Stejní vědci již dříve zjistili, že časté saunování snižuje riziko úmrtí souvisejících se srdcem a úmrtí ze všech příčin.

Možná se to na první pohled nemusí zdát, ale sauna je skutečně vhodná pro většinu lidí s vyšším tlakem.

Možná se to na první pohled nemusí zdát, ale sauna je skutečně vhodná pro většinu lidí s vyšším tlakem.

Dnešní téma je velmi důležité, protože diskutujeme o saunování a o tom, jak souvisí s hypertenzí. Jak možná víte, nebo možná ne, kardiovaskulární onemocnění jsou zodpovědná za zhruba 18 milionů úmrtí (1/3 z celkového počtu úmrtí) každý rok na celém světě.

Je to ve skutečnosti nyní celosvětová příčina smrti číslo 1 a podle Světové zdravotnické organizace byla první i posledních 15 let. Proto je zásadní, abychom udělali vše, co je v našich silách, abychom použili nástroje a znalosti, které máme v rukou, abychom zabránili, snížili a zvrátili hrozné škody, které srdeční choroby každý den způsobují na celém světě.

Je sauna bezpečná při vysokém krevním tlaku?

Odpověď je v 90 % případů ano.

Ve skutečnosti se doporučuje lidem, kteří trpí vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními chorobami, aby saunu navštěvovali několikrát týdně. Podle studií je známo, že užívání sauny 4–7krát týdně je prevence:

 • Hypertenze
 • Městnavého srdeční selhání
 • Ischemické choroby srdeční
 • Onemocnění periferních tepen
 • Dyslipidémie
 • Endoteliální dysfunkce
 • Dysfunkce levé komory
 • Dalších kardiovaskulárních onemocnění

Jak sauna pomáhá s krevním tlakem?

Hypertenze, definovaná jako systolický tlak 130 mm Hg nebo vyšší, nebo diastolický tlak 80 mm Hg nebo vyšší, je chronické zvýšení krevního tlaku. Je to silný prediktor budoucího výskytu mrtvice, ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu, srdečního selhání a úmrtí souvisejících s kardiovaskulárním systémem.

Ústředním bodem patofyziologie hypertenze je ztráta arteriální poddajnosti neboli elasticity, která může mít dalekosáhlé účinky na více orgánových systémů, včetně mozku a ledvin. Společným prvkem mezi uživateli sauny je však nižší výskyt hypertenze díky zlepšení poddajnosti tepen. Například u mužů, kteří saunu navštěvovali dvě až tři sezení týdně, bylo ve studii zjištěno o 24 procent nižší riziko rozvoje hypertenze, a muži, kteří saunovali čtyřikrát až sedmkrát týdně, měli o 46 procent nižší riziko hypertenze ve srovnání s muži, kteří saunu používali pouze jednou týdně. Bylo prokázáno, že jediné saunování snižuje krevní tlak a zlepšuje poddajnost tepen. Saunování jako takové může sloužit jako nefarmakologický prostředek k řešení nebo dokonce k prevenci hypertenze.

Sponzorováno

Podle 20 let trvajících studií ve Finsku, ve kterých sledovali až 2 000 mužů, kteří se saunovali několikrát týdně, zjistili, že:

 • Muži používající saunu 2–3krát týdně měli o 24 % nižší pravděpodobnost rozvoje hypertenze.
 • Muži používající saunu 4–7krát týdně měli o 46 % nižší pravděpodobnost vzniku hypertenze ve srovnání s muži, kteří saunu používali pouze jednou týdně.

Podle těchto studií je důvodem, proč je saunování užitečné při prevenci a zvrácení vysokého krevního tlaku, to, že vystavení teplu pomáhá s poddajností tepen (flexibilita tepen) a také s hemodynamikou (schopnost vaší krve snadno proudit přes vaše tělo).

Preventivní opatření pro saunování, pokud máte krevní tlak

Jediné, na co si musíte dávat pozor, pokud už máte vysoký krevní tlak, netlačte na sebe moc v saunování – co do teploty v sauně a času. To je moje rada. A i jiných odborníků.

 • Nevystavujte se vysokým teplotám (90-100°C), pokud tak učiníte, tak po dobu ne delší než 5–10 minut.
 • Vyberte si saunu, která zvýší vaši tepovou frekvenci, ale ne příliš (studie se obvykle zaměřují na 60-80°C). Toho lze dosáhnout infračervenou nebo suchou finskou saunou.
 • Zaměřte se na kratší saunování pro začátek, než si tělo vytvoří větší zvyk. (Relace 10–25 minut)
 • Nevystavujte se prudkým změnám teplot jako je saunování + studené ponory do mrazivé vody. To může náhle zvýšit průtok krve a pokud jsou vaše tepny již poškozené, může to způsobit určité problémy.
 • Nepijte alkohol v sauně ani před ní. Většina lidí, kteří měli problémy se saunováním, dříve pila alkohol.
Fáze hypertenze

Fáze hypertenze

 

Na závěr

Doufám, že jsem byl schopen objasnit otázku, zda byste měli nebo neměli používat saunu, když máte vysoký krevní tlak.

Moje doporučení je, abyste saunu používali častěji a měli menší teploty a sledovali své výsledky. Nezapomeňte používat saunu inteligentně a příliš na sebe netlačte, to se nevyplatí.

Sponzorováno

A co vy? Saunujete se? V čem vám to pomáhá?

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva