Sponzorováno

Pánové pozor – Pravidelné saunování uvaří spermie. Jak na lepší kvalitu spermií? 4.78/5 (9)

Jak na lepší kvalitu spermií?Po cvičení si mnoho pánů dopřeje relaxační saunu. Neuvědomují si však, že teplo může být nebezpečné pro jejich sperma. Výzkum prokázal, že sauna je téměř upraží.

Muži, kteří tráví v sauně 15 minut alespoň dvakrát týdně po dobu tří měsíců, mohli zaznamenat okamžitý pokles množství spermií. Původní zdravý stav se obnoví až po půl roce bez sauny.

Pánové, nepřehřívejte se

Aby dokázali produkovat zdravé spermie, varlata by měly být průběžně uchovávat při teplotě, která je o dva stupně nižší, než je teplota jádra těla, tedy 36,6 stupňů Celsia. Právě to je důvod, proč varlata visí. Jakýkoliv vnější vliv, který zvýší jejich teplotu, má automaticky negativní vliv na tvorbu spermií.

Autor studie Andrea Garolla z Univerzity v Padově v Itálii varuje i před jinými zdroji tepla, které působí na citlivé mužské partie. Jde o přijímané tekutiny, horká koupel nebo notebook.

Přílišné teplo tedy množství spermií škodí. Pokud chcete naopak zvýšit jejich kvalitu, měli byste sníst asi 75 g vlašských ořechů denně. Jen hrst ořechů dokáže podle mnoha výzkumů zlepšit kvalitu semene, což se může hodit, pokud plánujete potomka.

Co má vliv na kvalitu spermií?

Teplota

Spermie dozrávají ve varlatech přibližně 72 dnů pokud jejich tvorbě je potřebná teplota nižší než 37 stupňů Celsia. Pokud uvažujeme, že běžná teplota mužských varlat je 34,5 stupňů Celsia předpokládáme, že u zdravého muže by s jejich tvorbou neměl být problém. Pokud je však teplota ovlivňována nevhodnou spodním prádlem nebo notebookem položeným několik hodin denně v lůně optimální tvorba spermií problémem může začít být. Mužům, kteří mají problémy s plodností odborníci doporučují vyhýbat se saunám a místnostem s vysokou teplotou.

Nesprávný životní styl a výživa

Kvalitu spermií výrazně ovlivňují nedostatek spánku a vysoké pracovní nasazení, ale i nadváha a nedostatek pohybu. Ve výživě by si měli muži dopřát kromě vyváženosti jejích základních stavebních prvků i dostatečný přívod vitamínů, minerálů a stopových prvků. Kvalitu spermií podporují vitamin E, selen, zinek, kyselina listová.

Zlozvyky

Podle výzkumů pohyblivost spermií výrazně snižuje kouření. Při zvýšení šance na těhotenství doporučují odborníci navždy se vzdát cigaret u obou partnerů.

Stejný vliv na kvalitu má i konzumace alkoholu a drog.

Sponzorováno

TIP: Na zdravé spermie je dobrá barevná zelenina

Jiná onemocnění

Kvalitu spermií snižují různé typy onemocnění: urogenitální záněty, pohlavně přenosné onemocnění, vrozené vývojové anomálie močopohlavního traktu, následky urogenitálních operací, hormonální poruchy, následky Rtg záření, onkologické chemoterapie a pod. Zhoršené hodnoty spermiogramu však mohou být způsobeny i aktuální konzumací léků, např. antibiotik, cytostatik, imunosupresiv.

Spermiím škodí také nadváha a obezita.

Životní prostředí

Kvalita spermií mužů klesá i v Česku a na jejích hodnotách se výrazně podílí i životní prostředí. Například i některých oblastech Česka má díky jeho snížené kvalitě problémy s kvalitou spermií téměř 90 % mužů. Kvalita spermií klesá přímo úměrně se zhoršováním životního prostředí.

I u mužů je důležitá prevence

Pokud lékaři i osvětové kampaně častěji apelují na odpovědnost žen a vyzývají je na preventivní prohlídky a vyšetření na muže se dosud v tomto směru zapomíná. „Tak jak se apeluje už na dívky a mladé ženy, tak by mělo rodičům záležet i na zdraví jejich syny a preventivní prohlídky u urologa by měly být běžnou součástí péče o mužské zdraví. Jde o jednoduché vyšetření, které pacienta nebolí,“ dodal doktor.

Sponzorováno

Chodíte pravidelně do sauny? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte o spermiích

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Pánové pozor – Pravidelné saunování uvaří spermie. Jak na lepší kvalitu spermií?”

  1. […] Muži, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní mají nížší počet spermií a jejich koncentraci, podle studie z roku 2013. I dlouhé a příliš časté saunování škodí spermiím. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva