Sponzorováno

Jak neusnout za volantem? Spolehněte se na osvědčené metody i triky 4.8/5 (10)

Pokud se cítíte unaveni nebo ospalí, zastavte a odpočiňte si. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Pokud se cítíte unaveni nebo ospalí, zastavte a odpočiňte si. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Podle různých studií může spánek a mikrospánek za tisíce nehod na silnicích ročně.

Nedostatek spánku může vážně ovlivnit vaši reakční dobu, úsudek a schopnost soustředit se, což může být zvláště nebezpečné, pokud řídíte. Ať už se chystáte na dlouhou cestu, třeba na dovolenou k moři, můžete si přečíst tyto tipy, jak se vyhnout ospalé jízdě a jak neusnout.

Jak se vyhnout usnutí při řízení? Jak neusnout za volantem?

Pokud jste jako mnoho jiných lidí, vaše první zastávka, jakmile nastartujete auto, je káva. Ačkoli vás kofein, energetické nápoje a další podobné doplňky mohou dočasně oživit a nakopnout, nejsou dlouhodobě spolehlivé a nefungují po dlouhou dobu. Nakopnou vás na pár desítek minut či několik málo hodin, ale pak vás únava dostihne.

Nejlepším řešením únavy řidiče je nebýt unavený. Zde je několik tipů, jak zajistit, abyste byli během dlouhé jízdy ve střehu a neusnuli:

Dbejte na nulový spánkový dluh

Při přípravě na dlouhou cestu se ujistěte, že jste měli několik nocí po 7 až 9 hodinách spánku v řadě. Budete se cítit svěží a připraveni vyrazit. Pokud pár dní před cestou spíte 5 a méně hodin, únava vás prostě dostihne. Na to pozor.

Zajistěte si dostatek spánku před tím, než vyrazíte na dlouhou cestu. Doporučuje se spát alespoň 7-8 hodin denně.

Dělejte si přestávky

Možná budete v pokušení nedělat si přestávky, abyste se dostali do cíle co nejrychleji, ale nedělejte to. Pravidelné přestávky vám umožní vystoupit z auta, pohybovat se a protáhnout se. To tělu hodně pomůže. Naplánujte si přestávky na jídlo, protáhnutí a probuzení. Můžete dokonce být schopni si dát rychlý 20minutový spánek. Někomu to dokonale pomůže a můžete být opět čerství.

Na delších cestách se pravidelně zastavujte, abyste si odpočinuli a protáhli nohy. Doporučuje se přibližně každé 2 hodiny zastavit a na 15-20 minut si odpočinout.

Přijeďte o půlnoci do hotelu

Doba mezi půlnocí a časným ránem je doba, kdy naše tělo chce nejvíce spát, a proto je nejnebezpečnější řídit. Pokud se nemůžete vyhnout jízdě v noci, zkuste si alespoň rozdělit cestu na dvě části a strávit noc v hotelu. Od půlnoci do šesti se vyspěte v pronajatém pokoji a pak jeďte dál. Pokud máte více času, můžete se v půlce cesty podívat na nějaké zajímavé místo + se zároveň prospat. To je obecně fakt super rada a tak to dělám já, když někam jedu. Jedete na jih Chorvatska? No tak se zastavte na den ve Slovinsku! Vyspěte se a mrkněte po krásách Slovinska. Rozhodně nebudete litovat!

Střídejte se

Pokud cestujete s ostatními, měli byste střídat čas za volantem. To vám dá čas na odpočinek a třeba i na chvíli spánku. Když se třeba střídáte 3 lidi za volantem, je to super jízda. Každý 2-3 hodinky a pak odpočinek.

Hydratace

Ujistěte se, že pijete dostatek tekutin, aby se zabránilo dehydrataci, která může způsobit únavu a ospalost. Pijte hlavně vodu. Alkohol samozřejmě vypusťte.

Sponzorováno

Poznejte varovné signály

Pokud si nemůžete vzpomenout na několik posledních okamžiků jízdy, neustále zíváte nebo nedokážete dobře soustředit své oči, buď předejte volant někomu jinému, nebo se zastavte a zdřímněte si. Je velmi nebezpečné pokračovat takto v jízdě. Pozor na to!

Správná jídla pomohou

Vyvarujte se v době jízdy těžkých jídel a alkoholu, které mohou způsobit ospalost a zhoršit situaci. Ideální jsou hydratační potraviny. Nakrájet ovoce a zeleninu je super. Třeba citróny :) občas si do něj kousněte a spát se vám nebude chtít.

Hudební doprovod

Poslouchání hudby nebo audioknih může pomoci udržet pozornost a zbavit se únavy. Ale pozor, stále se na 100% soustřeďte na jízdu.

Udělejte, ať se vám chce čůrat

To je takový soukromý trik. Hodně pijte vodu. Pak se vám bude chtít čůrat. Ale nejděte hned na záchod. Jeďte tak, aby se vám chtělo čůrat. Fakt neusnete, pokud se vám chce čůrat. A stovku kilometrů třeba v pohodě zvládnete :)

Správná teplota

Dbejte na to, aby byla teplota v autě přiměřená a aby vám nebylo ani příliš horko ani příliš zima.

Rozhovor s pasažéry

Pokud máte pasažéry, kamarády, bavte se s nimi – můžete se s nimi bavit o zajímavých věcech a udržet tak pozornost.

Co fakt nedělat

Mnoho lidí si myslí, že otevření okna, pouštění hlasité hudby nebo telefonování jim pomáhá zůstat vzhůru a vyhnout se ospalosti. I když mohou mít pocit, že „fungují“, ve skutečnosti jsou to docela nebezpečné triky, protože vás odvádějí od řízení, které přitahují 100 procent vaší pozornosti. Tyto „triky“ vám také dávají falešný pocit bezpečí, takže máte pocit, že je v pořádku řídit, když byste měli spíše zastavit.

Nespoléhejte moc na triky, které vás nějak udrží vzhůru. Buď se o řidičské povinnosti podělte s někým jiným, nebo, pokud jedete sólo, zastavte a rychle si zdřímněte. Nebo si v půlce trasy pronajměte pokoj. To je super, protože poznáte další zajímavá místa.

Pozor na některé léky

Dejte si pozor na některé léky na předpis a volně prodejné léky, zejména antialergické pilulky, které navozují pocity ospalosti. Před jízdou nezapomeňte zkontrolovat vedlejší účinky jakýchkoli nových léků. Pokud tyto účinky zahrnují ospalost, zvažte použití veřejné dopravy. Raději s takovými léky neřiďte. Zvyšují riziko usnutí za volantem.

Je důležité si uvědomit, že usnout za volantem může být nebezpečné nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud se cítíte unaveni nebo ospalí, zastavte a odpočiňte si. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Dělejte si pravidelné přestávky na odpočinek. Doporučuje se odpočívat každé dvě hodiny jízdy.

Sponzorováno

A co pomáhá vám, byste neusnuli za volantem? Napište nám do komentářů.

A dále si o cestování přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva