Sponzorováno

Finská sauna a její účinky na zdraví – na co je dobrá? 4.8/5 (10)

Finská sauna má blahodárné účinky na zdraví

Finská sauna má blahodárné účinky na zdraví

Co přesně je vlastně finská sauna?

Finská sauna je zdrojem pohody. Je to místo, kde si mysl i tělo mohou odpočinout a uklidnit se. Finská sauna snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje celkovou pohodu – jednoduše je perfektní pro vyvážení hektického života.

Na světě je spousta saun, ale „sauna“ je ve skutečnosti původně finské slovo, jediné, které nebylo přeloženo do jiných jazyků. Co tedy dělá saunu finskou?

Design finské sauny

Typická finská sauna je dřevěná místnost nebo samostatná budova s dřevěnými lavicemi uvnitř umístěnými na různých úrovních. Autentická finská sauna má správnou izolaci a kanalizaci, takže místnost efektivně udržuje teplo uvnitř a přebytečná voda nezůstává na podlaze. Jedním z klíčových prvků je dobré větrání: i při zahřátí by měl vzduch v sauně cirkulovat, takže můžete vždy snadno dýchat čerstvý ohřátý vzduch.

Teplota finské sauny je ve srovnání s jinými saunami na světě mírná a mění se mezi 70 až 85 stupni Celsia. Finskou saunu vyhřívají elektrická kamna nebo kamna na dřevo s nahromaděnými kameny. Hlavní praxí finského saunování je lití vody na kameny za účelem vytvoření páry (finsky löyly) a přidání dočasného měkkého tepla do sauny. Typická vlhkost ve finské sauně se pohybuje od 5–10% (ale může být při určitých podmínkách i od 40% do 60%).

Finské sauny mohou mít všechny velikosti a tvary, pokud obsahují výše uvedené prvky. Finské sauny lze postavit do okolí města, do přírody nebo dokonce na vodu. Mohou být také přizpůsobeny pro různé účely – například pro relaxaci v lázních, zotavení (regeneraci) po cvičení v posilovně nebo jednoduše pro trávení času s přáteli a rodinou.

Účinky a benefity finské sauny

Sauny jsou ve Finsku používány snad už stovky let a dle studií téměř třetina všech dospělých Finů pravidelně chodí do sauny.

Objevilo se mnoho studií, které se věnují fyziologickým účinkům saunování a obecně zdravotním benefitům saunování. Navzdory všem komplexním výzkumům, kterým byly sauny v posledních letech podrobeny, bohužel stále existuje velké množství dezinformací o tom, co různé sauny mohou nebo nemohou dělat pro zdraví lidí. Každý, kdo má zájem častěji využívat finské sauny, bude bezpochyby chtít zajistit, aby získal zdravotní výhody, které tyto plně pohlcující saunové zážitky poskytují.

Obzvláště znepokojivá jsou falešná tvrzení některých společností o saunách a jejich potenciální roli při detoxikaci či hubnutí. Ačkoli je pravda, že pravidelné saunování může menší měrou pomoci při hubnutí, je nejlepší si dávat pozor na to, jaké informace čtete, pokud jde o nějaká zdravotní tvrzení.

Důvěryhodnou a klíčovou autoritou v této oblasti je Dr. Jari Laukkanen, kardiolog a profesor na University of Jyväskylä. Je vůdčí osobností, která se věnuje zdravotním přínosům spojených s touto praxí a jeho práce pomáhá vzdělávat lidi o skutečných způsobech, jak může tradiční finská sauna pomoci zlepšit jejich život.

A my v tomto článku čerpáme informace právě od doktora Laukkanena.

Saunování výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních problémů

Jeho studie z roku 2015 zaměřená na zkoumání souvislosti mezi častým saunováním a různými kardiovaskulárními problémy zjistila, že saunování výrazně snižuje riziko náhlé srdeční smrti, smrtelných kardiovaskulárních a koronárních srdečních chorob.

Tradiční finská sauna chrání před kardiovaskulárními chorobami, napomáhá relaxaci, spánku, pomáhá při revmatoidních chorobách, chronické únavě a při bolestivých syndromech. Snižuje také stres, zlepšuje cvičební výkon, regeneraci svalů a bariérové vlastnosti pokožky proti vlhkosti.

Také, a možná nejdůležitější, na rozdíl od levnějších infračervených saun, které v poslední době zaznamenávají nárůst popularity, tradiční finská sauna také zlepšuje ztuhlost tepen a chrání před Alzheimerovou chorobou, demencí, respiračními chorobami a zápalem plic. Není divu, že si Finové v 98% případů vybírají tradiční finskou saunu.

Je zajímavé, že finské sauny ve skutečnosti produkují více infračerveného záření ve srovnání se skutečnými infračervenými saunami. Jakékoli zdravotní výhody vyvolané použitím (například) infračervených saun nebo Waonovy terapie jsou tedy stejně aplikovatelné i pro finské sauny.

Co je u finských saun důležité?

Bohužel, mnoho lidí v Česku o tyto zdravotní výhody vlastně přichází, protože mnoho saun doma, v různých klubech pro volný čas nebo u bazénů jednoduše neposkytuje všechny výhody horké páry, která se odpařuje a která je potřebná pro to, co Finové nazývají „Löyly“ (vyslovováno Low-Lou).

Bez ohledu na to, zda používáte elektrický ohřívač nebo dřevo, je důležité zajistit, aby proces zahřívání začal brzy (obvykle 30–40 minut, než byste chtěli jít dovnitř sauny). To umožňuje při saunování dosáhnout ideální teploty mezi 70 °C až 85 °C a jakmile v sauně dosáhne vlhkost 5–10% na vlhkoměru, začnou se projevovat skutečné přínosy pro zdraví. Účinný ventilační systém je také zásadní pro dobrou saunu, ideálně takovou, která vyměňuje vzduch 3 až 8krát za hodinu.

Sponzorováno

Produkovaná vlhkost, která je tak zásadní pro vytvoření skvělého zážitku z finské sauny, nastává nalitím vody na saunové kameny. Důležité je také mít správné kameny. Použití správných saunových kamenů je nejlepším způsobem, jak vytvořit příjemné teplo autentické finské sauny.

Kolik vody přidáváte a jak často, závisí na vašich osobních preferencích a pro větší relaxaci a požitek možná budete chtít přidat do vody nějaké saunové vůně a oleje.

Jakmile ucítíte, že máte saunování dost, pro uvolnění endorfinů ve vašem těle je nejlepší opustit saunu a dát si studenou koupel nebo sprchu. Pak se můžete ponořit do nedalekého jezera nebo se válet v čerstvém sněhu, abyste získali autentický finský pocit. Každá z těchto možností pomůže omladit pokožku, zlepšit průtok krve a urychlit dobu zotavení z bolavých svalů.

A konečně důrazně doporučujeme zajistit si dostatečnou hydrataci, než se dostanete do finské sauny. Sauny samozřejmě způsobují, že tělo ztrácí vodu, a proto je dobré vypít alespoň jednu plnou sklenici vody už před vstupem do finské sauny.

Užít si zážitek je hodně důležité a existuje mnoho způsobů, jak to udělat. Zajděte třeba do finské sauny s přáteli nebo s rodinou.

Než vstoupíte do sauny, dejte si nejprve rychlou sprchu, aby byla sauna čistá. Stejně vypotíte spoustu nečistot, takže se ujistěte, že tam nepřinášíte žádnou další špínu.

Sauny z pohledu historie

Samozřejmě, dnes je těžké přesně určit, kdy přesně sauny vznikly. Nejstarší zaznamenaná zmínka o sauně pochází z počátku 11. století a nejstarší dodnes používaná byla postavena v roce 1906. Archeologie pomáhá vykreslit úplnější obraz o tom, jak rané sauny vypadaly a jak byly používány .

První sauny vlastně sloužily k přežití – byly to jednoduše jeskyně uzavřené vrstvou zvířecích kůží. Oheň blikající pod hromadou kamenů pomohl udržet obyvatele v teple a vzniklá pára, teplo a kouř pomohly sterilizovat prostředí. Sauna byla nejbezpečnějším – a nejteplejším – místem k životu. Bylo to místo, kde se rodilo, ošetřovaly se rány a slavilo. Když už to nebylo místo pro ubytování lidí, bylo to používáno k uchování masa a sušených produktů.

Sauna nebyla jen příjemným luxusem; bylo to doslova místo, kde se odehrával každodenní život.

Finská sauna a léčba závislosti i na respirační choroby

Finské sauny mají významné pozitivní účinky na funkci jater a po celá desetiletí se používají v programech rehabilitace užívání drog a návykových látek. Poměrně zajímavě nám také pomáhají bránit se proti respiračním chorobám – mezi něž patří nemoc COVID-19.

A pár zajímavostí o finské sauně

  • Pokud navštěvujete saunu ve Finsku, může vám být před vstupem nabídnut malý svazek březových větviček. Říká se tomu vasta nebo vihta a používá se k podpoře dobrého krevního oběhu. Chcete -li jej použít, jemně bičujte ramena a kůži tímto svazkem větviček.
  • Pokud vám při saunování začne být příliš horko, udělejte si přestávku, vyjděte ven a pěkně se napijte vody.
  • Snažte se, aby se vaše holá kůže nedotkla dřeva při sezení v sauně. Místo toho si sedněte na ručník. Je to nejen ohleduplné a hygienické pro ty, kteří po vás využívají saunu, ale ručník vás také ochrání před teplem na lavičce.
  • Když máte pocit, že už máte dost prvního kola v sauně, je čas se zchladit. Relaxujte ve sprše nebo v chladivém bazénu a nechte svou tělesnou teplotu pěkně snížit. Tento krok můžete pojmout jako super relaxaci. Když vám začne být trochu zima, jste připraveni znovu vstoupit do sauny.
  • Po poslední návštěvě sauny jednoduše opláchněte své tělo, ochlaďte se a relaxujte. Nezapomeňte hydratovat velkým množstvím vody, protože během typické návštěvy sauny snadno ztratíte až půl litru vody.

Koupání ve finské sauně má být příjemným a relaxačním zážitkem. Ve srovnání s mnoha jinými saunovými kulturami finské saunování nemá žádná konkrétní pravidla, která by člověku říkala, jak dlouho v sauně pobývat, jak často se máte chladit, kdy mít löyly (páry) a tak dále. Nejdůležitější je poslouchat pocity svého těla a podle toho se chovat. V některých dnech můžete mít chuť zůstat v sauně kratší dobu a jindy byste mohli saunováním strávit celý den. A to je naprosto v pořádku.

A co vy? Znáte finskou saunu? Chodíte do ní? Budeme rádi za komentáře.

O sauně si ještě přečtěte

VIDEO: Finská sauna v pořadu Střecha nad hlavou

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o saunování

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva