Sponzorováno

Saunování a zdraví – pořiďte si saunu a vyhněte se nemocem 4.8/5 (5)

Jak může sauna pomoci vašemu zdraví?

Jak může sauna pomoci vašemu zdraví?

Na saunu v letošním tropickém létě myslel asi každý. „Jako v sauně“ bylo totiž v bytech, autech i kancelářích. Pokud vysoké teploty řešíte větráky, klimatizací a ledovými nápoji, nezapomeňte, že to pro vaše zdraví není zrovna ideální. Jaké je řešení? Celý den sedíte v klimatizované kanceláři a když pak vyjdete ven, horký vzduch vás téměř doslova praští. V následujících dnech pak kašlete a chraptíte, v horším případě se o slovo přihlásí angína. Váš organismus zkrátka není zvyklý na nepřirozené rozdíly teplot a nedokáže se s nimi vypořádat.

Příznivci sauny mají super imunitu

Pokud popsanou situaci znáte, je očividné, že nepatříte mezi časté návštěvníky sauny. Příznivci saunování posilují svou imunitu po celý rok v teplotách okolo 90 °C a letní počasí je tedy nemůže nijak zaskočit ani ohrozit.

Pořiďte si domů saunu a nemoci se vám vyhnou obloukem

Pozitivní účinky saunování na lidské zdraví jsou vědecky prokázány a finské sauny jsou ve své domovině považovány za jakousi lékárnu. Ochrání totiž před letními angínami i zimními chřipkami. Ve Finsku se také říká, že nemoc, na kterou nepomůže dehet, kořalka ani sauna, je nemoc smrtelná.

Dehet ani kořalka s aklimatizací na vysoké letní teploty nepomohou, sauna ale stoprocentně ano. V parném létě si navíc sauny na klíč můžete pořídit za výhodné ceny a vyplatí se i stavba sauny na míru.

Saunu, nebo infrasaunu? Můžete mít obojí!

V posledních letech vzrůstá i obliba infrasaun. Na rozdíl od saun v nich působí infračervené záření a dosahuje se zde nižších teplot. Navíc se rychleji rozehřejí a mohou do nich i kardiaci a další skupiny lidí, kteří si ze zdravotních důvodů musí nechat zajít chuť na klasické saunování. Pokud se nemůžete rozhodnout, zda chcete saunu nebo infrasaunu, můžete si pořídit infrazářič do sauny a užívat si tak výhody kombinované sauny.

Sauna a zdraví

Sauna je zdravá. To už samozřejmě víte, opakovaně to potvrzují i ​​studie, a i obyvatelstvo na celé zeměkouli to ví už celá tisíciletí: pozitivní účinky pravidelných dávek sauny na tělo i na duši jsou právě tak hloubkové tak dlouhodobé, a proto působí jako účinná zdravotní prevence. Podívejte se na TOP 10 zdravotních přínosů saunování.
 

1. Infrasauny mohou snížit krevní tlak

Ano, pobyt v klasické finské sauně lékaři osobám s vysokým krevním tlakem nebo s nemocným srdcem nedoporučují kvůli vysokým teplotám, ale na trhu jsou dnes už i takzvané infrasauny, do kterých mohou i tito lidé.

2. Sauna trénuje cévní systém

V sauně leží klíč ke zdraví a k dobré pohodě: střídání horka a chladu. Saunové horko stimuluje vegetativní nervový systém, v ochlazovací fázi se zužují cévy v těle působením studené vody: je to vynikající trénink pro krevní cévy, který posiluje prokrvení cév a svaloviny.
 

3. Sauna posiluje imunitní systém

Pravidelné návštěvy sauny stimulují imunologické reakce cévního systému. Mohou být potlačeny i zánětlivé procesy arteriálního cévního systému. Sauna působí pozitivně na látkovou výměnu a tím efektivně předchází chřipkovým infekcím.
 

Sponzorováno

4. Sauna – pro krásu zevnitř

Pravidelné saunování je dlouhodobou prevencí před projevením se nedostatků ve výživě pokožky a současně optimalizuje přísun výživných látek do ní. Toto dnes již dokazuje i vědecká studie: na fakultní kožní klinice v Jeně zjistili, že testovaným osobám, které pravidelně navštěvovaly saunu, se stabilizovala barierní funkce pokožky. Zlepšené prokrvení zabraňuje vysoušení pokožky a reguluje obsah tuku na její povrchové ploše.
 

5. Odkyselení

Tkáň většiny lidí je překyselená. Škodlivé látky mohou být spouštěčem oslabení imunitního systému, bolestí kloubů, svalů a hlavy, trávicích poruch, jakož i mnoha chronických chorob. Pravidelné návštěvy sauny podporují vyplavování škodlivých kyselin z těla. Příznivým vedlejším efektem přitom je vylučování toxických stopových prvků jako olova, kadmia a niklu.
 

6. Sauna je prevencí proti svalové horečce

Zvýšená látková výměna a zlepšené prokrvení svalstva působí i jako přírodní metoda prevence proti svalové horečce. I ti, co mají problémy s průduškami, cítí se po dávce sauny mnohem lépe: bronchiální muskulatura se uvolní a oni znovu mohou snadno dýchat.
 

7. Sauna je prevencí proti migréně

Pocení může být dokonce prevencí proti bolestem hlavy, které vznikají v důsledku nesprávné regulace tlaku v cévách, jako migréna. Během saunové lázně se mohou cévní stěny střídáním fází tepla a chladu tak vytrénovat, že při vnější stimulaci cév hlavy nemusí kvůli podrážděným nervovým buňkám reagovat bolestmi.
 

8. Kdo se pravidelně potí, snáze se na dovolené zotavuje

Tréninkový efekt pravidelných dávek sauny má další, často podceňovanou výhodu: zahraniční cesty nás často přivedou do takových klimatických zón, které obyvatelé střední Evropy prožívají s namáhavým pocením. Kdo se ale pravidelně potí v sauně, trénuje svůj organismus v předstihu a potom si svou dovolenou pod jižním sluncem užívá mnohem lépe a příjemněji.
 

9. Návštěvníci sauny žijí déle

Celková podpora prokrvení pravidelných návštěvníků sauny trénuje celý organismus a jako u každé jiné pravidelné tělesné činnosti i při takovém tréninku se biologický proces stárnutí zpomaluje. Především ale jde o to, že vysoká kvalita života zůstane déle zachována.
 

10. Relax

Saunová lázeň je prostě relax, odpočinete si, padne z vás stres. A to je super pro vaše zdraví!

Co si dále o saunování přečíst?

VIDEO: Pravda o sauně

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva