Sponzorováno

Jak se saunovat – pravidla saunování 4.1/5 (10)

Jak na správné saunování?

Jak na správné saunování?

Tajemství zdravého života, které spočívá v pravidelném pocení se v uzavřeném prostoru, už desetiletí nepatří výlučně seveřanům. Přestože klasické sauny mají svou kolébku ve Finsku, tyto horké místnosti obložené dřevem jsou dnes již rozšířené po celém světě – nejen v hotelích a relaxačních centrech, ale i jako běžná součást mnoha domácností. Pokud jste kouzlu saunování podlehli i vy, vychutnejte si jeho blahodárné účinky na maximum. Poradíme vám, jak na to.

Saunování – vypoťme se do zdraví

I když saunování jako takové většina z nás vyhledává kvůli uvolnění po namáhavém dni, jeho přednosti zdaleka nespočívají „jen“ v zrelaxovaní těla a mysli. Mezi okamžitě viditelné bonusy patří čistší a hladší pokožka, ale při pravidelných kúrách je příznivých vlivů na zdraví daleko více. Saunování přispívá především k posílení imunity i lepší odolnosti před sychravým počasím. Zároveň urychluje metabolismus, působí protizánětlivě a napomáhá při onemocněních dýchacích cest.

Říká se sice, že sauna zvládá i funkci pomocníka při redukci hmotnosti, to však není zcela pravda. Úbytek na váze (0,5 – 2kg) těsně po saunování je totiž pouze důsledkem ztráty tekutin z nadměrného pocení. Ten se po doplnění objemu vody v těle vyrovná a tělo nabude stejnou hmotnost jako předtím.

Zkuste: Infrasauny a zdraví

Jak má saunování vlastně probíhat?

Před vstupem do sauny se nezapomeňte osprchovat a pořádně vysušit vlhkou pokožku. Nahé tělo si zabalte do plachty, která vás bude ve vyhřáté kabině chránit před infekcemi a zároveň dobře odsaje pot.

Sponzorováno

Pokud se saunováním teprve začínáte, vyberte si místo na nejnižší lavici. Ideální poloha je vleže, nic však nezkazíte, ani když budete odpočívat vsedě s nohama.

Doporučený čas na vyhřátí těla je 8-15 minut, závisí to však na vašeho individuálního pocitu a od toho, jak horký je vzduch uvnitř sauny.

Po tom, co opustíte její prostory, dopřejte si vlažnou sprchu a až tak vejděte do ochlazovacího bazénku. Šokové terapii se zvlášť ve vyšším věku vyhněte. Riskujete tím přílišnou zátěž srdečně-cévního systému, která by se mohla skončit infarktem.

Po osvěžení si opět přehoďte plachtu, zabalte se do deky, doplňte tekutiny a lehněte si na lehátko. Když se na to budete cítit, vejděte znovu do sauny a celý proces opakujte ještě alespoň dvakrát.

TIP: Jaké jsou druhy saun

Správné saunování – abychom si v sauně neublížili

I když proces zdravého pocení se navenek působí jednoduše, existují okolnosti, za kterých by nám mohlo více uškodit než pomoci. Zde jsou malé rady na to, jak si relaxační chvíle v teple užít na maximum a bez újmy:

  • po čtyřicítce se před první návštěvou sauny vždy poraďte se svým lékařem; platí to i v případě, že netrpíte žádným kardiovaskulárním onemocněním
  • alkoholické nápoje před saunováním a během něj jsou absolutním tabu
  • v sauně dýchejte zásadně nosem, a to pomalu a zhluboka
  • pamatujte i na zdraví svých dětí a vnoučat – s sebou je můžete vzít už od šesti let věku

A co vy? Chodíte do sauny se pravidelně? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

Podívejte se na další rady ohledně saunování.

VIDEO: SAUNA JAKO VÁŠEŇ / Přednáška a saunování

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva