Sponzorováno

Biologická léčba Crohnovy choroby – jak probíhá + popis léků 4.78/5 (9)

Biologika jsou léky na předpis vyrobené z živých organismů. Váš lékař vám může předepsat jeden lék, pokud jiná léčba nefungovala.

Biologická léčiva působí na váš imunitní systém. Zaměřují se na specifické proteiny ve vašem těle, které způsobují zánět.

Obecně jsou schváleny tyto biologické přípravky k léčbě Crohnovy choroby:

  • Adalimumab (Humira) – rekombinantní lidská monoklonální protilátka proti prozánětlivému cytokinu TNF-a.
  • Adalimumab-adbm (Cyltezo), biologicky podobný přípravku Humira
  • Adalimumab-atto (Amgevita), také biologicky podobný přípravku Humira
  • Certolizumab (Cimzia)
  • Infliximab (Remicade)
  • Infliximab-abda (Renflexis), biologicky podobný Remicade
  • Infliximab-dyyb (Inflectra), také biologicky podobný Remicade
  • Natalizumab (Tysabri)
  • Ustekinumab (Stelara)
  • Vedolizumab (Entyvio)

Adalimumab, adalimumab-adbm, adalimumab-atto, certolizumab, infliximab, infliximab-abda a infliximab-dyyb působí na protein zvaný TNF-alfa, který je součástí zánětlivého procesu.

Natalizumab a vedolizumab působí tak, že brání určitým molekulám ve vašem imunitním systému – nazývaným integriny – přichycovat se k jiným buňkám ve výstelce vašich střev.

Ustekinumab blokuje proteiny interleukin 12 a 23, které jsou rovněž součástí zánětlivého procesu.

Adalimumab (Humira), Adalimumab-adbm (Cyltezo), Adalimumab-atto (Amjevita)

Tyto léky mohou zmírnit příznaky středně těžké až těžké Crohnovy choroby. Mohou také pomoci zabránit návratu nemoci.

Jak se podávají: Každé 2 týdny dostanete injekci pod kůži.

Jaké jsou běžné vedlejší účinky? Zarudnutí, otok, svědění, bolest, vyrážka nebo modřiny kůže v místě, kde jste dostali injekci, dále pak infekce horních cest dýchacích nebo dutin, bolest hlavy, nevolnost.

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Všechny biologické léky mohou mít vedlejší účinky, včetně infekcí, jako je tuberkulóza a sepse. Tyto léky nezpůsobují tuberkulózu, ale mohou ji vyvolat u lidí, kteří jsou jí již vystaveni. Několik lidí dostalo rakovinu, jako je lymfom.

Crohnova choroba - ilustrace

Crohnova choroba – ilustrace

 

Certolizumab (Cimzia)

Tento lék také zmírňuje příznaky středně těžké až těžké Crohnovy choroby a pomáhá zabránit jejich návratu.

Jak se užívá: Injekce pod kůži. První tři dávky se podávají s odstupem 2 týdnů. Poté jsou udržovací dávky každé 4 týdny.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Vyrážka, otok, bolest kloubů, infekce horních cest dýchacích, infekce močových cest

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Můžete mít větší pravděpodobnost, že onemocníte tuberkulózou a sepsí.

Vaše šance na získání dalších infekcí mohou být vyšší než u většiny ostatních. Okamžitě informujte svého lékaře, pokud máte infekci nebo pokud máte kašel, horečku, únavu nebo chřipku. Ve vzácných případech lidé dostanou rakovinu, jako je lymfom.

Infliximab (Remicade), Infliximab-abda (Renflexis), Infliximab-dyyb (Inflectra)

Tyto léky mohou zmírnit vaše příznaky. Mohou také pomoci léčit a snížit počet píštělí. Jedná se o abnormální spojení mezi částmi vašich střev nebo ze střev do vašich orgánů nebo kůže.

Jak se podávají: Váš lékař vám je podá pomocí IV. Po první dávce dostanete další IV dávku za 2 týdny a 6 týdnů. Poté dostanete IV dávku každých 8 týdnů.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Zarudnutí, otok, svědění, bolest, vyrážka nebo modřina v místě podání IV, infekce horních cest dýchacích nebo dutin, bolest krku, bolest hlavy, vyrážka, nevolnost, kašel, bolest břicha.

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Stejně jako u jiných biologických léků mohou existovat rizika závažné infekce, jako je tuberkulóza a sepse. Je to vzácné, ale někteří lidé dostali rakovinu, jako je lymfom.

Sponzorováno

Natalizumab (Tysabri)

Váš lékař může doporučit tento lék, pokud máte středně těžkou až těžkou Crohnovu chorobu se známkami zánětu. Pokud to užijete, nemůžete používat jiné biologické látky nebo léky, které blokují váš imunitní systém.

Jak se podává: Váš lékař vám jej bude podávat intravenózně každé čtyři týdny.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Infekce horních cest dýchacích, infekce močového ústrojí, bolest hlavy, deprese, únava, průjem, bolest břicha, vyrážka.

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Tento lék zvyšuje vaše šance na vzácnou, ale někdy smrtelnou infekci mozku nazývanou progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML). Může také způsobit alergické reakce a poškození jater.

Ustekinumab (Stelara)

Používá se k léčbě středně těžké až těžké Crohnovy choroby.

Jak se podává: Váš lékař Vám podá první dávku prostřednictvím IV. Pak dostanete injekci každých 8 týdnů.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Infekce (močové cesty, kvasinky, horní cesty dýchací), můžete se cítit unaveně, bolest hlavy, svědění, červenost tam, kde jste dostali injekci.

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Stejně jako ostatní biologické léky může ustekinumab zvýšit vaše šance na závažnou infekci nebo sepsi. Existuje také šance na alergické reakce, závažné záněty plic a určité typy rakoviny nebo poruch nervového systému.

Vedolizumab (Entyvio)

Používá se k léčbě středně těžké až těžké Crohnovy choroby.

Jak se podává: Váš lékař vám jej podá prostřednictvím IV. Po první dávce dostanete další IV dávku za 2 týdny a 6 týdnů. Poté budete dostávat dávku každých 8 týdnů.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky? Infekce horních cest dýchacích, bolest hlavy, bolest kloubů, nevolnost, únava, horečka, vyrážka, bolest rukou a nohou.

Jaké jsou další potenciální vedlejší účinky? Stejně jako jiná biologická léčiva může vedolizumab zvýšit vaše šance na závažnou infekci, jako je tuberkulóza nebo sepse. Existuje také šance na alergické reakce, poškození jater a vzácnou, ale někdy smrtelnou infekci mozku nazývanou PML.

Úzce spolupracujte se svým lékařem

Pokud vám lékař předepíše biologické léky, bude vás chtít často vidět, aby se ujistil, že léčba funguje bezpečně a efektivně. Takže určitě choďte na všechny své schůzky s lékařem. Je to důležité!

Informujte svého lékaře o všech lécích na předpis a volně prodejných lécích, doplňcích stravy nebo přírodních lécích, které užíváte. Kterékoli z nich může ovlivnit způsob, jakým fungují jiné léky nebo doplňky. Než začnete užívat něco nového, poraďte se se svým lékařem. Také informujte svého lékaře o všech svých zdravotních potížích. Dejte jim vědět, pokud se vaše příznaky zhorší nebo pokud zaznamenáte nějaké nové.

Náklady na biologické přípravky

Biologické léky, dokonce i generické nebo biosimilární verze, mohou být velmi drahé. Je těžké je vyrobit a to zvyšuje cenu. Jeden rok léčby může stát mnoho peněž (statisíce korun). I když máte zdravotní pojištění, možná budete muset zaplatit nějakou část léku.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s léčbou Crohnovy choroby biologickými léčivy? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva