5 TOP způsobů, jak stimulovat váš bloudivý nerv 4.75/5 (20)

Sponzorováno

  • Bloudivý nerv (Nervus vagus) je nejdelší hlavový nerv v těle. Pochází z latinského slova vagus, což znamená "putování“. Je to proto, že putuje celým vaším tělem. Tento nerv mají pouze savci. Pomáhá imunitnímu systému a zánětlivé reakci na onemocnění.
  • Stimulace bloudivého nervu prospívá vašemu autonomnímu nervovému systému a duševnímu zdraví. Zdravý vagální tonus znamená emocionální regulaci, větší spojení a také lepší fyzické zdraví. Jste odolnější a dokážete se přenést přes traumata a problémy.
  • Zdravý vagový tonus znamená, že je pravděpodobnější, že budete v životě úspěšní.

Bloudivý nerv, nejdelší hlavový nerv, ve vašem těle hraje důležitou roli ve vašem zdraví.

Bloudivý nerv (nebo také nazývaný nervus vagus), přenáší signály do vašeho mozku, srdce, plic a trávicího systému. Je to nejdelší hlavový nerv ve vašem těle, který vede z mozku až do tlustého střeva.

Váš bloudivý nerv hraje důležitou roli při kontrole nedobrovolných smyslových a motorických funkcí, jako je srdeční frekvence, řeč, nálada a výdej moči. Pomáhá vašemu tělu přepínat tam a zpět mezi vaší reakcí „útěk nebo boj“ a parasympatickým režimem, kde jste uvolněnější.

Ale váš bloudivý nerv může ztratit svou schopnost přepnout se zpět do vašeho parasympatického režimu kvůli faktorům, jako je stres nebo váš věk. Je známo, že má dysfunkce bloudivého nervu, vás může vystavit riziku vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, cukrovky 2. typu, deprese a úzkosti.

Bloudivý nerv (nervus vagus) patří mezi 12 hlavových nervů a označuje se římskou číslicí X. Vychází z prodloužené míchy, probíhá kolem karotid (krkavice), dostává se do mezihrudí kolem jícnu a trachey, přes bránici do břicha, a jeho větve se rozvětvují do všech vnitřních orgánů.

Bloudivý nerv (nervus vagus) patří mezi 12 hlavových nervů a označuje se římskou číslicí X. Vychází z prodloužené míchy, probíhá kolem karotid (krkavice), dostává se do mezihrudí kolem jícnu a trachey, přes bránici do břicha, a jeho větve se rozvětvují do všech vnitřních orgánů.

Není tedy divu, že bychom měli věnovat hodně pozornosti bloudivému nervu a způsobům, jak zlepšit jeho fungování a jak bludivý nerv stimulovat.

Jak stimulovat váš bloudivý nerv

U pacientů s epilepsií se k léčbě záchvatů používá stimulace bloudivého nervu. Tento lékařský postup umístí do vašeho těla zařízení, které pomáhá stimulovat bloudivý nerv elektrickými impulsy. Může být také použit pro pacienty s depresí, kteří neměli úspěch s jinou léčbou.

Taková stimulace bloudivého nervu má za následek modifikaci některých fyziologických reakcí, které jsou indukovány nervem vagus.

I nadále pokračuje výzkum, aby se zjistilo, zda stimulace bloudivého nervu může pomoci s dalšími zdravotními problémy, jako je roztroušená skleróza, migrény a Alzheimerova choroba.

U lidí s příznaky dlouhého COVIDu-19 (tzv. long covid) nový výzkum ukazuje, že virus může mít nepříznivé účinky na bloudivý nerv, způsobovat přetrvávající problémy s hlasem, závratě a nízký krevní tlak.

Nebo pokud jen chcete zlepšit svou úroveň stresu a celkové zdraví, můžete také přirozeně posílit svůj bloudivý nerv jinými způsoby.

Sponzorováno

Vzhledem k tomu, že stres je všudypřítomný, je nejdůležitější, jak na něj reagujete, pokud jde o vaši pohodu. Stimulace bloudivého nervu tedy může být nástrojem, který využijete kdykoli se potřebujete zbavit stresu.

Jak tedy bloudivý nerv stimulovat?

1. Meditace (nebo i jóga)

Obraťte se k meditaci, která vám pomůže zklidnit mysl a soustředit se na hluboké dýchání. Při meditaci se snažte prodloužit své výdechy, aby byly delší než nádech. To vám pomůže zpomalit srdeční frekvenci.

Meditace může skvěle regulovat váš autonomní nervový systém. Má dobrý účinek na snížení rychlého dýchání, rychlé srdeční frekvence a hladiny kortizolu.

Ze stejných důvodů může být užitečná i jóga. Jen se ujistěte, že věnujete dostatečnou pozornost svému dýchání. To je extra důležité.

2. Cvičení

Cvičení a uvedení vašeho těla do pohybu může pozitivně ovlivnit váš bloudivý nerv, ukazuje to výzkum. Intervalový trénink a vytrvalostní trénink mohou zvýšit vaši aktivitu bloudivého nervu a zlepšit variabilitu srdeční frekvence.

Cvičení snižuje vaši sympatickou nervovou aktivitu a kontroluje vaši parasympatiku, takže máte dobrou rovnováhu, pokud jde o vaše kardiovaskulární a respirační funkce.

3. Masáž

Výzkum ukazuje, že reflexní terapie (druh masáže) může zvýšit tonus nervu vagu a dokonce snížit krevní tlak.

Masáž může snížit část zvýšené aktivity nervu vagus.

Zkuste si udělat masáž chodidel jemný otáčením kotníku, třením chodidla krátkými tahy a jemným protahováním prstů tam a zpět.

4. Hudba

Hudba nás může motivovat, přinášet nám radost a pronikat do našich emocí. Pokud jde o bloudivý nerv, výzkum je smíšený ohledně toho, jak jej hudba ovlivňuje.

Váš bloudivý nerv je spojen s vašimi hlasivkami, svaly v zadní části krku a prochází vaším vnitřním uchem.

Zkuste si broukat nebo zpívat nebo jen poslouchat klidnou, uklidňující hudbu. Tyto zvuky a vibrace mohou stimulovat váš bloudivý nerv.

5. Ponoření do studené, ledové vody

Možná jste viděli, jak známá kongresmanka nedávno testovala tento nápad na Instagramu Live tím, že ponořila hlavu do misky s ledovou vodou.

A spousta profesionálních sportovců používá ponoření do studené vody ke zlepšení krátkodobých pocitů relaxace.

Výzkum ukazuje, že ponoření do studené vody může pomoci se stresem tím, že zpomalí vaši srdeční frekvenci a nasměruje průtok krve do vašeho mozku. Zkuste si dát na obličej nebo krk ledový obklad nebo si dát studenou sprchu. To moc pěkně pomáhá.

Výhody stimulace vašeho bloudivého nervu

Váš bloudivý nerv ovlivňuje vaše duševní a fyzické zdraví různými způsoby. Buď pomocí jeho stimulací nebo neinvazivním způsobem stimulace vašeho bloudivého nervu může pomoci s následujícím:

  • Minimalizuje záchvaty u pacientů s epilepsií.
  • Léčit depresi.
  • Reguluje vaše emoce.
  • Sníží krevní tlak.
  • Sníží tepovou frekvenci.
  • Snížit zánět.
  • Léčba migrény a bolesti hlavy.

Váš bloudivý nerv hraje ve vašem těle silnou roli. Udržování vašeho bloudivého nervu silného a vyváženého vám může pomoci účinněji reagovat na různé emocionální a fyziologické symptomy.

Chcete mít ve svém těle (systému) rovnováhu. To znamená, že nemáte ani rychle tlukoucí srdce, ani srdce tlukoucí pomalu. Je to všechno o regulaci vašich kardiovaskulárních a respiračních funkcí.

Sponzorováno

A co vy? Stimulujte svůj bloudivý nerv? Budeme rádi za komentáře.

Zdroj článku a studie o bloudivém nervu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva