Sponzorováno

Synoviální sarkom – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (21)

Synoviální sarkom - příznaky, příčiny a léčbaSynoviální sarkom je vzácný typ sarkomu měkkých tkání. Sarkomy měkkých tkání jako takové (ve srovnání s karcinomy jako nejčastějšími druhy rakoviny různých orgánů, které vznikají ze žlázových buněk) se vyskytují raritně.

Asi 1-3 lidé z milionu slyší každý rok diagnózu této nemoci. Kdokoliv může tímto sarkomem trpět, ale během dospívání a mladé dospělosti má asi největší tendenci útočit. Může začít v jakékoli části těla, ale obvykle začíná v nohou nebo rukou (pažích).

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více o příznacích a možnostech léčby této obzvláště agresivní formy rakoviny.

Jaké jsou příznaky synoviální karcinomu?

Synoviální sarkom nevyvolává vždy příznaky v jeho počáteční fázi. Můžete mít podobné příznaky jako artritida nebo bursitida, jako jsou:

  • otok
  • necitlivost
  • bolesti, zvláště pokud nádor naléhá na nerv
  • omezený rozsah pohybu v ruce nebo noze

Můžete také mít sarkom, který můžete vidět a cítit na povrchu těla. Pokud máte sarkom v oblasti krku, může to mít vliv na vaše dýchání nebo změnu hlasu. Pokud se vyskytne v plicích, může to vést k dušnosti.

Zajímavost: Stehno (blízko u kolena) je nejběžnějším místem původu.

Co ho způsobuje?

Přesná příčina synoviálního sarkomu není jasná. Ale existuje genetická vazba. Ve skutečnosti více než 90 procent případů zahrnuje určité genetické změny, které se nacházejí v části chromozomu X a chromozomu 18. Co toto způsobuje není úplně jasné.

Některé potenciální rizikové faktory mohou být:

  • určité vrozené stavy, jako je syndrom Li-Fraumeni nebo neurofibromatóza typu 1
  • ozáření
  • expozice chemickým karcinogenům

Sarkom vás může postihnout v jakémkoliv věku, ale je asi nejčastější u dospívajících a mladých dospělých.

Jaké jsou možnosti léčby synoviálního sarkomu?

Předtím, než vůbec přejdete do nějakého léčebného plánu, lékař zváží řadu faktorů, jako například:

  • váš věk
  • vaše celkové zdraví a kondice
  • velikost a umístění primárního nádoru
  • zda se rakovina rozšířila nebo ne

V závislosti na vašich jedinečných okolnostech může léčba zahrnovat kombinaci operace, záření a chemoterapie.

Chirurgická operace

Většinou je primární léčba (první volba) chirurgická. Cílem je většinou odstranit celý nádor. Váš chirurg také odstraní některé zdravé tkáně kolem nádoru (okraje), čímž se sníží pravděpodobnost, že budou v místě zanechány nějaké nádorové buňky. Velikost a umístění nádoru může někdy chirurgům ztížit to, aby definovali jasné okraje sarkomu.

Není možné odstranit nádor, pokud se jedná o nervy a krevní cévy. V těchto případech může být amputace končetiny jediným způsobem, jak se zbavit celého nádor.

Ozáření

Radiační terapie je druhem léčby, která může být použita k tomu, aby pomohla zmírnit nádor před operací (neoadjuvantní léčba, jejíž cílem je zmenšení nádoru a podobně). Nebo se může použít po chirurgickém zákroku (adjuvantní terapie) k zacílení na všechny zbývající rakovinové buňky.

Sponzorováno

Chemoterapie

Chemoterapie je systémová léčba. Silné léky se používají k ničení rakovinných buněk, ať jsou v těle kdekoli. Chemoterapie může pomoci zastavit šíření rakoviny nebo zpomalit progresi onemocnění. Může také pomoci předejít opakování nemoci. Chemoterapie se může použít před nebo i po operaci.

Jaká je prognóza u synoviálního sarkomu?

Celková míra přežití u lidí se synoviálním sarkomem je asi 50 až 60 procent pro pět let života a 40 až 50 procent pro 10 let života. Mějte na paměti, že se jedná pouze o obecné statistiky a nepředpovídají vaše individuální vyhlídky. Vy klidně můžete žít desítky let. Je to jen obecná statistika. Váš onkolog vám může dát lepší představu, co lze očekávat na základě jedinečných faktorů, jako jsou:

  • stupeň rakoviny při diagnóze
  • postižení lymfatických uzlin
  • stupeň nádoru, což naznačuje, jak moc je agresivní
  • velikost a umístění nádoru nebo nádorů
  • váš věk a celkový zdravotní stav
  • jak dobře reagujete na léčbu
  • zda se jedná o opakující se sarkom

Vše toto je silně individuální a má vliv na vaši prognózu. To si uvědomte.

Obecně řečeno, že čím dříve je rakovina diagnostikována a léčena, tím lepší je prognóza. Například osoba s jediným malým nádorem s jasnými okraji, který může být odstraněn, může mít vynikající prognózu. Jakmile dokončíte léčbu, budete potřebovat pravidelné kontroly, abyste zkontrolovali případné opakování tohoto problému.

Jak je synoviální sarkom diagnostikován?

Váš lékař začne vyhodnocováním vašich příznaků a provedením fyzické prohlídky. Diagnostické testování bude pravděpodobně zahrnovat kompletní krevní obraz a chemii krve. Různé zobrazovací testy vám pomohou poskytnout detailní pohled na danou oblast. Mohou to být tyto:

  • rentgen
  • CT vyšetření – počítačová tomografie
  • ultrazvuk
  • MRI – magnetická rezonance
  • scan kostí

Pokud máte podezření, jediný způsob, jak potvrdit přítomnost rakoviny, je biopsie – malý vzorek nádoru se odebere jehlou nebo chirurgickým řezem. Pak je poslán k patologickému vyšetření pod mikroskopem.

Genetické testování nazvané cytogenetika může potvrdit přeuspořádání chromozomu X a chromozomu 18, který je ve většině případů přítomen v synoviálním sarkomu.

Pokud se zjistí rakovina, nádor se „ohodnotí“. Synoviální sarkom je obvykle nádor vysokého stupně (pro zjednodušení se někdy nádory dělí na nádory nízkého stupně – low-grade, které zpravidla rostou pomaleji, méně metastazují apod., a nádory vysokého stupně – high-grade). To znamená, že buňky mají malou podobnost s normálními, zdravými buňkami. Nádory vysokého stupně mají tendenci se šířit rychleji než nádory nízkého stupně. Ve zhruba polovině případů metastázují na vzdálených místech.

Všechny tyto informace slouží k rozhodování o nejlepší léčbě.

Existují nějaké komplikace?

Synoviální sarkom se může rozšířit i do jiných částí těla, a to i v případě, že nějaký čas působí lokálně. Dokud sarkom nedoroste na nějakou větší velikost, možná nebudete mít žádné příznaky (nebo si nevšimnete hrudky). Proto je tak důležité potkávat se s lékařem i po ukončení léčby, a i když nemáte žádné známky rakoviny.

Nejčastějším místem metastáz jsou plíce. Může se také šířit do lymfatických uzlin, kostí, mozku a dalších orgánů.

Synoviální sarkom je agresivní forma rakoviny. Takže je důležité vyhledat lékaře, kteří se specializují na sarkomy a pokračovat ve spolupráci s lékaři i po ukončení léčby.

Sponzorováno

Přes jeho název, synoviální sarkom nesouvisí se synoviálními tkáněmi, které jsou součástí kloubů. Onemocnění začíná nejčastěji v nohách nebo pažích, ale může se objevit v jakékoli části těla.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva