Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí? 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí?

Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí?

Nová studie používá novou metodu tzv. „virtuální biopsii kostí“. Pomocí této metody chtějí vědci vysvětlit, proč lidé s diabetem 2. typu jsou více ohroženi zlomeninou oproti lidem, u kterých nebyl diagnostikován diabetes 2. typu.

 

Nová metoda odhalila, že lidé s diabetem 2. typu mají tendenci mít konstrukční vady v kostech. Což může vést k oslabení kostní struktury a k následnému vyššímu riziku zlomenin, a to zejména u starších mužů a žen s diabetem 2. typu.

 

Do studie bylo zapojeno více než 300 účastníků. Mírně převládal počet mužů. Průměrný věk účastníků byl 76.

Sponzorováno

„Jedná se o velmi zajímavý objev pomocí velmi nové techniky,“ řekl Dr. Mark Edwards, klinický asistent na univerzitě v Southamptonu a vedoucí výzkumník ve studii. „Již nějakou dobu víme, že lidé s diabetem 2. typu jsou vystaveni vyššímu riziku zlomenin, ale nebyli jsme schopni plně vysvětlit proč. Tato nová zobrazovací technika nám ukázala, že kortikální složka kosti – vnější okraj kosti má u pacientů s diabetem 2. stupně tendenci vykazovat větší pórovitost. Jedná se o specifický deficit v kosti, který může lékařům pomoci vyvinout vhodnou terapii, aby se zabránilo budoucím zlomeninám.“ upřesnil.

Profesor Cyrus Cooper, ředitel Medical Research Council lifecourse Epidemiology Unit, University of Southampton, dodal „Tato studie upozorňuje na důležitou spojnici mezi cukrovkou a osteoporózou. Identifikuje selektivní deficit vývoje kostry, což vede k nadměrnému riziku zlomenin v tomto stále více častém onemocnění a ukazuje na vlivy prostředí v kritických obdobích raného vývoje člověka.“

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Nemoc zvaná cukrovka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva