Forestierova choroba (difuzní idiopatická hyperostóza skeletu) 4.75/5 (12)Forestierova chorobaForestierova nemoc patří mezi vzácnější nemoci, přesto se s ní sem tam setkáváme. Odborný termín pro toto ortopedické onemocnění zní dost složitě – difuzní idiopatická hyperostóza skeletu. To můžeme do češtiny přeložit jako “celkové nadměrné zmnožení kostní hmoty nejasné příčiny”.

Jak se tato choroba projevuje a jaké jsou její příčiny? Jak ji léčit a diagnostikovat? Více se dozvíte v našem článku na webu Rehabilitace.info.

Příčiny Forestierovy nemoci

Příčina vzniku poruchy není zcela jasná, častěji postihuje muže, předpokládá se určitý genetický předpoklad pro její vznik a zjistilo se, že Forestierova nemoc souvisí s metabolismem organismu – častěji postihuje pacienty s cukrovkou 2. typu. Vyskytuje se spíše u pacientů nad 50 let věku, u mladších se považuje za výrazně vzácnější.

Forestierova choroba a její projevy

U postiženého začne docházet k nadměrnému ukládání vápníku a kostní hmoty do měkkých tkání při páteři (tj. do šlachových úponů, vazů a pod), postižené mohou však být i jiné lokality než ramena, žebra, kolena, apod. Nejprve se nemoc nemusí projevovat, pak jsou nejtypičtějšími stížnostmi bolesti hrudníku.

Dalšími problémy může být celková ztuhlost, dále poruchy hybnosti kloubů, někdy i poruchy polykání (jícen je utlačován narůstající kostní hmoty v oblasti krční páteře). U těžkých forem nemoci může být pacient imobilní, což vede k vyššímu riziku vzniku zánětů plic.

Projevy tedy mohou být:

 • ztuhlost páteře
 • omezení pohybu páteře
 • bolest zad

Potíže bývají obvykle horší ráno. Postižena jsou pouze obratlová těla a výběžky, ploténky zůstávají nedotčeny.

Jak se tato nemoc diagnostikuje?

Forestierova nemoc je většinou diagnostikována ortopedem nebo radiologem. Nutný je rentgen páteře a dalších postižených míst, kde je nadměrné ukládání kostní hmoty dobře viditelné.

Forestierova choroba a léčba

Vzhledem k neznalosti vyvolávající příčiny nemoci ji nelze ani moc dobře vyléčit – doporučují se rehabilitační cvičení na uchování maximální možné pohyblivosti, z léků se používají zejména léky proti bolesti. U pacienta s diabetem 2. typu je současně nutná co nejlepší kompenzace a prevence vysoké koncentrace cukru v krvi.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva