Sponzorováno

Aortální stenóza (stenóza či zúžení aortální chlopně) – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (17)

  • Aortální stenóza je jedním z nejčastějších a nejzávažnějších problémů s onemocněním chlopní.
  • Aortální stenóza je vlastně zúžení otvoru aortální chlopně.
  • Aortální stenóza omezuje průtok krve z levé komory do aorty a může také ovlivnit tlak v levé síni.
  • Ačkoli někteří lidé mají aortální stenózu kvůli vrozené srdeční vadě zvané bikuspidální aortální chlopeň.
  • Tento stav se častěji rozvíjí během stárnutí, protože vápník nebo zjizvení tkáně poškozují chlopeň a omezují množství krve protékající skrz.
  • Pokud nejsou žádné příznaky nebo jsou-li příznaky mírné, nejlepším postupem by mohlo být pravidelné sledování a pozorování pacienta, zda se nějaké jeho příznaky nerozvinou nebo nezhorší.
  • Každý, kdo má aortální stenózu, by však měl být vyšetřen pomocí echokardiogramu, aby se určily možnosti léčby.
  • Možná léčba může znamenat užívání léků, opravu chlopně nebo výměnu chlopně. Je důležité prodiskutovat možnosti se svým lékařem, abyste zajistili, že dostanete nejúčinnější a nejlepší možnou léčbu.

Aorta je hlavní tepna, která odvádí krev ze srdce do zbytku těla. Krev vytéká ze srdce a do aorty přes aortální chlopeň. Při aortální stenóze se aortální chlopeň plně neotevře. To snižuje průtok krve ze srdce.

Stenóza (zúžení) aortální chlopně – neboli aortální stenóza – nastává, když se srdeční aortální chlopeň zužuje. Chlopeň se neotevře úplně, což snižuje nebo blokuje průtok krve z vašeho srdce do hlavní tepny do vašeho těla (aorty) a do zbytku těla.

Vaše léčba závisí na závažnosti vašeho stavu. Možná budete potřebovat operaci k opravě nebo výměně chlopně. Bez léčby může těžká stenóza aortální chlopně vést ke smrti.

Příznaky aortální stenózy

Stenóza aortální chlopně může být mírná i velmi těžká. Příznaky se obecně vyskytují, když je zúžení chlopně závažné. Někteří lidé se stenózou aortální chlopně nemusí mít příznaky po mnoho let.

Příznaky stenózy aortální chlopně mohou být obecně tyto:

  • Abnormální zvuk srdce (srdeční šelest), který lékař může slyšet stetoskopem
  • Bolest na hrudi (angina pectoris) nebo tlak při aktivitě
  • Pocit mdloby nebo závratě – hlavně při aktivitě
  • Dušnost, zvláště když jste byli aktivní
  • Únava, zejména v době zvýšené aktivity
  • Rychlý, třepotavý srdeční tep (palpitace)
  • Nedostatek konzumace jídla (hlavně u dětí se stenózou aortální chlopně)
  • Nedostatečný přírůstek hmotnosti (hlavně u dětí se stenózou aortální chlopně)

Stenóza aortální chlopně může vést i k srdečnímu selhání. Příznaky srdečního selhání pak znamenají únavu, dušnost a otoky kotníků a nohou.

Příčiny stenózy aortální chlopně

Vaše srdce má čtyři chlopně, které udržují krev proudící správným směrem. Tyto chlopně zahrnují mitrální chlopeň, trikuspidální chlopeň, pulmonální chlopeň a aortální chlopeň. Každá chlopeň cípy, které se otevírají a zavírají jednou během každého srdečního tepu. Někdy se chlopně neotevírají nebo nezavírají správně. Pokud se chlopeň zcela neotevře nebo nezavře, průtok krve se sníží nebo zablokuje.

Při stenóze aortální chlopně se aortální chlopeň mezi dolní levou srdeční komorou (levá komora) a aortou zcela neotevře. Oblast, kterou se krev pohybuje ze srdce do aorty, je zúžená (stenóza).

Když je otvor aortální chlopně zúžený, vaše srdce musí více pracovat, aby pumpovalo dostatek krve do aorty a do zbytku těla. Práce srdce navíc může způsobit ztluštění a zvětšení levé komory. Nakonec může kmen způsobit oslabení srdečního svalu a nakonec může vést k srdečnímu selhání a dalším vážným problémům.

Příčiny stenózy aortální chlopně jsou:

  • Vrozená srdeční vada. – Mít vrozenou srdeční vadu, jako je bikuspidální aortální chlopeň, vyžaduje pravidelné prohlídky u lékaře. Vada chlopně nemusí do dospělosti způsobovat žádné problémy. Pokud se chlopeň začne zužovat nebo prosakovat, může být nutné to řešit.
  • Usazování vápníku na chlopni. Vápník je minerál, který se nachází ve vaší krvi. Jak krev opakovaně proudí přes aortální chlopeň, mohou se na srdečních chlopních hromadit usazeniny vápníku (kalcifikace aortální chlopně). Usazeniny vápníku nikdy nemohou způsobit žádné problémy. Stenóza aortální chlopně, která souvisí se zvyšujícím se věkem a hromaděním vápníkových usazenin, obvykle nezpůsobuje příznaky až do věku 70 nebo 80 let. U některých lidí – zejména těch s vrozenou vadou aortální chlopně – však usazeniny vápníku vedou ke ztuhnutí. Usazeniny vápníku na srdeční chlopni nejsou spojeny s užíváním vápníkových tablet nebo pitím produktů obohacených vápníkem.
  • Revmatická horečka. Tato komplikace infekce streptokokového hrdla může vést k tvorbě jizevnaté tkáně na aortální chlopni. Zjizvená tkáň může zúžit otvor aortální chlopně nebo vytvořit drsný povrch, na kterém se mohou hromadit usazeniny vápníku. Revmatická horečka může poškodit více než jednu srdeční chlopeň a více než jedním způsobem.

Diagnóza

Chcete-li diagnostikovat stenózu aortální chlopně, váš lékař zkontroluje vaše symptomy, prodiskutuje vaši anamnézu a provede fyzické vyšetření. Lékař/ka bude poslouchat vaše srdce stetoskopem, aby zjistil/a, zda máte srdeční šelest, který může signalizovat nějaký stav aortální chlopně.

Váš lékař může nařídit několik testů k potvrzení nebo vyloučení stenózy aortální chlopně. Testy také mohou pomoci určit příčinu a závažnost stavu.

Testy na stenózu aortální chlopně mohou být:

Sponzorováno

  • Echokardiogram. Tento test využívá zvukové vlny k vytvoření obrazů vašeho srdce v pohybu. Technik přitiskne zařízení (převodník) pevně na vaši kůži a nasměruje ultrazvukový paprsek přes hrudník do vašeho srdce. Převodník zaznamenává ozvěny zvukových vln z vašeho srdce a počítač převádí ozvěny na obrázky, které si váš lékař může prohlédnout na monitoru. Echokardiogram může lékaři ukázat, jak krev protéká vaším srdcem a srdečními chlopněmi. Může pomoci identifikovat oslabený srdeční sval a určit závažnost stenózy aortální chlopně. Pokud váš lékař potřebuje bližší pohled na vaši aortální chlopeň, může být proveden transesofageální echokardiogram. Při tomto testu je ohebná hadička obsahující snímač vedena dolů do vašeho krku a do jícnu.
  • Elektrokardiogram (EKG). Tento bezbolestný test detekuje a zaznamenává elektrickou aktivitu vašeho srdce pomocí malých senzorů (elektrod) připojených k hrudníku, pažím a někdy i nohám. EKG dokáže detekovat zvětšené komory vašeho srdce, srdeční onemocnění a abnormální srdeční rytmy.
  • Rentgen hrudníku. Rentgen hrudníku může pomoci lékaři určit, zda je vaše srdce zvětšené, k čemuž může dojít při stenóze aortální chlopně. Může také vykazovat otok aorty a nahromadění vápníku na aortální chlopni.
  • Zátěžové testy. Zátěžové testy pomáhají lékaři určit, zda se během fyzické aktivity objevují známky a příznaky onemocnění aortální chlopně. Tyto testy mohou pomoci určit závažnost vašeho stavu. Pokud nemůžete cvičit, mohou být k dokončení testu podány léky, které mají podobné účinky na srdce jako cvičení.
  • Počítačová tomografie (CT). Srdeční CT sken kombinuje několik rentgenových snímků, aby poskytl podrobnější průřez srdcem. Lékaři mohou použít srdeční CT k měření velikosti aorty a bližšímu pohledu na vaši aortální chlopeň.
  • MRI srdce. Srdeční MRI využívá magnetická pole a rádiové vlny k vytvoření detailních snímků vašeho srdce. Tento test lze použít k určení závažnosti vašeho stavu a zhodnocení velikosti vaší aorty.
  • Srdeční katetrizace. Tento test se moc často nepoužívá k diagnostice onemocnění aortální chlopně, ale může být použit, pokud jiné testy nejsou schopny diagnostikovat stav nebo určit jeho závažnost. Může být také použit před operací aortální chlopně, aby se zajistilo, že tepny, které vyživují srdeční sval (koronární tepny), nejsou ucpané. Při tomto postupu váš lékař protáhne tenkou hadičku (katétr) krevní cévou na paži nebo v třísle a zavede ji do tepny ve vašem srdci. Někdy je barvivo injikováno přes katétr, aby se vaše tepny lépe ukázaly na rentgenovém snímku (koronární angiogram). Koronární angiogram poskytne vašemu lékaři podrobný obraz vašich srdečních tepen a toho, jak vaše srdce funguje. Během testu může váš lékař také změřit tlak uvnitř vašich srdečních komor.

Léčba aortální stenózy

Léčba stenózy aortální chlopně závisí na vašich příznacích a symptomech a také na závažnosti stavu.

Pokud máte mírné příznaky nebo vůbec žádné, možná budete muset svůj stav sledovat pouze pravidelnými návštěvami lékaře. Váš lékař může doporučit změny zdravého životního stylu a léky k léčbě příznaků nebo snížení rizika komplikací.

Chirurgie nebo jiné moderní procedury

Možná budete nakonec potřebovat operaci k nápravě nebo výměně nemocné aortální chlopně, i když nemáte příznaky. Operace aortální chlopně může být provedena současně s jinou operací srdce. Chirurgie k nápravě nebo výměně aortální chlopně se obvykle provádí řezem v hrudníku. Mohou být dostupné méně invazivní přístupy. Zeptejte se svého lékaře, zda jste kandidátem na tyto postupy. Operace aortální chlopně může být provedena současně s jinou operací srdce.

Možnosti chirurgického zákroku pro stenózu aortální chlopně jsou obecně tyto:

Úprava aortální chlopně

Při úpravě aortální chlopně chirurgové oddělí chlopně (hrbolky), které srostly. Chirurgové však zřídka upravují aortální chlopeň k léčbě stenózy aortální chlopně. Stenóza aortální chlopně obecně spíše vyžaduje náhradu aortální chlopně.

Balonková valvuloplastika

Tento postup může léčit stenózu aortální chlopně u kojenců a dětí. Chlopeň má však tendenci se znovu zúžit u dospělých, kteří podstoupili zákrok, takže se obvykle provádí pouze u dospělých, kteří jsou příliš nemocní na operaci nebo kteří čekají na výměnu chlopně, protože obvykle potřebují další procedury k léčbě zúžené chlopně.

Při tomto postupu lékař zavede dlouhou tenkou hadičku (katétr) s balónkem na špičce do tepny na paži nebo v třísle a zavede ji k aortální chlopni. Jakmile je na místě, balónek se nafoukne, čímž se rozšíří otvor chlopně. Balónek se poté vyfoukne a katétr a balónek se odstraní.

Výměna (náhrada) aortální chlopně

K léčbě stenózy aortální chlopně je často nutná náhrada aortální chlopně. Při náhradě aortální chlopně váš chirurg odstraní poškozenou chlopeň a nahradí ji mechanickou chlopní nebo chlopní vyrobenou z kravské, prasečí nebo lidské srdeční tkáně (chlopeň biologické tkáně).

Lidé s mechanickými chlopněmi budou muset po celý život užívat léky na ředění krve, aby se zabránilo krevním sraženinám. Váš lékař s vámi probere výhody a rizika každého typu chlopně.

Transkatetrální implantace aortální chlopně (TAVR)

Tento méně invazivní postup může být možností pro lidi, kteří jsou považováni za osoby se středním nebo vysokým rizikem komplikací z chirurgické náhrady aortální chlopně.

V TAVR vám lékaři zavedou katétr do nohy nebo hrudníku a zavedou ho do srdce. Poté se katétrem zavede náhradní chlopeň a zavede se do vašeho srdce. Balónek může chlopeň roztáhnout nebo některé chlopně se mohou samy roztáhnout. Když je chlopeň implantována, lékaři vyjmou katétr z vaší krevní cévy.

Sponzorováno

Napište nám do komentářů, pokud máte nějaké zkušenosti se stenózou (zúžením) aortální chlopně.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva