Sponzorováno

Perikarditida (zánět osrdečníku) – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (46)

 • Perikarditida je zánět perikardu, což je tenká, dvojitá vrstva obalu, který obklopuje srdce. Perikardium chrání srdce před vnějšími tlaky a poskytuje prostor pro volné pohyby srdce. Když dochází k zánětu této oblasti, hovoříme o perikarditidě.
 • Příznaky perikarditidy mohou být: Bolest na hrudi: Typicky se projevuje ostře definovanou bolestí na hrudi, která může být horší při hlubokém nádechu nebo při polohování na zádech. Zhoršení bolesti při polohování na zádech nebo při polykání: Někdy může bolest související s perikarditidou zesílit při polohování na zádech nebo při polykání potravy. Zvýšená teplota: Horečka může být dalším příznakem zánětu. Dušnost: Někteří jedinci mohou pociťovat dušnost, což je spojeno s omezením pohybu srdce v perikardu.
 • Příčiny perikarditidy mohou být různé, včetně infekce, autoimunitních onemocnění, trauma nebo nádorů.
 • Léčba perikarditidy může zahrnovat několik přístupů: Léky: Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, mohou pomoci snížit bolest a zánět. V některých případech může být předepsán kortikosteroid k potlačení silného zánětu. Léčba základní příčiny: Pokud je perikarditida způsobena infekcí nebo autoimunitním onemocněním, léčba je zaměřena na zvládnutí této základní příčiny. Odpočinek: Odpočinek a omezení fyzické aktivity mohou pomoci snížit tlak na srdce a urychlit proces hojení. Odstranění tekutiny: V některých případech může být nutné odstranit nadměrnou tekutinu, která se hromadí v perikardu. Tento postup se nazývá perikardocentéza.
 • Perikarditida může mít různé formy a závažnosti. Je důležité, aby byla diagnóza provedena lékařem, a léčba by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám a příčinám pacienta.

Perikarditida neboli zánět osrdečníku je onemocnění často zaměňované s infarktem myokardu.

Perikarditida neboli zánět osrdečníku je onemocnění často zaměňované s infarktem myokardu.

Perikarditida je otok a podráždění perikardu, tenké sáčkovité membrány (osrdečníku) obklopující vaše srdce. Perikarditida často způsobuje bolest na hrudi a někdy i jiné příznaky. Prudká bolest na hrudi spojená s perikarditidou nastává, když se podrážděné vrstvy perikardu třou proti sobě.

Perikarditida obvykle začíná náhle, ale netrvá dlouho (akutní). Když se symptomy rozvíjejí postupně nebo trvají delší dobu, perikarditida je považována za chronickou.

Většina případů je mírná a obvykle se sama zlepší. Léčba pro závažnější případy může zahrnovat léky a zřídka i chirurgický zákrok. Včasná diagnóza a léčba může pomoci snížit riziko dlouhodobých komplikací kvůli perikarditidě.

Druhy perikarditidy – akutní, incesantní, chronická, recidivující

Perikarditida má různé typy klasifikace, v závislosti na vzorcích symptomů a na tom, jak dlouho trvají příznaky. Akutní perikarditida obvykle trvá méně než tři týdny. Termín „akutní“ je třeba používat pro nově vzniklou perikarditidu, „incesantní“ pro perikarditidu se symptomy přetrvávajícími po dobu čtyř až šesti týdnů (což je obecně přibližná délka klasické protizánětlivé léčby a jejího snižování) a „chronická“ pro perikarditidu s trváním déle než tři měsíce.

Perikarditida je popsána jako recidivující, pokud se vyskytne asi čtyři až šest týdnů po epizodě akutní perikarditidy s intervalem bez symptomů. Perikarditida je považována za chronickou, pokud příznaky trvají déle než tři měsíce.

Perikarditida - ilustrace

Perikarditida – ilustrace

 

Příznaky (symptomy) perikarditidy

Pokud trpíte akutní perikarditidou, nejčastějším příznakem je ostrá, bodavá bolest na hrudi, za hrudní kostí nebo na levé straně hrudníku. Někteří lidé s akutní perikarditidou ovšem popisují, že jejich bolest na hrudi je však spíše toho tupá nebo tlaková a má různou intenzitu.

Bolest akutní perikarditidy se může dostat i do levého ramena a krku. Často zesiluje, když kašlete, ležíte nebo hluboce se nadechujete. Sed a naklonění se dopředu může často zmírnit bolest. Někdy může být obtížné rozlišit perikardiální bolest od bolesti, ke které dochází při infarktu.

Chronická perikarditida je obvykle spojena s chronickým zánětem a může vést k tekutině kolem srdce (perikardiální výpotek). Nejčastějším příznakem chronické perikarditidy je bolest na hrudi.

V závislosti na typu mohou příznaky perikarditidy obsahovat některé nebo všechny následující skutečnosti:

 • Ostrá, pronikavá bolest na hrudi – střed nebo levá strana hrudníku – bolest je obecně intenzivnější při dýchání
 • Dýchavičnost nebo špatné dýchání při sklánění či ležení
 • Bušení srdce
 • Nízká horečka
 • Celkový pocit slabosti, únavy nebo nevolnosti
 • Kašel
 • Otok břicha nebo nohou

Kdy vyhledat lékaře?

Vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud se objeví nové příznaky bolesti na hrudi.

Mnoho z příznaků perikarditidy je podobné těm, které se vyskytují i při jiných problémových stavech srdce a plic. Čím dříve budete vyšetřeni, tím dříve můžete získat správnou diagnózu a léčbu. Například, přestože příčinou akutní bolesti na hrudi může být perikarditida,další příčinou může být srdeční záchvat nebo krevní sraženina plic (plicní embolie). Takže v těchto případech se panika vyplatí. Je dobré se nechat vyšetřit a nepodceňovat situaci.

Příčiny perikarditidy

Za normálních okolností obsahuje dvouvrstvý perikardiální vak (osrdečník), který obklopuje vaše srdce, malé množství „mazací“ tekutiny. Při perikarditidě se vak zanítí a výsledné tření zaníceného vaku vede k bolesti na hrudi.

Osrdečník je tvořen dvěma blánami – vnitřní a vnější. Mezi oběma listy je nepatrná štěrbina (dutina osrdečníku), ve které se fyziologicky nachází jen několik kapek serózní tekutiny (liquor pericardii), která zmírňuje tření při pohybech srdce. Osrdečník je blána, která chrání srdce před vnějšími vlivy.

Příčinu perikarditidy je často těžké určit. Ve většině případů lékaři buď nejsou schopni určit příčinu (je idiopatická – bez nějaké zjevné příčiny) nebo někdy mají podezření na virovou infekci.

Perikarditida se také může vyvinout krátce po závažném srdečním záchvatu, kvůli podráždění poškozeného srdečního svalu. Kromě toho se zpožděná forma perikarditidy může objevit několik týdnů po infarktu nebo operaci srdce. Tato zpožděná perikarditida je známá jako Dresslerův syndrom. Dresslerův syndrom může být také nazýván postperikardiotomický syndrom (syndrom vznikající po srdečních operacích, při nichž byl otevřen perikard), syndrom po infarktu myokardu a syndrom post-srdečního poškození.

Dalšími příčinami perikarditidy jsou:

Sponzorováno

 • Systémové zánětlivé poruchy. Mohou zahrnovat například lupus a revmatoidní artritidu.
 • Trauma. Zranění vašeho srdce nebo hrudníku může nastat například v důsledku silniční nehody nebo jiné nehody.
 • Další zdravotní poruchy. Patří mezi ně selhání ledvin, AIDS, tuberkulóza a rakovina.
 • Některé léky. Některé léky mohou také způsobit perikarditidu, i když je to neobvyklé.

Možné komplikace, které může perikarditida způsobit

Komplikace, které může perikarditida způsobit jsou:

 • Konstriktivní perikarditida. Ačkoli je to méně časté, u některých lidí s perikarditidou, zvláště s dlouhodobým zánětem a chronickými recidivami, se může vyvinout stálé zhrubnutí, zjizvení a zmenšení perikardu. Ke konstriktivní perikarditidě dochází, když ztluštělý, zjizevnatělý a adherující perikard utiskuje srdce a omezuje ho.

  U těchto lidí perikard ztrácí velkou část své elasticity a připomíná jakýsi tuhý obal, který je utěsněný kolem srdce, což vlastně udržuje srdce v jeho řádném fungování. Tento stav se nazývá konstriktivní perikarditida a často vede k silnému otoku nohou a břicha, stejně jako k dušnosti.

 • Srdeční tamponáda. Když se v perikardu shromažďuje příliš mnoho tekutin, může se vyvinout nebezpečný stav nazývaný srdeční tamponáda. Tamponáda srdeční je smrtelně nebezpečný stav, který může vést k selhání srdce jako pumpy, přestože samotné srdce je zcela zdravé.

  Nadbytečná tekutina působí na srdce a neumožňuje správné naplnění. To znamená, že méně krve opouští srdce, což ve finále způsobuje dramatický pokles krevního tlaku. Srdeční tamponáda může být smrtelná, pokud není rychle léčena.

Včasná diagnostika a včasná léčba perikarditidy obvykle snižuje riziko dlouhodobých komplikací.

Diagnostika perikarditidy

Váš lékař pravděpodobně začne tím, že projde vaši anamnézu a položí vám otázky ohledně bolesti na hrudi a dalších příznaků, které pociťujete. Jako součást prohlídky a vyhodnocení provede lékař také fyzickou prohlídku a zkontroluje vaše srdeční zvuky.

Při poslechu vašeho srdce vám lékař umístí stetoskop do hrudník, aby zjistil, zda se jedná o zvuky charakteristické pro perikarditidu. Ty nastávají, když se perikardiální vrstvy navzájem třou. Tento charakteristický šum se nazývá perikardiální tření.

Lékař vám může dále doporučit testy, které vám pomohou určit, zda jste měli infarkt, nebo zda se v perikardiálním vaku shromažďuje tekutina nebo zda se objevují nějaké známky zánětu. Váš lékař může použít krevní testy k určení, zda je přítomen bakteriální nebo jiný typ infekce.

Můžete tedy také podstoupit jeden nebo více z následujících diagnostických postupů:

 • Elektrokardiogram (EKG). Při této zkoušce jsou k pokožce připevněny náplati s dráty (elektrody), které měří elektrické impulsy, které vaše srdce vydává. Impulsy jsou zaznamenány jako vlny zobrazené na monitoru nebo vytištěné na papíře. Některé výsledky EKG mohou naznačovat perikarditidu, zatímco jiné mohou indikovat infarkt.
 • Rentgen hrudníku. Rentgenem hrudi může váš lékař prozkoumat velikost a tvar vašeho srdce. Obrázky vašeho srdce mohou vykazovat zvětšené srdce, pokud se v perikardu nahromadí nadbytek tekutiny.
 • Echokardiogram. Tento test používá vysokofrekvenční zvukové vlny pro vytvoření obrazu vašeho srdce a jeho struktur, včetně akumulace tekutin v perikardu. Váš lékař může zobrazit a analyzovat tento obrázek na monitoru.
 • Počítačová tomografie (CT). Tato rentgenová technika může produkovat detailnější snímky vašeho srdce a perikardu než konvenční rentgenové studie. CT vyšetření může být provedeno s cílem vyloučit další příčiny akutní bolesti na hrudníku, jako je krevní sraženina v plicní arterie (pulmonální embolus). CT vyšetření může být také použito k diagnostice ztluštění perikardu, které by mohlo naznačovat konstriktivní perikarditidu.
 • Zobrazování pomocí magnetické rezonance (MRI). Tato technika využívá magnetické pole a rádiové vlny k vytváření průřezových obrazů vašeho srdce, které mohou odhalit zhrubnutí, zánět nebo jiné změny v perikardu.

Léčba perikarditidy

Léčba perikarditidy závisí na příčině, stejně jako na její závažnosti. Mírné případy perikarditidy se mohou bez léčení zlepšit. jaké jsou tedy možnosti léčby?

Léky

Léky ke snížení zánětu a otoku spojené s perikarditidou jsou často předepsány, včetně těchto:

 • Léčivé prostředky proti bolesti. Nejlépe bolesti spojené s perikarditidou reagují na léčbu léky proti bolesti, které jsou k dispozici bez lékařského předpisu, jako je aspirin nebo ibuprofen. Tyto léky také pomáhají zmírnit zánět. Lze použít také léky proti bolesti na předpis.
 • Colchicine (Colcrys, Mitigare). Tento lék, který snižuje zánět v těle, může být předepsán pro akutní perikarditidu nebo jako léčbu recidivujících symptomů.

 • Kolchcin – může snižovat délku symptomů perikarditidy a snižovat riziko opakování tohoto onemocnění. Lék však není bezpečný pro osoby s určitými preexistujícími zdravotními problémy, jako je onemocnění jater nebo ledvin, a pro osoby užívající určité léky. Váš lékař před předepsáním kolchicinu pečlivě zkontroluje zdravotní anamnézu. V léčbě akutní perikarditidy byl kolchicin doporučován až jako lék druhé volby vzhledem k absenci randomizovaných studií, které by hodnotily jeho účinnost v této indikaci
 • Kortikosteroidy. Pokud nereagujete na léky proti bolesti nebo na kolchicin nebo pokud máte opakované příznaky perikarditidy, může Vám lékař předepsat steroidní léky, jako je prednison.

Akutní epizody perikarditidy trvají obvykle několik týdnů, ale mohou se objevit budoucí problémy. Někteří lidé s perikarditidou mají opakování během měsíců po původní epizodě. Pokud je bakteriální infekce hlavní příčinou perikarditidy, budete v případě potřeby léčeni antibiotiky.

Hospitalizace a další postupy

Pravděpodobně budete potřebovat hospitalizaci, pokud váš lékař má podezření na srdeční tamponádu, což je nebezpečná komplikace perikarditidy kvůli nahromadění tekutin kolem srdce.

Pokud se vyskytne srdeční tamponáda, může lékař doporučit postup, který má zmírnit nárůst tekutin, například:

 • Perikardiocentéza. V tomto postupu lékař používá sterilní jehlu nebo malou trubičku (katétr) k odstranění a odčerpání přebytečné tekutiny z perikardiální dutiny. Před podstoupením perikardiocentézy dostanete lokální anestetikum – to se často provádí pomocí echokardiogramu a ultrazvukem. Tato drenáž může pokračovat několik dní během hospitalizace.
 • Pericardiektomie. Pokud jste diagnostikováni na konstriktivní perikarditidu, možná budete muset podstoupit chirurgický zákrok (perikardiektomie), abyste odstranili celý rigidní perikard, který je pro vaše srdce nebezpečný.

Životní styl

U většiny mírných případů perikarditidy může být vše, co potřebujete, jen odpočinek a léky na bolest – které se užívají pod vedením lékaře. Zatímco se zotavujete, vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho potřebujete, toto dodržovat.

Sponzorováno

A jaké zkušenosti s perikarditidou máte vy? Budeme rádi za komentáře a zkušenosti.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva