Sponzorováno

Defekt (síňového) komorového septa (přepážky) – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (12)

 • Defekt komorového septa je otvor ve přepážce oddělující dvě dolní komory srdce.
 • Při normálním vývoji se stěna mezi komorami uzavírá před narozením plodu, takže při narození brání smíchání krve bohaté na kyslík s krví chudou na kyslík. Pokud se otvor neuzavírá, může to způsobit vyšší tlak v srdci nebo snížení množství kyslíku v těle.
 • U většiny dětí není příčina známa. Je to velmi častý typ srdeční vady. Některé děti mohou mít spolu s defektem komorového septa další srdeční vady.
 • Příznaky se mohou objevit až několik týdnů po narození dítěte. V cévách v plicích se může objevit vysoký tlak, protože se tam pumpuje více krve než obvykle. To může časem způsobit trvalé poškození plicních cév.
 • Neexistuje žádný lék. Buď se otvor uzavře sám, nebo přichází na řadu chirurgie.

Co je defekt komorového septa?

Defekt komorového septa (někdy označován z anglické zkratky jako VSD), je otvor v přepážce mezi levou a pravou komorou srdeční. Tento otvor způsobuje zkrat okysličené krve z levé komory do komory pravé. Porucha se může objevit kdekoli ve svalu, který rozděluje obě strany srdce. V přepážce mezi srdečními komorami může být jeden nebo více otvorů.

Existují různé typy defektu komorového septa. Menší otvory se mohou uzavřít bez jakékoliv léčby nebo jakéhokoliv ošetření a nebudou mít dlouhodobé účinky. Otvory, které se samy neuzavírají, lze obvykle opravit chirurgickým zákrokem.

Defekty komorového septa jsou jednou z nejčastějších vrozených vad.

Defekt komorového septa

Defekt komorového septa

Příznaky defektu komorového septa

U některých dětí defekty komorového septa nezpůsobují žádné příznaky. Pokud je otvor v jejich přepážce v srdci malá, nemusí být přítomny žádné známky problému.

Pokud jsou příznaky přítomny, obvykle se objevují tyto příznaky:

 • potíže s dýcháním
 • rychlé dýchání
 • bledé zabarvení kůže
 • časté infekce dýchacích cest
 • namodralá barva kůže, zejména kolem rtů a nehtů

Pro děti s defektem komorového septa je také často těžké přibrat na váze a během krmení se u nich může vyskytnout silné pocení. Všechny tyto příznaky mohou být velmi nebezpečné a pokud se u vašeho dítěte nebo u dítěte objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Jaké jsou příčiny defektů komorového septa?

Nejběžnější příčinou defektů komorového septa je vrozená srdeční vada, jelikož je tato vada přítomná už od narození. Někteří lidé se prostě rodí s otvory již přítomnými v jejich srdci. Nemusí způsobit žádné příznaky a diagnostikovat se mohou roky.

Vzácnou příčinou defektů komorového septa je těžké tupé poranění hrudníku. Například vážná dopravní nehoda s přímým, silným nebo opakovaným traumatem na hrudi může způsobit defekt komorového septa.

Rizikové faktory pro defekt komorového septa

Defekty komorového septa se často vyskytují současně s jinými vrozenými vadami. Mnoho stejných faktorů, které zvyšují riziko dalších vrozených vad, také zvyšuje riziko defektu komorového septa.

Sponzorováno

Mezi specifické rizikové faktory pro defekt komorového septa patří rodinná anamnéza vrozených srdečních chorob a jiné genetické poruchy, jako je třeba Downův syndrom.

Jak bývá diagnostikována vada komorového septa?

Lékař poslouchá srdce vašeho dítěte prostřednictvím stetoskopu, provede úplnou anamnézu a provede několik typů testů, včetně následujících:

 • Transesofageální echokardiogram (TEE) je snímek pořízený znecitlivěním hrdla a následným zasunutím tenké trubice obsahující ultrazvukové zařízení dolů do krku a do jícnu, blízko srdce.
 • Echokardiogram – ultrazvuk srdce.
 • MRI (magnetická rezonance) použití rádiových a magnetických vln k pořizování snímků srdce.

Léčba – jak se léčí defekt komorového septa?

Možností je několik:

Přístup pozorování

Pokud je defekt komorového septa malý a nezpůsobuje žádné příznaky, může lékař doporučit přístup vyčkávání a sledování, aby zjistil, zda se defekt sám vyřeší. Lékař bude pečlivě sledovat zdraví vás nebo vašeho dítěte, aby zajistil zlepšení vašeho stavu.

Chirurgická operace

V závažnějších případech je k odstranění defektu nutný chirurgický zákrok. Většina operací k řešení defektu komorového septa je otevřená operace srdce. Dostanete anestezii a váš chirurg provede řez na hrudi a uzavře defekt komorového septa stehy nebo jinou metodou.

Postup pomocí katetru zahrnuje vložení tenké trubice neboli katétru do krevní cévy ve slabinách a její zavedení až k srdci pro uzavření defektu komorového septa.

Jiné operace zahrnují kombinaci těchto dvou postupů.

Pokud je defekt komorového septa velký, vy nebo vaše dítě možná budete potřebovat léky na kontrolu příznaků před operací. Léky mohou zahrnovat digoxin, lék vyrobený z rostliny Náprstník vlnatý, Digitalis lanata, a případně také diuretika.

Jaký je výhled pacientů s defektem komorového septa?

U kojenců s malými vadami a bez příznaků bude lékař sledovat vaše dítě, aby zjistil, zda se defekt komorového septa sám uzavírá. Rovněž zajistí, aby se příznaky dále nevyvíjely.

Chirurgie má vysokou úspěšnost a vynikající dlouhodobé výsledky. Doba zotavení bude záviset na velikosti defektu a na tom, zda existují další zdravotní nebo srdeční problémy u pacienta.

VIDEO: Uzávěr defektu síňové přepážky a průchodného oválného okénka

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva