Sponzorováno

6 + 4 nejlepší látky pro zdravé srdce – podívejte se na ně 4.9/5 (29)

6 látek pro zdravé srdce? Jsou to tyto.

6 látek pro zdravé srdce? Jsou to tyto.

Srdce je v podstatě nejdůležitějším orgánem, který v našem těle máme. Pokud s tím souhlasíte, určitě nám dáte za pravdu i v tom, že o srdce je třeba náležitě pečovat, aby bylo zdravé. Jedině tak bude zajištěna jeho správná funkce, která je spojena s tím, že krev bude správně proudit ve všech částech lidského těla. I srdce pochopitelně může stárnout a ztrácet svou sílu.

Abyste to oddálili, máme pro vás tip na 6 látek, se kterými to bude skoro hračka.

1. Česnek

Pokud rádi vaříte, jistě víte, že česnek je v mnoha jídlech nezastupitelným pomocníkem, který nejde ničím nahradit. Jistě víte i to, že je velmi zdravý. A to i v souvislosti s tím, že dokáže dobře pomoci vašemu srdci. Mnoho lidí se mu pro jeho zápach vyhýbá, což je ale špatně. Dostatek česneku v jídelníčku totiž umí přinášet dvě hlavní pozitiva. Tím prvním je to, že dokáže snižovat hladinu cholesterolu, což je něco, co srdci nepřímo pomáhá. Stejně tak dokáže česnek velmi dobře pročišťovat cévy. I toto je nepřímá pomoc vašemu srdci, jelikož to se nemusí tolik namáhat, protože krev bude proudit po celém vašem těle přesně tak, jak by také proudit měla. Proto nezapomínejte česnek přidávat do každého jídla. A jestliže ho pro jeho chuť skutečně nemusíte, doporučujeme vám zvolit doplňky stravy, které obsahují jeho výtažek, ale už se není důvod obávat právě jeho typické vůně, která je s ním přímo spojována.

2. Zelený čaj

Pro někoho možná obyčejný nápoj, která dokáže zahnat žízeň, ale pro vás by měl být zelený čaj rozhodně něčím, co vám přinese mnoho pozitiv. A to samozřejmě právě pro vaše srdce. Na našem trhu dnes najdete mnoho různých zelených čajů, ale ne každý dokáže nabídnout skutečnou kvalitu. Proto doporučujeme koupi spíše ve specializovaných prodejnách, kde získáte zelený čaj, který má naprosto dokonalé antioxidační vlastnosti.

Dále má i mnoho účinných látek, které zajistí:

3. Rybí tuk

Pokud jste ho jako malí nesnášeli, nyní je třeba se přemoci a opět ho do svého jídelníčku zařadit. Kromě dalších účinků, které jsou spojeny s vaším zdravím, je rybí tuk dokonalým pomocníkem při snaze ochránit vaše srdce. Proč? Jelikož je zdrojem omega 3 mastných kyselin, které patří do segmentu těch zdravých, tedy nenasycených.

Rybí tuk dnes není problém dostat do těla celkem jednoduchou formou, a to prostřednictvím doplňků stravy. Nalijete ho na lžičku a spolknete. Pokud toto ale není cesta, kterou byste se chtěli vydávat, potom není důvod zoufat si. Druhý, řešením je klasická konzumace ryb, ideálně potom těch tučných. Minimálně dvakrát za týden by tak na vašem stole měla být třeba makrela, stejně jako losos, ale i sleď, nebo řada jiných ryb. I ty netučné jsou dobrým zdrojem nenasycených mastných kyselin.

4. Vláknina

Samozřejmá látka každého zdravého jídelníčku, která nedokáže jenom navozovat pocity sytosti, nebo podporovat lepší trávení. Vláknina je velmi dobrou volbou i v případě, kdy chcete prospět vašemu srdci. A to hlavně proto, že dostatek vlákniny v lidském těle výrazně omezí vstřebávání špatného cholesterolu, který se tak nedostane do těla, ale je z něho naopak vyloučený. Optimální množství vlákniny, které je doporučováno, je okolo dvaceti až třiceti gramy, během jednoho dne. S tím už může souviset otázka, de ji vezmete. Mez osvědčené možnosti patří:

Sponzorováno

 • Ovoce a zelenina
 • Celozrnné produkty
 • Luštěniny

5. Koenzym Q10

Tuto látku většina z vás jistě zná hlavně v souvislosti s vaší pletí a její krásou. Zde samozřejmě dokáže mnoho pozitiv, které výrazně podpoří vaši krásu. Opomíjet ale nelze ani to, že právě koenzym Q10 je také dokonalou volbou ve chvíli, kdy potřebujete prospět vašemu srdci.

Je látkou, kterou si samo dokáže tvořit i vaše tělo. Ne ale tolik, kolik by jistě bylo potřeba. Když proto zajistíte mnohem vyšší přísun právě této látky, výrazně tím svému srdci prospějete. A to hlavně z toho důvodu, že dokáže výrazným způsobem snižovat krevní tlak. Také je unikátní látkou, která zvládne podpořit srdce ve chvíli, kdy může hrozit riziko jeho selhání. Je tedy jasné, že podpoří nejenom vaši krásu, ale výrazným způsobem podpoří i vaše zdraví. Dnes je pochopitelné, že koenzym Q10 neboli látku ubichinon či ubichinol je možné do těla dostávat nejlépe z doplňků stravy. Nejenom, že je to snadné, ale díky tomu zajistíte i optimální množství, které je pro vaše tělo doporučeno.

6. Steroly a stanoly

Jedná se o látky, které asi nebudete jenom tak běžně znát. Pokud ale do svého jídelníčku zařadíte ořechy, obilniny, ale třeba i kvalitní jogurty nebo obyčejný pomeranč, rozhodně je do těla dostanete. A to je dobře. Umí totiž dobře snižovat hladinu špatného cholesterolu a zároveň dokážou dobře pomoci ve chvíli, kdy máte snahu eliminovat množství cholesterolu, které se bude přímo vstřebávat z vaší stravy. Obě pozitivní vlastnosti zajistí, že LDL cholesterol bude ve vaší krvi nižší, což je pro správné fungování srdce rozhodně dobrou zprávou. A jak zajistit optimální přísun sterolů a stanolů? Je to poměrně snadné, jelikož každý den je dobré zkonzumovat alespoň jednu potraviny z daného výčtu.

Tak, 6 super látek pro zdravé srdce jsme si ukázali. Podívejte se ještě na další 3:

Jaké další látky jsou důležité pro vaše srdce?

1. Dejte si méně sodíku

Sodík naše tělo prostě potřebuje. To je bez debat. Ale jeho přemíra vám škodí. A škodí zejména vašemu srdci. Třeba Světová zdravotnická organizace upozorňuje na fakt, že průměrný Západoevropan sní ve svém denním příjmu dvakrát více soli, než je pro něj optimální. Pokud solíte hodně, ubližujete svému srdci. Takže se solí brzděte.

2. Vitamín E

Dostatek vitamínu E je důležitý pro zdravé srdce a cévy. Vitamín E najdete třeba v rostlinných olejích, pšeničných klíčcích, máku, sóji, lněných, slunečnicových i sezamových semínkách.

3. Lecitin

Lecitin významně napomáhá při boji s kornatěním cév. Zatočí také s cholesterolem ve vašem těle. Je proto velmi dobrý pro zdravé srdce.

4. Hořčík

A konečně taky máme hořčík. Sice ho uvádíme jako poslední, není ale o nic méně důležitý. Pro zdravé srdce je naopak velmi důležitý. Můžeme dokonce říct, že hořčík je jeden z nejúčinnějších minerálů pro vaše srdce. Snižuje krevní tlak, bojuje proti srdeční arytmii a umožňuje rozšiřování tepen.

A jak o zdraví srdce pečujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A kam dál?

VIDEO: Cviky pro zdravé srdce

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “6 + 4 nejlepší látky pro zdravé srdce – podívejte se na ně”

  1. MUDr. Marek Szwarc napsal:

   Dobrý den, děkuji za vynikající článek, jsem více než rok po transplantaci srdce a dodržování těchto doporučení mi umožnilo se dokonce vrátit již před časem do vcelku náročného zaměstnání. Samozřejmě největší zásluhu na tom pak má tým zdravotníků v Nemocnici u sv. Anny v Brně. Přeji všem jen dobré. Marek Szwarc

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva