Sponzorováno

Seboroická dermatitida ve vlasech a její léčba – způsobuje seboroická dermatitida vypadávání vlasů? 4.85/5 (13)

Takovéto lupy ve vlasech může způsobit právě seboroická dermatitida

Takovéto lupy ve vlasech může způsobit právě seboroická dermatitida

Způsobuje seboroická dermatitida vypadávání vlasů?

Seboroická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které způsobuje skvrny červené, šupinaté a mastné kůže. Tyto červené skvrny často také hodně nepříjemně svědí. Seboroická dermatitida postihuje běžně také pokožku hlavy, kde se může projevit i tvorbou lupů.

Tyto příznaky jsou výsledkem nadprodukce hustého mazu, mastné sekrece, kterou produkují vaše mazové žlázy. Odborníci si ale nejsou tak úplně jisti, co způsobuje seboroickou dermatitidu, ale může to souviset s genetikou nebo i s problémy s imunitním systémem.

Seboroická dermatitida obecně nezpůsobuje vypadávání vlasů. Nadměrné škrábání, kvůli tomuto problému, však může narušit vlasové folikuly, což vede k určité ztrátě vlasů.

Navíc nadbytečný maz spojený se seboroickou dermatitidou může vyvolat přemnožení malassezie (Malassezia – lat. rod kvasinek jiný název Pityrosporum). Jedná se o typ kvasinek, které se přirozeně vyskytují na kůži většiny lidí. Když se ale vymkne kontrole, může způsobit zánět, který znesnadňuje růst vlasů v okolí.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli o tom, jak léčit seboroickou dermatitidu ve vlasech a zda je ztráta vlasů spojená s ní reverzibilní.

Jak se léčí seboroická dermatitida ve vlasech?

Existuje mnoho způsobů, jak léčit seboroickou dermatitidu. Možná však budete muset vyzkoušet několik metod léčby, než najdete ten, který u vás dobře funguje. Někteří lidé zjistili, že kombinace léčebných postupů funguje nejlépe.

Váš lékař pravděpodobně navrhne vyzkoušet volně prodejné léky. Pokud to nezabere, možná budete potřebovat léčbu na předpis.

Volně prodejné léky

Hlavní léčba seboroické dermatitidy na pokožce hlavy jsou obecně léčivé šampony určené k léčbě lupů.

Hledejte produkty obsahující některou z následujících složek:

  • pyrithion zinku – to je vlastně antibakteriální a fungicidní aktivní látka objevená ve třicátých letech minulého století.
  • kyselina salicylová
  • ketokonazol – antimykotikum používané k léčbě infekcí vyvolaných dermatofyty a kvasinkami
  • sulfid selenu

Šampony proti lupům obsahující tyto složky si můžete zakoupit online nebo i v lékárně nebo drogerii.

U mírných případů seboroické dermatitidy možná budete muset používat léčivý šampon jen několik týdnů. Pokud máte světlé vlasy, dejte si pozor na sulfidu selenu, který může způsobit změnu barvy vlasů.

Léky a přípravky na předpis

Pokud léčivé šampony nebo přírodní prostředky neposkytnou žádnou úlevu, možná budete muset navštívit svého lékaře, aby vám předepsal něco silnějšího.

Léčba seboroické dermatitidy na předpis znamená třeba použití kortikosteroidů:

Kortikosteroidní krémy, masti nebo šampony

Hydrokortison na předpis, fluocinolon (Synalar, Capex), desonid (Desonate, DesOwen) a klobetasol (Clobex, Cormax) mohou pomoci snížit zánět. To usnadňuje růst vlasů v postižené oblasti. I když jsou obecně účinné, měli byste je používat pouze týden nebo dva najednou, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům, jako je ztenčení kůže.

Sponzorováno

Antifungální krémy, gely a šampony

U závažnější seboroické dermatitidy může lékař předepsat přípravek obsahující ketokonazol ( antimykotikum používané k léčbě infekcí vyvolaných dermatofyty a kvasinkami) nebo ciklopirox.

Antifungální léky

Pokud se zdá, že lokální kortikosteroidy a antimykotika nepomáhají, může vám lékař doporučit perorální antimykotikum. Ty se obvykle předepisují jako poslední možnost, protože mají tendenci způsobovat spoustu vedlejších účinků a interakcí s jinými léky.

Krémy obsahující inhibitory kalcineurinu

Krémy a lotiony obsahující inhibitory kalcineurinu jsou účinné a mají méně vedlejších účinků než kortikosteroidy. Příklady zahrnují pimercrolimus (Elidel) a takrolimus (Protopic). Některé studie však v roce 2006 doporučily omezit jejich používání kvůli potenciálním rizikům rakoviny.

Přírodní metody léčby

Jedna starší studie z roku 1999 použila dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii ke zkoumání účinků aloe vera na seboroickou dermatitidu. V průběhu 4–6 týdnů aplikovalo 44 dospělých se seboroickou dermatitidou jednu ze dvou procedur na pokožku hlavy dvakrát denně. Jedna skupina aplikovala mast z aloe vera, zatímco druhá aplikovala placebo.

Ti, kteří aplikovali mast z aloe vera, hlásili 62% zlepšení symptomů, zatímco ti ve skupině s placebem hlásili 25% zlepšení. Vědci dospěli k závěru, že extrakt z aloe vera je úspěšný při léčbě seboroické dermatitidy.

Následující přírodní léčby mohou také pomoci zmírnit lupy a další příznaky seboroické dermatitidy:

Takže je doporučujeme vyzkoušet, nebo alespoň konzultovat jejich použití s vaším lékařem.

Dorostou mi vlasy po seboroické dermatitidě?

Vypadávání vlasů při seboroické dermatitidě, ať už z nadměrného škrábání nebo přemnožení plísní, je pouze dočasné. Jakmile zánět odezní, vlasy vám dorostou a vy už nebudete mít svědivou pokožku hlavy, kterou byste si mohli škrábat. Je potřeba jen vyřešit problém na vaší hlavě.

Ve velmi vzácných a závažných případech může mít seboroická dermatitida za následek vypadávání vlasů. To bývá reverzibilní. Spíše je to ale problém častého škrábání.

Vypadávání vlasů však u seboroické dermatitidy není běžné. Pokud dojde k významné ztrátě vlasů, může to být způsobeno jinou příčinou, která může vyžadovat lékařské ošetření.

Existuje mnoho účinných možností léčby, které mohou zmírnit příznaky seboroické dermatitidy a léčit zánět, který způsobuje.

Použití volně prodejných šamponů proti lupům nebo léčivých šamponů může pomoci léčit příznaky seboroické dermatitidy. Lidé s těžkou nebo přetrvávající seboroickou dermatitidou by měli navštívit svého lékaře a prodiskutovat další možnosti léčby.

Sponzorováno

Máte se seboroickou dermatitidou v oblasti vlasů nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a odkazy na studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva