Sponzorováno

Proč a jak použít jedlou sodu na pleť? Na akné i spálení sluncem? Jaké má účinky? 4.82/5 (11)

Proč a jak použít jedlou sodu na pleť?Je jedlá soda na pleť dokonalým přírodním prostředkem nebo jen další babskou pohádkou? Názory lidí jsou rozdělené a ani odborníci často nemají jednotnou a konzistentní odpovědi.

Na internetu můžete najít spoustu informací o výhodách používání jedlé sody pro pokožku a také děsivé články, které vám radí, abyste se od ní drželi dál.

Takže, kdo má pravdu? Stojí to za jedlou sodu vyzkoušet, nebo byste se jedlé sodě měli obloukem vyhnout? Zkusme to zjistit.

Co přesně je vlastně jedlá soda?

Jedlá soda je obecný název pro hydrogenuhličitan sodný, což je chemická sloučenina se vzorcem NaHCO3.

Protože je extrémně populární a široce používaná, říká se ji také soda bicarbona. Vypadá jako bílý prášek a má zásaditou chuť – trochu slanou.

Ale nepleťte si ji s práškem do pečiva, který je ve skutečnosti jiný. Jedlá soda je jednoduchá a obsahuje pouze jednu složku – hydrogenuhličitan sodný (základ, který reaguje při kontaktu s kyselinami), zatímco prášek do pečiva je složitější a obsahuje ve složení hydrogenuhličitan sodný a další dvě kyseliny. Tím se chemické reakce a použití těchto dvou složek zcela liší.

Jedlá soda se nejvíce používá k vaření, odtud má název (jedlá), ale používá se také jako biopesticid, mírný dezinfekční prostředek, v pyrotechnice, v bazénech pro zvýšení alkalické hodnoty pH, při sportu jako doplněk, jako čisticí prostředek a i v zubní pastě, ústních vodách a dokonce i jako deodorant.

Pro lékařské použití se hydrogenuhličitan sodný používá jako antacidum k léčbě pálení žáhy, když je smíchán s vodou.

Ale skutečná otázka zůstává – měli byste používat jedlou sodu na pokožku? Mnozí by to nedoporučovali a na podporu těchto tvrzení existuje spousta důkazů. Na druhou stranu mnoho lidí přísahá na používání jedlé sody na pokožku a existuje mnoho neoficiálních důkazů a příběhů o úspěchu, které jedou sodu v použití na pleť podporují.

Takže, je vhodné použít jedlou sodu na pleť a pokožku?

Výhody použití jedlé sody na pleť v obličeji

Začnu optimisticky vypisovat výhody jedlé sody při použití na pokožku.

Léčba některých typů vyrážek a svědění kůže

Pokud čelíte nepříjemnému štípnutí od nějakého hmyzu nebo je vaše pokožka podrážděná a svědivá, můžete použít jedlou sodu, která vám pomůže zmírnit příznaky a přinese vám příjemnou úlevu.

Předpokládá se, že jedlá soda je účinnější, když je kombinována s jinými přísadami, jako jsou ovesné vločky nebo kokosový olej.

Jedlá soda na akné a jizev po akné

Díky svým protizánětlivým a antiseptickým vlastnostem a také nízké hodnotě pH může jedlá soda pomoci snížit výskyt akné pupínků a zvládnout podráždění a zarudnutí. Jen mějte na paměti, že časté používání jedlé sody na obličej odborníci nedoporučují, protože může odstranit přirozené oleje (přirozený kožní maz) z vaší pokožky a udělat ji náchylnou k jiným dráždivým látkám.

Jedlá soda jako léčba kvasinkových infekcí

Použití jedlé sody k léčbě kvasinkových infekcí nebylo vědecky podloženo, ale přesto to lidem nebrání v jejím používání. Předpokládá se, že zásaditost, schopnost vyrovnávat pH a protiplísňové vlastnosti jedlé sody pomáhají léčit kvasinkové infekce.

I na spálení sluncem

Když je vaše pokožka spálená, její hodnota pH se stává kyselejší, než je přirozeně. To je důvod, proč alkalické přísady, jako je jedlá soda, která snižuje pH pokožky, mohou být v těchto případech prospěšné a je známo, že zklidňuje podráždění, zarudnutí a svědění. Jedlá soda může pomoci k rychlejšímu hojení pokožky.

Jak se zbavit opálení? Jedlá soda pomůže

Dalším způsobem, jak využít jedlou sodu, je její použití, abyste se zbavili opálení. Jedlá soda pomáhá redukovat přirozené opálení, protože zesvětluje tmavé skvrny na kůži a má bělící účinek.

Vedlejší účinky – měli byste na pokožku používat jedlou sodu?

Naše kůže má na svém povrchu ochrannou vrstvu, známou jako ochranný kyselý plášť.

Zdravá pokožka má již od dětství mírně kyselé pH (kolem 5,5), proto hovoříme o kyselém ochranném plášti pokožky, který nás chrání před vlivem patogenních mikroorganismů a bakterií.

Tento kyselý plášť je tvořen mazem (z kožních mazových žláz), který se mísí s mléčnou a aminokyselinami z potu a vytváří pH pokožky, které by v ideálním případě mělo být asi 5,5 (mírně kyselé). Přirozená hladina pH pokožky se však může pohybovat mezi 4,5 a 5,5.

Jedlá soda má hodnotu pH 9, což je zásaditá hodnota, což znamená, že může ovlivnit přirozeně kyselou hodnotu pH pokožky.

Může to znít trochu neintuitivně, ale skutečnost, že je vaše pokožka mírně kyselá, je dobrá věc, protože kyselé prostředí jí umožňuje produkovat zdravé oleje, které ji udržují hydratovanou a chráněnou před bakteriemi a znečištěním. V této souvislosti může jedlá soda způsobit suchost a citlivost tím, že změní přirozenou rovnováhu pH pokožky. Takže na toto pozor, proto se nemá jedlá soda používat dlouhodobě.

Mnohokrát se hodnota pH naší pokožky může vychýlit z rovnováhy – stát se zásaditější nebo příliš kyselou.

Pokud je povrch kůže alkalický, kůže se stává suchou, dehydratovanou a náchylnou k zánětu. Pokud je pokožka příliš kyselá, je náchylná k prasklinám a podráždění.

S vědomím, že jedlá soda je zásaditá a snižuje hodnotu pH pokožky, pokud ji používáte sporadicky, když víte, že je vaše pokožka příliš kyselá, může vám skutečně pomoci. Ale jeho použití na normální zdravou pokožku může vyvést z rovnováhy vaši rovnováhu a způsobit více škody než užitku.

Sponzorováno

Jak tedy znáte hodnotu pH vaší pokožky? Obvykle je zarudnutí, zánět a podráždění známkou kyselejšího prostředí, ale nikdy to nemůžete s jistotou říci. Nejlepší možností je navštívit kožního lékaře a nechat si od něj určit vaši hladinu pH.

Běžná použití jedlé sody jako přírodního léku

Jak použít jedlou sodu na akné

Jednoduchým smícháním jedné lžičky jedlé sody a jedné lžičky vody získáte hladkou pastu, kterou můžete použít na své zanícené pupínky.

Nejprve si umyjte ruce a obličej a osušte je čistým ručníkem. Poté použijte směs jedlé sody a vody na místa postižená akné tak, že několik minut jemně masírujete prsty. Nechte působit dalších 5 minut a nakonec opláchněte vlažnou vodou. Měli byste skončit aplikací nekomedogenního zvlhčovače, protože jedlá soda může na obličeji velmi vysušovat. Nedělejte to více než 2krát týdně.

Jedlá soda na obličeji

Jedlá soda na obličeji

Jak použít jedlou sodu pro bělení pleti

Opět smíchejte jednu lžičku jedlé sody a jednu lžičku vody, abyste vytvořili hladkou tekutou pastu. Očistěte si obličej a krk a osušte je měkkým ručníkem. Poté naneste pastu na obličej a několik minut masírujte krouživými pohyby pro lepší vstřebání. Nechte působit na obličeji 10 minut a poté smyjte vlažnou vodou. Na závěr vždy použijte hydratační krém.

Jedlá soda na velké póry

Pokud chcete domácí ošetření pro stažení pórů, smíchejte dohromady jednu lžičku jedlé sody, jednu lžičku vody a jednu lžičku medu. Vytvořte hladkou, ale hustou pastu a naneste na čistý obličej. Několik minut vmasírujte do oblastí, kde jsou vaše póry nejvíce otevřené. Nechte působit na obličeji dalších 5-10 minut a poté smyjte teplou vodou. Med je jedním z nejlepších přírodních zvlhčovačů a je to opravdu jemná složka, která může zlepšit kvalitu pokožky.

Jedlá soda na mastnou pleť

Jak jsme v tomto článku několikrát zmínili – jedlá soda má na pokožku vysušující účinek. Při pečlivém a správném použití může vaší pleti pomoci zbavit se přebytečného mazu, ale přesto vám zanechá přirozený lesk.

K vytvoření této hladké pasty smíchejte dvě lžíce čerstvě vymačkané pomerančové šťávy s jednou lžičkou jedlé sody. Po umytí obličeje naneste směs rovnoměrně na celý obličej. Vyhněte se oblasti kolem očí a úst. Jakmile je vše zakryté, nechte pastu působit asi 15 minut. Poté opláchněte studenou vodou a osušte čistým ručníkem. Po použití této masky použijte nekomedogenní hydratační krém, aby nedošlo k vysušení obličeje. Pokud je váš obličej příliš suchý, může to pouze aktivovat mazové žlázy, aby produkovaly více mazu, což zanechá na obličeji ještě více pupínků.

Jedlá soda na popáleniny a vyrážky

Když se pokožka spálí, její hodnota pH se stává kyselejší, což znamená, že na pomoc může přijít jedlá soda.

Použijte jednu lžíci jedlé sody a jednu lžíci kokosového oleje. Kokosový olej je skvělý pro pokožku, protože má silné a uklidňující antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zklidnit vaše popáleniny a podráždění.

Smíchejte ingredience dohromady, dokud nezískáte hladkou pastu. Naneste směs na postižená místa a nechte deset minut působit. Poté si umyjte obličej studenou vodou. Můžete jej používat každý den, dokud se vyrážka nezlepší.

Jedlá soda – zkusíte ji na pleť?

Abych vše shrnula, jedlá soda je přírodní látka, která se používá k mnoha různým účelům. Lidé uvádí, že mají prospěch z používání jedlé sody k léčbě spálenin a vyrážek, akné a jizev po akné a kvasinkových infekcí. Ale to je něco, co není podporováno studiemi a vědou. A co víc, odborníci varují před častým používáním jedlé sody na obličej kvůli její zásadité povaze, která může poškodit kyselý plášť pokožky a zanechat ji suchou a náchylnou k podráždění. Tak na to pozor.

Na druhou stranu, když je pokožka již zanícená a zarudlá, s vyššími hladinami kyselin, může jedlá soda přinést úlevu a pomoci vyrovnat hladinu pH pokožky. V těchto případech můžete použít některé z výše uvedených domácích prostředků.

Sponzorováno

Zkoušeli jste jedlou sodu na vaši pleť? Jak u vás soda fungovala? Napište mi prosím do komentářů, budu ráda.

A dále si o jedlé sodě a alternativním řešení problémů přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva