Sponzorováno

Nemoci z blahobytu – pozor na tyto moderní choroby 4.83/5 (12)

  • Obezita, rakovina, cukrovka, hypertenze, mrtvice a ischemická choroba srdeční jsou považovány za nejčastější příklady onemocnění z blahobytu.
  • Nemoci z blahobytu jsou považovány za výsledek zlepšování životní úrovně v západním světě, které vedlo k výraznému prodloužení délky života lidí, ale také k drastickým změnám v jejich každodenním životním stylu.
  • Tyto nemoci z blahobytu jsou přirozeným vývojem, když se společnost posouvá od chudoby k bohatství.

Nemoci z blahobytuŽít v západním světě má obrovské výhody. Máme snadný přístup k základním potřebám života, k hojnosti jídla, vody, energie, infrastruktury, spotřebních produktů a rozptýlení, k zábavě a zdravotní péči. Jsme na vrcholu potravinového řetězce, pokud jde o přístup ke všem věcem, abychom zajistili naprosto pohodlný, dlouhý a kvalitní život.

S tímto bohatstvím života ale také přišel rozvoj určitých nemocí v celém západním světě. Západní svět si přivodil zdravotní stavy, které jsou výsledkem požitkářství, nadbytku a nevyváženosti, která je přímým důsledkem našeho životního stylu a volby životního stylu.

Musíme si tedy přiznat, že žijeme v přetechnizovaném, uspěchaném světě a často jednoduše nemáme čas se klidně najíst či dopřát si alespoň trochu pohybu. Takový způsob života ale může vést k takzvaným „nemocem z blahobytu“.

Co to je za nemoci? Zejména obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza. Nic příjemného.

Pojďme se podívat na tyto nemoci z blahobytu podívat blíže.

Obezita

Obezita je stále vážnějším a rozšířenějším problémem, který postihuje nejen dospělé, ale stále častěji i děti a adolescenty. Od roku 1975 se výskyt obezity z celosvětového hlediska ztrojnásobil.

Přibližně dvě miliardy lidí na světě má nadváhu, 650 milionů z nich je obézních. Obezita zapříčiňuje významné zvýšení nemocnosti, invalidity a úmrtnosti, zhoršuje kvalitu života. Prostě obezita je moderní nemoc, smiřme se s tím.

Cukovka – Diabetes mellitus

V ČR žije téměř 900 tisíc diabetiků a počet nemocných neustále roste. Jsou to opravdu vysoká čísla.

Alarmující je zejména počet nemocných s diabetem 2. typu. Způsobuje ho zejména náš životní styl. Většinu času trávíme v kancelářích, málo se hýbeme, máme nadváhu. V léčbě se proto preferuje zejména změna životosprávy a dostatek pohybu.

Sponzorováno

Více než 90 procent diabetiků 2. typu má navíc nadváhu nebo jsou obézní. Je proto důležité udržovat si optimální váhu a hýbat se. Cukrovka je chronické metabolické onemocnění, jehož symptomem je vysoká hladina glukózy v krvi. Na příčině je poškození buněk slinivky břišní, které za normálního stavu produkují inzulín. Pouze díky tomuto hormonu dokáže glukóza jako zdroj energie proniknout až do nitra buňky. Při jeho absenci dochází v organismu k poruchám zpracování cukrů a zároveň je narušen metabolismus tuků a bílkovin. Onemocnění navíc vážně poškozuje cévní systém, proto diabetiky častěji než zbytek populace ohrožuje srdeční infarkt, mozková příhoda, ztráta zraku, postupné zhoršování funkčnosti ledvin, postižení nervů a amputace nohy z důvodu nehojení chronických ran.

Srdečněcévní onemocnění

Osm až devět z deseti Čechů má minimálně jeden rizikový faktor srdečního onemocnění – vysoký tlak, cholesterol, obezita, cukrovka, kouření. Nemoci srdce a cév mají na svědomí více než polovinu všech úmrtí v ČR a jsou také nejčastější příčinou hospitalizací.

Onemocnění srdce a cév zásadně zasahují do života práceschopné části obyvatelstva. Je to zejména tím, že dnešní způsob života tedy špatné stravování, nedostatek pohybu a stres vedou ke způsobu života, který je pro naše srdce smrtelným nebezpečím. Odborníci současně upozorňují také na fakt, že dnešní generaci dětí hrozí, že bude nemocnější než současná střední a starší generace.

Osteoporóza

Tento problém postihuje zejména ženy po menopauze a podle odhadů jí celosvětově trpí až 200 milionů žen. V ČR žije s tímto onemocněním přes 300 tisíc lidí.

Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, při kterém se snižuje obsah kostní hmoty a narušuje se stavba kosti, čímž vzniká vysoké riziko zlomenin. Nejčastějším příznakem a zároveň nejzávažnější komplikací osteoporózy jsou zlomeniny kostí, které nejčastěji postihují krček stehenní kosti, obratle páteře a drobné kosti zápěstí.

Onemocnění se může celé roky vyvíjet zcela nenápadně a nezpůsobovat žádné potíže, dokud se neobjeví první zlomenina. Proto by měl preventivně navštívit lékaře každý, kdo má řadu rizikových faktorů onemocnění, zejména lidé nad 60 let. Součástí účinné léčby osteoporózy by vždy měla být také správná životospráva, zejména pravidelné cvičení, vhodné stravování, pravidelný pobyt na slunci.

Takže si dejme na moderní nemoci z blahobytu pozor. Útočí pomalu a hodně nenápadně.

Nakonec vše je na nás – abychom učinili všechna rozhodnutí pro zlepšení naší situace a našeho zdraví.

Sponzorováno

Co říkáte na nemoci z blahobytu vy? Budu ráda za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva