Sponzorováno

Nadváha a obezita u dětí – jak jí vhodně předejít i řešit? 4.93/5 (14)

U dětské obezity může sport výrazně pomoci...

U dětské obezity může sport výrazně pomoci…

U menších dětí je někdy jejich baculatost tolerována, v očích babiček je to mnohdy vlastně velmi roztomilé a nešetří chválou nad tím, jak dítko úžasně papá. Postupem času se však z malého jedlíka může stát dospívající s kily navíc, kterých se bude jednou těžko zbavovat (pokud se mu to vůbec podaří). Nehledě na zdravotní potíže, které tím společně s nadbytečnými kilogramy na sebe nabaluje.

Co následuje obezitu v dětství?

V naší společnosti je v posledních letech patrný nárůst dětské obezity – a nejen té. Společně s tím totiž roste počet dospělých s tímto problémem. Je zde dobře vidět to, že děti si obvykle stravovací návyky z rodiny nesou i do dospělosti, kdy je mnohem obtížnější je změnit, pokud jsme na ně již celoživotně naučeni. Dle nejnovějších výzkumů se problém s nadbytečnými kilogramy týká 20 – 30 % dětí v České republice. Pokud si dítě nese do dospělosti nevhodné stravovací návyky a minimální zařazení pohybové aktivity v každodenním životě, následky jsou pak zřejmé nejen na jeho těle, ale též na celkovém zdravotním stavu. U lidí s nadbytečnými kilogramy je vyšší riziko vzniku cukrovky, aterosklerózy či onemocnění kloubů.

Zdravotní potíže mohou být patrné až v dospělosti, váha však může mít značný vliv na psychiku dítěte. Děti se rády mezi sebou hodnotí, k druhým mají mnohdy nevybíravé narážky – třeba co se vzhledu týká. Toto hodnocení ze strany okolí může mít velmi negativní vliv na vyrovnanost dítěte a na jeho celkové sebevědomí. V kolektivu si může připadat méněcenné a odstrkované.

Jak dětskou obezitu řešit?

Pokud již doma máte dítě s nadváhou a rozhodli jste se, že je třeba začít situaci řešit, nejednejte však unáhleně. Není rozhodně na místě mít před dítětem přednášky o tom, jaký má problém, co tedy nesmí jíst, co si nesmí kupovat atd. Vynechejte před ním zmínky o jakékoliv dietě či změně režimu. Prostě jen začněte jednat. Můžete odlehčit společné večeře, světlé pečivo vyměnit za celozrnné, přidat více zeleniny, změnit stravovací režim během víkendu. Nezapomínejte však na to, že děti potřebují mít stravu pestrou a vyváženou. Můžete ubrat sladkosti, ale při svém vývinu dětský organismus stále potřebuje dostatek bílkovin, tuků i vitamínů. Pokud se chcete v tomto ohledu s někým poradit, je možné nechat si sestavit ukázkový jídelníček (pro vaše potřeby inspirace, ne pro předložení dítěti). Vše můžete též prodiskutovat s dětským lékařem.

Sponzorováno

Zvlášť před dcerkami jsou řeči o dietách velmi nebezpečné. Pokud dívka přijme za normu, že její maminka drží „dietu“ celoživotně, nebo si vezme k srdci narážky otce na to, že je „holka – krev a mlíko“, je možné u ní vybudovat velký problém. Na jedné straně je sice problematická obezita, na straně druhé jsou zde však poruchy příjmu potravy, které se objevují zvláště u dospívajících slečen. K celému tématu tak přistupujte velmi citlivě.

Pohyb se šikne

Do života rodiny se snažte začlenit i pravidelný pohyb. Syn může zkusit začít s tatínkem provozovat nějaký sport nebo si jednou týdně vyrazit zaplavat. Využijte toho, na co můžete dítě nalákat. Menší děti třeba ocení, pokud je přihlásíte do sportovního kroužku společně s kamarádem. Snažte se přeorientovat svůj denní režim tak, aby dítěti poskytoval žádaný vzor.

Zkuste popřemýšlet nad tím, zda dítě chápe jídlo jako běžnou součást života a potřebu k tomu cítit se dobře. Některé děti vnímají jídlo spíše jako formu odměny nebo se tím snaží zahánět pocity smutku a nespokojenosti. Pokud u vašeho dítěte je takovýto problém, snažte se nejprve odstranit jeho příčinu.

Jak předejít dětské obezitě?

Od dětství pěstujte v dětech pozitivní vztah k pohybu a snažte se jim jít příkladem ve zdravém stravování. Již děti ve věku okolo tří let by měly mít určité stravovací návyky – rozložení jídla během dne, pravidelné svačiny, ovoce a zelenina jako součást každodenního jídla. Zároveň v dětech podporujte touhu po pohybu. Holčičky třeba nadchne kroužek tancování, kluci zase mnohdy mohou ocenit týmové sporty. A klidně to může být i přesně naopak – důležitý je jen pohyb sám o sobě. Snažte se dítě vést k tomu, že sport je součástí života, a je to též možnost zažít spolu příjemně strávené chvíle.

Co si dále o obezitě přečíst?

VIDEO: Dětská obezita

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva