Sponzorováno

Co je to zamlklé těhotenství a jak ho poznáte? 4.85/5 (20)

Často slýcháme, že těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Pravdou ale je, že každá žena toto období prožívá jinak – pro jednu je krásné, pro druhou zase náročné. A to ať už fyzicky či psychicky. Sladkou odměnou na konci tohoto období však je nebo by alespoň měl být ten největší lidský zázrak, a to narození krásného, voňavého miminka. Bohužel existují také těhotenství, která tímto zázrakem nekončí.

Potrat versus zamlklý potrat

Každý potrat, což je technicky ukončení těhotenství zánikem embrya nebo plodu ještě před porodem, je jednoznačně zničující a strašlivě všudypřítomný. Bohužel, podle posledních statistik se ukazuje, že už každé osmé těhotenství končí ztrátou plodu ještě v době, než by bylo možné jej zachránit. A to i přesto, že aktuální moderní medicína, konkrétně neonatologie je na velmi vysoké úrovni. Ačkoliv si to vyžádá nespočet hodin náročné práce jak lékařů, tak zdravotních sester, tak právě ti jsou dnes schopni doslova vypiplat i předčasně narozené miminko už ve 22. týdnu těhotenství.

Existuje však také další smutná statistika, která nám říká, že právě zmeškaným potratem končí 1–5 % z celkového počtu těhotenství. Navzdory tomu chybí pochopení této hluboce smutné záležitosti. Podle doktorky porodnictví a gynekologie Dr. Anity Mitra o tomto smutném konci těhotenství lidé příliš nevědí. A o co se vlastně jedná?

Zmeškaný neboli zamlklý potrat

Při tomto nejčernějším scénáři jde o to, že se plod zcela nevyvinul nebo zemřel, ale placenta a embryonální tkáně zůstaly stále v děloze. Nedošlo tedy k jejich fyzickému vyloučení, jako tomu bývá u samovolného potratu. Je to proto, že ženské tělo nezaznamenalo ztrátu, a tak nezačalo proces vylučování tkáně, což by způsobilo příznaky, jako jsou intenzivní křeče a krvácení. Tělo jako takové i nadále produkuje těhotenské hormony což znamená, že maminky se mohou stále „cítit“ těhotné.

Právě díky nedostatku informací o tomto problému se stává, že některé těhotné ženy o tom mohou slyšet vůbec poprvé, až když je to samotné potká. Mnoho těch, které to potká se cítí naprosto normálně. Na skutečnost, že plod už je ve skutečnosti mrtvý, budoucí maminku neupozorní žádné signály – postižená maminka necítí žádné křeče nebo nekrvácí.

Proto to často bývá takový šok. A odtud také pochází název Zamlklý nebo zmeškaný potrat. Naproti tomu klasický potrat budoucí maminka dokáže identifikovat – ten totiž může způsobit právě již zmíněné křeče v břiše nebo silné bolesti, často je doprovází i vaginální krvácení a odchod dalších tekutin nebo tkání. Zmeškaný potrat však budoucí maminka odhalí pravděpodobně nejdříve až na další pravidelné kontrole u svého lékaře.

Jak dlouho může nezjištěný potrat zůstat nezjištěný?

Jak už bylo zmíněno, zmeškaný pravděpodobně zjistí až lékař při pravidelné kontrole při prenatálním screeningu. Nejčastěji to bývá kolem 12 týdne těhotenství. Je tak možné, že zmeškaný potrat zůstane neodhalený až po dobu tří až čtyř týdnů. Pokud jste však těhotná méně jak 10 týdnů, může lékař sledovat hladinu těhotenského hormonu v ještě v následujících několika dnech. Pokud hladina hCG hormonu nestoupá obvyklým tempem, může se jednat o známku ukončení těhotenství. O týden později je vhodné objednat se k lékaři na ultrazvuk, který ukáže, zda je možné detekovat srdeční rytmus či nikoliv.

hCG hormon je zkratka pro lidský choriový gonadotropinový hormon, který odpovídá za ty všechny časné těhotenské příznaky, které znají miliony žen na celém světě a často díky nim poznají své těhotenství ještě před tím, než jim test ukáže dvě čárky.

Sponzorováno

Příčiny – co způsobuje zmeškaný potrat?

Ani přes vyspělost současné medicíny není prozatím zcela jasné, jaké jsou příčiny zmeškaného potratu. Dr. Mitra však zdůrazňuje, že je důležité vědět, že zmeškanému potratu nemáme šanci dopředu zabránit. Výčitky, co mohla budoucí maminka udělat jinak proto nejsou na místě. Odborníci se však shodují na tom, že většina potratů souvisí s genetickými abnormalitami. Až k zhruba 50 % samovolných potratů dochází, protože embryo má nesprávný počet chromozomů, což je právě již zmíněná genetická abnormalita.

Někdy může být potrat rovněž způsoben problémy dělohy. Je také možné, že srážení krve mohlo zabránit embryu ve správné implantaci, nebo může být příčinou vadné vajíčko, kdy se sice vytvoří gestační váček, ale v něm se dál nevyvíjí žádné embryo. Přesto by tento stav mohl vést k pozitivnímu těhotenskému testu. Potraty jsou skutečně zničující záležitost. Je však důležité si uvědomit, že pokud už k němu dojde, obviňování sebe sama nemá smysl. Může se to stát každému a nedá se tomu zabránit.

Potkal mě zmeškaný potrat. Co dál?

Když vás potká zamlklé těhotenství nebo zmeškaný potrat, jde jednoznačně o jedno z nejtěžších období. Váš ošetřující lékař by s vámi měl probrat všechny varianty dalšího postupu. Existuje několik variant dalšího postupu:

  • očekávané (také nazývané „přirozené“) řízení představuje postup, kdy se po dohodě s lékařem vyčkává, až tělo přirozeně potratí a mrtvé embryo společně s tkáněmi samovolně vyloučí.
  • lékařská péče – jde o podání léků, které urychlují proces potratu. Většinou se jedná o léky obsahující látku misoprostol, která pomáhá tělu spustit odchod zbývající tkáně z těla k dokončení potratu. Tyto léky si vezmete přímo v ordinaci u lékaře či v nemocnici a zbývající potrat už proběhne v domácích podmínkách.
  • chirurgické řešení, jinak označované také revize dělohy. Při tomto zákroku se provádí tzv. kyretáž. Provádí se v celkové anestezii, kdy se pomocí kyrety odstraní mrtvé embryo a přebytečné tkáně. K tomuto kroku se můžete rozhodnout přímo anebo také až po neúspěšných prvních dvou postupech.

Často je však i při užití léků doporučováno provedení revize, a to zejména proto, aby bylo vše důkladně odstraněno a nedošlo v budoucnu k nežádoucím komplikacím.

Potkal mě zmeškaný potrat a co dál?

Někdo se s událostí vyrovná sám, někdo se obrací na odbornou pomoc, či podpůrnou skupinu. Důležité je vědět, že na tu bolest a ten pocit prázdnoty nemusíte být sami, nemusíte si to nechávat pro sebe.

Je dobré v tomto období vyhledat podporu ve svých blízkých a o svých pocitech mluvit. Velmi pomáhá svou bolest sdílet s někým, kdo zažil podobnou ztrátu. Ze všeho nejdůležitější však je dopřát si prostor. Doba fyzického zotavení po potratu se může výrazně lišit od doby psychického vyrovnání se s tímto traumatizujícím zážitkem. Menstruace se zpravidla obnoví po čtyřech až šesti týdnech, ale na další pokusy na otěhotnění je dobré dopřát si dostatek času.

Nejen, že je vhodné se ujistit, že jste na další otěhotnění psychicky, a hlavně emočně připravená. Odborníci se shodují, že je vhodné počkat alespoň tři měsíce, než se pokusíte otěhotnět znovu. Není třeba se obávat. Pokud vás přeci jen potká zmeškaný potrat, rozhodně to neznamená, že se tím zvyšuje šance na další budoucí potrat. V situaci, kdy máte za sebou už více těchto smutných zkušeností, je na místě porada s lékařem. Ten nařídí další vyšetření potřebná k odhalení příčiny způsobující opakovaný potrat. Dobrou zprávou je, že některé stavy způsobující opakovaný potrat už je možné dnes léčit.

Co si ještě o potratu přečíst?

VIDEO: Zamlklé těhotenství

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva