Alopecia areata – vše co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba 4.87/5 (46)

Sponzorováno

Alopecia areata - takto může vypadat

Alopecia areata – takto může vypadat

Co je to alopecia areata?

Alopecia areata je stav, který způsobuje vypadávání vlasů v malých ohraničených oblastech, které mohou být nepostřehnutelné. Tyto malé ohraničené oblasti se však mohou spojit a poté si jich už můžete snadno všimnout. Tento stav se vyvíjí, když imunitní systém napadá vlasové folikuly, což vede ke ztrátě vlasů. Jedná se o vlastně o autoimunitní onemocnění, kdy bílé krvinky likvidují růstovou zónu vlasů.

Náhlá ztráta vlasů se může objevit na pokožce hlavy, v některých případech ale i na obočí, řasách a obličeji, jakož i na jiných částech těla. Může se také vyvíjet velmi pomalu a opakovat se po letech mezi instancemi.

Tento stav může vést k úplné ztrátě vlasů, která se nazývá alopecia universalis, a může zabránit opětovnému růstu vlasů. Když vlasy dorostou, je možné, že vlasy znovu vypadnou. Rozsah vypadávání vlasů a opětovného růstu se u jednotlivých lidí liší.

V současné době neexistuje léčba alopecie areata. Existují však procedury, které mohou pomoci vlasům rychleji dorůst a které mohou zabránit jejich opětovnému vypadávání, stejně jako jedinečné způsoby, jak vypadávání vlasů zakrýt. K dispozici jsou také různé metody, které lidem pomáhají zvládat stres související s vypadáváním vlasů.

Alopecia areata a léčba

Neexistuje žádný známý lék na alopecia areata, ale můžete vyzkoušet některé metody léčby, které mohou zpomalit budoucí vypadávání vlasů nebo pomoci vlasům rychleji dorůst.

Alopecii areata je obtížné předvídat, což znamená, že může vyžadovat velké množství pokusů a omylů, dokud nenajdete nějakou metodu léčby, která vám vyhovuje. U některých lidí se může vypadávání vlasů stále zhoršovat, a to i při léčbě. Ale je to hodně individuální.

Léčba alopecie areata u lékaře

Pojďme se podívat na lékařskou léčbu tohoto problému. Nejběžnější formou léčby alopecia areata je užívání kortikosteroidů, silných protizánětlivých léků, které mohou potlačit imunitní systém. Většinou se obvykle podávají lokálními injekcemi, topickou aplikací masti nebo orálně.

Místní (lokální) léky

Můžete si vtírat léky do pokožky hlavy a stimulovat tak růst vlasů. K dispozici je řada léků, a to jak bez předpisu, tak na lékařský předpis. Tak například tyto:

  • Minoxidil (Rogaine) je k dispozici bez lékařského předpisu a aplikuje se dvakrát denně na pokožku hlavy, obočí a vousy. Je to relativně bezpečné, ale něž se dostaví výsledky, může to trvat i rok. Existují pouze důkazy, že je to užitečné pro lidi s mírnou alopecia areata.
  • Anthralin (Dritho-Scalp) je lék, který dráždí pokožku, aby urychlil opětovný růst vlasů.
  • Předpokládá se, že kortikosteroidní krémy, jako je klobetasol (Impoyz), pěny, pleťové vody a masti, snižují zánět ve vlasovém folikulu, také mohou pomoci.
  • Imunoterapie je technika, při které se na pokožku aplikuje chemická látka jako difencypron, která vyvolá alergickou vyrážku. Vyrážka může během šesti měsíců vyvolat růst nových vlasů, ale k udržení opětovného růstu budete muset pokračovat v léčbě.

Injekce

Injekce (obvykle nějaké formy steroidů) jsou běžnou možností léčby mírné, nepravidelné alopecie. Injekční léčba pomáhá vlasům dorůst na alopecií ovlivněných místech. Drobné jehly vstřikují steroid do holé kůže postižených oblastí.

Ošetření je nutné opakovat každé dva až dva měsíce, aby se vlasy znovu rozrostly. Nezabrání tomu, aby došlo k novému vypadávání vlasů.

Perorální léčba (braní tabletek)

Tablety kortizonu se někdy používají k léčbě rozsáhlé alopecie areata, ale vzhledem k možnosti nežádoucích účinků byste měli tuto možnost projednat s lékařem.

Perorální imunosupresiva, jako je methotrexát a cyklosporin, jsou další možností, kterou můžete vyzkoušet. Fungují tak, že blokují reakci imunitního systému, ale nemohou být používány po dlouhou dobu kvůli riziku vedlejších účinků, jako je vysoký krevní tlak, poškození jater a ledvin, a zvýšené riziko závažných infekcí a typ rakoviny nazývaný lymfom.

Světelná terapie

Světelná terapie se také nazývá fotochemoterapie nebo fototerapie. Jedná se o typ radiační léčby, která využívá kombinaci perorálního léku zvaného psoralen (látky původně rostlinného původu zvyšující citlivost kůže k ultrafialovému záření) a UV světlo.

Alopecie areata a přírodní léčba

Někteří lidé s alopecia areata si k léčbě tohoto stavu volí alternativní (přírodní) terapie. Metody této léčby mohou být:

  • aromaterapie
  • akupunktura
  • mikrojehličkování
  • probiotika
  • nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT)
  • vitamíny, jako je zinek a biotin
  • nápoje aloe vera a různé gely
  • cibulový džus vtíraný do pokožky hlavy
  • éterické oleje jako čajovník, rozmarýn, levandule a máta peprná
  • jiné oleje, například kokosový, ricinový, olivový a jojobový
  • „protizánětlivá“ strava – což je restriktivní strava
  • masáž hlavy
  • bylinné doplňky, jako je ženšen, zelený čaj, ibišek čínský a saw palmetto

Většina alternativních terapií nebyla testována v klinických studiích, takže jejich účinnost při léčbě vypadávání vlasů není známa. Někomu však pomoci může. Pozor, obecně se nevyžaduje, aby výrobci doplňků prokazovali, že jejich výrobky jsou bezpečné. Někdy jsou tvrzení na štítcích doplňků nepřesná nebo zavádějící. Než vyzkoušíte jakýkoli bylinný nebo vitamínový doplněk, vždy se poraďte s lékařem.

Účinnost každé léčby se bude lišit od osoby k osobě, je to dost individuální záležitost. Někteří lidé nebudou léčbu potřebovat, protože jejich vlasy samy dorostou. V jiných případech však lidé neuvidí zlepšení, přestože vyzkoušeli všechny možnosti léčby.

Možná budete muset vyzkoušet více než jednu léčbu, abyste viděli rozdíl. Pamatujte, že opětovný růst vlasů může být pouze dočasný. Je možné, že vlasy dorostou a pak znovu vypadnou.

Příčiny alopecie areata

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění. Autoimunitní stav se vyvíjí, když imunitní systém zaměňuje zdravé buňky za cizí látky. Imunitní systém obvykle chrání vaše tělo před cizími útočníky, jako jsou viry a bakterie. Pokud však máte alopecia areata, váš imunitní systém omylem napadá vaše vlasové folikuly. Vlasové folikuly jsou struktury, ze kterých rostou vlasy. Folikuly se zmenšují a přestávají produkovat vlasy, což vede k vypadávání vlasů.

Vědci neznají přesnou příčinu tohoto stavu.

Nejčastěji se však vyskytuje u lidí, kteří mají v rodinné anamnéze jiné autoimunitní stavy, jako je cukrovka 1. typu nebo revmatoidní artritida. To je důvod, proč někteří vědci mají podezření, že genetika může přispět k rozvoji alopecie areata.

Sponzorováno

Rovněž věří, že k vyvolání alopecie areata u lidí, kteří na ni mají genetickou predispozici, jsou nutné určité faktory v životním prostředí.

Příznaky alopecia areata

Hlavním příznakem alopecia areata je vypadávání vlasů v malých ohraničených lokalitách. Vlasy obvykle vypadávají v malých „skvrnách“ na pokožce hlavy. Tato místa mají často jen několik centimetrů nebo méně.

K vypadávání vlasů může dojít také na jiných částech obličeje, jako je obočí, řasy a vousy, a také na jiných částech těla. Někteří lidé ztrácejí vlasy na několika místech současně.

Alopecia areata v oblasti vousů

Alopecia areata v oblasti vousů

Nejprve si můžete všimnout shluků vlasů na polštáři nebo ve sprše. Pokud jsou skvrny na zadní straně hlavy, může vás na ně někdo upozornit. I jiné zdravotní podmínky a problémy však mohou také způsobit vypadávání vlasů podobným způsobem. Samotné vypadávání vlasů se nepoužívá k diagnostice alopecie areata.

Ve vzácných případech může u některých lidí dojít k rozsáhlejšímu vypadávání vlasů. Toto je obvykle známka jiného typu alopecie, například:

  • alopecia totalis, což je ztráta všech vlasů na pokožce hlavy
  • alopecia universalis, což je ztráta všech vlasů na celém těle

Ztráta vlasů spojená s alopecia areata je nepředvídatelná. Vlasy mohou kdykoli dorůst a pak mohou znovu vypadnout. Rozsah vypadávání vlasů a opětovný růst se u jednotlivých lidí velmi liší.

Alopecia areata u mužů a žen

Alopecia areata se vyskytuje u mužů i žen, ztráta vlasů je významnější u mužů. Muži také častěji trpí rodinnou anamnézou stavu vypadávání vlasů. U mužů může dojít k vypadávání vousů na obličeji, stejně jako na pokožce hlavy, hrudníku a zad.

U žen je pravděpodobnější výskyt alopecie areata než u mužů, není však jasné proč. Ztráta vlasů může nastat na pokožce hlavy, stejně jako na obočí a řasách.

Na rozdíl od vypadávání vlasů ženského typu, což je postupné ztenčování vlasů, které pokrývá velkou plochu, může být (většinou je) alopecia areata omezena jen na malou oblast. K vypadávání vlasů může dojít také najednou. Oblast se může postupně rozšiřovat, což má za následek větší ztrátu vlasů.

Alopecia areata u dětí – genetika

I u dětí se může vyvinout alopecia areata. Ve skutečnosti většina lidí s tímto onemocněním zažije první ztrátu vlasů už před 30. rokem života.

I když v oblasti alopecia areata existuje určitá dědičná složka, rodiče s tímto onemocněním ji ne vždy předávají dítěti. Stejně tak děti s tímto typem vypadávání vlasů nemusí mít rodiče, který je má.

Kromě vypadávání vlasů mohou děti mít defekty nehtů. Dospělí mohou také zaznamenat tento další příznak, ale je častější u dětí. U dětí mladších 5 let obvykle nevyskytují emoční dopady alopecie. Po dosažení věku 5 let však může být vypadávání vlasů pro malé děti traumatizující, protože si začínají všímat, jak se liší od ostatních.

Pokud se u vašeho dítěte objeví stres nebo deprese, požádejte pediatra, aby doporučil poradce se zkušenostmi s dětmi.

Jak se vyrovnat s alopecia areata

Alopecia areata může být emocionálně náročná, zvláště když vypadávání vlasů postihuje celou pokožku hlavy. Lidé s tímto onemocněním se mohou cítit izolovaní nebo v depresi.

Je důležité mít na paměti, že mnoho milionů lidí v Evropě má alopecii areata. Nejste sami. Existují změny životního stylu, které vám pomohou vyrovnat se s tímto stavem.

Pokud hledáte pomoc s oblasti paruk, prodlužování řas nebo s domalováním obočí, je v dnešní době v nabídce obchodů mnoho super produktů. Aktivní dospívající a mladí dospělí se zcela plešatou hlavou mohou k parukám a vlasovým dílům připevnit přísavky, takže paruka při sportu nespadne. Žijeme v moderní době a nabídka paruk je opravdu široká.

Pokud vypadávání vlasů ovlivňuje obočí, je můžete vzít v úvahu tužku na obočí, microblading a tetování obočí.

Microblading je semipermanentní technika tetování, která vyplňuje obočí. Vypadá přirozeněji než tradiční tetování na obočí a vydrží jeden až tři roky.

YouTube je plný návodů na líčení, jak domalovat a upravit obočí. Ženy i muži, kteří ztratí obočí, si mohou procvičit jejich domalování pomocí videonávodů.

Alopecie areata a strava (jídelníček)

Potraviny s cukrem, zpracované potraviny a alkohol mohou zvyšovat zánět a podráždění v těle.

Někteří jedinci s diagnostikovaným autoimunitním stavem mohou zvážit protizánětlivou dietu. Tento typ stravovacího plánu je navržen tak, aby pomohl snížit autoimunitní reakci v těle a snížit šance na další epizodu vypadávání vlasů.

Chcete-li to udělat, jezte potraviny, o nichž je známo, že zlepšují zánět. Základní potraviny této stravy jsou ovoce a zelenina, jako jsou borůvky, ořechy, semena, brokolice, červená řepa a libové maso, jako je losos.

Jíst vyváženou stravu – celozrnnou, s ovocem, zeleninou a libovým masem – je prospěšné pro vaše celkové zdraví z mnoha důvodů, nejen pro snížení zánětu.

Prevence

Alopecii areata nelze zabránit, protože její příčina není známa. Tento stav může postihnout kohokoli bez ohledu na věk a pohlaví, ačkoli k většině případů dochází před dosažením věku 30 let.

Tato autoimunitní porucha může být výsledkem několika faktorů. Patří mezi ně rodinná anamnéza, další autoimunitní onemocnění a dokonce i jiné kožní stavy.

Předběžný výzkum na zvířatech zjistil, že kvercetin, přirozeně se vyskytující bioflavonoid nacházející se v ovoci a zelenině, může chránit před rozvojem alopecie areata a účinně léčit vypadávání vlasů.

Než lze kvercetin považovat za léčbu alopecie areata, je zapotřebí dalšího výzkumu, včetně klinických studií na lidech.

Sponzorováno

A co vy? Máte s problémem alopecia areata nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o alopecii přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Alopecia areata – vše co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Tom R napsal:

    Zdravím.
    Před dvěma týdny mi začali vypadávat vousy hned vedle bradky a stále se to zvětšuje. Beru kortikoidy a zatím se to jen zvětšuje.
    Moje vousy jsme si doposud jen zaholoval a nikdy jsme nebyl úplně oholený.
    Vzhledem k tomu, že to je autoimunitní onemocnění s možností genetického předpokladu a pití alkoholu si říkám jestli mám vůbec šanci….mít zase plnovous?!
    . děkuji za vaše postřehy.

    Tom R

    • Každý případ alopecie areata je individuální a může se lišit v závažnosti a průběhu.

      Při léčbě alopecie areata se často používají kortikosteroidy, které mají za cíl potlačit imunitní reakci v těle a snížit zánět v pokožce. Avšak léčba kortikoidy nemusí být účinná u všech pacientů a účinnost může být individuální.

      Je důležité si uvědomit, že průběh alopecie areata je různý a neexistuje žádná zaručená metoda, která by zajišťovala návrat plnovousu u všech pacientů. Někteří lidé mohou zažít spontánní růst vlasů bez léčby, zatímco u jiných může být ztráta vlasů trvalá.

      Existuje několik dalších možností léčby alopecie areata, jako jsou topické steroidy, imunoterapie, puva terapie a transplantace vlasů, které byste měl projednat se svým lékařem. Je také důležité mít podporu a poradit se s odborníkem na léčbu vlasových onemocnění, který vám může poskytnout další informace a navrhnout vhodné možnosti léčby.

      Co se týče genetického předpokladu a pití alkoholu, je důležité si uvědomit, že alopecie areata je multifaktoriální onemocnění, které může být ovlivněno genetikou, imunitním systémem a dalšími faktory. Výzkumy v oblasti vztahu mezi pitím alkoholu a alopecií areata jsou omezené a není zcela jasné, jaký přesný vliv by mohlo mít pití alkoholu na průběh onemocnění.

      Je důležité mít trpělivost a být otevřený vývoji vašeho případu. Konzultace s dermatologem nebo specialistou na vlasová onemocnění vám mohou poskytnout nejlepší radu a možnosti léčby vzhledem k vašemu individuálnímu stavu.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva