Sponzorováno

Těhotenství mimo dělohu (mimoděložní těhotenství) – příznaky, příčiny a možná řešení 4.8/5 (10)

Rozdíl mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím...

Rozdíl mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím…

Z názvu je zřejmé, že článek bude věnován situaci, kdy se oplodněné vajíčko usadí ve vejcovodu, vaječníku nebo dutině břišní. Zde bohužel není možný další vývoj vajíčka a naopak dochází k poškozování orgánů, v jejichž blízkosti se vajíčko usadilo. Tato skutečnost způsobí velmi rychlé rozplynutí radosti z početí a očekávání potomka. Rázem se totiž vyhlídky zcela otočí, je ohroženo zdraví ženy a je nutná okamžitá hospitalizace.

Proč k těhotenství mimo dělohu dochází?

Při normálním průběhu je vajíčko oplozeno spermií ve vejcovodu a pak putuje do dělohy, kde se uhnízdí v její sliznici. Při mimoděložním těhotenství (odborně ektopické graviditě) je situace jiná, nejčastěji dochází k uhnízdění vajíčka ve vejcovodu – vzniká tzv. tubární těhotenství.

Příčinou mohou být vrozené delší vejcovody, stavy po operacích a zánětech, nebo jsou to důsledky endometriózy. Při té se vyskytuje děložní sliznice (její malé části) i v jiných oblastech, vajíčko se tedy může uchytit zde. Riziko mimoděložního těhotenství je vyšší u prvního otěhotnění, u žen, které dlouhodobě braly hormonální antikoncepci, nebo při otěhotnění při zavedeném nitroděložním tělísku. Ektopická gravidita se častěji objevuje u žen, které otěhotněly díky metodě asistované reprodukce, a těch, které prvně otěhotní až ve vyšším věku.

Sponzorováno

Jak se mimoděložní těhotenství projevuje?

Stejně jako v případě standardně probíhajícího těhotenství může žena pociťovat vysokou únavu, napětí v prsou, nevolnost. Dochází k vynechání menstruace, těhotenský test je pozitivní. Jedním z prvních příznaků bývá obvykle bolest v místě, kde se vajíčko uhnízdilo. Bolest je ostrá, výrazná, může vystřelovat do okolí. Může se objevit špinění, mírné krvácení nebo hnědý výtok, bolest při močení a defekaci. Pokud by bylo mimoděložní těhotenství odhaleno až v pozdějším stádiu, dochází k protržení stěny vejcovodu, což se projeví celkovou slabostí, závratí až ztrátou vědomí.

Diagnostika

Diagnóza bývá nejčastěji stanovena při ultrazvukovém vyšetření. Může být využit i rozbor krve ke zjištění hladiny těhotenského hormonu HCG (choriového gonadotropinu). Ta bývá zjištěna opakovaně a je pak zřejmé, že nedochází k jejímu nárůstu tak, jako u běžně probíhajícího těhotenství. Během vaginálního vyšetření je možné lokalizovat uhnízděné vajíčko.

Existuje řešení a léčba mimoděložního těhotenství?

Pokud lékař odhalí mimoděložní těhotenství, je nutné ihned započít léčbu a pacientku hospitalizovat. Plod není možné v tomto případě donosit. Někdy se stane, že embryo velmi brzy samovolně odumírá. Pokud by nedošlo ke včasnému zjištění mimoděložního těhotenství, mohly by být následky pro ženu velmi vážné. Největším rizikem je prasknutí vejcovodu, což je spojeno se silným krvácením a následným rozvojem šoku. Jedná se o život ohrožující stav.

Nejčastěji je jako řešení voleno chirurgické odstranění plodového vejce. Pokud již jeho růst narušil okolní orgány, může být nutné odstranění též vejcovodu. Pokud je to možné, je toto učiněno laparoskopicky, tedy s minimálním zatížením pro pacientku. V případech, kdy je nutný větší zásah, již není laparoskopie možná. Zákrok je prováděn v celkové narkóze.

V některých zemích se v rámci léčby podává pacientkám methotrexát, což je látka blokující růst tkání. Je vpravena do plodového vejce a zajistí jeho následné odumření a vstřebání. U nás se tato metoda kvůli svým vedlejším účinkům neužívá.

Sponzorováno

Pro možné další otěhotnění je podstatné, aby u ženy zůstal alespoň jeden funkční vejcovod. Velmi často bohužel dochází k opakování mimoděložního těhotenství i po dalším početí. Lékaři obvykle doporučují po prodělaném mimoděložním těhotenství na pár měsíců zapomenout na svou snahu o otěhotnění.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva