Sponzorováno

Adenomyóza (vnitřní endometrióza) – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (30)

  • Adenomyóza je gynekologický stav, při kterém se tkáň podobná tkáni vystýlající vnitřní část dělohy (endometria) začíná infiltrovat do svalové stěny dělohy (myometria). Toto zjizvení a růst endometriální tkáně v myometriu může způsobovat zvětšení dělohy a další symptomy.
  • Některé z hlavních příznaků adenomyózy jsou: Bolest: Adenomyóza může způsobovat bolest v podbřišku nebo pánevní oblasti. Bolest může být intenzivnější během menstruace. Nadměrné krvácení: Pacientky s adenomyózou mohou mít nadměrné menstruační krvácení nebo prodloužené menstruační období. Zvětšení dělohy: Adenomyóza může způsobit zvětšení dělohy. Problémy s otěhotněním: Některé ženy mohou mít obtíže s otěhotněním nebo opakující se potraty. Bolest při pohlavním styku: Některé ženy mohou zažívat bolest během pohlavního styku.
  • Příčiny adenomyózy nejsou zcela jasné, ale několik faktorů může hrát roli v jejím vzniku. Některé z těchto faktorů mohou být: hormonální nerovnováha, záněty děložní sliznice, genetické faktory a poranění dělohy.
  • Diagnóza adenomyózy může být stanovena prostřednictvím různých diagnostických postupů, včetně gynekologického vyšetření, ultrazvukového vyšetření, magnetické rezonance (MRI) nebo histologického vyšetření vzorků endometriální tkáně.
  • Léčba adenomyózy závisí na symptomech, věku pacientky, plánech těhotenství a dalších faktorech. Možnosti léčby mohou zahrnovat léky na bázi hormonů, chirurgické zákroky (např. hysterektomie) nebo jiné postupy.

Adenomyóza je nenádorové onemocnění, které vzniká následkem přesunu normální žlázové výstelky děložní dutiny (endometria) do vrstvy děložní svaloviny. To ve finále dělá stěny dělohy silnější. Může to vést k těžkému nebo delšímu než obvyklému menstruačnímu krvácení, stejně jako k bolesti během menstruačního cyklu nebo během pohlavního styku. Často je adenomyóza dělohy zaměňována s endometriózou.

Přesná příčina tohoto stavu není známa. Adenomyóza je však spojována se zvýšenou hladinou estrogenu. Adenomyóza obvykle zmizí po menopauze (12 měsíců po poslední menstruaci ženy). Důvodem je, že v tomto období života žen hladiny estrogenu klesají.

Poprvé byla adenomyóza popsána v roce 1860. Je běžnou benigní děložní abnormalitou.

Poprvé byla adenomyóza popsána v roce 1860. Je běžnou benigní děložní abnormalitou.

 

Příčiny adenomyózy

Existuje několik teorií o tom, co způsobuje adenomyózu. Uvádí se například tyto:

  • extra tkáně v děloze, přítomné už před narozením, které pak rostou v dospělosti
  • invazivní růst abnormálních tkání (nazývaný adenomyom) z endometriálních buněk, které se tlačí do děložního svalu – může to být způsobeno řezem do dělohy během chirurgického zákroku (například během císařského řezu)
  • zánět dělohy, který se vyskytne po porodu
Adenomyóza - ilustrace

Adenomyóza – ilustrace

 

Rizikové faktory pro adenomyózu

Přesná příčina adenomyózy není známa. Existují však faktory, které způsobují ženám větší riziko tohoto stavu. Například tyto:

  • jste ve věku 40 nebo 50 let (před menopauzou)
  • máte děti
  • podstoupila jste operaci dělohy, jako například císařský řez nebo operaci k odstranění fibroidů

Příznaky (symptomy) adenomyózy

Symptomy tohoto stavu mohou být mírné i závažné. Některé ženy dokonce nemusí mít vůbec žádné příznaky. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • déle trvající menstruační křeče
  • krvácení (špinění) mezi jednotlivými menstruačními obdobími
  • těžké menstruační krvácení
  • delší menstruační cykly než obvykle
  • mohou se objevit i krevní sraženiny během menstruačního krvácení
  • bolesti během sexu
  • citlivost v břišní oblasti

Diagnostika adenomyózy

Úplné lékařské vyšetření může pomoci určit nejlepší průběh léčby. Váš lékař bude nejprve chtít provést fyzickou prohlídku a zjistit, zda je vaše děloha oteklá. Mnoho žen s adenomyózou může mít dělohu až dvojnásobně nebo trojnásobně zvětšenou.

Sponzorováno

Mohou být použity i jiné testy. Například ultrazvuk může pomoci vašemu lékaři diagnostikovat stav a současně vyloučit možnost vzniku nádorů na děloze. Ultrazvuk používá zvukové vlny pro vytváření pohyblivých obrazů vašich vnitřních orgánů – v tomto případě dělohy. Pro tento postup vám lékař umístí na břicho gelový vodivý gel. Potom umístí malou sondu na tuto plochu. Sonda vytvoří pohyblivé obrazy na obrazovce, aby lékař mohl vidět to, co je uvnitř dělohy.

Lékař si může objednat vyšetření pomocí MRI (magnetická rezonance) pro získání obrazů dělohy s vysokým rozlišením, pokud není problém schopen diagnostikovat pomocí ultrazvuku. MRI používá magnet a rádiové vlny k vytváření snímků vašich vnitřních orgánů. Tento postup znamená, že leží velmi nehybně na kovovém stole, který se zasune do skenovacího stroje.

Možnosti léčby adenomyózy

Ženy s mírnými formami tohoto onemocnění nemusí vyžadovat žádnou lékařskou léčbu. Váš lékař může doporučit různé léčebné možnosti, pokud vaše příznaky zasahují do vašich každodenních činností. Léčba je zaměřená na snížení příznaků adenomyózy. Existují následující možnosti léčby:

Protizánětlivé léky

Příkladem je ibuprofen. Tyto léky mohou pomoci snížit tok krve během vašeho období a současně zmírnit závažné křeče. Obecně se někdy doporučuje zahájit užívání protizánětlivých léků dva až tři dny před začátkem vašeho období a pokračovat v užívání léků během vašeho období. Tyto léky byste neměla užívat, pokud jste těhotná.

Hormonální léčba

Mezi tyto přípravky patří perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky), antikoncepce pouze progesteronem (perorální, injekční nebo intrauterinní) a syntetický analog (GnRH), jako je Lupron (Leuprorelin). Hormonální léčba může pomoci kontrolovat zvýšené hladiny estrogenů, které mohou přispívat k vašim příznakům.

Ablace endometria

Tato metoda zahrnuje techniky k odstranění nebo zničení endometria (výstelka děložní dutiny). Jde tedy o chirurgické odstranění děložní sliznice. Je to ambulantní procedura s krátkým časem zotavení. Tento postup však nemusí fungovat u všech, protože adenomyóza často hluboce zasahuje do svalu.

Embolizace děložní tepny

Jedná se o postup, který zabraňuje některým tepnám v dodávání krve do postižené oblasti. Při přerušení přívodu krve se adenomyóza zmenšuje. Embolizace děložní arterie se typicky používá k léčbě jiného stavu, nazývaného děložní fibroidy. Postup je prováděn v nemocnici.

MRI + ultrazvuková chirurgie (MRgFUS)

Ultrazvuková chirurgie používá přesně zaměřené vlny vysoké intenzity k vytvoření tepla a zničení cílové tkáně. Teplo je monitorováno pomocí obrazů MRI v reálném čase. Studie ukázaly, že tento postup je úspěšný při odstraňování příznaků. Je však zapotřebí více studií.

Hysterektomie

Jediným způsobem, jak zcela vyléčit tento stav, je podstoupit hysterektomii. Jedná se o kompletní chirurgické odstranění dělohy. Je považována za velký zásah a používá se pouze v těžkých případech a u žen, které nemají v úmyslu mít další děti. Vaše vaječníky nijak neovlivňují adenomyózu a mohou zůstat ve vašem těle.

Potenciální komplikace

Příznaky mohou negativně ovlivnit váš životní styl. Některé ženy mají nadměrné krvácení a bolest v oblasti pánve, která jim může zabránit v užívání si normálních aktivit, jako je sexuální styk.

Ženy s adenomyózou mají zvýšené riziko vzniku anémie. Anémie je stav, který je často způsoben nedostatkem železa. Bez dostatečného množství železa nedokáže tělo vytvořit dostatečné množství červených krvinek, které by přenášely kyslík do tkání v těle. To pak může způsobit únavu, závratě a náladovost. Krevní ztráty spojené s adenomyózou mohou snížit hladinu železa v těle a vést k anémii.

Stav byl také spojen s úzkostí, depresí a podrážděností.

Dlouhodobý výhled

Adenomyóza není život ohrožující. Existuje mnoho léčebných postupů, které pomáhají zmírnit vaše příznaky. Hysterektomie je jediná léčba, která může tento problém zcela eliminovat. Adenomyóza však často přechází sama po menopauze.

Sponzorováno

Adenomyóza není stejná jako endometrióza. Tento stav nastává, když se endometriální tkáně dostávají mimo dělohu. U žen s adenomyózou se také může vyvinout endometrióza.

Studie a zdroje článku

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva