Sponzorováno

Cervicitida (zánět děložního čípku) – kdy a jak vzniká + jak se léčí 4.64/5 (14)

 • Cervicitida je zánět děložního čípku (cervixu), což je nižší část dělohy. Cervicitida může být způsobena infekcí nebo zánětem a může se projevovat různými příznaky.
 • Nejčastější příčinou cervicitidy jsou bakteriální nebo virové infekce. Infekce chlamydiemi, gonokoky (bakterie způsobující gonoreu), nebo lidským papilomavirem (HPV) mohou způsobit zánět cervixu.
 • Léčba závisí na příčině cervicitidy. Pokud je způsobena bakteriální infekcí, mohou být předepsána antibiotika. Antivirové léky mohou být užitečné v případě virální infekce. Je důležité konzultovat s lékařem pro diagnostiku a nasazení správné léčby.

Cervicitida je zánět děložního čípku. Pohlavně přenosné infekce často způsobují cervicitidu, ale existují i ​​jiné možné příčiny. Léčba může znamenat zejména užívání antibiotik.

Cervix (tj. děložní čípek) je úzký průchod, který spojuje dělohu a vagínu. Každý měsíc vytéká menstruační krev z dělohy přes děložní hrdlo do pochvy. Když se ženě narodí dítě, děložní hrdlo se roztáhne, aby se dítě mohlo přesunout do porodních cest.

Pokud něco dráždí děložní čípek a ten se zanítí, tento stav se nazývá cervicitida. Tento článek zkoumá příznaky, příčiny a způsoby léčby, včetně přírodních léků, cervicitidy.

Cervicitida (zánět děložního čípku) - ilustrace

Cervicitida (zánět děložního čípku) – ilustrace

 

Cervicitida je zánět děložního čípku (konce dělohy). Cervicitida často nezpůsobuje příznaky, ale pokud k nim dojde, mohou být tyto: abnormální vaginální výtok, bolestivý pohlavní styk, vaginální podráždění. Antibiotika ve většině případů úspěšně léčí cervicitidu. V jiných případech může být nutná laserová terapie nebo chirurgický zákrok.

Příznaky cervicitidy

Příznaky cervicitidy mohou být obecně:

 • vaginální svědění nebo podráždění
 • krvácení mezi menstruacemi
 • bolest při sexu
 • krvácení po sexu
 • silnější bolest při cervikálním vyšetření
 • časté a bolestivé močení
 • neobvyklý šedý nebo bílý výtok, který může zapáchat
 • pocit tlaku v pánvi
 • bolest dolní části zad
 • bolest břicha

Některé ženy nemusí pociťovat žádné příznaky, když mají cervicitidu. Závažná cervicitida může vést k hustému, žlutému nebo zelenému vaginálnímu výtoku, který spíše připomíná hnis.

Příčiny cervicitidy

Případy cervicitidy mohou být mírné nebo i závažné. Záleží na situaci. Cervicitida je často způsobena pohlavně přenosnou infekcí, jako jsou:

Mezi další příčiny cervicitidy patří:

 • Alergie: Pokud je žena alergická na spermicidy, výplachy nebo latex v kondomech, tak ty mohou způsobit zánět děložního čípku.
 • Podráždění: Zavádění tamponů, pesarů může podráždit nebo poranit děložní čípek. Cervicitida se může také vyvinout, pokud jsou tyto věci ponechány na místě déle, než je doporučeno.
 • Bakteriální nerovnováha: Pokud škodlivé bakterie přemohou zdravé bakterie ve vagíně, může to způsobit bakteriální vaginózu. Příznakem toho může být zanícený děložní čípek.
 • Těhotenství: To může ovlivnit hladiny hormonů a vést k cervicitidě, protože děložní čípek je v této době mnohem citlivější.
 • Rakovina nebo léčba rakoviny: Léčba rakoviny nebo pokročilých stádií rakoviny děložního čípku sama o sobě může ovlivnit tkáň děložního hrdla. To je vzácné, ale může vést k příznakům cervicitidy.

Cervicitida může být akutní nebo chronická. Akutní cervicitida je obvykle způsobena infekcí a nejlépe se léčí lékařsky.

Chronická cervicitida není obvykle způsobena infekcí. Příznaky mohou být mírnější, ale zase trvají déle. Někteří lidé mohou chtít léčit chronickou cervicitidu doma pomocí přírodních léků, které doplní lékařské ošetření.

Je však nezbytné prodiskutovat tuto strategii s gynekologem, aby bylo zajištěno, že žena bude mít nasazenu správnou léčbu.

Léčba cervicitidy závisí na příčině

Lékaři běžně předepisují antibiotika jako léčbu cervicitidy. Tyto léky pomáhají odstranit infekci, což pomáhá léčit příznaky.

Sponzorováno

Pokud je cervicitida způsobena pohlavně přenosnou infekcí, může lékař poradit nejlepší způsob léčby. Tyto infekce jsou často léčitelné antibiotiky.

Pokud cizí těleso dráždí děložní čípek, lékař předmět odstraní a může předepsat také antibiotika.

Možnosti přírodní léčby

Akutní cervicitida způsobená infekcí se nejlépe léčí lékařsky, protože je nezbytné infekci dobře vyčistit, vyléčit.

Pokud má žena chronickou cervicitidu s mírnými příznaky, může se rozhodnout použít domácí léky, které pomohou příznaky zmírnit.

Žena by měla vždy používat domácí prostředky spolu s léčbou. Nejsou určeny k tomu, aby odbornou léčbu nahradily, ale spíše doplnily.

Domácí léky, které mohou pomoci při léčbě cervicitidy, jsou tyto:

 • Tradiční čínská medicína: Studie z roku 2014 zjistila, že postupy tradiční čínské medicíny, včetně specifických čínských bylin, mohou být účinné při léčbě cervicitidy. Bylinky měly údajně protizánětlivý účinek.
 • Jíst jogurt nebo užívat probiotické doplňky: Jogurt obsahuje zdraví prospěšné bakterie zvané probiotika. Probiotika jsou k dispozici také ve formě doplňků a jsou k dispozici ke koupi online. Jedna studie naznačuje, že probiotika mohou pomoci léčit bakteriální vaginózu, která je jednou z příčin cervicitidy.
 • Jíst česnek nebo užívat česnekové doplňky: Česnek má silné antibakteriální vlastnosti. Studie o česneku z roku 2014 zjistila, že užívání česnekových doplňků může také pomoci při léčbě bakteriální vaginózy.

Před rozhodnutím o postupu léčby je dobré vyhledat diagnózu a radu od lékaře. Tyto alternativní léčby vyžadují další studie, protože v současné době nejsou považovány za léčbu první linie cervicitidy nebo vaginálních infekcí.

Domácí léky, které podporují vaginální a cervikální zdraví a mohou tak zabránit cervicitidě, jsou:

 • Pití zeleného čaje: Tato studie o zeleném čaji naznačila, že zelený čaj může mít ochrannou roli při snižování rizika rakoviny vaječníků a endometria.
 • Vyhýbání se dráždivým látkám: Vyhýbání se výplachům, tamponům, pesarům a vonným mýdlům snižuje riziko podráždění.
 • Nošení volného bavlněného spodního prádla: Prodyšné spodní prádlo snižuje hromadění vlhkosti a bakterií, které mohou vést k infekci.
 • Používání kondomů při sexu: To snižuje riziko pohlavně přenosných chorob, jedné z hlavních příčin cervicitidy.

Léčba cervicitidy obvykle znamená užívání antibiotik k odstranění jakýchkoli bakteriálních infekcí, které mohou tento stav způsobovat. Lidé mladší 25 let nebo lidé, kteří mají vysoce rizikové, promiskuitní chování, mohou být léčeni antibiotiky, i když nejsou zjištěny bakterie. Některé bakterie může být obtížné zjistit, ale mohou být stále přítomny.

Antibiotika ve většině případů úspěšně léčí cervicitidu.

Diagnóza

Pokud si žena myslí, že může mít zánět děložního čípku, je dobré navštívit lékaře, aby udělal úplnou diagnózu.

Lékař provede vyšetření pánve k vyšetření děložního čípku a může provést výtěr. Výtěrem odebere buňky a tekutiny. Ty mohou být testovány na abnormality nebo vyšetřeny pod mikroskopem.

K dosažení úplné diagnózy může lékař také testovat na pohlavně přenosné choroby. Jejich léčba může vyléčit zánět.

Komplikace

Pokud se neléčí, může cervicitida vést ke komplikacím, jako jsou:

 • péněvní zánětlivá nemoc
 • neplodnost
 • mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu
 • chronická bolest v oblasti pánve

Výhled pacientek

Cervicitida je obvykle dobře léčitelná. Domácí léčba a preventivní strategie by měly být používány souběžně s léčbou, nikoli místo ní.

Akutní cervicitida způsobená infekcemi se nejlépe léčí lékařsky, aby se předešlo komplikacím.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že můžete mít cervicitidu, měla byste se poradit se svým lékařem či gynekologem. To je obecně nejlepší možná rada.

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
 • Cervicitis Autoři: Uzma Iqbal; Christina Wills.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva