Sponzorováno

Hysterektomie dělohy (chirurgické odstranění dělohy) – informace, které byste měla znát 4.04/5 (47)

 • Hysterektomie dělohy je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna děloha ženy. Existují různé důvody, proč může být provedena hysterektomie, včetně léčby závažných gynekologických onemocnění nebo jako prostředek k řešení určitých poruch reprodukčního systému.
 • Myomy, neboli děložní fibromy, jsou benigní (nezhoubné) nádory, které mohou způsobovat bolesti, krvácení nebo tlak na okolní orgány. Pokud jsou myomy velké nebo způsobují závažné příznaky, může být doporučena hysterektomie.
 • Pokud je zjištěna rakovina dělohy, může být hysterektomie doporučena jako součást léčby, zejména pokud je rakovina pokročilá nebo neodpovídá jiným léčebným metodám.
 • Endometrióza je stav, při kterém tkáň podobná vnitřní vrstvě dělohy (endometrium) roste mimo dělohu, což může způsobovat bolesti a další komplikace. V některých případech může být hysterektomie doporučena jako řešení těchto obtíží.
 • Existují další gynekologické stavy, jako je silné krvácení z dělohy (menoragie) nebo prolaps dělohy, které mohou vyžadovat hysterektomii jako léčbu.
 • Hysterektomie může být provedena různými způsoby, včetně otevřeného chirurgického zákroku, laparoskopie nebo roboticky asistované laparoskopie, v závislosti na indikacích a preferencích lékaře a pacienta.

Hysterektomie se dá provést i laparoskopicky.

Hysterektomie se dá provést i laparoskopicky.

Odstranění dělohy (neboli hysterektomie) je samozřejmě pro pacientky velmi kontroverzní záležitostí. Cítí, že jim lékař chce vzít to, co z nich dělá ženu. Existují však některé velmi vážné nemoci, kvůli kterým musí žena projít tímto nepříjemným postupem. Například nádor dělohy. Pokud dělohu deformuje, může způsobit závažné a časté krvácení. Řešením je odstranit jak dělohu, tak nádor.

Někdy bohužel jediné řešení – hysterektomie

Hysterektomie je poměrně častou operací u žen, zejména pokud již nejsou v reprodukčním věku. Mnoho gynekologických problémů po 50 letech věku vyřeší právě odstranění dělohy. V případě hysterektomie se děloha odstraní bez děložního čípku nebo se odstraní celá. Musí se rovněž zhodnotit stav vaječníků a rozhodnout se, zda ty zůstanou zachovány, nebo dojde také k jejich odstranění. To je již na rozhodnutí lékaře.

Hysterektomie je tedy chirurgické odstranění dělohy. Hysterektomie často vyřeší děložní krvácení, problémy vaječníky a podobně. Žena po hysterektomii nemá menstruaci a nemůže otěhotnět.

Důvody k hysterektomii

Váš lékař může navrhnout hysterektomii, pokud máte některý z následujících problémů:

 • Chronická bolest v oblasti pánve
 • Nekontrolovatelné vaginální krvácení
 • Rakovina dělohy, děložního čípku nebo vaječníků
 • Fibroidy, což jsou benigní nádory, které rostou v děloze.
 • Zánětlivé onemocnění pánve – soubor nemocí – zánět dělohy, děložního čípku, vejcovodů a vaječníků.
 • Prolaps (pokles) dělohy, který nastává, když děloha klesá přes děložní čípek a vyčnívá z pochvy.
 • Endometrióza, což je porucha, při níž vnitřní výstelka dělohy roste mimo děložní dutinu, což způsobuje bolest a krvácení.
 • Adenomyóza, což je stav, kdy vnitřní výstelka dělohy roste do svalů dělohy.

A podobně. Problémů, při kterých se doporučuje hysterektomie je samozřejmě více.

Jaké jsou typy hysterektomie?

Existuje několik různých typů hysterektomie.

Částečná hysterektomie

Během částečné hysterektomie odstraní váš lékař pouze část vaší dělohy. Může zanechat děložní hrdlo nedotčené.

Celková hysterektomie

Během celkové hysterektomie odstraní váš lékař celou dělohu včetně děložního čípku.

Hysterektomie a salpingo-ooforektomie (adnexektomie)

Během hysterektomie a salpingo-ooforektomie odstraní váš lékař dělohu spolu s jedním nebo oběma vaječníky a vejcovodem. Možná budete potřebovat hormonální substituční léčbu, pokud budou odstraněny vaše vaječníky.

Hysterektomie dělohy je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna děloha ženy.

Hysterektomie dělohy je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna děloha ženy.

 

Jak se provádí hysterektomie?

Hysterektomie může být provedena několika způsoby. Všechny metody vyžadují celkovou či lokální anestezii. Anestetika vás úplně uspí, necítíte žádnou bolest.

Sponzorováno

Někdy se dá použít lokální anestetikum, které znecitliví vaše tělo v místě operace (pod pasem), ale během operace zůstanete vzhůru. Tento typ anestetika se někdy kombinuje se sedativem, proto se někdy během procedury můžete cítit ospale a uvolněně.

1. Břišní hysterektomie (Abdominální hysterektomie)

Během břišní hysterektomie lékař odstraní dělohu přes část břicha. Řez v břiše může být svislý nebo vodorovný. Oba typy řezů mají tendenci se dobře léčit a nechat jen malou jizvu. Břišní hysterektomie je obecně jednou z nejčastěji používaných metod v gynekologii.

2. Vaginální hysterektomie

Během vaginální hysterektomie je děloha odstraněna malým řezem vytvořeným uvnitř pochvy. V tomto případě neexistují žádné vnější řezy, takže nevzniknou žádné viditelné jizvy po operaci.

3. Laparoskopická hysterektomie

Během laparoskopické hysterektomie používá váš lékař malý nástroj nazvaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá, tenká trubice s intenzivním světlem a s kamerou (s vysokým rozlišením). Přístroj se vloží přes malé řezy do břicha. Vzniknou tři nebo čtyři velmi malé řezy místo jednoho velkého řezu. Laparoskopicky provedená vaginální hysterektomie patří k nejmodernějším chirurgickým výkonům v gynekologii. Kombinuje laparoskopickou a vaginální chirurgii. Jaké jsou její výhody?

 • Menší pooperační bolest (menší dávga analgetik)
 • Možnost častějšího pobybu (vstávání z postele), což vede ke snížení rizika žilních komplikací v pooperačním období
 • Lepší obnovení střevní funkce, tj. možnost dostání normální stravy
 • Výrazně zkrácený čas hospitalizace = dřívější návrat domů
 • Kratší doba pracovní neschopnosti (cca o 50%).
 • Pozitivní kosmetický efekt (menší jizvy – jizvy jsou malé), hlavní jizva je skrytá v pochvě

Regenerace po hysterektomii

Po hysterektomii budete muset v nemocnici strávit dva až pět dnů. Váš lékař vám dá léky na bolesti a sleduje vaše vitální znaky, jako je vaše dýchání a srdeční frekvence. Budete také možná vyzváni, abyste se co nejdříve prošli po nemocnici. Chůze pomáhá zabránit tvorbě krevních sraženin v nohou. I když se vrátíte domů z nemocnice, je důležité pokračovat v procházkách. Můžete chodit po svém domě nebo v okolí.

Během regenerace a léčby byste se měli vyvarovat určitých činností. Jako třeba:

 • Nošení, tlačení a tažení těžkých předmětů.
 • Zvedání těžkých předmětů
 • Ohýbání
 • Pohlavní styk
 • Pokud jste prodělala vaginální nebo laparoskopickou hysterektomii, pravděpodobně se budete moci vrátit do většiny vašich pravidelných aktivit během tří až čtyř týdnů. Doba zotavení bude asi o něco delší, jestliže jste prodělala břišní hysterektomii. Měla byste být kompletně vyléčena asi za čtyři až šest týdnů.

Alternativy k hysterektomii

Hysterektomie je druhým nejčastějším chirurgickým zákrokem u žen ve Spojených státech (podle nějakého místního výzkumu). Je považována za bezpečnou a relativně nízkorizikovou operaci. Hysterektomie však nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro všechny ženy. Neměla by se provádět u žen, které stále chtějí mít děti. Jen pokud neexistují jiné alternativy samozřejmě.

Naštěstí je možné většinu problémů léčit i dalšími způsoby. Například hormonální terapie může být použita k léčbě endometriózy. Fibroidy mohou být léčeny jinými typy operací, které chrání dělohu. Za určitých okolností je však jasně nejlepší volbou právě hysterektomie. Obvykle je to jediná možnost léčby rakoviny dělohy nebo děložního čípku. Informace hledejte u svého lékaře, je to velmi individuální.

Hysterektomie a předčasná menopauza

Samozřejmě, že rozhodnutí o této operaci, ve které přijde žena a hodně ženskosti, není snadné. Ještě horší je, že kromě toho může operace vyvolat předčasnou menopauzu. Jako tomu bylo u jedné angličanky Debbie.

Debbie se právě vdala a zářila mládím a vitalitou. O několik měsíců později podstoupila rutinní hysterektomii, operaci, kterou si projde každá pátá žena, obvykle ve věku, kdy už by teoreticky neměla začínat se zakládáním rodiny. Po této operaci přišla neočekávaná a nepředvídatelná změna. Debbie začala mít velké problémy se zuby, měla propadlé tváře. Také se u ní objevilo mnoho vrásek a ztratila elasticitu pokožky. Z mladé vitální dámy se stala o 10 let starší žena. Vpadlé líce, řídké vlasy, několik vypadaných zubů. Hysterektomii absolvovala proto, aby se zbavila velkých bolesti během menstruace. Ale její tělo na tuto operaci reagovalo šokem – předčasnou menopauzou.

Mladší ženy, které podstupují hysterektomii, čelí téměř dvojnásobnému zvýšenému riziku vzniku menopauzy. Uchovávání vaječníků při odstraňování dělohy by mělo udržovat produkci ženských hormonů. Předčasná menopauza zvyšuje riziko osteoporózy, infarktu a dalších onemocnění.

Máte s hysterektomií dělohy nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů pod článkem.

VIDEO: Hysterektomie – Co se před operací nedovíte?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva