Sponzorováno

Můžete zemřít na herpes? Jaké jsou možné komplikace? 4.88/5 (8)

Co je to herpes? Obecné informace o herpesu

Když se mluví o herpesu, většina lidí si často představí orální a genitální problémy způsobené dvěma typy viru herpes simplex (HSV), HSV-1 a HSV-2. Obecně HSV-1 způsobuje orální herpes a HSV-2 způsobuje genitální herpes. Ale každý typ může způsobit vředy na obličeji nebo v oblasti genitálií.

Pokud máte některý z virů, nejsou vám cizí puchýřovité léze, které se mohou vyvinout kolem oblasti genitálií nebo úst.

Oba viry jsou nakažlivé. Genitální herpes je sexuálně přenosná infekce. Orální herpes se může přenášet z člověka na člověka líbáním.

Herpes příznaky mohou obecně znamenat bolest a svědění, tvorba puchýřů. Puchýře mohou vytékat nebo se na nich tvoří krusta. Některé infekce jsou neškodné a nezpůsobují komplikace.

Přesto můžete mít otázky o možných nebezpečích herpetické infekce. Možná se dokonce ptáte, zda je možné zemřít na herpes nebo jeho komplikace. Podívejme se na tuto problematiku v tomto článku.

Komplikace spojené s orálním herpesem

V současné době neexistuje žádný lék na orální herpes (opary). Virus zůstává po přenosu ve vašem systému.

Puchýře mohou zmizet a znovu se objevit mnohokrát během vašeho života. Když nemáte viditelné příznaky, znamená to, že virus je neaktivní, ale stále jej můžete přenášet na ostatní. U mnoha lidí se nevyvinou viditelné příznaky.

Orální herpes je z větší části mírná infekce. Opruzeniny obvykle zmizí samy bez léčby.

Ve vzácných případech ale mohou nastat komplikace. To se s větší pravděpodobností stane u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém, možná kvůli věku nebo i kvůli nějakému chronickému onemocnění.

Možné komplikace mohou zahrnovat dehydrataci, pokud se pití stane bolestivé kvůli orálním puchýřům. Pokud se dehydratace neléčí, může vést k vážným problémům. Jen se ujistěte, že pijete dostatečně, i když je to nepříjemné.

Další, až neuvěřitelně vzácnou, komplikací orálního herpesu je encefalitida. K tomu dochází, když se virová infekce dostane do mozku a způsobí zánět. Encefalitida obvykle není život ohrožující. Může způsobit pouze mírné příznaky podobné chřipce.

Mezi drobné komplikace orálního herpesu patří kožní infekce, pokud se virus dostane do kontaktu s porušenou kůží. K tomu může dojít, pokud máte řeznou ránu nebo ekzém. Někdy může jít o závažný problém, pokud opary pokrývají rozsáhlé oblasti kůže.

U dětí s orálním herpesem se může vyvinout bílý opar. Pokud si dítě cucá palec, mohou se kolem prstu vytvořit puchýře.

Pokud se virus rozšíří do očí, může se v blízkosti očního víčka objevit otok a zánět. Infekce, která se šíří do rohovky, může vést i ke slepotě.

Během propuknutí je důležité si často mýt ruce. Pokud se u vás objeví známky kožní nebo oční infekce, navštivte určitě lékaře.

Komplikace spojené s genitálním herpesem

Stejně tak neexistuje žádný současný lék na genitální herpes. Tyto infekce mohou být také mírné a neškodné. I tak existuje riziko komplikací.

Mezi menší komplikace s genitálním oparem patří zánět kolem močového měchýře a oblasti konečníku. To může vést k otoku a bolesti. Pokud otok brání vyprázdnění močového měchýře, možná budete potřebovat katétr.

Meningitida je další možná, i když nepravděpodobná komplikace. Objevuje se, když se virová infekce šíří a způsobuje zánět membrán obklopujících mozek a míchu. Virová meningitida je obvykle mírná infekce.

Stejně jako orální herpes je encefalitida také možnou komplikací genitálního herpesu, ale je ještě vzácnější.

Mějte na paměti, že genitální herpes zvyšuje riziko dalších pohlavně přenosných chorob. Puchýře mohou způsobit praskliny v kůži, což určitým mikrobům usnadňuje vstup do těla.

Genitální herpes a porodní komplikace

I když genitální herpes nemá pro většinu lidí vážné komplikace, virus HSV-2, který jej způsobuje, je nebezpečný pro děti narozené matce, která ho má.

Sponzorováno

Neonatální herpes je velmi závažná komplikace genitálního herpesu. Infekce, která přejde na dítě během těhotenství nebo porodu, může způsobit poškození mozku, slepotu nebo dokonce smrt novorozence. Léčba se obvykle skládá z antivirotik k potlačení viru.

Pokud existuje riziko přenosu viru na novorozence, lékaři mohou doporučit porod císařským řezem.

Jiné typy herpetických virů

HSV-1 a HSV-2 jsou tedy běžné typy herpesu. Potenciálně závažné komplikace však mohou způsobit i jiné typy viru.

Virus varicella-zoster (HSV-3)

Jedná se o virus, který způsobuje plané neštovice a pásový opar. Infekce planými neštovicemi je obvykle mírná. Ale virus může postupovat a způsobit potenciálně život ohrožující komplikace, jako je zápal plic nebo syndrom toxického šoku, u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Virus pásového oparu může způsobit zánět mozku (encefalitidu), pokud se neléčí.

Virus Epstein-Barrové (HSV-4)

Virus Epstein-Barrové způsobuje infekční mononukleózu – ta není obvykle vážná a některé infekce zůstávají i bez povšimnutí.

U lidí s oslabeným imunitním systémem může onemocnění vést k encefalitidě nebo zánětu srdečního svalu. Virus byl také spojován s lymfomem.

Cytomegalovirus (CMV) (HSV-5)

Cytomegalovirus (CMV) je infekce, která také způsobuje infekční mononukleózu. U zdravých lidí obvykle problémy nezpůsobuje. Pokud máte oslabený imunitní systém, existuje riziko encefalitidy a zápalu plic.

Virus se také může přenést na novorozence během těhotenství nebo porodu. Děti s vrozenou CMV jsou ohroženy:

  • záchvaty
  • zápal plic
  • špatná funkce jater
  • předčasný porod

Možnosti léčby herpesu

Orální a genitální herpes jsou léčitelné stavy. Předepsané antivirové léky na genitální herpes mohou snížit frekvenci a trvání propuknutí.

Tyto léky lze užívat pouze tehdy, když se objeví příznaky, nebo je lze užívat denně, aby se zabránilo propuknutí. Možnosti zahrnují acyklovir (Zovirax) a valaciklovir (Valtrex).

Příznaky orálního herpesu mohou bez léčby vymizet přibližně za dva až čtyři týdny. Lékař vám může předepsat antivirotikum k urychlení procesu hojení. Tak třeba tato antivirotika:

  • acyklovir (Xerese, Zovirax)
  • valaciklovir (Valtrex)
  • famciklovir (Famvir)
  • penciklovir (Denavir)

Pro samoléčbu doma přiložte na vytvořený vřed studený obklad. Ke zmírnění bolesti a svědění používejte volně prodejné léky na opary.

Vyhněte se fyzickému kontaktu během propuknutí problému, abyste zabránili šíření zmíněných virů. Léky mohou také zabránit přenosu. Mějte však na paměti, že je stále možné přenést herpes na ostatní, i pokud nejsou viditelné vředy.

Dobře a může mě tedy herpes virus zabít?

Zdravého jedince nikoliv.

Závažné komplikace mohou být někdy spojeny s virem herpes simplex. To platí zejména u těhotných žen a u jedinců s imunosupresí, u kterých se může rozvinout infekce a encefalitida.

Sponzorováno

Nemocní nebo imunosuprimovaní nemocní pacienti jsou vystaveni zvýšenému riziku infekcí virem herpes simplex a herpes zoster s vysokou potenciální morbiditou a mortalitou. Třeba tato studie ukazuje dva případy reaktivace herpetických virových infekcí se zpožděním v diagnóze s nakonec fatálními následky.

A dále si o herpes viru přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva