Jak na začínající opar? Máme babské rady 4.71/5 (14)

Sponzorováno

Začněte s léčbou oparu co nejdříve.

Začněte s léčbou oparu co nejdříve.

Přestože se oparu nelze úplně vyhnout, lidé by se měli vždy snažit opar řešit co nejdříve. Proč? Léčba oparu v nejranějším stádiu může mít za následek menší bolest a rychlejší uzdravení oparu. V ideálním případě může být opar zastaven úplně, takže se nikdy neobjeví vůbec.

Brnění, pálení nebo svědění může být pociťováno kolem rtů i několik hodin (nebo i den) dříve, než se objeví opar. A to je právě nejlepší čas začít s léčbou oparu.

Obecně neexistuje žádný lék na žádný typ viru herpes simplex, který je příčinou oparů. Jakmile se jeden opar uzdraví, může se kdykoli opakovat, to si pamatujte.

Nejlepší čas, kdy začít s léčbou oparu, je hned jakmile pocítíte brnění nebo svědění ve rtech. Tyto příznaky se mohou objevit i několik dní předtím, než se pak objeví otravný opar.

Jak tedy efektivně bojovat se začínajícím oparem?

Máme pro vás několik ověřených tipů:

1. Lysin

Lysin je aminokyselina, která může pomoci zabránit větší aktivitě viru herpes simplex. Podle jedné starší studie z roku 1987 mohou lysinové tablety snížit počet ohnisek viru herpes simplex a jejich závažnost. Lysin může také pomoci zkrátit dobu hojení oparu. Výzkum lysinu pro použití na opary není úplně nový, proto se před jeho použitím k léčbě oparu poraďte se svým lékařem.

2. Propolis

Propolis je pryskyřičný materiál, který včely sbírají z rostlin a používají k utěsnění trhlin ve svých úlech. Propolis má vysoký obsah antioxidantů a předpokládá se, že má antivirové vlastnosti.

Výzkum ukázal, že propolis může zabránit replikaci viru herpes simplex. Podle studie z roku 2002 mast testovaná na potkanech a králících vyrobená z 5 procent propolisu zlepšila příznaky aktivní infekce HSV-1 tím, že pomohla předcházet příznakům u potkanů ​​a králíků. Je k dispozici ve 3% koncentraci pro použití u lidí.

3. Rebarbora a šalvěj

Podle studie z roku 2001 může být topický krém vyrobený z rebarbory ​​a šalvěje stejně účinný při léčbě oparů jako antivirotikum acyklovir (Zovirax) ve formě topického krému. Tato studie zjistila, že rebarbora a šalvějový krém pomohly léčit opar za 6,7 ​​dne. Doba hojení krémem s acyklovirem byla 6,5 ​​dne a doba hojení samotným šalvějovým krémem byla 7,6 dne.

4. Zinek

Mast z oxidu zinečnatého může zkrátit dobu oparu. Ve studii z roku 2001 zmizely opary léčené oxidem zinečnatým v průměru o jeden a půl dne dříve než u pacientů léčených placebem.

Oxid zinečnatý také zlepšoval stav oparů, snižoval bolestivost, svědění a brnění na rtu.

5. Kořen lékořice

Výzkum ukázal, že kořen lékořice má antivirové a antibakteriální schopnosti. Jeho antivirové vlastnosti pomáhají zabránit replikaci virů, zatímco jeho antibakteriální vlastnosti inhibují bakteriální funkci. Stejná studie ukázala, že lékořice vykazovala antifungální aktivitu. K léčbě oparů je k dispozici mast z kořene lékořice.

6. Meduňka lékařská

Extrakt z meduňky lékařské má podle starších výzkumů také antivirové schopnosti. Studie prokázaly, že meduňka pomáhá chránit před virem herpes simplex.

Sponzorováno

Zjistili také, že léčba oparu s meduňkou v raných stádiích byla nejúčinnější. Ukázalo se, že meduňka zkracuje dobu hojení a také zlepšuje některé příznaky oparu.

7. Studený zábal nebo kostka ledu

Použití něčeho studeného na opar je hodně uklidňující. Odstraňuje svědění a pomáhá snižovat zarudnutí a zánět.

8. Antivirotika na předpis

Lékař také může doporučit antivirotikum na předpis k léčbě oparu. Většina antivirotik se dodává ve formě tablet nebo topických krémů a některá jsou k dispozici v injekční formě. Mohou být použity ke snížení délky akutního ohniska nebo jako prevence k prevenci nových ohnisek oparu.

Abyste snížili riziko závažného ohniska, je důležité zahájit léčbu antivirovou léčbou hned, jakmile ucítíte opar, i když se puchýře ještě nevytvořily.

Některá antivirotika na předpis jsou:

  • acyklovir (Zovirax)
  • famciklovir (Famvir)
  • valacyklovir (Valtrex)
  • penciclovir (Denavir)

Vzhledem k tomu, že antivirotika na předpis jsou silná a mohou způsobit (vzácně) nepříznivé vedlejší účinky, jako je poškození ledvin, alergické reakce a hepatitida, jsou často vyhrazena pro těžká ohniska oparu nebo osoby se slabým imunitním systémem.

Obecným pravidlem při léčbě herpes simplex je, že všechny léčby fungují nejlépe, pokud začnou co nejdříve.

Prevence – jak zabránit šíření oparu

Stres a nemoc jsou dva hlavní spouštěče oparů. Když je váš imunitní systém narušen, je méně pravděpodobné, že bude bojovat proti virům. Zdravým životním stylem, který zahrnuje správné stravování a pravidelné cvičení, můžete zabránit vzniku ohnisek oparu. Pokud v průběhu života / dní zažíváte spoustu stresu, vyzkoušejte techniky pro uvolnění stresu, jako je jóga, meditace.

Opar je nakažlivý, jakmile začnou jeho příznaky, i když se puchýř ještě neobjevil. Mohou se také šířit na ostatní, i když nejsou žádné příznaky. Jak se vyhnout šíření viru opar:

  • Vyvarujte se intimního kontaktu, včetně líbání a dalšího kontaktu kůže na kůži, dokud se léze nezahojí.
  • Nesdílejte předměty osobní péče, jako jsou nádobí, ručníky, rtěnky nebo zubní kartáčky.
  • Nesdílejte kosmetiku, jako je rtěnka, lesk na rty nebo podkladová báze.
  • Vyměňte zubní kartáček, když máte opar, abyste zabránili reinfekci, a po uzdravení oparu jej opět vyměňte.
  • Nedloubejte si do oparů a umyjte si ruce pokaždé, když použijete masti nebo se dotknete bolavého místa.
  • Pokud sluneční paprsky vyvolávají opary, nanášejte krém na opalování denně na místo, kde se opary vyvíjejí.

Pokud máte opar, nejezte kořeněná nebo kyselá jídla, protože to může zhoršit vaše příznaky. Místo toho se držte měkčích a chladnějších potravin a pijte hodně vody.

Léčba oparu u lékaře

Lékař vám může předepsat antivirotika, pokud jsou vaše opary velmi velké, bolestivé nebo se stále vracejí. Tato odborná může pomoci snížit závažnost oparu a / nebo zkrátit dobu léčby. Nezapomeňte dodržovat doporučenou dávku, protože tuto léčbu je často brát hodně často a v pravidelných intervalech.

Pokud vás opary trápí často (několikrát ročně), s lékařem prodiskutujte profylaktickou (preventivní) antivirovou léčbu. To znamená, že byste mohli během celého roku užívat perorální antivirotikum ve snížené dávce k prevenci oparů.

Sponzorováno

A co děláte vy, když cítíte začínající opar? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o oparech přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva