Obsah článku
- Kvasinky v ústech, známé také jako orální kandidóza nebo ústní soor, jsou infekce způsobená kvasinkami rodu Candida, nejčastěji Candida albicans. Tento druh kvasinky je běžně přítomen v ústech, trávicím traktu a na kůži, ale obvykle nezpůsobuje problémy, pokud je rovnováha mikroflóry v těle v pořádku.
- Když je však rovnováha narušena, například v důsledku oslabeného imunitního systému, antibiotik, hormonálních změn nebo cukrovky, mohou se kvasinky přemnožit a způsobit infekci.
- Příznaky kvasinkové infekce v ústech jsou zejména bílé nebo nažloutlé povlaky na jazyku, dásních, patře nebo vnitřní straně tváří.
- Lékař může předepsat antimykotické léky, jako je nystatin, klotrimazol nebo flukonazol, které pomáhají eliminovat infekci. Tyto léky mohou být ve formě ústní vody, pastilek nebo tablet.
Kvasinková infekce se může vyvinout v mnoha oblastech těla. K orální kvasinkové infekci dochází, když přemnožená houba Candida infikuje ústa a hrdlo člověka. Dle studií lékaři vědí o kvasinkových infekcích více než 2000 let. Ústní kvasinkové infekce jsou nyní častější než dříve. Vědci se domnívají, že je to způsobeno zavedením antibiotik, imunosupresivních léků a zvýšením počtu lidí, kteří mají cukrovku, AIDS a další imunosupresivní stavy.
Příznaky
Vlastně existuje mnoho různých příznaků orálních kvasinkových infekcí.
Mezi nejčastější příznaky kvasinkové infekce v ústech patří:
- bílé skvrny na jazyku, horním patře úst, krku a vnitřních tvářích
- zarudnutí nebo bolest v ústech
- ovlivnění chuti
- bolest při jídle nebo polykání
- popraskání kůže v koutcích úst
Příčina
Podle studie z roku 2020 ústní kvasinkové infekce způsobuje specifická houba zvaná Candida. Nejběžnější houbou Candida je konkrétně Candida albicans.
Tento stav však může způsobit i jiná houba Candida. Jiné, než Candida infekce jsou spíše častější u lidí starších 80 let než u mladších lidí.
Candida je přítomna v těle každého z nás. Houba žije ve vlhkých oblastech, jako je hrdlo a pochva u žen. Když je člověk zdravý, jeho imunitní systém a další bakterie zastaví nadměrný růst Candidy. Nicméně houba Candida může růst, pokud imunitní systém člověka přestane správně fungovat nebo pokud léky nebo nějaká nemoc změní nasše vnitřní prostředí.
Jsou ústní kvasinkové infekce nakažlivé?
Ústní kvasinkové infekce nejsou nakažlivé v tradičním slova smyslu. Většina lidí kvasinky v ústech, ale příznaky se objevují, když přeroste rozumnou (zdravou) mez. Lidé mohou Candidu přenést na jinou osobu, ale ve většině případů je neškodná. Dokud tedy není nějaký problém s imunitou nebo s nějakými léky, které naruší naše prostředí v těle.
Léčba kvasinkové infekce v ústech
Můžete léčit drozd v ústech pomocí následujících metod:
Domácí léčba kandidózy
Existuje několik domácích metod léčby na ústní kvasinkové infekce.
Jedním z těchto prostředků je kloktání ústní vodou. Studie z roku 2016 zjistila, že kloktání ústní vody po dobu 60 sekund má antimykotický účinek na kvasinkovou infekci. Vědci zjistili, že nejúčinnější jsou ústní vody obsahující chlorhexidin.
Užívání probiotik je další domácí lék, který může pomoci. Probiotika obsahují živé mikroorganismy, které mohou pomoci v boji proti infekci Candida. Studie z roku 2019 zjistila, že probiotika snižují množství Candidy přítomné v ústech. Studie také naznačuje, že probiotika mohou hrát roli v prevenci dalších kvasinkových infekcí.
Mezi další domácí metody léčby kvasinkové infekce v ústech:
- extrakt z grapefruitových jadérek
- česnek
- tea tree olej smíchaný s vodou
- skořice, zázvor, oregano, máta peprná, rozmarýn, propolis a tymiánový olej
- xylitol, který se nachází ve žvýkačkách a ústní vodě
Odborné lékařské ošetření
Podle studie z roku 2015 jsou nejběžnějším lékem na kvasinkové infekce v ústech antifungální léky.
Sponzorováno
Existuje celá řada lokálních antifungálních léků, které může člověk aplikovat přímo na kůži, stejně jako systémové formy těchto léků. Lékaři často doporučují lokální antimykotika lidem, kteří nemají žádné imunokompromitující stavy. Jedním z nejběžnějších lokálních antimykotik jsou polyeny (látky s větším počtem dvojných vazeb v molekule), které napadají buňky hub a zabíjejí je. Lidé mohou potřebovat používat lokální antimykotika po dobu 4 týdnů. Pokud se u člověka objeví opakující se kvasinková infekce v ústech, může lékař doporučit užívání léků po dobu až 6 týdnů.
Lékaři mohou také doporučit systémová antimykotika pro lidi, kteří mají problémy a nemoci, které ovlivňují imunitní systém, jako je HIV nebo diabetes. Jedním z nejběžnějších systémových antimykotik jsou azoly, které lidé užívají perorálně. Užívání azolových léků však s sebou nese určitá rizika, například vede k rezistentním kmenům Candida. Lékaři mohou dokonce doporučit intravenózní léčbu, pokud je perorální léčba nevhodná. Ale to jsou již hodně extrémní případy.
Kvasinková infekce v ústech u kojenců – drozd
Mnoho dětí do 2 let dostane drozda. Obvykle to není důvod k obavám. Příznaky mohou být bílé nebo krémové skvrny v ústech a na jazyku.
Mezi další příznaky patří:
- jakoby bílý lesk slin
- odmítání krmení u prsu nebo nervozita
- cvakání pusou při krmení
- špatné přibírání na váze
Obvykle se ústní drozd sám vyřeší během několika dnů. Pokud však příznaky přetrvávají, měl by rodič promluvit s lékařem kojence. Může dát dítěti antifungální gely nebo kapky.
Drozd a kojení
Ano, je možné se nakazit drozdem od dítěte při kojení. Když má žena popraskané nebo poškozené bradavky, může být vystavena riziku infekce Candida. Plíseň se může dostat i z prsu k dítěti a způsobit kvasinkovou infekci.
Kojící ženy nebo kojenci, kteří užívají antibiotika, jsou více ohroženi rozvojem kvasinkové infekce.
Některé příznaky kvasinkové infekce v prsou jsou:
- nová (jiná) bolest v obou bradavkách nebo prsou po kojení
- silná bolest, která trvá až hodinu po každém krmení
Žena pak může užívat léky k léčbě infekce a i nadále pokračovat v kojení.
Rizikové faktory kvasinkové infekce v ústech
Mnoho faktorů může zvýšit riziko vzniku orální kvasinkové infekce.
Patří mezi ně:
- dysfunkce slinných žláz
- to, že máte zubní protézy
- léčba pomocí lokálních léků, jako jsou inhalační kortikosteroidy
- kouření
- když máte jídelníček bohatý na rafinované cukry, sacharidy a mléčné výrobky
- podvýživa
- dlouhodobé užívání léků, jako jsou antibiotika a imunosupresiva
- máte cukrovkou a Cushingův syndrom
- máte HIV nebo AIDS
- podstupujete léčbu rakoviny
Jaké jsou možné komplikace?
Podle článku z roku 2020 zdraví lidé, kteří nemají imunokompromitující stavy, nemají tendenci k velkým komplikacím. Ústní kvasinková infekce se však u lidí s oslabenou imunitou může rozšířit do hltanu, části krku za ústy a nosem. Infekce šířící se do jícnu je častější u těch, kteří mají HIV nebo AIDS.
To může vést k velkým potížím s polykáním a dokonce i s dýcháním.
Prevence
Pomoci předcházet kvasinkovým infekcím úst lze hodně tím, že budete dodržovat správnou ústní hygienu. To znamená čištění zubů dvakrát denně a používání zubní nitě. Důležité je také používat protiplísňovou a antibakteriální ústní vodu.
Lidé, kteří používají léčbu inhalačními kortikosteroidy, mohou snížit riziko vzniku kvasinkové infekce ústní dutiny tím, že si po každém použití vyplachují ústa vodou nebo ústní vodou.
Lidé se zubní protézou si mohou zubní protézu přes noc sundat a namočit do roztoku chlorhexidinu nebo bílého octa. Tím se odstraní plíseň ze zubní protézy.
Sponzorováno
A co vy? Máte zkušenosti s kvasinkovou infekcí úst? Napište nám do komentářů. Budu moc ráda.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: sruilk / depositphotos.com
- Oral Thrush: An Entity With a Diagnostic Dilemma Autor: Aakanksha V Tiwari
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plísně a zdraví, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články