Obsah článku
- Slabý imunitní systém se může projevovat různými způsoby, které zahrnují časté nebo závažné infekce, dlouhé doby hojení a obecný pocit únavy. Klasickými příznaky slabého imunitního systému jsou opakující se infekce, jako jsou nachlazení, chřipka, záněty dutin, bronchitida a další.
- Pokud máte podezření na slabý imunitní systém, je dobré navštívit lékaře, který může provést potřebné testy a doporučit vhodnou léčbu.
- Konzumujte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, zdravé tuky a bílkoviny. Potraviny bohaté na vitamíny a minerály, zejména vitamín C, D, zinek a omega-3 mastné kyseliny, mohou podpořit imunitní systém.
- Kvalitní spánek je klíčový pro zdraví imunitního systému. Dospělí by měli spát 7-8 hodin denně.
- Fyzická aktivita může pomoci udržovat imunitní systém v dobré kondici.
Imunitní systém chrání tělo před infekcí. Člověk se slabým imunitním systémem může být náchylnější k častým infekcím. Bílé krvinky, protilátky a další složky, včetně orgánů a lymfatických uzlin, tvoří imunitní systém těla.
Máte slabší imunitu? Existují různé kroky, které může člověk podniknout, aby zůstal jakž takž zdravý i se slabým imunitním systémem. Mezi takové důležité věci pro lidi se slabší imunitou patří dodržování správných hygienických návyků, zvládání stresu, konzumace zdravé stravy a další.
Obecně mnoho nemocí a poruch může oslabit imunitní systém a způsobit, že se člověk stane imunokompromitovaným pacientem (mající poškozený či oslabený imunitní systém). Tyto problémy mohou být od mírných až po hodně těžké. Některé zdravotní problémy má člověk bohužel již od narození, jiné vyplývají z faktorů prostředí či z nemocí (HIV, určité druhy rakoviny, podvýživa, virová hepatitida, některé agresivní léčby třeba).
Lidé se slabým imunitním systémem mají vyšší riziko častých infekcí a závažných příznaků nemocí a problémů. Mohou být třeba náchylnější k zápalu plic a dalším stavům. Bakterie a viry mohou mít doslova zničující dopad na člověka s narušeným imunitním systémem.
V tomto článku se podíváme na příznaky slabého imunitního systému a nabízíme několik tipů, které mohou těmto lidem pomoci.
Příznaky slabého imunitního systému
Primárním příznakem oslabeného imunitního systému je vysoká náchylnost k infekci. Osoba s oslabeným imunitním systémem pravděpodobně dostane infekce častěji než většina ostatních lidí a tato onemocnění mohou být závažnější nebo obtížněji léčitelná.
Tito jedinci se také mohou potýkat s infekcí, kterou by člověk se silnějším imunitním systémem vůbec nedostal.
Infekce, které lidé se slabým imunitním systémem často dostávají, jsou:
- zápal plic
- meningitida
- bronchitida
- kožní infekce
Tyto infekce se pak u těchto osob mohou opakovat s vysokou frekvencí. Lidé se slabým imunitním systémem mohou mít také větší pravděpodobnost těchto zdravotních problémů:
- autoimunitní poruchy
- zánět vnitřních orgánů
- krevní poruchy nebo abnormality, jako je anémie
- zažívací problémy, včetně ztráty chuti k jídlu, průjmu a břišních křečí
- opoždění růstu a vývoje u kojenců a dětí
Lékař může provést základní krevní test, aby zjistil, zda má pacient slabý imunitní systém. Test ukáže, zda má člověk protilátky v normálním rozmezí.
Jak zůstat zdravý, i když máte slabý imunitní systém?
Lidé, kteří mají slabý imunitní systém, mohou udělat několik věcí, aby maximalizovali své šance na to, aby zůstali zdraví a vyhnuli se infekcím.
Dodržujte zásady dobré hygieny
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si člověk se slabým imunitním systémem může udržet zdraví, je dodržování správné hygieny, což znamená zejména časté mytí rukou. Lékaři doporučují mýt si ruce po těchto činnostech:
- před a po přípravě jídel a svačin
- vždy před jídlem
- po smrkání, kýchání nebo kašli
- před a po ošetření řezné rány nebo jiné otevřené kožní rány
- po kontaktu s někým, kdo není v pořádku (kdo je nemocen)
- po použití toalety nebo po pomoci dítěti při používání toalety
- po výměně plenky
- po dotyku zvířete nebo zvířecí potravy nebo odpadu
- po kontaktu s odpadky
Správné mytí rukou výrazně snižuje šanci na chycení nějaké nemoci. Dle studií snižuje mytí rukou případy infekčního průjmu o 58 % u lidí se slabým imunitním systémem.
Mytí rukou mýdlem a vodou může pomoci chránit děti a minimalizovat počet úmrtí na zápal plic a průjmová onemocnění u osob mladších 5 let se slabým imunitním systémem.
Vyhýbejte se lidem, kteří jsou nemocní
Lidé se slabým imunitním systémem by se měli vyvarovat přílišného kontaktu s kýmkoliv, kdo má třeba jen malé nachlazení nebo nějakou jinou infekci.
Viry a jiná infekční onemocnění se mohou celkem snadno šířit z člověka na člověka blízkým kontaktem. Mohou se také šířit v kapičkách vody, které člověk vypouští do vzduchu při kašlání (i při jen malém zakašlání) nebo kýchání.
Jasně, ne vždy je možné se nemocným lidem vyhnout. Člověk se slabým imunitním systémem by se však měl vždy vyhýbat blízkému kontaktu, jako je objímání nebo líbání, s nemocným, dokud se u něj nemoc nevyřeší. Člověk se slabým imunitním systémem by se měl také vyvarovat sdílení jídla, příborů a nápojů s dalšími osobami.
Izolace od lidí během pandemií či chřipkových sezón
Lidé s oslabeným imunitním systémem mají vyšší riziko vzniku závažných příznaků COVID-19 po expozici viru SARS-CoV-2. Obecně by se lidé, kteří mají slabší imunitní systém, měli stranit a izolovat se od přílišného kontaktu s jinými lidmi, když je období nějakých chřipkových sezón, nebo jak si to pamatujeme během pandemie nemoci Covid-19.
Lékaři tak nabádají lidi se zvýšeným rizikem, aby:
- zůstali během pandemie pokud možno doma
- si často myli ruce
- se snažili držet 2 m od ostatních lidí
- často doma čistili a dezinfikovali povrchy
- v případě zdravotních problémů vyhledali lékařskou pomoc
- zůstali v kontaktu s rodinou, pečovateli a dalšími, kteří mohou pomoci doručit potřebné věci a mohou také podniknout kroky, pokud osoba onemocní
Dezinfikujte předměty a povrchy v domácnosti
Bakterie, které mají potenciál způsobit onemocnění, mohou žít na některých površích a předmětech v domácnosti, jako jsou třeba kliky od dveří a nebo i dálkové ovladače. Můžete dramaticky snížit počet choroboplodných zárodků, které obývají tyto oblasti a předměty, jejich pravidelnou dezinfekcí.
Dodržujte doporučení lékaře ohledně vakcín
Lékaři obecně doporučují, aby většina lidí měla aktuální informace o svých vakcínách.
Sponzorováno
Mohou však doporučit osobě se slabým nebo narušeným imunitním systémem, aby naopak odložila nebo nedostala určité dávky vakcíny.
Pokud je za slabý imunitní systém zodpovědné krátkodobé onemocnění nebo lék, může být osoba schopna dostat vakcínu, až jakmile nemoc vymizí nebo přeruší léčbu.
Příklady vakcín, které mohou lékaři doporučit odložit nebo se jim vyhnout, jsou typicky tyto:
- MMR vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám
- živá vakcína proti chřipce
- MMRV vakcína, která kombinuje vakcínu MMR s vakcínou proti planým neštovicím (varcella-zoster)
- vakcína proti vzteklině
Lidé se slabým imunitním systémem by se vždy měli poradit s lékařem, které vakcíny jsou pro ně bezpečné a které ne, a poté by se měli řídit doporučeními lékaře. Vakcíny mohou zabránit tomu, aby člověk vážně onemocněl. Ale ne všechny jsou vhodné pro všechny lidi.
Nestresujte se!
Stres může dále oslabit imunitní systém a učinit člověka náchylnějším k nemocem. Některé výzkumy ukazují, že člověk, který je pod nadměrným stresem, častěji onemocní.
Lidé se slabým imunitním systémem by měli podniknout kroky ke zvládnutí sv0ho stresu. Mezi praktiky, které mohou snížit a zvládnout stres, patří:
- jóga
- rozjímání
- masáž
- trávit čas koníčky
- zůstat v kontaktu s přáteli, příbuznými a dalšími, kteří mohou nabídnout podporu
Spěte dostatečně a kvalitně
To je asi jeden z nejdůležitějších bodů.
Podle výzkumů má nedostatek spánku na imunitní systém těla podobný vliv jako stres. Možná ještě horší. Nedostatek spánku narušuje normální produkci bílých krvinek, klíčové složky imunitního systému těla.
Dospělí měli spát alespoň 7 hodin spánku denně, zatímco kojenci a děti potřebují 8 až 17 hodin spánku, v závislosti na jejich věku.
Máte zdravý jídelníček?
Člověk se slabým imunitním systémem by měl samozřejmě jíst zdravou stravu. Zdravá a vyvážená strava může totiž zlepšit celkovou pohodu člověka.
Lidem se slabým imunitním systémem lékaři obecně doporučují stravu bohatou na zeleninu a ovoce, které zajistí dostatek živin.
Pokud je člověk velmi imunokompromitovaný, například proto, že podstupuje léčbu rakoviny, může mu lékař doporučit další kroky, aby se vyhnul nemocem z potravy. Tak třeba:
- mytí veškerého ovoce a zeleniny před loupáním. Věděli jste třeba, že vodní melou se má před nakrájením celý umýt? Vsadím se, že ne.
- vyhněte se nedostatečně tepelně upravenému masu, rybám a vejcím
- pijte pasterizované džusy a jezte pasterizované mléčné výrobky – upřednostněte je před nepasterizovanými výrobky
Zkuste cvičit pravidelně
Pravidelné cvičení jednoduše udržuje tělo zdravé. Cvičení, teda kromě posílení těla, způsobuje i vyplavování endorfinů, které snižují hladinu stresu. Lidé se slabým imunitním systémem by si však měli dávat pozor, aby na sebe ve cvi4en9 příliš netlačili, protože to může imunitní systém dále oslabit. Takoví lidé by se o cvičení určitě měli poradit s lékařem. Ten doporučí typy a způsoby cvičení, které jsou pro ně vhodné.
Lidé se slabým imunitním systémem by se měli vyhnout tomuto cvičení:
- v příliš vysoké intenzitě
- cvičení až příliš často
- cvičení po delší dobu bez zastavení k odpočinku
Pravidelné cvičení nízké intenzity však pravděpodobně bude prospěšné. A to i pro lidi se slabším imunitním systémem.
Zvažte i užívání doplňků stravy
Některé vitamíny a minerály hodně ovlivňují imunitní systém. Například člověk, který má nedostatek vitamínu C, může mít oslabenou imunitu.
Mezi další vitamíny a minerály, které mohou ovlivnit imunitní funkce, patří:
- vitamín A
- vitamín D
- vitamín E
- železo
- kyselina listová
- zinek
Stojí za zmínku, že i když jsou některé živiny nezbytné pro podporu imunitního systému, nevyléčí ani nezabrání žádné nemoci.
Nejlepší je přijímat tyto živiny z potravinových zdrojů, kde je to možné, ale pokud se to ukáže jako náročné, doplňky mohou pomoci s podporou vaší imunity.
Nekuřte!
Kouření je zabiják vaší imunity. Prostě se vyhněte kouření, pokud chcete, aby váš imunitní systém byl co nejlepší a nejvýkonnější.
Hodně pijte, hlavně čistou vodu
Dostatečná hydratace je pro imunitní systém balzámem. Pijte dostatek tekutin, aby vaše tělo mohlo správně fungovat.
Jak poznáte, že máte slabý imunitní systém?
Slabý imunitní systém se může projevovat různými způsoby. Zde jsou některé běžné příznaky, které mohou naznačovat oslabený imunitní systém:
Časté infekce: Pokud často trpíte nachlazením, chřipkou, záněty dutin, bronchitidou nebo jinými infekcemi, může to být známkou oslabené imunity.
Dlouhá doba hojení: Rány, řezy nebo škrábance se hojí pomaleji než obvykle.
Chronická únava: Trvalý pocit únavy nebo vyčerpání, který není způsoben fyzickou aktivitou nebo nedostatkem spánku.
Problémy s trávením: Časté zažívací potíže, jako je průjem, nadýmání nebo křeče, mohou být důsledkem nerovnováhy střevní mikroflóry, která je důležitá pro imunitu.
Časté záněty: Opakující se nebo dlouhotrvající záněty, například záněty dásní nebo záněty močových cest.
Opakující se kožní problémy: Časté kožní infekce, vyrážky nebo ekzémy.
Alergie nebo autoimunitní onemocnění: Zvýšená náchylnost k alergiím nebo rozvoj autoimunitních onemocnění může být spojen s oslabenou imunitou.
Náchylnost k nachlazení: Pokud nachlazení trvá dlouho nebo je velmi časté, může to být známkou, že imunitní systém nefunguje optimálně.
Pokud máte podezření, že máte oslabený imunitní systém, je vhodné to konzultovat s lékařem, který může provést vyšetření a zjistit příčinu vašich potíží. Lékař může také doporučit vhodná opatření nebo léčbu k posílení imunitního systému.
Shrnu to
Imunitní systém je komplexní systém krevních buněk a orgánů a chrání tělo před škodlivými choroboplodnými zárodky, které mohou způsobit onemocnění. Pokud člověk zpozoruje, že často má problémy s infekcemi, může mít slabý imunitní systém. Dají se ale podniknout kroky k jeho postupnému zlepšení. Nejlepší je začít u lékaře, který provede patřičná vyšetření.
Dále si o imunitním systému přečtěte
VIDEO: Jak funguje imunitní systém?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Current Directions in Stress and Human Immune Function Autoři: Jennifer N. Morey, Ian A. Boggero, April B. Scott
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články