Sponzorováno

Plíseň na nohou – jak na ni? Jak ji léčit? 4.77/5 (35)

  • Plíseň na nohou, známá také jako tinea pedis nebo atletická noha, je běžná infekce způsobená houbami.
  • Používejte volně prodejné antimykotické krémy, masti, gely nebo spreje. Mezi běžné produkty patří ty s klotrimazolem, miconazolem nebo terbinafinem.
  • Myjte si nohy každý den teplou vodou a mýdlem. Po umytí důkladně osušte, zvláště mezi prsty.
  • Často měňte ponožky, zejména pokud se potíte. Bavlněné ponožky mohou pomoci udržet nohy suché.
  • Noste boty, které umožňují cirkulaci vzduchu. Vyhněte se těsným botám a syntetickým materiálům. Používejte spreje nebo prášky na dezinfekci obuvi, aby se zabránilo opakované infekci.

Plíseň na nohou - jak na ni?Plísně na nohou mohou trápit kohokoli – děti, dospělé i seniory. Toto mimořádné nepříjemné infekční onemocnění si bohužel nevybírá. Přesto, že ještě není léto, kdy jsou nohy na výskyt plísní nejvíce náchylné, bychom si o nich měli alespoň něco říct.

Plíseň či mykóza ve většině případů není vizitkou zanedbané hygieny. Jisté skupiny lidí jsou na mykózu o něco háklivější. Jde hlavně o sportovce, lidi s nadměrným pocením, seniory, diabetiky a ty, kteří mají problémy s prokrvením chodidel.

Jak plíseň na nohou vzniká?

Mykózu způsobují dermatofyty. Jde o mikroorganismy ve vrchní části pokožky. Pokud jsou infikované, velmi jednoduše mohou nakazit větší část nohy, případně i další lidi okolo nás. Typickým a nejrizikovějším příkladem jsou veřejné koupaliště, ale i plovárny či různé wellness centra. Stačí měkká kůže na chodidle, či snad ranka a pokud se vaše noha dostane do kontaktu se šupinkami nakažené kůže někoho jiného, problém je na světě. Naštěstí ne neléčitelné.

Přečtěte si další informace o plísni na nohou.

Zarudnutí a svědění

Podle průzkumů až dvě třetiny nakažených lidí mykózu neléčí, nebo ji léčí jen když je nejhorší. Plíseň na chodidlech nikdy neustoupí bez léčby. Po lécích budete muset dříve či později sáhnout a platí, že čím dříve, tím lépe. Prvotními příznaky jsou zarudnutí, podráždění a svědění. Pokud vás nohy začínají pálit, případně dokonce napuchnou, je nejvyšší čas jít za lékařem. Velkým nebezpečím je, že se onemocnění přenese na větší plochu. Když vám kůže zhrubne, mikroby se dostanou pod povrch. Postupem času se mykóza může rozšířit až na nehty a v tom nejhorším případě se připravte na chirurgické odstranění nehtu. A to přece nikdo nechce.

Sponzorováno

Jak léčit plíseň na nohou?

Za doktorem nemusíte běhat při prvotních příznacích. Dobré je pročistit si chodidlo s kartáčkem, odstranit zhrublou kůži. Po mytí si dosucha vytřete celé chodidlo, i prostory mezi prsty, které jsou na mykózy zvláště citlivé. Zajděte do lékárny a kupte si antimykotickou mast, předpis od lékaře na ni nepotřebujete.

Babské rady stojí za vyzkoušení

  • nejjednodušší jsou studené obklady, ty mj. účinně snižují zánět
  • pro silnější povahy máme poměrně kontroverzní způsob léčby, vlastní močí, nejlepší je takovou léčbu provádět ve sprše
  • po domácku vyrobenou „mast“ si můžete připravit ze sody a trochy vody, aby vám vznikla taková kaše, kterou si chodidlo natřete
  • pomáhá i roztok z octanu hlinitého: dvě lžíce roztoku dejte do půl litru vody a namočte do nich ručník, obklady z tohoto roztoku jsou mimořádně účinné
  • další alternativou jsou dvě lžíce soli v půl litru vody, ve které si budete nohy máčet
  • snad nejúčinnějším je však jiný lék, který zaručeně máte i ve své kuchyni – ocet. Natřete si ho na postižená místa. Může to trochu pálit, ocet stejně mnohým právě nevoní, ale co je důležitější, pomáhá.

TIP: Na plíseň na nohou je skvělá chytrá houba

Prevence před plísní je základem

Mykóza se dá poměrně jednoduše vyléčit. No nejlepší je ji nikdy nemít. Proto dodržujte některé zásady:

  • dbejte na hygienu nohou
  • nenoste ponožky, které nedýchají. Tedy ty, které jsou z umělých vláken, případně silonky
  • čistěte svou obuv a dejte jí čas vyvětrat se. Nejideálnější je střídat alespoň dva páry bot. Každý den si vezmete jiné, ty z předchozího dne se vyvětrají
  • nohy si otírejte důkladně, i mezi prsty
  • v bazénech, saunách, sprchách a jiných společných prostorách noste stále vlastní pantofle

A co vy? Jak plíseň na nohou řešíte vy?

Dále si na toto téma přečtěte

VIDEO: Aromaterapie a péče nohy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Plíseň na nohou – jak na ni? Jak ji léčit?”

  1. Market8 napsal:

    Ja se plisne nohou desim porad, trapila me dlouhe roky, vzdycky po koupalisti, krytych bazenech a podobne. mycosin forte me ale plisne zbavil! pouzivam i preventivne, nakapu do vodni lazne a odmacim nozky! je to paradni a za super cenu! :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva