Sponzorováno

Prevence parkinsonovy choroby – jak na to? 4.75/5 (12)

Parkinsonova choroba je druhou nejčastější neurodegenerativní poruchou v Evropě. Je to progresivní onemocnění, ale dá se zvládnout včasnou a správnou léčbou. V současné době je tato choroba diagnostikována spíše příznaky, než specifickými laboratorními testy.

V době, kdy je stanovena formální diagnóza, onemocnění už obvykle pokročilo do bodu, kdy mají lidé potíže s ovládáním tělesných pohybů.

Proto je důležité vědět, zda je možné tomuto onemocnění předcházet. Je možná prevence parkinsonovy choroby? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co říká výzkum?

V současné době neexistuje žádná terapie nebo léčba, která by mohla zpomalit progresi Parkinsonovy choroby nebo účinně zmírnit pokročilé příznaky.

V době, kdy se projeví klasické motorické příznaky Parkinsonovy choroby, již došlo k významné ztrátě mozkových buněk. Vědci zkoumají způsoby, jak odhalit rané příznaky onemocnění, případně zastavit nebo zpomalit progresi.

Hledání biomarkerů

Cílem vědců je dozvědět se více o biomarkerech raných fází onemocnění. Nalezení spolehlivých biologických identifikátorů může lékařům pomoci diagnostikovat a léčit Parkinsonovu chorobu dříve. Identifikace těchto příznaků by jim poskytla více času na vyzkoušení terapeutické léčby, než nemoc postoupí.

Výzkum například naznačuje, že může být užitečné studovat aktivitu neuronového proteinu v mozku známého jako a-synuklein nebo alfa-synyklein.

Studie z roku 2019 poznamenala, že měření α-synukleinu ukázala „povzbuzující předběžné výsledky“ s ohledem na potenciální včasnou diagnózu. Další studie z roku 2019 také zkoumala, jak se α-synuklein hromadí v mozcích lidí s podezřením na Parkinsonovu chorobu. Tyto informace by mohly být použity k vývoji terapií, možná třeba k vývoji protilátkové terapie, aby se tomuto hromadění zabránilo.

Environmentální a genetické faktory

Vědci také pracují na tom, aby se dozvěděli více o faktorech životního prostředí a genetických faktorech, které mohou přispět k riziku rozvoje Parkinsonovy choroby. Jedním z nedávných průlomů v genetickém výzkumu je vývoj DNA čipu s názvem NeuroX, který by mohl potenciálně určit riziko člověka pro tuto nemoc, ale je zapotřebí další výzkum.

Parkinsonova choroba je výsledkem komplikované kombinace vzájemně propojených událostí. Vzhledem k tomu, že stárnutí je nejběžnějším rizikovým faktorem, budoucí léčba možná bude muset vzít v úvahu degeneraci určitých neuronů.

Prevence – jak zabránit Parkinsonovi

I když ještě není na 100% jasné, zda existují spolehlivé způsoby, jak zabránit Parkinsonově chorobě, existuje několik věcí, které odborníci doporučují.

Můžete například zkusit začlenit fyzickou aktivitu do své rutiny a jíst zdravou a vyváženou stravu z různých zdravotních důvodů. Výzkum nějakých doplňků výživy zatím chybí. Pokud však máte specifické dietní potřeby, poraďte se se svým lékařem, zda je suplementace vhodná.

Může CBD olej pomoci? Je to možné, ale zatím to nevíme jistě. Některé výzkumy, včetně revize studií z roku 2018, naznačují, že kanabidiol (CBD) možná může pomoci předcházet Parkinsonově chorobě. Studie jsou však většinou studie na zvířatech a dosud neexistuje žádný velký výzkum na lidech.

Tipy na zpomalení nebo zastavení progrese parkinsonovy choroby

Někteří odborníci naznačují, že můžete být schopni oddálit některé účinky Parkinsonovy choroby pravidelnou fyzickou aktivitou. V ideálním případě by to zahrnovalo kombinaci cvičení, které zahrnuje:

  • aerobní aktivitu
  • silový trénink
  • trénink rovnováhy

Ale co dál?

7 způsobů, jak zabránit Parkinsonově chorobě

A máme i 7 dalších tipů:

1. Zkuste přejít na organické (a místní) potraviny

Pesticidy a herbicidy se významně podílejí na vzniku Parkinsonovy choroby. Vědci zjistili vysoké hladiny pesticidů/herbicidů v mozcích pacientů s Parkinsonovou chorobou ve srovnání s těmi, kteří mají normální hladiny dopaminu. Zemědělští pracovníci, kteří jsou vystaveni těmto pesticidům, mají navíc výrazně vyšší míru parkinsonovy choroby než široká veřejnost.

Ale zatímco bio je obecně bezpečnější než konvenční jídla, stále existují některé pesticidy a herbicidy, které mohou zemědělci legálně používat na své plodiny, přičemž se drží této ekologické značky. To je důvod, proč je znalost původu vašich potravin důležitější než kdykoli předtím, takže poznejte své místní farmáře nebo si založte vlastní zahradu.

Navíc, pokud máte obavy o svou uhlíkovou stopu, mějte na paměti toto: Průměrná potravina je odeslána 1 700 km, než se ocitne na polici supermarketu. To je spousta paliva na dodání toho, co můžete najít i na svém dvorku nebo kousek za rohem. Lokální potraviny jsou prostě super z mnoha pohledů.

2. Jezte čerstvou, syrovou zeleninu

Pokud jste potřebovali více důvodů, proč jíst zeleninu, tohle by měl být hlavní důvod. Studie ukazují, že zvýšené množství vitamínu B kyseliny listové, které se nachází především v zelenině, může významně snížit riziko Parkinsonovy choroby.

Nejlepšími zdroji kyseliny listové jsou zároveň některé z nejzdravějších potravin na planetě, jmenovitě tmavě zelená zelenina, jako je brokolice, špenát, listová zelenina, růžičková kapusta, chřest – to vše si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě! Tento vitamín B najdeme také v avokádu, luštěninách a čočce.

3. Zařaďte do svého jídelníčku omega-3 mastné kyseliny

Parkinsonova choroba má zánětlivou povahu, takže výzkumníci strávili mnoho času zkoumáním protizánětlivých účinků omega-3 mastných kyselin na toto onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny se významně podílejí na prevenci buněčné degenerace a smrti, přičemž jejich přínos dalece přesahuje prevenci Parkinsonovy choroby.

Studie z roku 2008 v Kanadě prokázala účinnost omega-3 tuků v prevenci Parkinsonovy choroby. Výzkumníci ve studii podávali jedné skupině myší suplementaci omega-3 po dobu 10 měsíců a jednu skupinu myší měli pro kontrolu, než jim vstříkli chemickou látku, která by způsobila parkinsonovu chorobu.

Sponzorováno

Výsledky? Kontrolní skupina zaznamenala prudký pokles hladin dopaminu, zatímco skupina, která dostávala suplementaci omega-3, nezaznamenala žádný pokles hladin dopaminu a nevykazovala žádné známky Parkinsonovy choroby.

Omega-3 mastné kyseliny mají další výhody v podobě vyrovnání hladiny cholesterolu, posílení imunity a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Vaše primární zdroje této mastné kyseliny jsou volně žijící ryby (zejména makrela, losos a treska), vejce z pastvy a t5eba i vlašské ořechy.

4. Vitamin D3

Vitamin D k nám přichází pouze ze dvou zdrojů:

  1. Sluneční záření – Pomocí cholesterolu a vitamínů se vitamín D chemicky mění a vstřebává do krevního oběhu.
  2. Živočišný tuk – Konzumace živočišného tuku ze zdravých zvířat, která jsou divoká nebo krmená trávou, je hlavním zdrojem vitamínu D.

Bez dostatečného množství vitaminu D nemůžete absorbovat množství vápníku nebo fosforu, které vaše tělo potřebuje, aby správně fungovalo, což má za následek řadu negativních účinků, které se s přibývajícím věkem stávají více převládajícími.

Výzkumníci zjistili, že asi 70 procent raně neléčených pacientů s Parkinsonovou nemocí má nízké hladiny vitaminu D.

Další výhody vitamínu D:

  • Pomáhá zlepšovat imunitu
  • Zlepšuje zdraví kostí a zabraňuje osteoporóze
  • Je nezbytný pro vstřebávání minerálů v těle
  • Chrání před demencí
  • Chrání před rakovinou
  • Zvyšuje energii a zlepšuje náladu

5. Pijte zelený čaj

Antioxidační vlastnosti zeleného čaje jsou dobře známé a přínosy tohoto chutného nápoje se zdají být neomezené:

  • Má obecně protizánětlivé účinky
  • Je bohatý na živiny
  • Snižuje riziko rakoviny
  • Zvyšuje schopnost spalování tuků
  • Zlepšuje funkci mozku

Mnoho studií prokázalo, že určité sloučeniny v zeleném čaji mají nesčetné ochranné výhody na nervovou síť mozku. Bylo také prokázáno, že zelený čaj udržuje hladiny dopaminu v nemocné mozkové tkáni, čímž snižuje závažnost příznaků Parkinsonovy choroby u již diagnostikovaných pacientů.

Při nákupu zeleného čaje je důležité vybrat si kvalitnější značku, protože některé méně kvalitní značky obsahují nadměrné množství fluoru, u kterého bylo prokázáno, že má naopak degenerativní účinky na mozkové funkce.

6. Pravidelné aerobní cvičení

Kromě fyzických výhod, jako je zvýšení kapacity plic, hustota kostí a celková dlouhověkost, má cvičení výrazný dopad na zdraví mozku. Pravidelné aerobní cvičení snižuje zánět v mozku a pomáhá čelit zánětlivým signálům vedoucím k rozvoji Parkinsonovy choroby.

Studie provedená na University of Illinois v roce 2011 jasně ukázala, jak skromné, ale pravidelné aerobní cvičení může zlepšit naše celkové kognitivní zdraví. Starší dospělí, kteří se zúčastnili studie, absolvovali 40minutové procházky tři dny v týdnu v průběhu jednoho roku. Jen za ten rok účastníci zaznamenali dvouprocentní nárůst velikosti jejich hipokampu, což je oblast mozku zapojená do paměti a učení. Naproti tomu bez cvičení mohou starší dospělí očekávat snížení velikosti jejich hipokampu o přibližně jedno nebo dvě procenta každý rok.

Vzhledem k Parkinsonově degenerativnímu účinku na kognitivní funkce a paměť nelze důležitost pravidelného cvičení přeceňovat.

7. CoQ10

CoQ10 je koenzym, který se nachází v těle většiny zvířat, včetně vašeho vlastního. Vaše buňky jej využívají k výrobě energie pro další růst a údržbu buněk, fungují jako antioxidant a chrání tytéž buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Ukázalo se, že nedostatek koenzymu Q10 přispívá k neurodegenerativním stavům souvisejícím s věkem, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, a pacienti s parkinsonovou chorobou mají nízké hladiny tohoto klíčového koenzymu v krevních destičkách, plazmě a vitálních oblastech mozku. Různé studie prokázaly, že suplementace CoQ10 může zpomalit progresivní zhoršování Parkinsonovy choroby a zabránit ztrátě dopaminu.

CoQ10 se hojně vyskytuje v mase orgánů, jako jsou játra, ledviny a srdce, stejně jako v hovězím mase chovaném na trávě a ve volně žijících rybách. Některá zelenina, včetně špenátu, brokolice a květáku, obsahuje CoQ10, ale nic se neblíží množství, které se nachází v orgánovém mase.

CoQ10 musí být konzumován spolu se zdravým tukem, aby se umožnilo vstřebávání koenzymu, takže konzumace orgánového masa – s vysokým obsahem zdravých tuků – není problém. Lze jej konzumovat i jako doplněk stravy.

Pozor na stres!

Nejdůležitější věcí, kterou můžeme udělat pro své dlouhodobé zdraví, fyzické i kognitivní, je snížit stres v našem těle. Veškerý stres – fyzický, emocionální i chemický – způsobuje zánět a dlouhodobé poškození v celém těle.

Ať už hledáte techniky prevence Parkinsonovy choroby nebo způsoby, jak zmírnit příznaky, kterákoli z výše uvedených dietních a životních praktik může mít dlouhodobé zdravotní výhody. Pití zeleného čaje, konzumace bio, místní zeleniny a pravidelné aerobní cvičení – to vše výrazně snižuje dlouhodobé kumulativní poškození způsobené stresem.

Sponzorováno

A co děláte pro prevenci parkinsonovy nemoci vy?

Dále si o parkinsonově nemoci přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva