Sponzorováno

Charcotova osteoartropatie (Charcotova noha) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (8)

  • Charcotova osteoartropatie (COA) je potenciálně končetin ohrožující stav, který postihuje především diabetické pacienty s neuropatií.
  • Charcotova neuropatická osteoartropatie je destruktivní kloubní porucha iniciovaná traumatem neuropatické končetiny. Může vést k dislokacím a zlomeninám chodidla.
  • V každodenní praxi se Charcotova osteoartropatie projevuje jako červená, horká, oteklá noha, obvykle nebolestivá a je často vyvolána triviálním zraněním.
  • Správná diagnostika a léčba akutního Charcotova onemocnění jsou nezbytné pro snížení trvalé deformity chodidla a umožňují stabilní a plantigrádní (ploskochodé) chodidlo, které je vhodné pro chůzi.

U diabetu je Charcotova osteoartropatie (COA) specifickým projevem neuropatie. Je pojmenována po Jean-Martinu Charcotovi, který ji poprvé popsal v roce 1868.

Charcotova artropatie, také známá jako Charcotova neuroartropatie nebo Charcotova noha a kotník, je syndrom u pacientů, kteří mají periferní neuropatii neboli ztrátu citlivosti na chodidle a kotníku. Pacienti mohou zaznamenat zlomeniny a dislokace kostí a kloubů s minimálním nebo žádným známým traumatem.

Příznaky

Zpočátku se může objevit otok, zarudnutí a větší teplo v noze a kotníku. Později, když dojde ke zlomeninám a dislokacím, může dojít k závažným deformitám, včetně zhroucení klenby chodidla nebo nestability kotníku a zadní části nohy.

Charcotova osteoartropatie (Charcotova noha)

Charcotova osteoartropatie (Charcotova noha)

Syndrom probíhá ve třech obecných fázích:

  1. Stádium 1 (akutní, vývoj-fragmentace): bolest, výrazné zarudnutí, otok, teplo; rentgenové snímky ukazují otok měkkých tkání a fragmentaci kostí a dislokaci kloubů lze zaznamenat několik týdnů po nástupu
  2. Stádium (Fáze) 2 (subakutní, srůstání): snížené zarudnutí, otok a teplo; Rentgenové snímky ukazují časné hojení kostí
  3. Stádium 3 (chronické, rekonstrukce-konsolidace): zarudnutí, otok, teplo vyřešeno; často dochází k hojení nebo nesjednocení kosti a reziduální deformaci

Příčiny

Charcotova noha se vyskytuje u pacientů s periferní neuropatií vyplývající z různých stavů, včetně diabetes mellitus, lepry, syfilis, poliomyelitidy, chronického alkoholismu nebo syringomyelie.

Opakované mikrotrauma, které překračuje rychlost hojení, může způsobit zlomeniny a luxace (vymknutí). Změny v oběhu mohou způsobit resorpci kosti, oslabení kosti a zvýšení náchylnosti ke zlomeninám a dislokaci.

Charcotova artropatie může postihnout kteroukoli část nohy a kotníku. Může být zapojeno více částí nohy. Zlomeniny a dislokace často postihují několik kostí a kloubů s rozsáhlou fragmentací a deformací.

Mezi méně časté příčiny patří lepra, poliomyelitida, syringomyelie, zneužívání alkoholu, traumatické poranění, otrava těžkými kovy, roztroušená skleróza, vrozená neuropatie a revmatoidní artritida.

Diagnóza

Doba mezi začátkem příznaků a diagnózou může být několik týdnů nebo měsíců. Charcotova artropatie je často zpočátku špatně diagnostikována, protože příznaky mohou napodobovat příznaky poranění nebo infekce.

Diagnóza je založena na vysoké pravděpodobnosti tohoto problému u pacientů s neuropatií. Zvýšené zarudnutí, otok a teplo mohou být jedinými časnými příznaky. Imobilizace a elevace mohou pomoci odlišit infekci od raného Charcota. Někteří pacienti mají bolesti.

Ranné rentgenové snímky mohou ukázat otok měkkých tkání bez kostních změn, ale opakované rentgenové snímky o několik týdnů nebo měsíců později mohou ukázat kostní a kloubní změny.

Sponzorováno

Léčba

Nechirurgická léčba: Nechirurgická léčba zahrnuje ochrannou dlahu, ortézu, ortézu nebo sádru. Ortopedický chirurg na chodidle a kotníku vám může dovolit zatěžovat chodidlo ve stadiu 1 nebo 2, ale někteří chirurgové doporučují ve všech fázích držet nohu mimo zatížení. Poté, co je ve 3. stadiu zaznamenáno stabilní hojení, léčba zahrnuje akomodační obuv s ochrannými ortézami.

Chirurgický zákrok: Vybraní pacienti s nestabilitou v časných stadiích mohou být léčeni otevřenou repozicí a vnitřní fixací a fúzí. V pozdějších stádiích mohou chirurgické možnosti zahrnovat realignment osteotomii a fúzi (korekce deformity) nebo ostektomii (odstranění kostního výběžku, který by mohl způsobit vřed).

Zotavení

Léčení může trvat několik měsíců. Doba hojení po operaci může být dvakrát delší než obvyklá doba než u někoho s nediabetickou nohou. S Charcotovou nohou a kotníkem může hojení po fúzi vyžadovat šest měsíců ochrany a ortézy.

Charcotova noha a kotník se mohou opakovat. Je také běžné, že jsou postiženy obě nohy, což může způsobit trvalé poškození. Pacienti používají ochrannou obuv a ortézy a omezují stání a chůzi na to, co je nutné pro aktivity každodenního života. Je nutné pravidelné celoživotní sledování u ortopeda nohy a kotníku.

Rizika a komplikace

Závažné deformity mohou zahrnovat kolaps klenby střední části chodidla s přidruženým vředem na chodidle. Deformace se mohou vyskytnout v jakékoli části nohy a kotníku a vést k vředům způsobeným tlakem kostí na botu nebo zem. Mohou se infikovat vředy a infekce mohou ohrožovat končetiny a někdy i život.

Proč je běžné, že mezi nástupem příznaků a diagnózou Charcotovy nohy dochází ke zpoždění?

Počáteční příznaky Charcotovy nohy jsou nespecifické a obvykle se vyskytují u jiných běžnějších stavů, jako jsou infekce a revmatologické stavy. Mnoho pacientů netrpí bolestí nebo má bolesti z neuropatie, která již dříve existovala.

Lékaři, kteří nejsou specialisté na ortopedické problémy s nohou a kotníkem, mohou vidět Charcotovu nohu jen velmi málokrát za celou kariéru, méně často než jiné stavy, jako je septická artritida, dna, revmatoidní artritida a jiné zánětlivé artropatie. Proto dochází při diagnostice ke zpoždění.

Zhoršuje zpoždění mezi nástupem příznaků a diagnózou prognózu?

Ne nutně. Některé případy Charcotovy artropatie se stávají nestabilními ve velmi časných stádiích a destabilizují se dříve, než pacient navštíví lékaře. Jiné případy mohou destabilizovat, i když jsou chodidlo a kotník chráněny v rané fázi problému. Včasná ochrana může u některých pacientů pomoci snížit riziko další nestability, ale k nestabilitě může dojít i přes včasnou ochranu.

Jaká je celková prognóza?

Charcotova artropatie je potenciálně pro končetiny ohrožující stav, který kromě emoční a sociální zátěže fyzické dysfunkce je spojen se zvýšenou mortalitou.

Pokud jsou vaše chodidlo a kotník stabilní, lze je nasadit do ortézy a/nebo je lze obout, je prognóza celkově dobrá. Důležité jsou však pravidelné návštěvy ortopeda pro kontrolu nohy a kotníku, aby se zajistilo, že v průběhu času nedojde k žádným změnám. Změny polohy chodidla nebo kotníku mohou vést k potížím s obuví, ortézou nebo k potenciální ulceraci a infekci.

Sponzorováno

V některých případech nelze nohu nasadit do boty nebo ortézy a výsledky konzervativní nebo chirurgické léčby nejsou tak dobré. Přetrvávající ulcerace, infekce a neúspěšná léčba mohou vést k možné amputaci. Tak na to pozor.

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva