Diabetes mellitus (cukrovka) a těhotenství – co je dobré vědět? 4.89/5 (27)

Sponzorováno

Co je dobré vědět o cukrovce v těhotenství?

Co je dobré vědět o cukrovce v těhotenství?

Vzhledem k vyššímu riziku ohrožení plodu a novorozence diabetické matky je důležité, aby pacientky s diabetem všech typů měly možnost porodit na pracovišti se zkušeným týmem odborníků, vybaveným neonatologickou jednotkou intenzivní péče.

Těhotenství provázejí fyziologické metabolické změny charakterizované snížením hladiny glukózy nalačno mezi 8. a 12. týdnem a postupným zvyšováním hladiny inzulinu nalačno s vrcholem mezi 28. až 32. týdnem. Zvyšující se sekrece těhotenských hormonů ve tkáni placenty vede ke změně senzitivity vůči inzulinu v periferních tkáních. Dochází k nárůstu inzulinové rezistence. Při hladovění je zvýšená pohotovost ke vzniku ketoacidózy.

V těhotenství diabetické matky dochází kromě změn v koncentraci glukózy také ke změnám metabolismu aminokyselin a tuků, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu. Na počátku těhotenství mohou působit teratogenně, v pozdějších měsících gravidity mohou způsobit další postižení plodu.

Výskyt vrozených vývojových vad u matek s diabetem 1. a 2. typu je v přímé souvislosti se stavem metabolické kompenzace v době otěhotnění a v prvních týdnech těhotenství.

Klasifikace diabetu v těhotenství

  • pregestační diabetes (onemocnění bylo známo již před těhotenstvím), tzn. DM 1. a 2. typu, které jsou dále klasifikovány podle přítomnosti komplikací,
  • gestační diabetes (diagnostikován až v těhotenství), který je rozdělen na podskupiny A1 – porucha glukózové tolerance v těhotenství a A2 – gestační diabetes.

Monitorování kompenzace diabetu

Pacientkám s DM jsou zapůjčeny glukometry. Provádějí selfmonitoring kombinací tzv. velkých profilů (glykemie před hlavními jídly a hodinu po nich, před spaním a v noci mezi 2. a 3. hodinou ranní) jednou až dvakrát týdně a tzv. malých profilů (hodinu před a hodinu po jídle). Pacientky si mají denně sledovat ketolátky v ranním vzorku moči. Jednou za 4–5 týdnů je vhodné vyšetřit glykovaný hemoglobin.

Pregestační diabetes mellitus

Schopnost počít dítě je u žen s diabetem 1. typu (IDDM) přibližně stejná jako u ostatních žen. S dobře stabilizovaným diabetem jsou šance na porod zdravého dítěte téměř shodné jako u žen bez diabetu.

Přesto jsou matky i jejich děti vystaveny většímu riziku vzniku komplikací během těhotenství a porodu. Úmrtnost novorozenců je minimální, je srovnatelná s ostatní populací matek. Stále ale přetrvává vyšší poporodní nemocnost dětí, je asi 2–3krát vyšší než u zdravých matek.

Někdy však není těhotenství doporučeno z důvodu možného postižení plodu, na kterém se může podílet řada proměnných. Těhotenství není doporučeno při hodnotách glykovaného hemoglobinu nad 7,3 % nové normy.

O pokračování těhotenství se definitivně rozhodne každá žena sama. K odhalení možné vývojové vady se provádí krevní a ultrazvukové sledování, které by eventuální závažnou poruchu vývoje plodu včas odhalilo a poté vedlo k ukončení těhotenství.

Sponzorováno

Jednoznačně však není těhotenství doporučeno při závažném postižení ledvin, arteriální hypertenzi léčené více než 3 druhy léků, laserem neošetřeném postižení sítnice či při postižení velkých cév.

Sledování průběhu těhotenství:

  • V 1. trimestru je nutná co nejlepší metabolická kontrola, přesné ultrazvukové vyšetření k vyloučení velkých kongenitálních anomálií a přesnému určení stáří plodu. Těhotné jsou sledovány jednou za 2–3 týdny podle stavu a potřeby.
  • Ve 2. trimestru se provádí genetický screening vrozených vývojových vad. Ve 20. týdnu se provádí velmi podrobné ultrazvukové vyšetření k vyloučení anomálie srdce, ledvin, GIT, kostí. Pacientky jsou sledovány ve dvoutýdenních intervalech.
  • Ve 3. trimestru se pacientky sledují mezi 30. až 34. týdnem v týdenních intervalech. Pomocí UZV zjišťujeme růst plodu a množství plodové vody.

Gestační diabetes mellitus

Gestační DM je poruchou tolerance sacharidů různého stupně, která je poprvé diagnostikována v těhotenství a po porodu mizí. Nejvýznamnější rizikové faktory pro jeho vznik jsou obezita, výskyt diabetu v rodině (zejména 2. typu), porod velkého plodu nad 4000 g, porod mrtvého plodu, glykosurie na počátku těhotenství.

Orální glukózový toleranční test (oGTT) se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství – v období s nejvyšší produkcí antiinzulinových hormonů a vysokým stupněm inzulinové rezistence. U pacientek s kumulací rizik se toto vyšetření doporučuje dříve s jeho opakováním mezi 24. a 28. týdnem.

Dítě diabetické matky

Soubor všech příznaků, které lze nalézt u novorozence diabetické matky, se nazývá diabetická fetopatie.

Základním projevem je makrosomie plodu: novorozenec je obézní, jsou postiženy i vnitřní orgány – zvětšují se játra, srdce, nadledvinky, mozek zvětšen není. Novorozenci mají často hypoglykemii, nejčastěji mezi 1. a 5. hodinou života. Dalším problémem může být hypokalcemie, hypomagnesemie či prolongovaná hyperbilirubinemie a polycytemie.

Závěr

Má-li DM matka, je pravděpodobnost výskytu diabetu u dítěte asi 2 %, je-li diabetik otec, je riziko 5–6 %, jsou-li oba rodiče diabetici, stoupá pravděpodobnost výskytu nemoci na 10–15 %. Riziko tedy není velké a rozhodně by nemělo být důvodem k odkládání těhotenství.

Pro zdárný průběh těhotenství a porod zdravého dítěte je velmi důležitá řádná příprava diabetu, normalizace hladin glykemie či ošetření komplikací ještě před otěhotněním, proto je dobré těhotenství plánovat.

Co si ještě o cukrovce přečíst?

VIDEO: Těhotenství a cukrovka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva