Sponzorováno

Cukrovka a pohyb – pohyb by měl být pro diabetiky samozřejmostí 4.64/5 (14)

Cukrovka a pohyb - pohyb by měl být pro diabetiky samozřejmostíAno, pohyb by měl být pro diabetiky vlastně samozřejmostí. Je však třeba vybírat aktivity, které jsou vhodné s ohledem na celkový zdravotní stav člověka, jeho zdatnost – sport by se tak měl podílet na dosažení co nejlepší glykémie.

Druh pohybu u diabetika musí být vybírán

Obecně se diabetikům doporučují cvičení, která zatěžují velké svalové skupiny a převládá v nich vytrvalostní (aerobní) sportovní aktivita. Její časové rozmezí by mohlo trvat 30 až 60 minut + 5 až 10 minut rozcvičení a vyklusání. Pohyb zařaďte podle vašich možností nejméně 3krát týdně, v ideálním případě denně. Nejlepší je, pokud se sportu mohou věnovat partneři společně nebo i více členů rodiny. To je pak super.

Jaký druh pohybu je pro diabetiky ideální?

Pro člověka po 50-tce s diabetem 2. typu je optimálním druhem pohybu pravidelná chůze. Určitě se doporučuje konzultace s lékařem a případně podstoupení zátěžového testu.

Vhodné pohybové aktivity pro diabetiky starší 50 let jsou:

 • chůze (rychlostí 4 až 6 km/h, pokud to samozřejmě dovolí zdravotní stav)
 • super je nordic walking (chůze se speciálními holemi)
 • cross trainer (trenažér umožňující elipsovitý pohyb, šetrný zejména ke kloubům)
 • posilování (nejdříve s podporou a edukací od trenéra)
 • plavání (nevhodné pro pacienty s diabetickou nohou)
 • jízda na kole
 • jogging
 • cvičení s fitballem (gymnastický velký nafukovací míč)

Pohybová aktivita by měla trvat alespoň 30 minut, ideálně 50-60 minut denně. Pokročilejší se mohou hýbat 45 minut s intenzitou blížící se anaerobnímu prahu.

Nevhodný pohyb

Nevhodné pohybové aktivity pro diabetiky starší 50 let jsou:

 • adrenalinové sporty
 • sporty, při kterých existuje riziko úrazu či poranění dolních končetin
 • dlouhotrvající fyzické aktivity (trvající hodiny) – mohou navodit hypoglykémii, která může trvat i hodiny po skončení fyzické aktivity
 • opakované sprinty, které by také mohly navodit hypoglykémii

A na co ještě myslet?

Jste připraveni na pohyb při cukrovce? To je super, protože pohyb vám pomůže zvládnout cukrovku, stres a budete se cítit dobře. Jakmile vám lékař dá zelenou, volba pohybu je na vás. Vyberte si aktivitu, která se vám bude líbit, a řiďte se našimi tipy.

Sponzorováno

Zkontrolujte si hladinu cukru v krvi (glukózu) před a po cvičení. Je to motivační nástroj. Když cvičíte a uvidíte, jak se vaše hladina glukózy v krvi zlepšuje, pravděpodobně příště pohybu uděláte ještě více, protože to jde správným směrem.

Mějte po ruce svačiny pro nízkou hladinu cukru v krvi. V tomto směru musíte být připraven. Přineste si na trénink rychle působící svačiny pro případ, že by vám během cvičení klesla hladina cukru v krvi příliš nízko.

Noste pohodlné boty. Dobré boty vám pomohou vyhnout se problémům s nohama, které mohou být vážnější, když máte cukrovku. Boty by měly být vhodné pro vaši činnost.

Noste průkaz nebo náramek upozorňující na váš diabetes. Nasaďte si náramek nebo náhrdelník nebo noste něco, co říká, že máte tento stav, uvádí nouzový kontakt a uvádí, zda užíváte inzulín.

Začněte pomalu

Je čas uvést svůj plán do praxe. Začněte v malém a dělejte něco, co vás baví. Pokud uděláte každý den o trochu více, bude to z dlouhodobého hlediska znamenat rozdíl. Znamená to také, že plán s větší pravděpodobností dodržíte a změna nebude pro vaši každodenní rutinu takovým šokem.

Každá zdravá volba, kterou uděláte, vám pomůže dosáhnout vašeho cíle. Pokud vám to přijde těžké, nevzdávejte to – začněte znovu zítra.

Sponzorováno

A co vy? Pohybujete se při cukrovce? Jaký typ aktivity vám nejvíce sedí? Napište nám do komentářů.

A dále si o cukrovce přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Cukrovka a pohyb – pohyb by měl být pro diabetiky samozřejmostí”

 1. Atnošt Bombera napsal:

  V článku mi chybí kontraindikace.

  • Kontraindikace pro osoby s diabetem, které začínají nebo pokračují ve cvičení, jsou

   glukóza < 4,0 mmol/l či glukóza > 15,0 mmol/l se symptomy slabosti/únavy nebo s ketózou

   hypoglykemická příhoda během předchozích 24 h, která vyžadovala pomoc jiné osoby při léčbě

   pocit nevolnosti

   Je to také o úpravě léků od lékaře.

   Pokud je vaše hladina cukru v krvi před cvičením nižší než 5,5 mmol/l (100 mg/dl), vezměte si před cvičením sacharidovou svačinu.

   Zkontrolujte si krev, zda hladina cukru v krvi po cvičení neklesne pod 4 mmol/l (70 mg/dl).

   Také se zeptejte svého lékaře. Může vám být doporučeno snížit dávku léků ve dnech, kdy cvičíte, pokud jsou vaše hladiny cukru v krvi dobře kontrolované a obvykle v cílovém rozmezí.

   U dlouhotrvajícího a/nebo vysoce intenzivního cvičení si naplánujte extra sacharidové svačiny během aktivity. Při cvičení vždy noste rychle působící sacharidové jídlo, jako jsou glukózové tablety pro případ, že by hladina cukru v krvi klesla příliš nízko a během cvičení by se rozvinuly příznaky hypoglykémie.

   Noste průkaz totožnosti, který vás identifikuje jako diabetika, zejména pokud cvičíte sami, aby vám ostatní mohli vhodně pomoci v případě, že se stane něco neočekávaného.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva