Rychlá chůze a zdraví – rychlí chodci mohou žít i o 20 let déle, než ti pomalejší 4.57/5 (7)

Choďte rychleji, je to zdravé.

Choďte rychleji, je to zdravé.

Výzkumní pracovníci odhalili fakt, že rychlé tempo chůze je dobrým kardiovaskulárním tréninkem, ale může být také indikátorem celkového zdraví člověka.

Rychlá chůze by opravdu mohla zvýšit šanci na to žít déle, a ani nezáleží na tom, kolik vážíte. Lidé, kteří chodí rychleji, žijí déle než ti, kteří chodí pomaleji – to podle výzkumníků, kteří sledovali zvyky v oblasti chůze. Svižná (rychlá) chůze přitom byla definována výzkumníky jako chůze rychlostí nejméně 4,82 Km (neboli 3 míle) za hodinu, nebo 100 kroků za minutu.

Účastníci byli požádáni, aby uvedli, zda šli „pomalým tempem“, „stálým / průměrným tempem“ nebo „rychlým tempem“. Podle studie publikované v magazínu Mayo Clinic Proceedings měli účastníci s rychlým tempem chůze delší délku života – to platilo u všech lidí, ve všech kategoriích BMI.

Tento výsledek ukazuje, že fyzická funkce je silnějším determinantem dlouhověkosti než index tělesné hmotnosti (BMI). Také se ukázalo, že také lidé s vysokým indexem tělesné hmotnosti, ale s dobrou kondicí, mohou přežít déle. Naopak účastníci s pomalejším tempem chůze měli kratší délku života, a to ve všech kategoriích BMI.

Výzkumníci uvedli, že ženy, které chodily rychleji, měly životnost přibližně 87 let ve srovnání se 72 lety u žen, které chodily pomalu. Muži, kteří chodili rychle, měli délku života asi 86 let ve srovnání s 65 lety u mužů, kteří chodili pomaleji.

To je průměrný rozdíl 15 let u žen a průměrný rozdíl 20 let u mužů. Znatelný rozdíl, co říkáte?

„To, co mi to říká, je to, že když jedete rychleji, děláte kardio s velmi nízkou intenzitou, a pokud se to provádí pravidelně, posiluje se a zlepšuje se vaše srdce. Ať už máte nadváhu nebo ne, má rychlá chůze pozitivní fyzické účinky na vaše tělo a délku života,“ řekl nám na toto téma certifikovaný osobní trenér a odborník na výživu.

Rychlá chůze může zabránit obezitě

Kardiovaskulární síla a zdatnost může poskytnout určitou ochranu před zdravotními riziky, která představuje nadváha nebo obezita. Tato zjištění jsou v souladu s dalšími studiemi, které ukazují, že rychlá chůze může snížit riziko kardiovaskulárních problémů.

Mnoho lidí pracuje na dosažení cíle 10 000 kroků denně, tato metrika neříká nic o rychlosti chůze. Lidé, kteří jsou dostatečně fit na to, aby chodili mnoho kroků mírným tempem, by se měli snažit o něco zvednout tempo. Ale ti, kteří jsou „sedavci“, jsou na tom lépe, když dělají jakýkoliv typ chůze, a to i pomalým tempem.

Kolik času trávíte chůzí, by také nemělo být přehlíženo. Není to jen o intenzitě, ale i době trvání. Spojení mezi rychlou chůzí a dlouhou životností nemusí být zcela způsobeno jen fyziologickým zdravím. Chování při chůzi může být také indikátorem konvergujícího účinku mnoha faktorů, včetně nefyzických (tj. psychologických), které samy o sobě také souvisejí s delším přežitím.

Nízká hmotnost = vysoké riziko

Studie zjistila, že skupina s nejnižší průměrnou délkou života nebyla s těmi nejtěžšími účastníky, jak by se asi dalo čekat, ale spíše to byli lidé (muži i ženy) s BMI menším než 20 kg / m2 – tedy ti na spodním konci normální váhy.

Tato populace však také profitovala z rychlejší chůze.

„Není divu, že být svižný chodec je spojováno s dlouhověkostí, protože rychlá chůze je jasným ukazatelem kardiorespirační zdatnosti, stejně jako s tím, že nemáte nemoci a degenerativní stavy, jako je třeba osteoartróza,“ řekla nám lékařka.

Zajímavost: Vědci také říkají, že chůze může pomoci obézním ženám, které mají problémy s těhotenstvím. Ano, v určitých situacích může jednoduchý úkon chůze zvýšit pravděpodobnost ženského otěhotnění. Žena, která je obézní, trpí nadváhou, má syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo je prediabetická, má obvykle hormonální nerovnováhu, která může způsobit neplodnost. Porucha inzulinové signalizace může způsobit, že vaječníky budou reagovat odlišně na hormonální signály, což způsobí nedostatek ovulace nebo nízké hladiny progesteronu, které jsou hlavním zdrojem neplodnosti u obézních žen.

Rychlejší chůze je lepší

Už víme, že výkon při vyšší intenzitě bude do jisté míry obvykle přinášet větší výsledek. Pokud aplikujete tento koncept na to, jak chodíte celý život, pak budete více těžit z času stráveného svižnou chůzí, než někdo, kdo chodí pomaleji než vy. Zároveň, pokud jste někdo, kdo je obecně zdravý, vaše tělo bude schopno pracovat efektivněji, budete mít více energie a může to vést k tomu, že budete přirozeně chodit rychleji (bez nějaké snahy).

V životě neexistují žádná zlatá pravidla, ale pohybovat se více a pohybovat se s vyšší intenzitou bude vždy produkovat lepší výsledky. Takže vyzvednutí tempa bez ohledu na to, kde se nacházíte, vám určitě pomůže žít déle, zejména když děláte celkově zdravá rozhodnutí ve svém životě.

Chůze je obvykle vnímána jako méně intenzivní (a tudíž méně prospěšná) než běhání nebo běh, ale to není nutně pravda, říkají experti.

Někteří odborníci dokonce říkají, že svižná chůze na kopcích může trénink ještě zefektivnit. Na svahu ještě zefektivníte spalování kalorií a zároveň budujete svaly nohou.

A co vy? Jak rychle chodíte? A budete teď chodit o něco rychleji? :) Budeme rádi za komentáře na toto téma.

Co si ještě o chůzi přečíst?

VIDEO: Chůze, jak ji neznáme | Martin Zvonař

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva