Sponzorováno

Konjak (Zmijovec indický, Amorphophallus konjac) a jeho přínosy a účinky na zdraví 4.83/5 (12)

Konjak je původem asijská rostlina s hlízou vhodnou ke konzumaci.

Konjak je původem asijská rostlina s hlízou vhodnou ke konzumaci.

Ačkoliv je tato rostlina a výrobky z ní čím dál víc populární, možná jste o ní přece jen ještě neslyšeli. Konjak (nebo konjac, anglicky: /ˈkɒnjæk, ˈkɒndʒæk/ KON-yak, KON-jak) je obecný název rostliny Amorphophallus konjac pocházející z tropické a subtropické východní a jihovýchodní Asie. Zaslechnout můžete také názvy ďáblův jazyk nebo Zmijovec indický.

Tato užitková rostlina a tradiční asijská potravina se používá už po tisíciletí hlavně v Japonsku, kde je známá jako Konnyaku. Konjak byl zpočátku považován za nedostupnou pochoutku, kterou si mohla dopřávat pouze japonská královská rodina. Jako léčivou potravinu jej poprvé označili v Číně, kde ji z terapeutických důvodů jedli i buddhističtí mniši. Teprve zhruba před 100 lety se konjak stal dostupným pro všechny obyvatele Japonska a od té doby se těší popularitě jako jedna z nejpopulárnějších potravin v Asii.

Konjak se pěstuje v lokalitách mimo civilizaci a pro potravinářský průmysl se využívá hlíza rostoucí pod zemí. Z ní se vyrábí konjaková mouka, která se používala v tamní kuchyni. Například v Japonsku se z ní připravují nudle nebo sušenky. Konjaková mouka se používá především kvůli cenné vláknině zvané glukomannan.

A proč se teď těší tak velkému zájmu? Je to díky jeho zdraví prospěšným benefitům. Navíc jde o nízkokalorickou potravinu, která je vhodná pro dietní jídelníček.

Zajímavost: Sklizená, čerstvá hlíza konjaku se nejprve očistí, naporcuje na menší kousky, které se následně suší ve speciálním zařízení. Když je hlíza dokonale usušená, rozmělní se na mouku, která ještě prochází procesem čištění. Následně se mouka smíchá s vodou a vznikne konjaková hmota. Z této hmoty se pak vytvoří jedna dlouhá obrovská nudle, ze které se následně tvarují veškeré druhy příloh, jako jsou fettuccine, nudle, penne, rýže, špagety či lasagne.

Díky této, v Asii velmi známé, plodině se dají vyrobit chutné a přitom dietní náhražky různých klasických příloh.

Kouzlo jménem glukomannan

Tedy proč byste měli o konjakové mouce nebo přílohách z ní vůbec uvažovat? Kořen konjacu obsahuje látku (až z 40%), kterou náš organismus nedokáže strávit. Tato látka, přesněji řečeno druh vlákniny se nazývá glukomannan.

Lidské trávicí enzymy, amylázy, nedokáží rozštěpit vazbu, která drží tuto látku pohromadě. Proto prochází relativně nezměněný glukomannan naším trávicím traktem přes žaludek až do střevního traktu. To se původně mohlo jevit jako nevýhoda, ale později se ukázalo, že nestravitelnost této látky je spíše výhoda. Tato vlastnost se stala zajímavou hlavně pro dnešní společnost trpící obezitou.

V trávicím traktu se z glukomannanu vytváří viskózní gel, který může absorbovat vodu v padesáti až stonásobku vlastní hmotnosti. Experti z EU doporučují maximální celkový příjem tří gramů glukomannanu denně. Takové množství zhruba vytvoří asi 150 až 300 ml „energeticky nulového“ žaludečního obsahu. Díky tomu dojde k potlačení tvorby tzv. “hormonu hladu”, ghrelinu. (Ghrelin je látka, odpovědná za naši chuť k jídlu, protože stimuluje pocit hladu prostřednictvím vylučování růstového hormonu.) Tato hmota pak vyplní náš žaludek, díky čemuž tlumí pocity hladu a člověk tak sní méně.

Glukomannan, který působí v našem žaludku, také umí dobře léčit zácpu. Působí jako přirozené projímadlo a jako prebiotikum – tedy potrava pro střevní probiotickou mikroflóru. Pomáhá tak jejím posílením snížit výskyt některých potenciálních patogenů, jako je např. Escherichia coli nebo Clostridium perfringen. Může také zpomalit vstřebávání cukru a cholesterolu ve střevě, což pomáhá kontrolovat hladinu cukru u lidí s cukrovkou a snižuje i hladinu cholesterolu.

Zázračný konjak

Díky obsahu glukomannanu má konjak poměrně široké využití. Čerstvé konjakové hlízy u nás pravděpodobně seženeme jen těžko, proto se s ním můžeme setkat nejčastěji právě ve formě mouky pro zdravější zahušťování pokrmů a ve formě různých výrobků. Těmi například při dietě pohodlně a také celkem chutně nahradíte sacharidové přílohy jako rýži nebo klasické těstoviny. Jak už bylo zmíněno výše, výrobky z konjaku mají navíc velice nízký obsah sacharidů. Proto jsou vhodné při nízkosacharidové nebo ketonové dietě.

Sponzorováno

Konjak se používá také jako náhražka želatiny k zahuštění nebo přidání textury do potravin. Zatímco například v Asii má tradiční zastoupení v čínské medicíně, v západním světě je konjak známější spíše jako doplněk stravy na hubnutí a zvládání cholesterolu. A jaké jsou tedy veškeré jeho benefity?

Benefity

Vysoký obsah vlákniny v konjaku má mnoho zdravotních výhod. Jak už bylo uvedeno, rozpustná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Strava s vysokým obsahem vlákniny může také pomoci regulovat pohyby střev, předcházet hemoroidům a pomáhat předcházet divertikulární chorobě (onemocnění tlustého střeva).

Konjak a zácpa

Studie z roku 2013 zjistila, že glukomannan může pomoci předcházet zácpě. Tato studie ukázala, že přidání glukomananu do stravy s nízkým obsahem vlákniny zvýšilo množství probiotických bakterií ve stolici. To také zvýšilo funkci pohybu střev o 30%.

Konjak a hubnutí

Vláknina nám pomáhá s pocitem sytosti. Pravidelná konzumace nám tedy pomůže udržet se déle sytější, takže je méně pravděpodobné, že se budeme přejídat nebo mít potřebu svačit mezi jídly. Podle studie z roku 2005 způsobilo přidání vlákninového doplňku glukomananu k vyvážené dietě s 1.200 kaloriemi větší úbytek hmotnosti než dieta s 1.200 kaloriemi plus placebo.

Konjak a cholesterol

Studie z roku 2008 zjistila, že konjak může pomoci snížit celkový cholesterol, LDL (špatný) cholesterol a triglyceridy. Konjak také snížil tělesnou hmotnost a hladinu cukru v krvi nalačno. Výzkumníci dospěli k závěru, že glukomannan by mohl být adjuvantní terapií pro lidi s cukrovkou a vysokým cholesterolem. Pozdější studie zjistila, že konjak také snižuje LDL a doporučila jeho použití ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Konjak a zdraví pokožky

Existují rovněž studie na to, že konjak pomáhá snížit akné a zlepšovat zdraví pokožky. Předpokládá se, že dokonce snižuje alergickou reakci a zlepšuje hojení ran.

Jak užívat konjak?

Pozitivní účinky glukomannanu na hubnutí posvětila i Evropská unie. Odbornou institucí, která tak učinila, je EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Zároveň upozorňuje také na fakt, že v souvislosti s efektivitou glukomannanu je vhodné dodržet dávku 3 gramů denně ve 3 dávkách po 1 gramu. Mezi další doporučení patří důkladné zapíjení. Dávku konjaku je potřeba důkladně zapít ideálně 1–2 sklenicemi vody.

Nesmí se užívat současně s léky, protože může zpomalit jejich vstřebávání. Před užíváním konjaku se určitě nejprve poraďte se svým lékařem, ale obecné doporučení říká, že je dobré jej užívat nejdříve hodinu po užití Vašich pravidelných léků. Přípravky s glukomannanem nejsou vhodné pro děti do 3 let, pro těhotné a kojící ženy.

Existují rizika při užívání konjaku? Hlavně hodně pijte

Podle FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) způsobily některé bonbóny z konjaku smrt u starších lidí a dětí. To přimělo úřad dokonce k vydání upozornění na dovoz bonbonů z konjaku v roce 2011. Tyto bonbony mají želatinovou strukturu, která se však nerozpouští v ústech jako jiné želatinové produkty. Výrobky a potravinové doplňky z konjaku mohou v jícnu nebo střevech značně zvětšit svůj objem a tím způsobit veliké obtíže zejména u starších osob, dětí nebo osob majících potíže s polykáním.

EU dokonce výrobcům striktně nařizuje uvádět na obalu varování před udušením, které hrozí těmto osobám při zapití neodpovídajícím množstvím tekutin. Proto je důležité vědět, že s výrobky obsahujícími glukomannan je opravdu nezbytně nutné hodně pít, a to proto, aby bylo zajištěno, že se látka dostane správně až do žaludku.

Je dobré vědět, že…

Jídlo obsahující konjak by mělo být kompletně připravené tak, aby konjaková mouka už nemohla vstřebávat další vodu. Pokud bude mít jídlo vhodnou konzistenci, žádné nebezpečí nehrozí a s polykáním nebude problém. Pokud však přípravu zanedbáte nebo budete chtít konjakovou mouku ochutnávat, můžete si opravdu ublížit.

Glukomannan je obecně velmi dobře snášen. Stejně jako většina produktů s vysokým obsahem vlákniny však může způsobit zažívací potíže, jako jsou nadýmání, průjem nebo řídká stolice, bolest břicha nebo nevolnost. Pokud se takový příznak objeví, s užíváním konjaku hned přestaňte a poraďte se se svým lékařem. Přípravky s glukomannem rovněž nejsou vhodné pro pacienty při gastrointestinálních onemocněních, stenóze jícnu nebo již existujících střevních potížích.

Sponzorováno

A co vy? Máte s konjakem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva