Sponzorováno

Červené maso souvisí s vyšším rizikem cukrovky 4.83/5 (6)

Červené maso souvisí s vyšším rizikem cukrovkyHamburgery a jiná jídla z hovězího masa mohou vypadat lákavě, ale příliš mnoho červeného masa může vyvolat metabolické změny, které naruší rovnováhu cukru v těle. Výsledkem může být i cukrovka.
Lidé, kteří jedí červené maso více inklinují k rychlejšímu vzniku cukrovky. Vědci však byli zvědaví, zda lidé, kteří začali jíst více červeného masa budou mít za následek i zvýšené riziko chronického stavu tohoto onemocnění. Sledovali tedy zdravotní stav více než 26 300 mužů a více než 48 700 žen.

Negativa se objeví dříve

Všichni účastníci informovali o svých stravovacích návycích prostřednictvím dotazníků, včetně jejich příjmu červeného masa každé čtyři roky v průměru během 20 let sledování. Během této doby, se u 7540 lidí vyvinul diabetes 2. typu. A všichni jedinci, kteří jedli více červeného masa, vykazovali vyšší hodnoty cukrovky, než ti, jejichž spotřeba se nezměnila.

Ti, kteří si denně přidali více než polovinu porce červeného masa denně, měli o 48 % vyšší riziko cukrovky 2. typu ve srovnání s účastníky, kteří příjem masa nezvýšili. Přidání masa do jídelníčku také způsobilo zvýšení hmotnosti, což může také přispět k vyššímu riziku cukrovky.

Na druhé straně, lidé, kteří snížili konzumaci červeného masa o více než polovinu, se těšili o 14 % nižšímu riziku vzniku cukrovky 2. typu. Změna způsobená omezením konzumace hovězího však trvala déle, než negativní následky ze zvýšené konzumace. Ve studii zjistili, že zpracované maso je s ohledem na cukrovku nebezpečnější než to nezpracované.

Tuky jsou podstatnější

Autor studie William J. Evans poukázal na to, že výsledky nemusí nutně naznačovat, že červené maso je viníkem. Mohou to být právě nasycené tuky, které jsou obsaženy v červeném mase, které mohou nést odpovědnost za poškození zdraví srdci a znepokojující rovnováhu cukru v těle.

Doporučení konzumovat méně červeného masa může přispět ke snížení rizika vzniku diabetu 2. typu. Nicméně většina důkazů naznačuje, že stravy by měla směřovat ke spotřebě vysoce kvalitních bílkovin s nízkým obsahem nasycených tuků. Doporučují se kusy červeného masa s nízkým obsahem tuku, spolu s rybami, drůbeží a nízkotučnými mléčnými výrobky. Problémem tedy není typ bílkoviny, čili masa, ale druh tuku.

Sponzorováno

Vysoká hladina nasycených tuků v červeném mase je primárně odpovědná za ucpání tepen, zatímco jiné typy mononenasycených mastných kyselin, jako ty v olivovém oleji, jsou spojeny s řadou zdravotních výhod, včetně nižších úrovní zánětů. Nasycené tuky a trans – tuky v mase a másle se spojují se špatnými kognitivními funkcemi a pamětí u žen, zatímco „dobré“ tuky v avokádu a olivovém oleji směřovaly k lepší funkci mozku.

Výzva do budoucnosti

Celkově lze říci, že červené maso mohou negativně ovlivnit zdraví různými způsoby, které dosud nebyly identifikovány, a zároveň strava na rostlinné bázi může být výhodná stejně nevysvětlitelnými způsoby. Například údajná vegetariánská dlouhověkost nemusí být následkem vyloučení červeného masa, ale velkého množství ovoce a zeleniny. Jiné studie žádnou dlouhověkost zase nepotvrdily.

To vše vede odborníky na výživu k závěru, že zachování zdravé výživy není jen o výseku určité potraviny, jako je červené maso a vysokým obsahem tuku, o výběru zdravějších možností, které by dodaly tělu ty správné živiny. Objevení vzorce dlouhověkosti tak nadále zůstává výzvou.

Jak tedy snížit všechna rizika, které pro nás červené maso představuje?

Omezte jeho spotřebu. Snažte se hovězí, vepřové či jehněčí maso konzumovat jen příležitostně a v malém množství. Pokud jde o uzeniny, zde nejlepší množství je žádné! Červené maso nahraďte nejlépe luštěninami, případně drůbeží či rybami.

Riziko rakoviny můžete dále snížit dodržováním následujících doporučení:

 • Snažte se vyhýbat zejména tučným a sladkým jídlům, zkuste velmi omezit sůl
 • ve svém jídelníčku najděte místo pro rozumné množství čerstvé zeleniny a ovoce
 • Hýbat se je základ! Fyzická aktivita je spojena se sníženým rizikem rakoviny zejména střev a prsou. Mnoho studií ukazuje jednoznačné vazby mezi fyzickou aktivitou a sníženým rizikem rakoviny děložní sliznice, plic a prostaty. Takže, sportem ku zdraví!
 • Zkuste být štíhlí! Poprvé studie ukazují, že riziko rakoviny není větší jen u obézních lidí, ale také pokud máte mírnou nadváhu.
 • Nekuřte! Vyhýbejte se tabáku ve všech jeho formách
 • Alkohol konzumujte přiměřeně nebo vůbec
 • Matky, kojte své děti minimálně po dobu šesti měsíců

Co si dále o červeném mase přečíst?

VIDEO: Opravdu musím jíst to maso?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Červené maso souvisí s vyšším rizikem cukrovky”

  1. […] TIP: Víte, že červené maso souvisí s vyšším rizikem cukrovky? […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva